1 Yılda Kaç Araba Alıp Satabilirim 2020

40 6.890

1 yılda kaç araba alıp satabilirim sorusu vergi mükellefiyeti açmadan araç satanların en çok sordukları soruların başında gelmekte. Artan döviz fiyatları, ekonomik durumlardan kaynaklı olarak sıfır araç fiyatlarının yükselmesi ikinci el araçlara olan talebi arttırdı. Hal böyle olunca araba alıp satmak da cazip hale geldi ve neredeyse herkes bu işi yapmaya başladı.

Vergi mükellefiyeti olmadan yani resmi olarak oto alım satım işyeri olmadan bu işi ayakta yapanlar ise bir yıl içerisinde en fazla kaç araba alıp satabileceğini merak etmekte. Bu yazımızda bir sene içerisinde en fazla kaç araba alıp satabileceğiniz, vergi dairesi tarafından tespit edilmesi durumunda yapılacak olanlar ile çok sorulan bazı sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Araba alıp satmak için gerekenler

Bu işi vergi mükellefiyeti olmadan yapacaklardan herhangi bir şartın sağlanması istenmez ancak aşağıda bir yıl içerisinde satılabilecek maksimum araç sayısına dikkat edilmesi gerekiyor. Resmi olarak vergi mükellefiyeti açtırıp yapacak galericiler için ise vergi dairesine başvurarak vergi kaydı açtırmak yeterlidir. İşyeri olmadan da oto alım satımı yapabilirsiniz .Ayrıca yazımızın devamında da belirttiğimiz gibi yetki belgesi alınması gerekmektedir.

Araç alım satım vergisi

Resmi olarak yapıldığında işin hem vergi boyutu hem de bağkur maliyeti boyutu vardır. Tabi işyeri kirası, personel giderleri ve diğer giderleri saymıyoruz. Bağkur için ödenecek güncel aylık prim tutarını https://www.sskisveren.com/esnaf-bagkur-prim/ sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Ödenecek vergi de arabanın alış ve satış fiyatı üzerinden elde edilen kar üzerinden ödenir. Tabi giderler düşüldükten sonra ödenecek vergi hesaplanır. Örneğin;

 • 100.000 TL değerinde bir araba aldınız ve bu arabayı 110.000 bin liraya sattınız.
 • Noter, araç bakım masrafı ve diğer masraflar toplamı 3.000 lira olsun.
 • Karımız 10000 TL gider 3000 TL. Kalan kısım 7000 TL. 7000 TL üzerinden isabet eden gelir vergisi dilimine göre en düşük %15 olursa ortalama ödenecek vergi tutarı 1050 lira olacaktır.

Noter araç satış bedeli 2020

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında noter araç satış bedeli 224,50 TL olacaktır. Ayrıca plaka değişikliği talep edilmesi halinde de ilave olarak 60 TL ödenmesi gerekmektedir.

İkinci el araç satışında yeni düzenleme 2020

Yapılan son düzenleme ile birlikte resmi olarak oto alım satımı yapan kişilerin yani galericilerin yetki belgesi alması zorunlu hale getirildi. Yetki belgesi almadan artık oto alım satımı yapılamayacak. Yetki belgesi için Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilen sınav kuruluşlarına başvuru yapmanız ve ücreti ödemeniz, ardından yapılacak yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmanız gerekiyor.

Yılda kaç araç alım satımı yapılabilir ?

Normalde herkes 3 olarak bilir ama tam olarak böyle değil. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Vergi Müdürlüklerine gönderilen talimatta 5 arabaya kadar idare edilebileceği yazılmakta. Ancak siz yine de risk almayın ve bu işi olarak yapıyorsanız mükellefiyet açtırarak yapın. Zira yılda 3 araç bile satıyor olsanız şikayet durumunda Vergi dairesi incelemesine takılabilirsiniz. Bu da adınıza mükellefiyet açılması ve vergi cezası uygulanması anlamına gelir.

Şikayet olmadığı sürece 5 araç satışına kadar Vergi incelemesi geldiğine pek rastlamadım. Ancak tekrar ederek söylüyorum. Eğer bu işi yapıyorsanız elde ettiğiniz kazancın vergisini de ödemek zorundasınız.

