1 Yılda Kaç Araba Alıp Satabilirim 2020

106 19.550

1 yılda kaç araba alıp satabilirim sorusu vergi mükellefiyeti açmadan araç satanların en çok sordukları soruların başında gelmekte. Artan döviz fiyatları, ekonomik durumlardan kaynaklı olarak sıfır araç fiyatlarının yükselmesi ikinci el araçlara olan talebi arttırdı. Hal böyle olunca araba alıp satmak da cazip hale geldi ve neredeyse herkes bu işi yapmaya başladı.

Vergi mükellefiyeti olmadan yani resmi olarak oto alım satım işyeri olmadan bu işi ayakta yapanlar ise 1 sene içinde kaç araba alıp satabilirim konusunu merak etmekte. 15 Ağustos 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile önemli düzenlemeler getirildi. Yayınlanan bu yönetmelikle birlikte herkesin ortak sorusu olan bir yılda kaç araba alınıp satılabilir sorusunun cevabı da nihayet yönetmelik ile netleştirildi.

Bu yazımızda son yönetmelik ile birlikte bir kişi yılda kaç araç alıp satabilir sorusunun ayrıntılı cevabını bulabilir, ayrıca getirilen son düzenlemeler hakkında bilgi bulabilirsiniz. Bir yılda belirlenen araç sayısından fazla satış yapıldığının Vergi Dairesi tarafından tespit edilmesi durumunda yapılacak olanlar ile çok sorulan bazı sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Araba alıp satmak için gerekenler nelerdir ?

Bu işi vergi mükellefiyeti olmadan yapacaklardan herhangi bir şartın sağlanması istenmez ancak aşağıda 1 yılda kaç araç alıp satabilirim kısmında belirtilen maksimum araç sayısına dikkat edilmesi gerekiyor. Resmi olarak vergi mükellefiyeti açtırıp yapacak galericiler için ise vergi dairesine başvurarak vergi kaydı açtırmak yeterlidir. İşyeri olmadan da oto alım satımı yapabilirsiniz .Ayrıca yazımızın devamında da belirttiğimiz gibi yetki belgesi alınması gerekmektedir.

Araç alım satım vergisi ne kadar ?

Resmi olarak yapıldığında işin hem vergi boyutu hem de bağkur maliyeti boyutu vardır. Tabi işyeri kirası, personel giderleri ve diğer giderleri saymıyoruz. Bağkur için ödenecek güncel aylık prim tutarını https://www.sskisveren.com/esnaf-bagkur-prim/ sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Ödenecek vergi de arabanın alış ve satış fiyatı üzerinden elde edilen kar üzerinden ödenir. Tabi giderler düşüldükten sonra ödenecek vergi hesaplanır. Örneğin;

 • 100.000 TL değerinde bir araba aldınız ve bu arabayı 110.000 bin liraya sattınız.
 • Noter, araç bakım masrafı ve diğer masraflar toplamı 3.000 lira olsun.
 • Karımız 10000 TL gider 3000 TL. Kalan kısım 7000 TL. 7000 TL üzerinden isabet eden gelir vergisi dilimine göre en düşük %15 olursa ortalama ödenecek vergi tutarı 1050 lira olacaktır.

Noter araç satış bedeli ne kadar 2020

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında noter araç satış bedeli 224,50 TL olacaktır. Ayrıca plaka değişikliği talep edilmesi halinde de ilave olarak 60 TL ödenmesi gerekmektedir.

İkinci el araç satışında yeni düzenleme 2020

İkinci el araç satışı ile ilgili son ve güncel düzenleme yazımızın giriş kısmında da belirtildiği gibi 15 Ağustos 2020 tarihli resmi gazetede yayımlanan düzenleme ile yapıldı. Buna göre;

