1 Yılda Kaç Araba Alıp Satabilirim 2022

1 yılda kaç araba alıp satabilirim sorusu vergi mükellefiyeti açmadan araç satanların en çok sordukları soruların başında gelmekte. Artan döviz fiyatları, ekonomik durumlardan kaynaklı olarak sıfır araç fiyatlarının yükselmesi ikinci el araçlara olan talebi arttırdı. Hal böyle olunca araba alıp satmak da cazip hale geldi ve neredeyse herkes bu işi yapmaya başladı.

Vergi mükellefiyeti olmadan yani resmi olarak oto alım satım işyeri olmadan bu işi ayakta yapanlar ise 1 sene içinde kaç araba alıp satabilirim konusunu merak etmekte. 15 Ağustos 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile önemli düzenlemeler getirildi. Yayınlanan bu yönetmelikle birlikte herkesin ortak sorusu olan bir yılda kaç araba alınıp satılabilir sorusunun cevabı da nihayet yönetmelik ile netleştirildi.

Bu yazımızda son yönetmelik ile birlikte bir kişi yılda kaç araç alıp satabilir sorusunun ayrıntılı cevabını bulabilir, ayrıca getirilen son düzenlemeler hakkında bilgi bulabilirsiniz. Bir yılda belirlenen araç sayısından fazla satış yapıldığının Vergi Dairesi tarafından tespit edilmesi durumunda yapılacak olanlar ile çok sorulan bazı sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Araba alıp satmak için gerekenler nelerdir ?

Bu işi vergi mükellefiyeti olmadan yapacaklardan herhangi bir şartın sağlanması istenmez ancak aşağıda 1 yılda kaç araç alıp satabilirim kısmında belirtilen maksimum araç sayısına dikkat edilmesi gerekiyor. Resmi olarak vergi mükellefiyeti açtırıp yapacak galericiler için ise vergi dairesine başvurarak vergi kaydı açtırmak yeterlidir. İşyeri olmadan da oto alım satımı yapabilirsiniz .Ayrıca yazımızın devamında da belirttiğimiz gibi yetki belgesi alınması gerekmektedir.

Araç alım satım vergisi ne kadar ?

Resmi olarak yapıldığında işin hem vergi boyutu hem de bağkur maliyeti boyutu vardır. Tabi işyeri kirası, personel giderleri ve diğer giderleri saymıyoruz. Bağkur için ödenecek güncel aylık prim tutarını  bağkur primi ne kadar sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Ödenecek vergi de arabanın alış ve satış fiyatı üzerinden elde edilen kar üzerinden ödenir. Tabi giderler düşüldükten sonra ödenecek vergi hesaplanır. Örneğin;

 • 100.000 TL değerinde bir araba aldınız ve bu arabayı 110.000 bin liraya sattınız.
 • Noter, araç bakım masrafı ve diğer masraflar toplamı 3.000 lira olsun.
 • Karımız 10000 TL gider 3000 TL. Kalan kısım 7000 TL. 7000 TL üzerinden isabet eden gelir vergisi dilimine göre en düşük %15 olursa ortalama ödenecek vergi tutarı 1050 lira olacaktır.

Noter araç satış bedeli ne kadar 2022

01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında noter araç satış bedeli 326,00  TL olacaktır. Ayrıca plaka değişikliği talep edilmesi halinde de ilave olarak 90,00 TL ödenmesi gerekmektedir.

İkinci el araç satışında yeni düzenleme 2022

İkinci el araç satışı ile ilgili son ve güncel düzenleme yazımızın giriş kısmında da belirtildiği gibi 15 Ağustos 2020 tarihli resmi gazetede yayımlanan düzenleme ile yapıldı. Buna göre;

 • Yapılan son düzenleme ile birlikte resmi olarak oto alım satımı yapan kişilerin yani galericilerin yetki belgesi alması zorunlu hale getirildi.
 • Yetki belgesi almadan artık oto alım satımı yapılamayacak.
 • Yetki belgesi için Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilen sınav kuruluşlarına başvuru yapmanız ve ücreti ödemeniz, ardından yapılacak yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmanız gerekiyor.
 • Noterde güvenli ödeme sistemi zorunlu hale getirildi. Güvenli ödeme sistemi ile noter araç satışı başlıklı yazımızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
 • Yönetmelik ile araba alıp satma sınırı getirilmiştir. Bir takvim yılı içerisinde 3’ten fazla araç alım ve satımı yapılması ticari faaliyet sayılacak. Hesaba şahsın hem kendi adına hem de vekaleten yapmış olduğu satışlar da dahil edilecek.
 • Yetki belgesi alınmaması durumunda işyeri açma ruhsatı verilmeyecek.
 • Yetki belgesi için geçerlilik süresi olan 5 yıl süresi kaldırıldı. Belgeler süresiz olarak geçerli olacak.
 • Araç ilanlarında yetki belgesi numarası, ad-soyad/unvan gibi bilgilerin yer alması zorunlu olacak.
 • İlan siteleri yetki belgesi olmadan üye yapmayacak.
 • Expertiz raporunun satıştan önceki 3 gün içerisinde alınması zorunlu olacak. Yoksa alınmamış sayılacak. Eksper raporu 160 bin km ya da 8 yaşına kadar olan araçlar için zorunlu olacak.
 • Eskiden senede kaç araba alıp satabilirim sorusu için kesin bir hüküm yok iken yönetmelik ile bu husus netliğe kavuştu.