Araç alım ve satımında Noter güvenli ödeme sistemini kulllanarak dolandırıcılıkların önüne geçebilirsiniz. Emanet sistem diğer adı ile güvenli ödeme sistemi nedir, nasıl kullanılır konusunda detaylı bilgileri Güvenli Ödeme Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır ? sayfamızda bulabilirsiniz.

Vekaletle araç alımı

Ben kendi adıma yapmıyorum ki annem, babam, eşim, komşumun vekaleti var onların adına alıp satıyorum diyebilirsiniz. Bu da bir risk. Şöyle ki vergi incelemesi olduğunda Vergi uzmanları öncelikle banka hesap hareketlerinizi inceler. Araç alırken ödemenin kimin hesabından çıktığı, kime ödendiği hususlarını inceler. Vekaletle yapıyor olsanız bile kendi adınıza yaptığınız anlaşılırsa yine ceza uygulanabilir.

Vekaletle araç satışı

Yukarıda vekaletle araç alımı kısmında belirtilen tüm hükümler satış için de geçerlidir. Vekaletle satıyor olmanız vergi incelemesine girmeyeceğiniz anlamına gelmez.

1 yılda 3’ten fazla araç alana inceleme

Şikayet olmadığı sürece inceleme olmuyor pek. Peki olursa ya da şikayet olmasa bile bir sebepten dolayı Vergi incelemesine takılırsanız ne olur ? Burası da oldukça önemli. 5 araca kadarsa bir savunma dilekçesi yazarak örneğin şu arabanın rengi hoşuma gitmedi sattım, şunun yol tutuşunu beğenmedim sattım v.s. gibi bir itiraz dilekçesi ile yırtabilirsiniz. Tabi ikna edebilirseniz!

İtirazınız kabul olmazsa ne olur ? Öncelikle oto alım satım nace kodu ile vergi mükellefiyeti başlatılır. Geriye dönük başlatılacağı için vergi mükellefiyetinin başladığı tarihten itibaren eğer sigortalı çalışma yoksa ve emekli de değilseniz Bağ-Kur açılır. Ayrıca noter alım satım sözleşmeleri incelenerek araçların alım ve satımından elde edilen kar üzerinden en az %15 oranında faizi ile birlikte gelir vergisi borcu çıkartılır. Buna ilave olarak da KDV beyanı verilmeyen her ay için Ceza uygulanır. Yani kısaca bu durumla karşılaşmanız halinde cebiniz baya bir yanar.

Kaç arabadan sonra vergi çıkar ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi normalde sınır 3 olarak bilinir ancak siz bir takvim yılı içerisinde 3 arabayı geçmemeye çalışın. Ancak 5 arabaya kadar da sorun olmuyor. Şikayet halinde süreç farklı işleyebiliyor.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

40 Yorum
 1. Mehmet

  Merhaba ben 2020 -21 Şubat ayında aracımı sattım sonrasında Mart ayında 2 defa araç aldım sorun yaşadığım için onlarıda aldığım fiyata sattım şuan araç aldım 1998 model motor conta yaktı Aldığım fiyatın 5 bin ₺ altına Almak isteyen var satsam ceza alırmıyım Bilgi vermenizi rica ederim teşekkür ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Ticari bir amaç yok ortada. Sorun olacağını sanmam. Satabilirsiniz. Eğer bir inceleme olursa bunu izah edersiniz ama inceleme olmaz rahat olun.

 2. muhammed

  Peki bu her yıl sıfırlanıyormu yoksa ilk aracını sattıgın andan itibaren mi 3 araç misal ben ocaktan önce ekim ayında 2 aracımıda satmıştım bu yeni yılda tekrar 2 araç satabilirmiyim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Takvim yılına göre bakılır. Yani her yılbaşı sıfırlanır. 01 Ocak ile 31 Aralık arasına bakacaksınız.

 3. Yavuz

  Merhaba. Gecen yil kasimda bir arac aldim. Diger Aracim olan 3 yildir baya kullandigim araci subatta sattim martta tekrar onun yerine ailede kullanim icin arac aldim. Ekonomik durumdan da Kasimdaki aldigim araci satabilir miyim yoksa yil gecmesini mi beklemeliyim. Bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Önemli olan takvim yılı yani geçen seneyi hesaba katmayın. 01 Ocak ile 31 Aralık arasına bakacaksınız. Sorun olmaz.

