2 Günlük Rapor Bildirimi Nasıl Yapılır, Zorunlu mu ?

0

2 günlük rapor bildirimi işlemleri işverenler açısından kafa karıştırıcı olabilmekte. Bildiğiniz üzere işgöremezlik raporu alan çalışanlar için çalışılmadığına dair girişin e vizite uygulaması üzerinden işverenler tarafından bildirge veriliş son tarihine kadar yapılması zorunludur. Vizite giriş sisteminden çalışılmadığına dair bildirim girişinin nasıl yapılacağı ve rapor girişi nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi için sgk vizite girişi nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bazı raporlar sgk çalışılmadığına dair bildirim girişinden muaftır yani işverenlerin bunlar için bildirim yapması zorunlu değildir. Bu yazımızda hem istisnai durumlar hem de 2 günlük iş göremezlik raporlarının SGK’ya bildirim işlemleri konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Rapor bildirim süresi nedir ?

Peki 2 günlük rapor onaylanır mı ? İşgöremezlik raporlarında işveren tarafından bildirim süresi raporun bitimini takip eden ayın son bildirge veriliş tarihidir. Dolayısıyla muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçenlerde son bildirim süresi raporun bittiği tarihi takip eden ayın 26’sı, diğer işverenlerde ise ayın 23’üdür.

2 günlük rapor Sgk’ya bildirilmesi gerekir mi ?

Bildiğiniz gibi hastalıktan dolayı alınan bir ya da iki günlük istirahat raporları için Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası ödemesi yapmamakta. Ancak iş kazasından dolayı alınan bir ya da iki günlük raporlar için de SGK ödeme yapmakta. Bu durumda;

  • 1 ve ya 2 günlük rapor eğer hastalıktan dolayı alındı ise zaten sistem bunları otomatik olarak arşive kaldırmakta. Bunlar için sgk rapor girişi ekranında sgk çalışmadığına dair bildirim yapmanız gerekmiyor. Elektronik ya da manuel çalışmazlık bildirimi yapmamaktan dolayı herhangi bir idari para cezası uygulanmaz. Aylık prim ve hizmet belgesinde 1 ve ya 2 günlük raporları eksik günle bildirmek ya da tam bildirmek ise size kalmış.
  • 1 ve ya iki günlük iş kazası sonucu alınan iş göremezlik raporları için bildirim zorunludur. Bunlar için e-vizite uygulamasından tarihe göre ya da TC numarasına göre sorgulama yaparak bildirim yapmanız gerekmektedir. Aylık prim ve hizmet belgesinde ayrıca dilerseniz “01-İstirahat kodu” ile eksik günle bildirim de çalışmazlık girişi yerine geçecektir.

2 günlük rapor sistemde çıkmıyor ne yapmam gerekiyor ?

2 günlük rapor bildirilir mi konusunda sık karşılaşılan problemlerden birisi de raporun E-vizite uygulamasında görüntülenememesi sorunudur. 1 ve ya 2 günlük raporların yani 2 gün ve daha kısa süreli hastalık raporunun SGK’ya bildirim zorunluluğu olmadığından bu raporlar otomatik olarak sistem tarafından arşive kaldırılır. Eğer rapora ihtiyacınız varsa ya da dosyalayacaksanız bu durumda E-vizite ekranında raporu arşivden çıkarmanız ve yazdırmanız gerekmektedir.

2 günlük rapor parası nereden alınır ?

Peki 2 günlük rapor parasını işveren ödemek zorunda mı ? Hastalıktan dolayı 1 ve ya 2 günlük raporlar için SGK ödeme yapmaz. Bunlar için işverenlerin de Kanunen maaş ödeme zorunluluğu bulunmamakta. İş kazalarında ise 1 ve ya iki günlük raporlar için SGK ödeme yapar. İşveren ayrıca ödemek zorunda değildir. Maaşından bu süreler için kesinti yapabilir. Rapor parası hesaplama sayfamızdan alabileceğiniz iş göremezlik ödeme tutarını hesaplayabilirsiniz.

Rapor bitiş tarihi işe başlama tarihi midir ?

Hem işverenler çalışmazlık girişi yaparken hem de sigortalılar rapor bitiminde işe başlama tarihinde tereddüt yaşamaktalar. Raporun bittiği tarih işe başlama tarihi değildir. Bir sonraki gün işe başlama tarihidir. Örneğin 01.06.2020-10.06.2020 tarihleri arasında 10 günlük istirahat raporu alan bir çalışanın rapor bitiş tarihi 10.06.2020, işe başlama tarihi de 11.06.2020 olacaktır. Dolayısıyla bu örnekte sigortalı 11.06.2020 tarihinde iş başı yapmış olacaktır. İşveren de rapor girişi yaparken bitiş tarihi kısmına 10.06.2020 yazmalıdır.

İşçi kaç gün rapor alabilir ?

Kanun tek hekim ve heyet için ayrı hükümler belirlemiştir. Buna göre çalışanlar bir takvim yılında tek hekimden en fazla 40 güne kadar rapor alabilir. Heyet raporlarında bir sınırlama yoktur. Sağlık Kurulu gerekli görmesi halinde 6 ay ve sonrasında tekrar 6’şar ay olmak üzere uzatabilmekte süre sınırlaması bulunmamakta.

Emekliler rapor parası alabilir mi ?

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak çalışmaya devam eden emekliler sadece iş kazası sonucu iş göremezlik raporu alırlarsa Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ödeme alabilmekteler. Emeklilerin hastalık nedeni ile rapor alması halinde ödeme yapılmaz.

Raporlu işçi çalıştırmanın cezası var mıdır ?

İstirahat raporu alan bir çalışanın sigortalı çalıştırılması yasaktır. İstirahatli iken işyerinde çalışan ve aynı zamanda SGK’dan da ödeme aldığı tespit edilen kişilere ödenen bu ödemeler SGK tarafından faizi ile birlikte geri istenir. Ayrıca işveren hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulur.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.