Yılda kaç araç alım satımı yapılabilir ?

Gelelim senede kaç araba alıp satabilirim sorusunun cevabına. 15 Ağustos 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelik ile 1 yıl içinde kaç araba alıp satabilirim sorusunun cevabı da netliğe kavuştu. Yeni düzenlemeye göre 1 takvim yılı  içerisinde 3’ten fazla araç satılması ticari faaliyet sayılacak. Belirlenen bu yıllık araç alım satım limitinin ve araba alım satım hakkının doldurulması halinde aşağıda belirtilen yaptırımlar uygulanacaktır. Yıllık 3 araç satışı hesaplamasının takvim yılı olarak yapılacağını yani 01 Ocak ile 31 Aralık arasındaki satışları kapsayacağını hatırlatmak isteriz.

Vekaletle araç alımı

Tabiri caizse bu işi ayakta yapanlar herkesten vekalet alarak yapmakta idi. Ancak son düzenleme vekalet ile araç alımlarını da kapsıyor. Kişinin vekalet ile sattığı araçlar da takvim yılı içerisindeki 3 tane yıllık araç satış hakkı hesaplamasında dikkate alınacak.

Vekaletle araç satışı

Yukarıda vekaletle araç alımı kısmında belirtilen tüm hükümler satış için de geçerlidir. Vekaletle satıyor olmanız vergi incelemesine girmeyeceğiniz anlamına gelmez.

1 yılda 3’ten fazla araç alana inceleme nasıl olacak ?

Eskiden incelemeler şikayet esas alınarak yapılıyordu. Ancak son düzenleme ile bu böyle olmayacak. Sistemden takip sağlanacak. Kendi adına ya da vekaletle 3’ten fazla araç satışı yapanların yaptıkları bu faaliyet direkt olarak ticari faaliyet sayılacak. Peki bu durumda ne yapılacak ?

Öncelikle oto alım satım nace kodu ile vergi mükellefiyeti başlatılır. Geriye dönük başlatılacağı için vergi mükellefiyetinin başladığı tarihten itibaren eğer sigortalı çalışma yoksa ve emekli de değilseniz Bağ-Kur açılır. Ayrıca noter alım satım sözleşmeleri incelenerek araçların alım ve satımından elde edilen kar üzerinden en az %15 oranında faizi ile birlikte gelir vergisi borcu çıkartılır. Buna ilave olarak da KDV beyanı verilmeyen her ay için Ceza uygulanır. Yani kısaca bu durumla karşılaşmanız halinde cebiniz baya bir yanar.

Kaç arabadan sonra vergi çıkar ?

Yukarıda 1 senede kaç araba alıp satabilirim kısmında konuya ayrıntılı olarak değindik. 01 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında en fazla 3 araç satmanız gerekiyor. Senede 3 arabayı geçerse direkt vergiye tabi olacağınızı tekrar tekrar hatırlatmak isterim.

1 yılda kaç araba alabilirim 2022

Peki iyi tamam en fazla 3 araç satabilirim ama üzerime kaç araba alabilirim ? Bir kişi üzerine kaç araç alabilir sorusu da sık sorulan soruların başında gelmektedir. Takvim yılı içerisinde yılda 3 araç satışını geçmezse alacağınız araçlar için bir sıkıntı ve sınır yoktur. Önemli olan burada satıştır.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“1 Yılda Kaç Araba Alıp Satabilirim 2022” üzerine 136 yorum

 1. Merhaba, ben ağustos ayından beri 5 araba aldım ve 1 araba sattım. Bu sene bitmeden 2 araba daha satacağım ve 3 araba satmış olacağım. Sınırın 3 olduğunu biliyorum ama bu kadar kısa sürede olması bir sıkıntı yaratır mı ? Teşekkürler

  Cevapla
 2. Mehmet bey merhab, ben Ağustos ayından itibaren toplam 5 araç aldım ve 1 tanesini sattım. Sene bitmeden 2 tane daha satacağım gibi duruyor yani toplamda 3 satmış olacağım ama çok kısa bir sürede. Sizce bu bir sıkıntı yaratır mı ? Teşekkürler

  Cevapla
 3. Merhabalar. Ben 4. Aracımı Aralık ayında satacağım galiba. Yani bu bir risk biliyorum ama problem teşkil etmesi için şikayet mi gerekiyor? Ben somut bi örneğini göremedim araştırmalarım sonucunda ceza alan kimse yok gibi. Beni kimse şikayet de etmez. Ederse bu yorumu görüp bir yerlere söyleyen kişiden şüphelenirim bir tek :)) risk almayın diyeceksiniz ama yine de paylaşmak istedim sizinle..