 4. Osman duran

  Merhabalar 28 Aralık 2019 da aracımı sattım. 0cak 2020 den bu yana 3 araç alıp aldığım 3 araçtan ikisini sattım. Şu an elimde olan 3. Aracı da satsam sorun olur mu. Ocaktan bu yana 3 araç alıp 3 araç satmış olacağım. Bide 28 Aralık 2019 da sattığım arac var. ayrıca tüm satışlarda kar elde ettim teşekkür ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Yazımızda detaylı belirttiğimiz gibi şikayet olmaz ise sıkıntı olmaz. Ama bu işi yapıyorsanız resmi kayıtla yapmanızı öneririm.

 5. Mehmet emin

  Ben devlet memuruyum diyelim ki incelemeye takıldık vergi çıkarıldı. Ayrıca devlet memuru ticaret yapıyor diye idari bir ceza da verilir mi

  1. Mehmet BAŞARAN

   Tabi ki cezası var. Ticaret ile uğraştığı tespit edilen memurlara verilecek en düşük ceza aylıktan kesme cezasıdır.

 6. Ercan

  Merhabalar hocam 23/12/2019 da bir arac sattim 2020 yili icerisinde ise 2 arac daha sattim suan elimde bi arac var onuda satmam lazim sikinti yasarmiyim simdiden tsk ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 2020 için 3. Satış oluyor. Şikayet olmazsa sıkıntı olmaz ama dikkat etmenizi öneririm. Bu araçtan sonra 2020 içerisinde adınıza başka araç satmamanızı öneririm.

 7. Caner

  Merhabalar ben 2019 da 2 araç 2020 de ise 1 araç aldım ve 2020 senesi içerisinde 3 ünüde sattım bu sene başka araç alıp satabilirmiyim 2019 da aldıklarımı bu sene sattığım için etkilenirmiyim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 3 aracı 2020’de satmışsınız. Sınırdasınız yani. Kendi üzerinize almamanızı öneririm bir sonrakini.

 8. Batuhan bey

  Merhabalar, Bir konuda kafamı karıştıran husus var.
  1 sene içerisinde 3 kere satış olmuyor bunu biliyorum. Ama anlamadığım şimdi 1 araç al ve sat işlemi 2 kere notere gitmek oluyor. Yani bu 3 hakkımız sadece ( alıp-satmak) 1 haktan sayılıyor değil mi yani 3 kere araç alıp 3 kere satmak manasına geliyor ?
  Birde aldığım aracı aldığım fiyata satmak zorundamiyim üstüne satmak herhangi bir sakınca getir mi? Sonuçta 3 ten fazlasını yapmıyorum bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Batuhan BEY,
   Yazımızda da ayrıntılı anlatıldığı üzere Kanunda açıkça 3 araçtan fazla satılırsa şu olur denilen bir hüküm bulunmamakta. Burada önemli olan amaç. Eğer ticari amaçlı yaptığınız tespit edilirse 1 araç için de vergi ve ceza çıkar. Alışlar değil satışlar daha doğrusu alış ve satış arasındaki kar önemli. Bu da alışlardan ziyade satışa bakılması anlamına geliyor. Takvim yılı içerisinde 3’ten fazla satmamaya özen gösterin yine de.

   1. Batuhan bey

    Teşekkürler cevabınız için , bir yıl da 3 hakkı doldurmayan birisi aracı 1 hafta içinde 20 binee alıp 24-25 bine satamaz mi yani ? Sonuçta 3 hakkı doldurmuyor bunun cezası mi var ? Hakkı doldurmadan aldığı araçtan kar yapamaz mı sonuçta ticari amaca girmesi için 3 haktan fazlası baz alınmıyor mu ( tamamen bilgi amaçlı sorum)

    1. Mehmet BAŞARAN

     Dediğim gibi 3 hak diye birşey yok. Satabilirsiniz ama şikayet olursa sıkıntı yaşayabilirsiniz.

     1. Batuhan bey

      Anladım çok teşekkür ederim. Son olarakta Ceza olarakta Bir aracı 30 milyara aldı ve 40 milyara sattığını var sayar isek ve birisi şikayette bulundu diyelim idari olarak takibe alındı ve bunu fark ettiler ne kadar borçlanma çıkıyor aşağı yukarı ne ödemesi gerekiyor.? Sizide çok sorulara boğdum ama bilgi olarak sizin tecrübeniz den bir kaç bilgi almak istiyorum. (Al sat vergisini ödemeden yapılan bir işte ki kazanç haksız kazançtır.)