 • Yapılan son düzenleme ile birlikte resmi olarak oto alım satımı yapan kişilerin yani galericilerin yetki belgesi alması zorunlu hale getirildi.
 • Yetki belgesi almadan artık oto alım satımı yapılamayacak.
 • Yetki belgesi için Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilen sınav kuruluşlarına başvuru yapmanız ve ücreti ödemeniz, ardından yapılacak yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmanız gerekiyor.
 • Noterde güvenli ödeme sistemi zorunlu hale getirildi. Güvenli ödeme sistemi ile noter araç satışı başlıklı yazımızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
 • Yönetmelik ile araba alıp satma sınırı getirilmiştir. Bir takvim yılı içerisinde 3’ten fazla araç alım ve satımı yapılması ticari faaliyet sayılacak. Hesaba şahsın hem kendi adına hem de vekaleten yapmış olduğu satışlar da dahil edilecek.
 • Yetki belgesi alınmaması durumunda işyeri açma ruhsatı verilmeyecek.
 • Yetki belgesi için geçerlilik süresi olan 5 yıl süresi kaldırıldı. Belgeler süresiz olarak geçerli olacak.
 • Araç ilanlarında yetki belgesi numarası, ad-soyad/unvan gibi bilgilerin yer alması zorunlu olacak.
 • İlan siteleri yetki belgesi olmadan üye yapmayacak.
 • Expertiz raporunun satıştan önceki 3 gün içerisinde alınması zorunlu olacak. Yoksa alınmamış sayılacak. Eksper raporu 160 bin km ya da 8 yaşına kadar olan araçlar için zorunlu olacak.
 • Eskiden senede kaç araba alıp satabilirim sorusu için kesin bir hüküm yok iken yönetmelik ile bu husus netliğe kavuştu.

Yılda kaç araç alım satımı yapılabilir ?

Gelelim senede kaç araba alıp satabilirim sorusunun cevabına. 15 Ağustos 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelik ile 1 yıl içinde kaç araba alıp satabilirim sorusunun cevabı da netliğe kavuştu. Yeni düzenlemeye göre 1 takvim yılı  içerisinde 3’ten fazla araç satılması ticari faaliyet sayılacak. Belirlenen bu yıllık araç alım satım limitinin ve araba alım satım hakkının doldurulması halinde aşağıda belirtilen yaptırımlar uygulanacaktır. Yıllık 3 araç satışı hesaplamasının takvim yılı olarak yapılacağını yani 01 Ocak ile 31 Aralık arasındaki satışları kapsayacağını hatırlatmak isteriz.

Vekaletle araç alımı

Tabiri caizse bu işi ayakta yapanlar herkesten vekalet alarak yapmakta idi. Ancak son düzenleme vekalet ile araç alımlarını da kapsıyor. Kişinin vekalet ile sattığı araçlar da takvim yılı içerisindeki 3 tane yıllık araç satış hakkı hesaplamasında dikkate alınacak.

Vekaletle araç satışı

Yukarıda vekaletle araç alımı kısmında belirtilen tüm hükümler satış için de geçerlidir. Vekaletle satıyor olmanız vergi incelemesine girmeyeceğiniz anlamına gelmez.

1 yılda 3’ten fazla araç alana inceleme nasıl olacak ?

Eskiden incelemeler şikayet esas alınarak yapılıyordu. Ancak son düzenleme ile bu böyle olmayacak. Sistemden takip sağlanacak. Kendi adına ya da vekaletle 3’ten fazla araç satışı yapanların yaptıkları bu faaliyet direkt olarak ticari faaliyet sayılacak. Peki bu durumda ne yapılacak ?

Öncelikle oto alım satım nace kodu ile vergi mükellefiyeti başlatılır. Geriye dönük başlatılacağı için vergi mükellefiyetinin başladığı tarihten itibaren eğer sigortalı çalışma yoksa ve emekli de değilseniz Bağ-Kur açılır. Ayrıca noter alım satım sözleşmeleri incelenerek araçların alım ve satımından elde edilen kar üzerinden en az %15 oranında faizi ile birlikte gelir vergisi borcu çıkartılır. Buna ilave olarak da KDV beyanı verilmeyen her ay için Ceza uygulanır. Yani kısaca bu durumla karşılaşmanız halinde cebiniz baya bir yanar.

Kaç arabadan sonra vergi çıkar ?

Yukarıda 1 senede kaç araba alıp satabilirim kısmında konuya ayrıntılı olarak değindik. 01 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında en fazla 3 araç satmanız gerekiyor. Senede 3 arabayı geçerse direkt vergiye tabi olacağınızı tekrar tekrar hatırlatmak isterim.