  Cevapla
  • Merhaba. Şu anda re’Sen bir araştırma yok. Ama son kanun yapılır diyor. Şu an yapılmıyor olması ileride geriye dönük yapılmayacak anlamına gelmez. Risk ama tercih sizin.

   Cevapla
 4. Hocamın anlattıklarından şunu anladık bir yıl içerisinde kaç tane araba alırsan alabilirsin 4- 5 8 yetkiniz var bir sorun oluşmaz , ama satışta bir yıl içerisinde 3 arabadan fazla satamazsın satarsan ne olur vergi gelebilir . açık ve net

  Cevapla
 5. Merhaba.gecen sene aldigim araci vekaleten baskasi bu sene sattı.Ardindan bu sene ben kendi adima 2 arac alip sattim ve ayrica baska birinin aracini vekaleten sattim.Suan yeni aldigim bi arabam daha var sattigimda bi problem olur mu ? Sonucta 3 alım satım sınırı var ben sadece 2 arac alıp sattım.

  Cevapla
  • Merhaba Onur BEY. Doğrudan ya da vekaleten satışların hepsi dahil. Bu durumda 4 araç satmış oluyorsunuz. Sınırı çoktan geçmişsiniz.

   Cevapla
 6. merhaba efendim iki sorum olacak;
  1-2019 yılında 2 araç sattım extra olarak sıfır araç almıştım hurda teşvikliydi bayi üstüme devrini verdi ama ben o arabayı hiç kimseye satmadım zaten aracıda görmedim , sadece indirimden yararlandım devlete hurdaya gitti, onu bile satmış sayılsam 3 araç yapıyor 2019 yılı için
  2-2019 yılında varsayalım 3 araç satışı yaptım 2020 yılında da 2 araç sattım, 2021 yılında hiç araç satmadım simdi elimdeki aracı satsam vergiye tabi olurmuyum ayrıca memurum çok teşekkür ediyorum şimdiden.

  Cevapla
  • Merhaba. Her takvim yılı içerisinde 3 satış hakkınız bulunmakta. 01 Ocak 2021 tarihi itibariyle satış hakkınız yenilendiği için satış yapabilirsiniz. Sorun olmaz.

   Cevapla
 7. MERHABA. ARAÇ ALIM SATIMDA SON ALINAN 3. ARACTAN İTİBAREN Mİ 1 YIL GEÇMESİ GEREKİYOR YOKSA HER YIL BAŞINDA YENİLENİP TEKRAR 3 ARAÇ ALIP SATMA HAKKIMIZ OLUYOR MU

  Cevapla
  • Merhaba. Her takvim yılı başında yenilenir. Hesaplama 01 Ocak-31 Aralık tarihleri arası için yapılır.

   Cevapla
 8. mehmet bey merhabalar. baskasından vekalet alıp arac alımı yapsam satısı da o sahıs yapsa sınır ihlali nasıl olur takıp e dusermıyım

  Cevapla
 9. Merhaba, 2020 yılı içinde 15/08/2020 de çıkan kanun yürürlüğe girmeden önce 3 araç sattım. Bütün araçlarım kaskoluydu ve 3 ay ara ile satışı yaptım kasko yapılan araçlar incelenmiyor diye bişey duydum doğumudur.?

  Cevapla
  • Merhaba. Kaskoyla bu işin bir alakası yok Gökhan BEY. Limit olarak 3 araç belirlendi. Yıl içerisinde bunu geçmemenizi öneririm.

   Cevapla
 10. Merhaba geçmişe dair yılda üç kez araba sattım 2019 da ona herhangi bir ceza var mı geçmişe dönük inceleme yapacak mı devlet yoksa bu süreçte mi basladi

  Cevapla
 11. Merhaba ben bu yıl ıcınde 3 araç satışı yaptım. 4.kez araba alabilir miyim? Bu yıl içinde satış yapmayacağım yani. Bana vergi çıkartılır mı 4. Alışımda

  Cevapla
 12. Merhaba ben 2020 yılı içinde kendi adıma 3 adet araç alıp sattım. Fakat velaletlede başkası adına 2 adet araç aldım. Bu şahıs o iki aracı bu yıl içinde satarsa benim için sıkıntı olurmu. Sonuçta ben sadece onun adına aldım.

  Cevapla
 13. MERHABA BEN OTO KİRALAMA İŞİ YAPIYORUM VERGİ LEVHALI BU YIL 2020 İÇİNDE 3 ADET ARAÇ SATTIM BU YIL İÇİNDE 3 ADET DAHA SATMAM GEREKLİ ARAÇLARIMI DEĞİŞTİRMEM LAZIM KİMSE NASIL OLUR BİLMİYOR GÜZEL BİR CEVAP ALAMADIM ARAÇLARIMI NASIL SATARIM SATARSAN CEZA YERSİN DİYORLAR BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  Cevapla
  • Merhaba. 3 ten fazla satış halinde sıkıntı oluyor biliyorsunuz. Vergi levhanıza oto alım satım ekleyip vergiye tabi olarak satabilirsiniz. Ama bunun için de noter sizden yetki belgesi talep edebilir.

