31 Çeken Aylarda Eksik Gün Bildirimi Nasıl Yapılır ?

31 çeken aylarda eksik gün bildirimi özellikle işverenler, mali müşavirler ve muhasebeciler açısından en çok kafa karıştıran konuların başında gelmektedir. Özellikle aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesi gönderirken eksik gün sayısını kontrol edin uyarısı ile karşılaşılmakta. Bunun ise temel sebebi özellikle 31 çeken aylarda eksik bildirilecek gün sayısının yanlış hesaplanmasından kaynaklanmakta. Bu yazımızda 31 çeken aylarda eksik gün bildirimi ve 31 çeken aylarda eksik gün maaş hesaplamasının nasıl yapılacağı hakkında tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

31 çeken aylarda eksik gün nasıl hesaplanır ?

Aslında 31 çeken aylarda eksik gün hesabı oldukça basittir ancak ne yazık ki kafa karıştırıcı olabilmektedir. Eğer ay 31 çekiyorsa ve sigortalı çeşitli sebeplerle o ay içerisinde eksik çalıştıysa parmak hesabı yaparak ve 30 gün üzerinden değil 31 gün üzerinden hesaplama yaparak eksik gün ve hizmet bildirimi yapmanız gerekiyor. Örneğin Temmuz ayında 10 günlük istirahat raporu alan bir çalışan için eksik gün sayısı 20 değil, 21 olarak bildirilmelidir. Yani toplamda hesaplamayı 31 gün üzerinden yapmanız gerekmektedir. 30 gün üzerinden hesaplama yaptığınızda zaten sistem hata verecek ve bildirimi kabul etmeyecektir. Eksik gün nedenleri başlıklı yazımızda güncel SGK eksik gün kodlarına göz atabilirsiniz.

31 çeken aylarda 1 gün ücretsiz izin verilecekse bildirim nasıl yapılır ?

Gelelim bir diğer husus olan otuz bir çeken aylarda ücretsiz izin alan işçilerin bildirim durumuna.

 • Eğer ay 31 çekiyorsa ve işçi 1 günlük ücretsiz izin aldıysa  30 tam gün üzerinden hizmet bildirimi yapmanız ve ayrıca eksik gün sayısı ya da nedeni seçmeniz gerekmiyor.
 • Ancak 31 gün çeken aylarda 1 günlük ücretsiz izinden fazla ücretsiz izinli ise bu durumda eksik gün sayısını 31 günden düştükten sonra kalan günler için hizmet bildirimi yapmanız ve ücretsiz izinli olduğu gün sayısı kadar da eksik gün bildirimi yapmanız gerekiyor.

31 çeken aylarda 1 gün ücretsiz izin maaş hesabı nasıl yapılır ?

31 çeken aylarda 1 gün işe gelmeme durumunda maaş hesaplamasının da buna göre yapılması gerekiyor. Yukarıda 31 çeken aylarda eksik gün hesaplama bölümünde de ayrıntılı olarak değindiğimiz gibi eğer çalışan 1 gün işe gelmezse 30 tam gün üzerinden maaş hesaplamasının yapılması gerekmektedir. Normal şartlarda 31 çeken aylarda prim günü 30 bildirilir ancak prime esas kazanç 1 günlük fazla olacak şekilde bildirilir. Ancak 31 gün çeken aylarda 1 günlük rapor, ücretsiz izin ya da başka bir nedenle işe gelmeyenler için net asgari ücret üzerinden maaşları ödenir.

31 çeken aylarda puantaj kaydı nasıl düzenlenir ?

Gelelim 31 çeken aylarda puantaj hesaplamasının nasıl yapıldığına. Puantaj ayda belli günlerde ya da belli saatlerde çalışanlar için tutulan kayıtlardır.

 • Her 7,5 saat için 1 günlük sigorta bildirimi yapılır.
 • 31 çeken ayda puantaja tabi çalışanlar için çalıştığı gün sayısı kadar bildirim yapılır.
 • 31 üzerinden puantaja tabi olarak çalıştığı gün sayısı çıkartılır ve eksik gün sayısı da buna göre bildirilir.
 • Bunların eksik gün bildirimi de “07-Puantaj Kodu” ile yapılır.