1 yılda kaç araba alabilirim 2020

Peki iyi tamam en fazla 3 araç satabilirim ama üzerime kaç araba alabilirim ? Bir kişi üzerine kaç araç alabilir sorusu da sık sorulan soruların başında gelmektedir. Takvim yılı içerisinde yılda 3 araç satışını geçmezse alacağınız araçlar için bir sıkıntı ve sınır yoktur. Önemli olan burada satıştır.

Yıl içinde kaç araç alınıp satılabilir konusu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

106 Yorum
 1. İzzet

  Mehmet bey merhaba, 3 den fazla araç satışına ilişkin kanun 1 Eylül 2020 tarihinde yürürlüğe girmiş sanırım. Bu tarihe kadar 3 satış yaptım. Bu tarihten sonra yapacağım satış sıkıntı yaratır mı. Kanun geriye doğru yürür mü. Örneğin bir kişi bu kanunun çıktığı tarihten önce 5 adet satış yaptı diyelim, geriye dönük inceleme mümkün müdür. 3 satıştan sonra 1 Eylül 2020-31 Aralık 2020 aralığı için uygulama nasıl olacaktır bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. Selamlar

 2. İzzet

  Merhaba, yılda en en fazla 3 araç satma ile ilgili kanunun yürürlüğe girdiği tarih 01 Eylül 2020 sanırım. Ben bu tarihten önce 3 araç satışı yaptım. Şimdi kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yani 01 Eylül 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında 1 satış daha yaparsam vergiye girermiyim acaba. Kanun geriye yürür mü. Normalde takvim yılı deniyor ama bu yıl için nasıl bir uygulama olacak aydınlatırsanız mutlu olurum. Selamlar.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Bu yıl için birşey yapılacağını düşünmüyorum. Tabi geriye yürümez ama yine de risk almamanızı öneririm. Tercih sizin.

 3. Berat

  Ben bu yıl 3 araç satışı yaptım. 4.cüyü yapsak sıkıntı yaşarmıyız.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Evet yaşayabilirsiniz. Risk almaya gerek yok.

 4. Baki

  Merhaba.Ticari amaçlı olduğunu nasıl anlıyacaklar zaten aldığımız araç 1 ay sonra 10 bin kendiliğinden artıyor burada halkın suçu ne

  1. Mehmet BAŞARAN

   Orası öyle. Ama herkes senede 6 araba satmıyor :). Biraz keyfilikten çıkıyor bu değil mi ?

 5. Sami

  Yani aynı hanede olup babamla 3 3 6 araç satabiliyormuyuz ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Şikayet olmadığı sürece sıkıntı olmaz.Ancak şikayet olursa ve ticari bir amaç olduğu kabul edilirse sıkıntı olabilir.

 6. Sami

  Merhaba 2020 öncesi yani 2019 yılında babam 2 araç sattı. 2020 yeni yılında 2 adet babam tekrar araç sattı 2020 yılında ise ben bir araç sattım 2020 sonuna kadar benim araç satmam sıkıntı olurmu babamla aynı evde yaşıyorum

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sıkıntı olacağını sanmam.

 7. Melih

  Merhaba 2019 yilinda bir jetta aldım 2020 nisanda sattım.2020 mayisda passat aldım 2020 haziran ds passati sattım.2020 temmuz da honda aldım ve hala biniyorum.2020 kasım ayinda bir arac daha almak istiyorum.kasim da alacağım bu aracı 2020 de satarsam bir sorun olur mu?satmayip 2021 de satarsam bir yil icinde 4 arac aldığım icin yine bir sorun yasarmiyim?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Üçten fazla satış olursa sıkıntı. Limit 3 araç. Alımda sıkıntı yok.

 8. Ahmet

  Merhaba ben bu yıl içerisinden babamdan ailemize kalan aracı kendi üzerime alıp sattım ve parasını anneme verdim. Daha sonra bir araç daha aldım ve o araç arızalı çıktığı için aldığım fiyattan yaklaşık 4 bin lira daha ucuzuna vererek satmak zorunda kaldım. Daha sonrasında üzerime bir motosiklet aldım ise gidip gelebilmek için buda suremedigimden dolayı sattım. Daha sonra yine geçenlerde kendime bir araç aldım bunu da bulunduğum bölgede altının adamlığından dolayı suremedigim için satmak istiyorum bunu satabilir miyim başka altı yüksek olan bir araba alabilmek icin

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sınırdasınız. Birşey olur ya da olmaz diyemem.