   Cevapla
 14. MERHABA . BİR ŞAHIS FİRMASINDA ÖN MUHASEBECİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. VERGİ LEVHAMIZA OTO ALIM SATIM FAALİYETİ EKLETTİRDİK . BİR SÜRE SONRA BU OTO ALIM SATIMLA İLGİLİ YANIMIZA ORTAK BİR KİŞİ ALDIK ( RESMİYETTE DEĞİL) . BU KİŞİNİN DE VERGİ LEVHASINDA OTO ALIM SATIM İŞİ EKLİ . SORUM ŞU : ORTAĞIMIZ BENİM ÜSTÜME ARAÇ ALIM SATIMI VEKALETİ VERDİ . VE BEN ONUN ZAMANI OLMADIĞI İÇİN SATIŞ İŞLEMLERİNİ VEKALETLE YAPIYORUM . İLERLEYEN ZAMANDA MALİYE BANA ” SEN BU KİŞİDE SİGORTALI DEĞİLSİN ŞEKLİNDE 3 ARAÇ SINIRINI UYGULAYIP CEZA UYGULARMI ?

  Cevapla
  • Merhaba. O kişi adına vekaleten yapılan satışlar da sizin adınıza satış olarak değerlendirilir. Ortaklık işini resmiyete dökmeniz lazım. Yoksa ileride başınız ağrır.

   Cevapla
 15. Mehmet bey merhaba, 3 den fazla araç satışına ilişkin kanun 1 Eylül 2020 tarihinde yürürlüğe girmiş sanırım. Bu tarihe kadar 3 satış yaptım. Bu tarihten sonra yapacağım satış sıkıntı yaratır mı. Kanun geriye doğru yürür mü. Örneğin bir kişi bu kanunun çıktığı tarihten önce 5 adet satış yaptı diyelim, geriye dönük inceleme mümkün müdür. 3 satıştan sonra 1 Eylül 2020-31 Aralık 2020 aralığı için uygulama nasıl olacaktır bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. Selamlar

  Cevapla
 16. Merhaba, yılda en en fazla 3 araç satma ile ilgili kanunun yürürlüğe girdiği tarih 01 Eylül 2020 sanırım. Ben bu tarihten önce 3 araç satışı yaptım. Şimdi kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yani 01 Eylül 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında 1 satış daha yaparsam vergiye girermiyim acaba. Kanun geriye yürür mü. Normalde takvim yılı deniyor ama bu yıl için nasıl bir uygulama olacak aydınlatırsanız mutlu olurum. Selamlar.

  Cevapla
  • Merhaba. Bu yıl için birşey yapılacağını düşünmüyorum. Tabi geriye yürümez ama yine de risk almamanızı öneririm. Tercih sizin.

   Cevapla
 17. Merhaba.Ticari amaçlı olduğunu nasıl anlıyacaklar zaten aldığımız araç 1 ay sonra 10 bin kendiliğinden artıyor burada halkın suçu ne

  Cevapla
  • Orası öyle. Ama herkes senede 6 araba satmıyor :). Biraz keyfilikten çıkıyor bu değil mi ?

   Cevapla
  • Şikayet olmadığı sürece sıkıntı olmaz.Ancak şikayet olursa ve ticari bir amaç olduğu kabul edilirse sıkıntı olabilir.

   Cevapla
 18. Merhaba 2020 öncesi yani 2019 yılında babam 2 araç sattı. 2020 yeni yılında 2 adet babam tekrar araç sattı 2020 yılında ise ben bir araç sattım 2020 sonuna kadar benim araç satmam sıkıntı olurmu babamla aynı evde yaşıyorum

  Cevapla
 19. Merhaba 2019 yilinda bir jetta aldım 2020 nisanda sattım.2020 mayisda passat aldım 2020 haziran ds passati sattım.2020 temmuz da honda aldım ve hala biniyorum.2020 kasım ayinda bir arac daha almak istiyorum.kasim da alacağım bu aracı 2020 de satarsam bir sorun olur mu?satmayip 2021 de satarsam bir yil icinde 4 arac aldığım icin yine bir sorun yasarmiyim?