     2. Mehmet BAŞARAN

      İstediğiniz kadar soru sorabilirsiniz sıkıntı yok :). Aradaki kar yani 10 bin lira için yüzde 15 gelir vergisi çıkar ve bu faizi ile beraber hesaplanır. Bunun haricinde beyanname vermediğiniz her ay için ceza uygulanır.

 9. Erdem

  Merhabalar 2020 yılında toplam 6 araç satmış olacağım fakat bu araçların hepsini 5-6 ay gibi birsüre kullandım ve hiç birinden ticari bir gelir elde etmedim .yeni yapılan açıklamalar doğrultusunda 1 temmuzdan itibaren bu yasak uygulanacak diyolardı bununla ilgili bilginiz var mı acaba
  Sıkıntı yaşar mıyım bu satışlardan dolayı

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sınırı almışsınız. Sıkıntı olur mu bilemem ama risk almamanızı öneririm.

 10. Sadik

  Iyi akşamlar 2019 yılında 3 ARAÇ alıp sattım
  2020 yılında 3 ARAÇ alıp sattım sıkın ti olurmu 2020 yılında ARAÇ almayacağım kolay gelsin

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Şu an için sıkıntı olacağını sanmam ama dikkat edin.

 11. Emre

  Merhabalar 3araba sattım 2020de 4cü arabamıda begenmedim binmek istemiyorum satsam sıkıntı olurmu sizce

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Ortada ticaret amacı yoksa sıkıntı olmaz. Şikayet olursa beğenmeyip sattığınızı söylersiniz.

 12. SUNA

  Emekliyim.yılda dört beş araba satmak istiyorum.vergi dairesine gidip vergi mukellefi olup vergimide vermek istiyorum.masrafım ne kadar olur.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Aylık KDV beyannamesi verilir. Şu an ayda 60 TL. Alış ve satış arasındaki karın da yüzde 15 ini ödersiniz.

 13. Eren güneş

  Merhabalar,
  Sene içerisinde 2 araç sattım, 3 araba aldım 3. Aldığım arabayı satıp yeni bı araç almak istiyorum yani sonuçta 3 araç satıp 4 araç almış olacağım herhangi bir şeyle karşılaşır mıyım ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Hakkınızda bir şikayet olmazsa sıkıntı olacağını sanmam. Ama yine de dikkat etmenizi öneririm.

 14. Şükrü

  Merhaba 2020 yılı içerisinde 3 araç alıp sattım 4 aracı satsam ama uzerime başka araç almasam ceza ödermiyim ve bu sattiklarimda hiç bi kar olmadı

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Ceza çıkmaz. Şikayet olursa inceleme yapılır o zaman bir ihtimal. Ama bundan sonrası için satış yapmamanızı öneririm.

 15. Emre

  Merhaba bu yıl icerisinde 4. Aracımı saticam noterde problem çıkar mi

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Noterde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 16. Emre

  Peki sonradan 4. Aracımı sattığında vergi çıkar mi

  1. Mehmet BAŞARAN

   Yazımızda tüm ihtimaller mevcut. Okumanızı öneririm.

 17. Yunus

  Merhaba ben bu sene içinde 3.arabamı sattım 4. Üzerime alıpta satmasam ya da vekalet alsam babamdan 2mizinde ikametleri ayrı vekalet ile alınca para transferini babamın hesabından yapsam sorun olur mu

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sorun olacağını sanmam ama dikkat etmenizi öneririm.

   1. Gökhan

    Merhabalar bu yıl içerisinde 1 araç alırken kandirilmaya çalışıldı aracı aynı gün noterde iade ettim para alışverişi olmadı sonra 1 araç alıp 6 ay sonra sattim ve motosiklet aldım 2 .arabayida vekaletle eşimin üstüne aldım ama bu sene sadece 1 tane satış arac yaptım bu süreçle ilgili ceza uygulanirmi

    1. Mehmet BAŞARAN

     Merhaba. Bir cezai uygulama olacağını sanmam.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.