 9. Berkay

  MERHABA 2020 YILI İÇERİSİNDE 3 ADET ARAÇ ALIP SATTIM ŞUAN VEKALETEN FARKLI BİRİ ADINA SADECE ALIM YAPARSAM SORUN OLUR MU

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Hayır bir sorun olmaz. Alımda sıkıntı olmaz ama satış sıkıntı olur.

 10. Sahhmat

  Bu çıkan yasa 15 Ağustos 2020 tarihinden itibaren mi geçerli resmî gazetede yayınladıktan sonra yurururlige girer geçmişi bağlamaz di mi ?yani bu tarihten itibaren 3 adet satıştan sonra ceza gelir dimi ? Dogru anladık sanırım 2020 ilk 6 ayda 3 den fazla araç sattığımızı. Hiç bir şekilde geçmişe dönük yasa Bağlamaz di mi?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Geriye dönük olmaz ancak bundan sonra bir takvim yılında üçten fazla satanlar hakkında işlem yapılacak.

 11. ABDÜL

  Merhaba, fiilen iş yeri tutmadan, şirket kurmak ve sınır olmadan araç alış satışı yapmak istiyorum. şuan sadece yetki belgem var, ne gibi işlemler yapmam gerekiyor? iş yeri açmadan yine de bunu yapabilir miyiz?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Şu an yapabilirsiniz yetki belgesi varsa. Ama 2021 temmuz ayından sonra işyeri açma zorunlu olacak. Yazımızda nasıl yapacağınız anlatılmıştır.

 12. Halil

  Merhabalar 2020 yili yili icerisinde 3 arac sattim ama dukkan acma sebebimden dolayi nakit ihtiyacim var ve aracimi satmak zorundayim sikinti olurmu? aracimi 36 750 ye aldim ve aldigim kisiye tekrar ayni paraya saticam herhangi bir kar orani yok bundan dolayi sikinti yasarmiyim ?sonucda kar elde etmek icin satmiyorum simdiden tesekkur ederim…

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Aslında ticari bir amaç yoksa sıkıntı olmaz. Ama malum yönetmelik ile 3 sınırı getirildi. Yani sıkıntı olur ya da olmaz demek yanlış olur.

 13. gökhan

  Peki araç almamın bir mahsuru varmı

  1. Mehmet BAŞARAN

   Almada sıkıntı yok. Ama satmamanız gerek 2020 yılı bitene kadar.

 14. gökhan

  Mrb davalı olduğum aracı davayı kaybetmeme rağmen anlaşıp kusurlu satan kişiye sattım sonrasında 3 adet araç alıp farklı nedenlerden satma gereği duydum bunun sonucu sıkıntı yaşarmıyım

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sınırı geçmişsiniz. Bence 2021 ocak ayından sonra satış yapın tekrar.

 15. Ali

  Merabalar 2020 icinde 2 araç aldım sattim 3.araç aldım satmadım 4.aracımida bu hafta almayı düşünüyorum ama satmayacağım yanı üstümde 2 araç olmuş olacak bir sıkıntı olurmu..satış yapmadığım sürece saygılar..

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Hayır bir sıkıntı olmaz.

 16. Mehmet

  Merhaba…. 1 yil icin de kendi adima 3 arac esimin adina da 3 arac alip satiş yapar isek herhangi bir sorunlar karsilasirmiyiz..Yani kisaca sorum su sekilde 1 yil icin ayni hanedeki her birey icin 3 arac alis satisi yapilabikir mi ? Yani eşim ve ben toplam 6 arac

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Normalde kişi başına 3 aracı geçmemesi lazım ancak sonuçta eşiniz ve inceleme olursa ticari amaçlı olduğu kanaati doğar.

 17. Emre

  2 araba 2 motosiklet olurmu

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Motorsiklet sıkıntı olmaz sanırım. Emin değilim ama.

 18. Emre

  Motosiklette sayılıyormu

 19. Erdal

  Mehmet merhaba 2019 kasimda 83000 tl binek arac aldim su an 150 bin tl veriyorlar satsam bana vergi cikarmi mukellef degilim emekliyim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Hayır vergi çıkmaz. Mükellefiyet söz konusu olmadığı için.