  Cevapla
 20. Merhaba ben bu yıl içerisinden babamdan ailemize kalan aracı kendi üzerime alıp sattım ve parasını anneme verdim. Daha sonra bir araç daha aldım ve o araç arızalı çıktığı için aldığım fiyattan yaklaşık 4 bin lira daha ucuzuna vererek satmak zorunda kaldım. Daha sonrasında üzerime bir motosiklet aldım ise gidip gelebilmek için buda suremedigimden dolayı sattım. Daha sonra yine geçenlerde kendime bir araç aldım bunu da bulunduğum bölgede altının adamlığından dolayı suremedigim için satmak istiyorum bunu satabilir miyim başka altı yüksek olan bir araba alabilmek icin

  Cevapla
 21. MERHABA 2020 YILI İÇERİSİNDE 3 ADET ARAÇ ALIP SATTIM ŞUAN VEKALETEN FARKLI BİRİ ADINA SADECE ALIM YAPARSAM SORUN OLUR MU

  Cevapla
 22. Bu çıkan yasa 15 Ağustos 2020 tarihinden itibaren mi geçerli resmî gazetede yayınladıktan sonra yurururlige girer geçmişi bağlamaz di mi ?yani bu tarihten itibaren 3 adet satıştan sonra ceza gelir dimi ? Dogru anladık sanırım 2020 ilk 6 ayda 3 den fazla araç sattığımızı. Hiç bir şekilde geçmişe dönük yasa Bağlamaz di mi?

  Cevapla
  • Merhaba. Geriye dönük olmaz ancak bundan sonra bir takvim yılında üçten fazla satanlar hakkında işlem yapılacak.

   Cevapla
 23. Merhaba, fiilen iş yeri tutmadan, şirket kurmak ve sınır olmadan araç alış satışı yapmak istiyorum. şuan sadece yetki belgem var, ne gibi işlemler yapmam gerekiyor? iş yeri açmadan yine de bunu yapabilir miyiz?

  Cevapla
  • Merhaba. Şu an yapabilirsiniz yetki belgesi varsa. Ama 2021 temmuz ayından sonra işyeri açma zorunlu olacak. Yazımızda nasıl yapacağınız anlatılmıştır.

   Cevapla
 24. Merhabalar 2020 yili yili icerisinde 3 arac sattim ama dukkan acma sebebimden dolayi nakit ihtiyacim var ve aracimi satmak zorundayim sikinti olurmu? aracimi 36 750 ye aldim ve aldigim kisiye tekrar ayni paraya saticam herhangi bir kar orani yok bundan dolayi sikinti yasarmiyim ?sonucda kar elde etmek icin satmiyorum simdiden tesekkur ederim…

  Cevapla
  • Merhaba. Aslında ticari bir amaç yoksa sıkıntı olmaz. Ama malum yönetmelik ile 3 sınırı getirildi. Yani sıkıntı olur ya da olmaz demek yanlış olur.

   Cevapla
 25. Mrb davalı olduğum aracı davayı kaybetmeme rağmen anlaşıp kusurlu satan kişiye sattım sonrasında 3 adet araç alıp farklı nedenlerden satma gereği duydum bunun sonucu sıkıntı yaşarmıyım

  Cevapla
 26. Merabalar 2020 icinde 2 araç aldım sattim 3.araç aldım satmadım 4.aracımida bu hafta almayı düşünüyorum ama satmayacağım yanı üstümde 2 araç olmuş olacak bir sıkıntı olurmu..satış yapmadığım sürece saygılar..

  Cevapla
 27. Merhaba…. 1 yil icin de kendi adima 3 arac esimin adina da 3 arac alip satiş yapar isek herhangi bir sorunlar karsilasirmiyiz..Yani kisaca sorum su sekilde 1 yil icin ayni hanedeki her birey icin 3 arac alis satisi yapilabikir mi ? Yani eşim ve ben toplam 6 arac

  Cevapla
  • Merhaba. Normalde kişi başına 3 aracı geçmemesi lazım ancak sonuçta eşiniz ve inceleme olursa ticari amaçlı olduğu kanaati doğar.

   Cevapla
 28. Mehmet merhaba 2019 kasimda 83000 tl binek arac aldim su an 150 bin tl veriyorlar satsam bana vergi cikarmi mukellef degilim emekliyim

  Cevapla
 29. Merhabalar 2019 kasım ayında aldığım arabayı 2020 ocak ayında sattım. 2020 içinde de yine 2 araba alıp sattım.tekrar araba aldım bunu satarsam 3.alış 4 satış olacak gibi bu problem olur mu? yoksa 2019 da alınan araba 2020 de satımasına rağmen 2019 yılı mı dikkate alınır. merak ediyorum memurum sıkıntı yaşamak istemem. (not: kar amaçlı satmadım arabaları misal 15 bine aldıysam en fazla 16 bine sattım zaten bin lira arabaya masraf yapılıyor hep sıkıntı yaşadığım için sattım araçları genelde)

  Cevapla
  • Merhaba. Burada alıştan çok satış önem arz etmekte. Yani 2020 içerisinde 3 satış sınırını tamamlamışsınız. 4’üncüsü risk teşkil edebilir. 2021’i beklemenizi öneririm.

   Cevapla
 30. Merhabala 2020 yılı içerisinde 4. Aracımı sattım ama benim adıma şirket var. Yalnız şirketin çalışma alanlarında araç alım satımı yok sıkıntı çıkar mı ?

  Cevapla
  • Merhaba. Sonuç itibariyle bunu ticari bir faaliyet olarak yapmıyorsunuz sanırım. Son yönetmelik sınırladı ama şu an geçiş aşamasında. Risk almamanızı öneririm yine de.

