25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Maaşı Başvurusu 2021

0

25 yıl evli kalana emeklilik maaşı başvurusu ve 25 yıllık ev hanımlarına emeklilik son dakika haberlerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Ülkemizde en kısa yoldan ve toplu borçlanma ile emeklilik herkesin hayali ve ortak beklentisi. Zira 2000 yılı öncesi dönemlere baktığımızda birçok kez bu hak verilmiş ve hiç çalışması olmayanlar borçlanma yaparak emeklilik hakkı elde etmişler.

Bu alanda 2018 yılından beri gündemimizde yer alan konulardan birisi de 25 yıl evli kalanlara maaş bağlanması hakkında düzenleme. İlk defa 2018 yılında gündeme gelen 25 yıl evli kalan emekli yasası düzenlemesi birçok kişinin beklediği düzenlemeler arasında yer almakta. Çünkü 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik yasası düzenlemesi çıkarsa binlerce kişi erken emeklilik hakkından yararlanabilecek. Bu yazımızda 25 senelik evlilere emeklilik hakkından kimlerin yararlanabileceği, 25 yıllık evli kadınlara emeklilik hakkı 2021 başvuru işlemleri ve 25 yıl evli kalana emeklilik son dakika haberleri hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

25 sene evli kalanlara emeklilik şartları, kimler yararlanacak ?

25 yıl evli kalana maaş bağlanması düzenlemesinden yararlanabilecek olanlar ve 25 yıllık ev hanımlarına emeklilik şartları şu şekildedir;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Türkiye’de ikamet olmak,
 • Resmi olarak en az 25 yıldır evli olmak,
 • Borçlanma başvurusu yaparak çıkacak borcu toplu olarak ödemek.

25 yıl evli kalana emeklilik hesaplama nasıl yapılır ?

25 yıllık evlilere emeklilik şartlarını sağlayanlar ve bu kapsamda başvuru yapanlardan;

 • Daha önce herhangi bir kapsamda yani ssk, bağkur, emekli sandığı kapsamında girişi olanların bu giriş tarihine göre borçlanması gereken gün sayısı kadar borçlanma yapılarak emeklilik hakkı sağlanacak. Yani örneğin 1979’da girişi olan kadının emeklilik için tamamlaması gereken gün sayısı bu giriş tarihine göre 5000 gün. Siz de SGK emeklilik tablosu yazımızdan ilk defa prim ödeme tarihinize göre borçlanmanız gereken prim gün sayısını hesaplayabilirsiniz.
 • Eğer herhangi bir kapsamda prim ödemesi yoksa bu durumda bağkurdan en az 5400 gün ya da 9000 gün borçlanma yapılması gerekiyor.
 • 2021 yılı için günlük SGK borçlanma tutarı 38,00 TL.
 • 25 yıl evli kalana emeklilik şartlarını sağlıyorsanız ilk defa prim ödemeniz varsa giriş tarihinizi ya da mevcut durumunuzu yorum bölümünden yazmanız halinde emekli olup olamayacağınız, borçlanmanız gereken minimum süre hakkında size cevap verebiliriz.

25 yıl evli kalana emeklilik nereye başvurulur ?

25 yıl evli kalana emeklilik başvurusu ikamet olarak bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılacaktır. Öncelikle borçlanma başvurusunun yapılması, çıkartılan borcun süresi içerisinde ödenmesi ve ödendikten sonra emeklilik talep formu ile başvurulması gerekmektedir.

25 yıl evli kalana emeklilik maaşı ne kadar ?

Peki 25 yıl evli kalan emeklilik maaşı ne kadar? 2021 yılı için SSK ve bağkur kapsamında en düşük emekli maaşı 1500 TL. Eğer sizin farklı sigorta kollarında ve 2000 öncesinde geçen hizmetler varsa daha yüksek 25 yıllık ev hanımlarına maaşı alabilirsiniz. Ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi hesaplamak için hemen bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

25 yıl evli kalana emeklilik resmi gazete 2021

Peki 25 yıl evli kalana emeklilik yasası çıktı mı? Henüz bu düzenlemeyi içeren 25 yıllık ev hanımlarına emeklilik resmi gazetede yayımlanmadı. Okurlarımız her ne kadar sürekli 25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıktı mı diye bize sorsa da henüz bu konudaki yasa tasarısı meclise gelmedi ve yasalaşmadı. 25 yıl evli kalan emekli olacak yasası Meclise geldiğinde ve bu konuda yasal düzenleme yapıldığında sayfamızda konu hakkında ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Ev hanımlarına emeklilik 2021

Eğer 25 yıl evli kalan kadınlara emeklilik düzenlemesi çıkarsa ve 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik şartlarını sağlarsanız yukarıda belirtilen şartlar doğrultusunda sgk 25 yıl evli kalana emeklilik hakkını kullanabilirsiniz. Mevcut Kanuni düzenlemede ev hanımı emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için sigorta, bağkur girişinize göre en az prim gün sayısı şartını ve yaş şartını sağlamanız gerekmektedir.

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ne kadar 2021

Toplu ödeme ile emeklilik mevcut ve güncel yasada sadece belirli şartlar için geçerlidir.

 • Yurtdışında anlaşmalı ülkelerde çalışan ya da ikamet eden ev kadınları bu süreleri Türkiye’de toplu olarak borçlanma hakkına sahiptir.
 • Türkiye’de ikamet eden kadınlar ilk defa sigorta girişinden sonra doğan 3 çocuğa kadar ve toplamda 2160 güne kadar doğum borçlanması yapma hakkına sahiptir.
 • 1.10.2008 tarihinden önce adına tarımsal kesinti olan kadınlar bu kesintiye istinaden bağkurda geriye dönük tescil ve toplu prim ödeme hakkına sahiptir.

Ev hanımlarına emeklilik için nereye başvurulur ?

Ev hanımlarına emeklilik kapsamındaki yasal düzenlemeler ve bu başvuru hakkından yararlanmak için başvurular ikamet olarak bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapılır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.