 20. BEYTULLAH

  Merhabalar 2019 kasım ayında aldığım arabayı 2020 ocak ayında sattım. 2020 içinde de yine 2 araba alıp sattım.tekrar araba aldım bunu satarsam 3.alış 4 satış olacak gibi bu problem olur mu? yoksa 2019 da alınan araba 2020 de satımasına rağmen 2019 yılı mı dikkate alınır. merak ediyorum memurum sıkıntı yaşamak istemem. (not: kar amaçlı satmadım arabaları misal 15 bine aldıysam en fazla 16 bine sattım zaten bin lira arabaya masraf yapılıyor hep sıkıntı yaşadığım için sattım araçları genelde)

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Burada alıştan çok satış önem arz etmekte. Yani 2020 içerisinde 3 satış sınırını tamamlamışsınız. 4’üncüsü risk teşkil edebilir. 2021’i beklemenizi öneririm.

 21. Erkam

  Merhabala 2020 yılı içerisinde 4. Aracımı sattım ama benim adıma şirket var. Yalnız şirketin çalışma alanlarında araç alım satımı yok sıkıntı çıkar mı ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sonuç itibariyle bunu ticari bir faaliyet olarak yapmıyorsunuz sanırım. Son yönetmelik sınırladı ama şu an geçiş aşamasında. Risk almamanızı öneririm yine de.

 22. Gökhan ak

  Merhabalar 2020 yılında 3 satış yaptım şimdi bi araba aldım 2021 de hakkım sıfırlanıyormu yenı uygulamada

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Evet 01 Ocak 2021 itibariyle sıfırlanmış olacak.

 23. Macit

  Merhaba, ben 15 ağustostan önce 2 tane araç satmıştım, 15 ağustostan sonra da 1 tane sattım. Şimdi bu uygulama ilk defa bu yıl uygulandığı için, kaç araç sattığım 15/08/2020 – 31/12/2020 arası mı yoksa 01/01/2020 – 31/12/2020 arası mı hesap edilecek ?
  Teşekkür ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. O konuda belirsizlik var. Kanunun yürürlülük tarihi 01.09.2020. Geçiş aşamasında henüz. Sıkıntı olur ya da olmaz ya da hesaplama şu şekilde yapılıyor diyemiyorum maalesef.

 24. hamza atak

  2019 aldığım aracı 2020 de sattım ayriyeten iki aracım vardı 2020de sattım şimdi beğendim bir aracı aldım fakat motorunda problem var yapıp satsam bir problem olurmu

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 3’ten fazlası sıkıntı ancak yasal düzenleme geçiş aşamasında. Normalde yönetmeliğe göre sattığınız zaman ticari faaliyet sayılacak. Bilginiz olsun.

 25. Ahmet tezel

  Mehmet bey merhaba ben bu yıl içersinde 2 alış 3 satış yaptım hakkım doldu sanırım ama üzerinde ayriyeten 5 yıldır bir motorsiklet var bunu trafikten düşürmek istiyorum bir sorun olurmu acaba trafikten dusutturmek kotayı etkiler mi teşekkür ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Hayır etkilemez düşürebilirsiniz.

 26. Barkın

  Selamlar Yeni Gelen Kanun ile Sıfırlandımı Haklar Yani 1 eylül itibari ile mi 3 araç yıl sonuna kadar

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Bu konuda belirsizlik var. Ama 01 Ocak tarihinden sonrasını beklerseniz daha iyi olur sanırım.

 27. Mehmet

  Merhaba bu yıl içinde ocak 27 sinde aracımı takas ettim wosvagen bora ile tekrar takas girsem ker elde etmeden ceza yermiyim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 3’ten fazla satış olmayacaksa sıkıntı olmaz.

 28. İhsan

  Yetki belgesi ve vergi mukellefiyeti acarak, fiilen isyerim olmasa da sahis ya da tuzel kisilik ile sirket kurup sinirsz ticaret yapabilirim yani? Tesekkurler

  1. Mehmet BAŞARAN

   Evet yapabilirsiniz. Yetki belgesi ve diğer şartları sağlamanız yeterli.

 29. İHSAN

  Merhaba, iş yeri – dükkan açmadan , vergi mükellefi olabilir miyiz oto ticareti için?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Evet sadece vergi mükellefiyeti başlatarak yapabilirsiniz. Tabi diğer şartları da sağlamanız gerekiyor.