   Cevapla
 31. Merhabalar 2020 yılında 3 satış yaptım şimdi bi araba aldım 2021 de hakkım sıfırlanıyormu yenı uygulamada

  Cevapla
 32. Merhaba, ben 15 ağustostan önce 2 tane araç satmıştım, 15 ağustostan sonra da 1 tane sattım. Şimdi bu uygulama ilk defa bu yıl uygulandığı için, kaç araç sattığım 15/08/2020 – 31/12/2020 arası mı yoksa 01/01/2020 – 31/12/2020 arası mı hesap edilecek ?
  Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. O konuda belirsizlik var. Kanunun yürürlülük tarihi 01.09.2020. Geçiş aşamasında henüz. Sıkıntı olur ya da olmaz ya da hesaplama şu şekilde yapılıyor diyemiyorum maalesef.

   Cevapla
 33. 2019 aldığım aracı 2020 de sattım ayriyeten iki aracım vardı 2020de sattım şimdi beğendim bir aracı aldım fakat motorunda problem var yapıp satsam bir problem olurmu

  Cevapla
  • Merhaba. 3’ten fazlası sıkıntı ancak yasal düzenleme geçiş aşamasında. Normalde yönetmeliğe göre sattığınız zaman ticari faaliyet sayılacak. Bilginiz olsun.

   Cevapla
 34. Mehmet bey merhaba ben bu yıl içersinde 2 alış 3 satış yaptım hakkım doldu sanırım ama üzerinde ayriyeten 5 yıldır bir motorsiklet var bunu trafikten düşürmek istiyorum bir sorun olurmu acaba trafikten dusutturmek kotayı etkiler mi teşekkür ederim

  Cevapla
 35. Selamlar Yeni Gelen Kanun ile Sıfırlandımı Haklar Yani 1 eylül itibari ile mi 3 araç yıl sonuna kadar

  Cevapla
  • Merhabalar. Bu konuda belirsizlik var. Ama 01 Ocak tarihinden sonrasını beklerseniz daha iyi olur sanırım.

   Cevapla
 36. Merhaba bu yıl içinde ocak 27 sinde aracımı takas ettim wosvagen bora ile tekrar takas girsem ker elde etmeden ceza yermiyim

  Cevapla
 37. Yetki belgesi ve vergi mukellefiyeti acarak, fiilen isyerim olmasa da sahis ya da tuzel kisilik ile sirket kurup sinirsz ticaret yapabilirim yani? Tesekkurler

  Cevapla
  • Merhaba. Evet sadece vergi mükellefiyeti başlatarak yapabilirsiniz. Tabi diğer şartları da sağlamanız gerekiyor.

   Cevapla
 38. Merhabalar. Ben 2020 yılı içerisinde 3 araç satışı yaptım fakat ticari maksatla yapmadım. Eşim beğenmedi değiştirdik. Hatta sattığım bir aracı aldığım fiyattan daha düşük fiyata sattım. Ben şimdi son aldığım aracı satıp yenisini almak istiyorum. Yapamaz mıyım ?

  Cevapla
  • Merhaba. Son yasal düzenlemeye göre bu sıkıntılı gibi görünüyor. Ben aciliyet yoksa satmamanızı 01 Ocak 2021 tarihinden sonra satmanızı öneririm.

   Cevapla
   • Merhaba hocam 2019 da kaşım ayında 2 araç sattım. 2020 ocak ayında da 1 araç sattım. Şimdi bindigim araçtan memnun değilim satmak istiyorum, ama memurum ister istemez korkuyorum ticari faaileyete girer diye. Satmam sorun olur mu acil cevabınızı bekliyorum teşekkürler. Ayrıca sizden ricam bu takvim yili herkes farklı söylüyor 2019 da kaşım ayında sattigim arabanın satis tarihine kadar satis yapamazsın diyorlar kafa allak bullak bu konuyada bir açıklık getirirmisiniz.

    Cevapla
    • Merhaba Mehmet BEY. Sizin için bir sakınca görünmüyor. Takvim yılı 01 Ocak ile 31 Aralık arasında geçen süredir. Herkese bakmayın. Doğru tektir. Saygılar 🙂

     Cevapla
 39. Hayırlı günler. Kanunlar çıktığı zamandan sonrasını kapsar öncesini kapsamaz diye duymuştum. Buna göre bu kanun çıktığı 15 ağustostan sonrasını kapsaması gerekmez mi?

  Cevapla
  • Merhaba. Evet yürürlülük tarihinden sonraki süreci kapsar. 2020 yılı için bir takip yapacaklarını sanmam. 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren tamamı yürürlükte olacaktır.

   Cevapla
 40. Merhaba, aynı evde ikamet eden, 3 kişilik bir aileden her biri (Anne, baba ve çocuk) kendi adına yılda 3 kez araç alıp satarsa bir sıkıntı çıkar mı?
  Not: 3 kişinin hesapları arasında para transferi yapılabiliyor.
  Yorumsuz için teşekkür ederim. İyi akşamlar.