31 çeken aylarda asgari ücret hesaplaması nasıl yapılır ?

31 çeken aylarda bordro nasıl düzenlenir maaş hesabı nasıl yapılır ? İşveren uygulama tebliği ve diğer yönetmelik ve Kanun’lara göre ay 28,29,30 ve ya 31 çekse bile sigortalı çeşitli nedenlerle ay içerisinde eksik çalışmadıysa ya da ay içerisinde işe girip işten çıkmadıysa maaş hesaplaması ve prime esas kazanç ile gün bildirimi 30 gün üzerinden hesaplanmaktadır. Yani ay 28 de çekse 31 de çekse maaş hesaplaması ile prime esas kazanç hesaplaması 30 tam gün üzerinden yapılacaktır.

Eğer işçi ay içerisinde işe girdiyse ya da ay içerisinde işten çıktıysa bu durumda ayın çektiği gün sayısı esas alınarak parmak hesabı yapılıp maaş ve prime esas kazanç hesaplamasının yapılması gerekmektedir. Aynı durum eksik çalışanlar için de geçerlidir. Rapor, ücretsiz izin, puantaj gibi eksik gün nedenlerinden dolayı ay içerisinde eksik çalışması olanların maaş hesaplaması parmak hesabı yapılmak suretiyle gerçekleştirilecektir. Brüt ve net güncel asgari ücret tutarlarına Brütten Nete sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

31 çeken aylarda maaş hesaplaması eğer işçi tam çalıştıysa ay içerisinde işe başlayıp işten çıkmadıysa 30 günlük ücret üzerinden hesaplanır. Eğer ay içinde eksik çalışma varsa, ay içinde işe girdiyse ya da ayrıldı ise bu durumda parmak hesabı ile maaş hesaplaması yapılır.

31 çeken aylarda rapor hesaplaması nasıl yapılır ?

Eksik gün hesaplama tablosu esas alınarak 31 çeken aylarda sigortalının bildirimlerinin parmak hesabı ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 • Örneğin 31 gün çeken aylarda 1 gün rapor alan çalışanın hizmetinin tam 30 gün üzerinden bildirilmesi gerekmektedir. 31 gün çeken ayda 1 gün raporlu olan sigortalının maaşı 30 gün üzerinden hesaplanacak ve net asgari ücret kadar maaş ödenecektir.
 • 31 gün çeken aylarda 2 gün rapor ya da daha uzun süreli rapor alanlar için parmak hesabı ile hesaplama yapılması gerekmektedir.
 • Örneğin 31 gün çeken aylarda 3 gün rapor alan çalışanın SGK hizmetinin 28 gün olarak bildirilmesi, maaş hesaplamasının yine 28 gün üzerinden yapılması ve 3 günlük eksik gün bildiriminde bulunulması gerekmektedir.

28 gün çeken aylarda maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

31 gün olan aylarda 1 gün ücretsiz izin ve diğer nedenlerle maaş ve eksik gün hesaplamasının nasıl yapıldığına yukarıda ayrıntılı olarak değindik. Peki her yıl Şubatta yani 28 çeken aylarda maaş hesaplaması nasıl yapılır.

 • Şubatta tam çalışan sigortalının SGK hizmeti 30 tam gün üzerinden ve prime esas kazancı da 30 tam günden az olmayacak şekilde bildirilir.
 • Şubat ayı içerisinde herhangi bir sebeple eksik çalışan kişinin SGK hizmeti ve maaş hesaplamasının ay 28 olacak şekilde yapılması gerekmektedir.
 • Örneğin Şubat ayında 5 gün eksik çalışan birisi için eksik gün sayısı 5, çalışılan gün sayısı da 23 olarak bildirilmesi ve maaşı da buna göre hesaplanmalıdır.
Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1