 30. mehmet

  şunu anlıyorum o zaman ben 2019 aralık ayında 3 araç sattım. 2020 de 3 araç hakkım yenileniyor degil mi

  1. Mehmet BAŞARAN

   Aynen öyle oluyor.

 31. Ergün sarı

  Merhabalar. Ben 2020 yılı içerisinde 3 araç satışı yaptım fakat ticari maksatla yapmadım. Eşim beğenmedi değiştirdik. Hatta sattığım bir aracı aldığım fiyattan daha düşük fiyata sattım. Ben şimdi son aldığım aracı satıp yenisini almak istiyorum. Yapamaz mıyım ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Son yasal düzenlemeye göre bu sıkıntılı gibi görünüyor. Ben aciliyet yoksa satmamanızı 01 Ocak 2021 tarihinden sonra satmanızı öneririm.

   1. Mehmet

    Merhaba hocam 2019 da kaşım ayında 2 araç sattım. 2020 ocak ayında da 1 araç sattım. Şimdi bindigim araçtan memnun değilim satmak istiyorum, ama memurum ister istemez korkuyorum ticari faaileyete girer diye. Satmam sorun olur mu acil cevabınızı bekliyorum teşekkürler. Ayrıca sizden ricam bu takvim yili herkes farklı söylüyor 2019 da kaşım ayında sattigim arabanın satis tarihine kadar satis yapamazsın diyorlar kafa allak bullak bu konuyada bir açıklık getirirmisiniz.

    1. Mehmet BAŞARAN

     Merhaba Mehmet BEY. Sizin için bir sakınca görünmüyor. Takvim yılı 01 Ocak ile 31 Aralık arasında geçen süredir. Herkese bakmayın. Doğru tektir. Saygılar 🙂

 32. Yahya

  Hayırlı günler. Kanunlar çıktığı zamandan sonrasını kapsar öncesini kapsamaz diye duymuştum. Buna göre bu kanun çıktığı 15 ağustostan sonrasını kapsaması gerekmez mi?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Evet yürürlülük tarihinden sonraki süreci kapsar. 2020 yılı için bir takip yapacaklarını sanmam. 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren tamamı yürürlükte olacaktır.

 33. Kamil SATIR

  Merhaba, aynı evde ikamet eden, 3 kişilik bir aileden her biri (Anne, baba ve çocuk) kendi adına yılda 3 kez araç alıp satarsa bir sıkıntı çıkar mı?
  Not: 3 kişinin hesapları arasında para transferi yapılabiliyor.
  Yorumsuz için teşekkür ederim. İyi akşamlar.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Bu incelemeye girdiğinde ticari amaçlı yapıldığı anlaşılır. Tespit edilir mi ? Bu soru işareti. Vergi dairesi hangi birisini takip edecek herkes yapıyor :). Şikayet olmadığı sürece bir sıkıntı yok.

 34. Yunus

  Merhaba ben bu sene içinde 3.arabamı sattım 4. Üzerime alıpta satmasam ya da vekalet alsam babamdan 2mizinde ikametleri ayrı vekalet ile alınca para transferini babamın hesabından yapsam sorun olur mu

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sorun olacağını sanmam ama dikkat etmenizi öneririm.

   1. Gökhan

    Merhabalar bu yıl içerisinde 1 araç alırken kandirilmaya çalışıldı aracı aynı gün noterde iade ettim para alışverişi olmadı sonra 1 araç alıp 6 ay sonra sattim ve motosiklet aldım 2 .arabayida vekaletle eşimin üstüne aldım ama bu sene sadece 1 tane satış arac yaptım bu süreçle ilgili ceza uygulanirmi

    1. Mehmet BAŞARAN

     Merhaba. Bir cezai uygulama olacağını sanmam.

 35. Emre

  Peki sonradan 4. Aracımı sattığında vergi çıkar mi

  1. Mehmet BAŞARAN

   Yazımızda tüm ihtimaller mevcut. Okumanızı öneririm.

 36. Emre

  Merhaba bu yıl icerisinde 4. Aracımı saticam noterde problem çıkar mi

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Noterde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 37. Şükrü

  Merhaba 2020 yılı içerisinde 3 araç alıp sattım 4 aracı satsam ama uzerime başka araç almasam ceza ödermiyim ve bu sattiklarimda hiç bi kar olmadı

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Ceza çıkmaz. Şikayet olursa inceleme yapılır o zaman bir ihtimal. Ama bundan sonrası için satış yapmamanızı öneririm.