  Cevapla
  • Merhaba. Bu incelemeye girdiğinde ticari amaçlı yapıldığı anlaşılır. Tespit edilir mi ? Bu soru işareti. Vergi dairesi hangi birisini takip edecek herkes yapıyor :). Şikayet olmadığı sürece bir sıkıntı yok.

   Cevapla
 41. Merhaba ben bu sene içinde 3.arabamı sattım 4. Üzerime alıpta satmasam ya da vekalet alsam babamdan 2mizinde ikametleri ayrı vekalet ile alınca para transferini babamın hesabından yapsam sorun olur mu

  Cevapla
   • Merhabalar bu yıl içerisinde 1 araç alırken kandirilmaya çalışıldı aracı aynı gün noterde iade ettim para alışverişi olmadı sonra 1 araç alıp 6 ay sonra sattim ve motosiklet aldım 2 .arabayida vekaletle eşimin üstüne aldım ama bu sene sadece 1 tane satış arac yaptım bu süreçle ilgili ceza uygulanirmi

    Cevapla
 42. Merhaba 2020 yılı içerisinde 3 araç alıp sattım 4 aracı satsam ama uzerime başka araç almasam ceza ödermiyim ve bu sattiklarimda hiç bi kar olmadı

  Cevapla
  • Merhaba. Ceza çıkmaz. Şikayet olursa inceleme yapılır o zaman bir ihtimal. Ama bundan sonrası için satış yapmamanızı öneririm.

   Cevapla
 43. Merhabalar,
  Sene içerisinde 2 araç sattım, 3 araba aldım 3. Aldığım arabayı satıp yeni bı araç almak istiyorum yani sonuçta 3 araç satıp 4 araç almış olacağım herhangi bir şeyle karşılaşır mıyım ?

  Cevapla
  • Merhaba. Hakkınızda bir şikayet olmazsa sıkıntı olacağını sanmam. Ama yine de dikkat etmenizi öneririm.

   Cevapla
 44. Emekliyim.yılda dört beş araba satmak istiyorum.vergi dairesine gidip vergi mukellefi olup vergimide vermek istiyorum.masrafım ne kadar olur.

  Cevapla
  • Merhaba. Aylık KDV beyannamesi verilir. Şu an ayda 60 TL. Alış ve satış arasındaki karın da yüzde 15 ini ödersiniz.

   Cevapla
  • Merhaba. Ortada ticaret amacı yoksa sıkıntı olmaz. Şikayet olursa beğenmeyip sattığınızı söylersiniz.

   Cevapla
 45. Iyi akşamlar 2019 yılında 3 ARAÇ alıp sattım
  2020 yılında 3 ARAÇ alıp sattım sıkın ti olurmu 2020 yılında ARAÇ almayacağım kolay gelsin

  Cevapla
 46. Merhabalar 2020 yılında toplam 6 araç satmış olacağım fakat bu araçların hepsini 5-6 ay gibi birsüre kullandım ve hiç birinden ticari bir gelir elde etmedim .yeni yapılan açıklamalar doğrultusunda 1 temmuzdan itibaren bu yasak uygulanacak diyolardı bununla ilgili bilginiz var mı acaba
  Sıkıntı yaşar mıyım bu satışlardan dolayı

  Cevapla
 47. Merhabalar, Bir konuda kafamı karıştıran husus var.
  1 sene içerisinde 3 kere satış olmuyor bunu biliyorum. Ama anlamadığım şimdi 1 araç al ve sat işlemi 2 kere notere gitmek oluyor. Yani bu 3 hakkımız sadece ( alıp-satmak) 1 haktan sayılıyor değil mi yani 3 kere araç alıp 3 kere satmak manasına geliyor ?
  Birde aldığım aracı aldığım fiyata satmak zorundamiyim üstüne satmak herhangi bir sakınca getir mi? Sonuçta 3 ten fazlasını yapmıyorum bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Batuhan BEY,
   Yazımızda da ayrıntılı anlatıldığı üzere Kanunda açıkça 3 araçtan fazla satılırsa şu olur denilen bir hüküm bulunmamakta. Burada önemli olan amaç. Eğer ticari amaçlı yaptığınız tespit edilirse 1 araç için de vergi ve ceza çıkar. Alışlar değil satışlar daha doğrusu alış ve satış arasındaki kar önemli. Bu da alışlardan ziyade satışa bakılması anlamına geliyor. Takvim yılı içerisinde 3’ten fazla satmamaya özen gösterin yine de.

   Cevapla
   • Teşekkürler cevabınız için , bir yıl da 3 hakkı doldurmayan birisi aracı 1 hafta içinde 20 binee alıp 24-25 bine satamaz mi yani ? Sonuçta 3 hakkı doldurmuyor bunun cezası mi var ? Hakkı doldurmadan aldığı araçtan kar yapamaz mı sonuçta ticari amaca girmesi için 3 haktan fazlası baz alınmıyor mu ( tamamen bilgi amaçlı sorum)

    Cevapla
    • Dediğim gibi 3 hak diye birşey yok. Satabilirsiniz ama şikayet olursa sıkıntı yaşayabilirsiniz.