 38. Eren güneş

  Merhabalar,
  Sene içerisinde 2 araç sattım, 3 araba aldım 3. Aldığım arabayı satıp yeni bı araç almak istiyorum yani sonuçta 3 araç satıp 4 araç almış olacağım herhangi bir şeyle karşılaşır mıyım ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Hakkınızda bir şikayet olmazsa sıkıntı olacağını sanmam. Ama yine de dikkat etmenizi öneririm.

 39. SUNA

  Emekliyim.yılda dört beş araba satmak istiyorum.vergi dairesine gidip vergi mukellefi olup vergimide vermek istiyorum.masrafım ne kadar olur.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Aylık KDV beyannamesi verilir. Şu an ayda 60 TL. Alış ve satış arasındaki karın da yüzde 15 ini ödersiniz.

 40. Emre

  Merhabalar 3araba sattım 2020de 4cü arabamıda begenmedim binmek istemiyorum satsam sıkıntı olurmu sizce

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Ortada ticaret amacı yoksa sıkıntı olmaz. Şikayet olursa beğenmeyip sattığınızı söylersiniz.

 41. Sadik

  Iyi akşamlar 2019 yılında 3 ARAÇ alıp sattım
  2020 yılında 3 ARAÇ alıp sattım sıkın ti olurmu 2020 yılında ARAÇ almayacağım kolay gelsin

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Şu an için sıkıntı olacağını sanmam ama dikkat edin.

 42. Erdem

  Merhabalar 2020 yılında toplam 6 araç satmış olacağım fakat bu araçların hepsini 5-6 ay gibi birsüre kullandım ve hiç birinden ticari bir gelir elde etmedim .yeni yapılan açıklamalar doğrultusunda 1 temmuzdan itibaren bu yasak uygulanacak diyolardı bununla ilgili bilginiz var mı acaba
  Sıkıntı yaşar mıyım bu satışlardan dolayı

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sınırı almışsınız. Sıkıntı olur mu bilemem ama risk almamanızı öneririm.

 43. Batuhan bey

  Merhabalar, Bir konuda kafamı karıştıran husus var.
  1 sene içerisinde 3 kere satış olmuyor bunu biliyorum. Ama anlamadığım şimdi 1 araç al ve sat işlemi 2 kere notere gitmek oluyor. Yani bu 3 hakkımız sadece ( alıp-satmak) 1 haktan sayılıyor değil mi yani 3 kere araç alıp 3 kere satmak manasına geliyor ?
  Birde aldığım aracı aldığım fiyata satmak zorundamiyim üstüne satmak herhangi bir sakınca getir mi? Sonuçta 3 ten fazlasını yapmıyorum bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Batuhan BEY,
   Yazımızda da ayrıntılı anlatıldığı üzere Kanunda açıkça 3 araçtan fazla satılırsa şu olur denilen bir hüküm bulunmamakta. Burada önemli olan amaç. Eğer ticari amaçlı yaptığınız tespit edilirse 1 araç için de vergi ve ceza çıkar. Alışlar değil satışlar daha doğrusu alış ve satış arasındaki kar önemli. Bu da alışlardan ziyade satışa bakılması anlamına geliyor. Takvim yılı içerisinde 3’ten fazla satmamaya özen gösterin yine de.

   1. Batuhan bey

    Teşekkürler cevabınız için , bir yıl da 3 hakkı doldurmayan birisi aracı 1 hafta içinde 20 binee alıp 24-25 bine satamaz mi yani ? Sonuçta 3 hakkı doldurmuyor bunun cezası mi var ? Hakkı doldurmadan aldığı araçtan kar yapamaz mı sonuçta ticari amaca girmesi için 3 haktan fazlası baz alınmıyor mu ( tamamen bilgi amaçlı sorum)

    1. Mehmet BAŞARAN

     Dediğim gibi 3 hak diye birşey yok. Satabilirsiniz ama şikayet olursa sıkıntı yaşayabilirsiniz.

     1. Batuhan bey

      Anladım çok teşekkür ederim. Son olarakta Ceza olarakta Bir aracı 30 milyara aldı ve 40 milyara sattığını var sayar isek ve birisi şikayette bulundu diyelim idari olarak takibe alındı ve bunu fark ettiler ne kadar borçlanma çıkıyor aşağı yukarı ne ödemesi gerekiyor.? Sizide çok sorulara boğdum ama bilgi olarak sizin tecrübeniz den bir kaç bilgi almak istiyorum. (Al sat vergisini ödemeden yapılan bir işte ki kazanç haksız kazançtır.)

     2. Mehmet BAŞARAN

      İstediğiniz kadar soru sorabilirsiniz sıkıntı yok :). Aradaki kar yani 10 bin lira için yüzde 15 gelir vergisi çıkar ve bu faizi ile beraber hesaplanır. Bunun haricinde beyanname vermediğiniz her ay için ceza uygulanır.

 44. Caner

  Merhabalar ben 2019 da 2 araç 2020 de ise 1 araç aldım ve 2020 senesi içerisinde 3 ünüde sattım bu sene başka araç alıp satabilirmiyim 2019 da aldıklarımı bu sene sattığım için etkilenirmiyim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 3 aracı 2020’de satmışsınız. Sınırdasınız yani. Kendi üzerinize almamanızı öneririm bir sonrakini.

 45. Ercan

  Merhabalar hocam 23/12/2019 da bir arac sattim 2020 yili icerisinde ise 2 arac daha sattim suan elimde bi arac var onuda satmam lazim sikinti yasarmiyim simdiden tsk ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 2020 için 3. Satış oluyor. Şikayet olmazsa sıkıntı olmaz ama dikkat etmenizi öneririm. Bu araçtan sonra 2020 içerisinde adınıza başka araç satmamanızı öneririm.

 46. Mehmet emin

  Ben devlet memuruyum diyelim ki incelemeye takıldık vergi çıkarıldı. Ayrıca devlet memuru ticaret yapıyor diye idari bir ceza da verilir mi

  1. Mehmet BAŞARAN

   Tabi ki cezası var. Ticaret ile uğraştığı tespit edilen memurlara verilecek en düşük ceza aylıktan kesme cezasıdır.

 47. Osman duran

  Merhabalar 28 Aralık 2019 da aracımı sattım. 0cak 2020 den bu yana 3 araç alıp aldığım 3 araçtan ikisini sattım. Şu an elimde olan 3. Aracı da satsam sorun olur mu. Ocaktan bu yana 3 araç alıp 3 araç satmış olacağım. Bide 28 Aralık 2019 da sattığım arac var. ayrıca tüm satışlarda kar elde ettim teşekkür ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Yazımızda detaylı belirttiğimiz gibi şikayet olmaz ise sıkıntı olmaz. Ama bu işi yapıyorsanız resmi kayıtla yapmanızı öneririm.

 48. Yavuz

  Merhaba. Gecen yil kasimda bir arac aldim. Diger Aracim olan 3 yildir baya kullandigim araci subatta sattim martta tekrar onun yerine ailede kullanim icin arac aldim. Ekonomik durumdan da Kasimdaki aldigim araci satabilir miyim yoksa yil gecmesini mi beklemeliyim. Bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Önemli olan takvim yılı yani geçen seneyi hesaba katmayın. 01 Ocak ile 31 Aralık arasına bakacaksınız. Sorun olmaz.

 49. muhammed

  Peki bu her yıl sıfırlanıyormu yoksa ilk aracını sattıgın andan itibaren mi 3 araç misal ben ocaktan önce ekim ayında 2 aracımıda satmıştım bu yeni yılda tekrar 2 araç satabilirmiyim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Takvim yılına göre bakılır. Yani her yılbaşı sıfırlanır. 01 Ocak ile 31 Aralık arasına bakacaksınız.

 50. Mehmet

  Merhaba ben 2020 -21 Şubat ayında aracımı sattım sonrasında Mart ayında 2 defa araç aldım sorun yaşadığım için onlarıda aldığım fiyata sattım şuan araç aldım 1998 model motor conta yaktı Aldığım fiyatın 5 bin ₺ altına Almak isteyen var satsam ceza alırmıyım Bilgi vermenizi rica ederim teşekkür ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Ticari bir amaç yok ortada. Sorun olacağını sanmam. Satabilirsiniz. Eğer bir inceleme olursa bunu izah edersiniz ama inceleme olmaz rahat olun.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.