     Cevapla
     • Anladım çok teşekkür ederim. Son olarakta Ceza olarakta Bir aracı 30 milyara aldı ve 40 milyara sattığını var sayar isek ve birisi şikayette bulundu diyelim idari olarak takibe alındı ve bunu fark ettiler ne kadar borçlanma çıkıyor aşağı yukarı ne ödemesi gerekiyor.? Sizide çok sorulara boğdum ama bilgi olarak sizin tecrübeniz den bir kaç bilgi almak istiyorum. (Al sat vergisini ödemeden yapılan bir işte ki kazanç haksız kazançtır.)

     • İstediğiniz kadar soru sorabilirsiniz sıkıntı yok :). Aradaki kar yani 10 bin lira için yüzde 15 gelir vergisi çıkar ve bu faizi ile beraber hesaplanır. Bunun haricinde beyanname vermediğiniz her ay için ceza uygulanır.

 48. Merhabalar ben 2019 da 2 araç 2020 de ise 1 araç aldım ve 2020 senesi içerisinde 3 ünüde sattım bu sene başka araç alıp satabilirmiyim 2019 da aldıklarımı bu sene sattığım için etkilenirmiyim

  Cevapla
  • Merhaba. 3 aracı 2020’de satmışsınız. Sınırdasınız yani. Kendi üzerinize almamanızı öneririm bir sonrakini.

   Cevapla
 49. Merhabalar hocam 23/12/2019 da bir arac sattim 2020 yili icerisinde ise 2 arac daha sattim suan elimde bi arac var onuda satmam lazim sikinti yasarmiyim simdiden tsk ederim

  Cevapla
  • Merhaba. 2020 için 3. Satış oluyor. Şikayet olmazsa sıkıntı olmaz ama dikkat etmenizi öneririm. Bu araçtan sonra 2020 içerisinde adınıza başka araç satmamanızı öneririm.

   Cevapla
 50. Ben devlet memuruyum diyelim ki incelemeye takıldık vergi çıkarıldı. Ayrıca devlet memuru ticaret yapıyor diye idari bir ceza da verilir mi

  Cevapla
  • Tabi ki cezası var. Ticaret ile uğraştığı tespit edilen memurlara verilecek en düşük ceza aylıktan kesme cezasıdır.

   Cevapla
 51. Merhabalar 28 Aralık 2019 da aracımı sattım. 0cak 2020 den bu yana 3 araç alıp aldığım 3 araçtan ikisini sattım. Şu an elimde olan 3. Aracı da satsam sorun olur mu. Ocaktan bu yana 3 araç alıp 3 araç satmış olacağım. Bide 28 Aralık 2019 da sattığım arac var. ayrıca tüm satışlarda kar elde ettim teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar. Yazımızda detaylı belirttiğimiz gibi şikayet olmaz ise sıkıntı olmaz. Ama bu işi yapıyorsanız resmi kayıtla yapmanızı öneririm.

   Cevapla
 52. Merhaba. Gecen yil kasimda bir arac aldim. Diger Aracim olan 3 yildir baya kullandigim araci subatta sattim martta tekrar onun yerine ailede kullanim icin arac aldim. Ekonomik durumdan da Kasimdaki aldigim araci satabilir miyim yoksa yil gecmesini mi beklemeliyim. Bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler.

  Cevapla
  • Merhaba. Önemli olan takvim yılı yani geçen seneyi hesaba katmayın. 01 Ocak ile 31 Aralık arasına bakacaksınız. Sorun olmaz.

   Cevapla
 53. Peki bu her yıl sıfırlanıyormu yoksa ilk aracını sattıgın andan itibaren mi 3 araç misal ben ocaktan önce ekim ayında 2 aracımıda satmıştım bu yeni yılda tekrar 2 araç satabilirmiyim

  Cevapla
  • Takvim yılına göre bakılır. Yani her yılbaşı sıfırlanır. 01 Ocak ile 31 Aralık arasına bakacaksınız.

   Cevapla
 54. Merhaba ben 2020 -21 Şubat ayında aracımı sattım sonrasında Mart ayında 2 defa araç aldım sorun yaşadığım için onlarıda aldığım fiyata sattım şuan araç aldım 1998 model motor conta yaktı Aldığım fiyatın 5 bin ₺ altına Almak isteyen var satsam ceza alırmıyım Bilgi vermenizi rica ederim teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Ticari bir amaç yok ortada. Sorun olacağını sanmam. Satabilirsiniz. Eğer bir inceleme olursa bunu izah edersiniz ama inceleme olmaz rahat olun.

   Cevapla
   • Merhaba bir sorum olacak 1 takvim yılı içerisinde 3 satış hakkını kullandık diyelim 4. Aracı üzerimize alsak fakat satışını vekalet yoluyla başkası yapsa bu şekilde oluyor mu

    Cevapla

Yorum yapın

1