32. Hafta Çalışabilir Raporu Örneği

0

32. hafta çalışabilir raporu örneği ve doğum öncesi ile sonrasında kadın çalışanların tüm izin hakları konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi verilecektir. Sigortalı çalışan, emekli sandığı ya da 4b bağkur kapsamında olan kadın sigortalıların doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere analık izin hakları bulunmaktadır. Bu izin hakkından yararlanmak için kadının süresinde başvurması ve rapor alması önem arz eden konulardan birisidir. Bu yazımızda doğum öncesi ve sonrası raporlar ile ilgili sık sorulan çalışabilir raporu ne zaman alınır, doğum izni raporu ne zaman alınır gibi sorularınızın cevabını ve 32. hafta doğum izni raporu örneği ile 37. haftaya kadar çalışabilir raporu örneğini bulabilirsiniz.

Hamilelikte çalışamaz raporu kaçıncı haftada alınır ?

Hamilelikte çalışamaz doğum raporunu 32. haftada almanız gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere eğer sigortalı çalışan kadınsanız;

  • Doğum öncesi 8,
  • doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta yani 112 gün yasal doğum izni hakkınız vardır.

Eğer kendinizi çalışabilecek durumda hissediyorsanız 32. haftada doktorunuza başvurarak 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alabilirsiniz. Çalışabilir raporu maksimum 37. haftaya kadar verilir ve çalışabilir raporu verilerek geçen ve çalışılan süre doğum sonrası 8 haftalık izin hakkına eklenir. Örneğin bu sürenin tamamını kullanmanız halinde doğum sonrası izni 8+5 hafta olarak verilir.

Çalışabilir raporu 32+0’da mı alınır ?

Peki 32. hafta çalışabilir raporu ne zaman alınır ? Doğum öncesi 32. hafta çalışabilir hamilelik raporu 32. haftaya girer girmez alınır. Yani evet 32+0’da alınır. Bu raporun alınması için 32. haftanın bitmesi beklenmez.  Daha fazla ayrıntı, doğum öncesi  ve sonrası ücretli ve ücretsiz izin haklarınız hakkında bilgi için doğum iznine ne zaman çıkılır başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

32. hafta çalışabilir raporu nereden alınır ?

32.hafta çalışabilir raporu devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ya da özel hastanelerdeki kadın doğum uzmanlarından alınır. Eğer tedaviniz SGK ile anlaşması olmayan özel merkezler ya da özel doktor tarafından takip ediliyorsa bu durumda bu doktorların düzenleyeceği raporların hastanelerce onaylandıktan sonra SGK’ya ibrazı gerekir. Aile hekiminden doğum öncesi izin alınamaz.

32. hafta çalışamaz raporu örneği

32. hafta’da 37’ci haftaya kadar çalışamaz doğum raporu örneği aşağıda verilmiştir.  32. hafta çalışamaz hamile raporu elektronik ortamda düzenlenmektedir. Elektronik ortamda düzenlenenmiş olan 32. haftadan 37.hafta doğum izni raporu çalışamaz belgesi örneği aşağıdadır. Ayrıca doğum öncesi ve sonrası toplam ödeme tutarı ile doğumdan kaynaklı tüm doğum yardımı ve çocuk parası güncel şartları ve tutarları için doğum parası ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

32 hafta doğum raporu örneği

37.hafta çalışamaz raporu örneği

Yukarıda doğum öncesi çalışamaz raporu örneğini sizlerle paylaştık. Bu rapor bitmeden doğum olursa;

  • Doğum sonrası raporu düzenlenir ve kullanılmayan çalışma süresi doğum sonrasına aktarılır.
  • Eğer çalışamaz süresinin sonuna kadar doğum olmazsa bu durumda 37. hafta çalışamaz raporu düzenlenir. Bu durumda raporda işbaşı tarihi boş bırakılır.

32. hafta çalışabilir raporu dilekçesi

32. haftada çalışabilir raporu aldıktan sonra bunu işyerine ibraz etmeniz gerekir. Aslında elektronik ortamda Vizite uygulaması üzerinden rapor işverene tebliğ ediliyor ama siz yine de raporu elden de işyerinize verin. Çoğu işyeri bunun için dilekçe istemez ancak Kurumsal bazı şirketler sizden dilekçe talep edebilmekte. Eğer dilekçe isterlerse kısaca aşağıdaki 32. hafta çalışabilir raporu aldıktan sonra dilekçe örneği gibi bir dilekçe yazmanız yeterli olacaktır. 32. hafta çalışamaz raporu aldıktan sonra işyerine vereceğiniz dilekçe örneği aşağıdadır;

  • ….. İşyeri Personel Servisine,
  • İşyerinizin …………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …./…./…… tarihinde almış olduğum doğum öncesi çalışabilir raporu dilekçem ekindedir. Gereğinin yapılmasını arz ederim. 

32.haftada rapor almayı unuttum ne yapmalıyım ?

Bazı durumlarda kişiler 32. hafta iş göremezlik raporunu almayı ihmal etmekte. Siz de 32. hafta çalışabilir raporu almadım diyorsanız lütfen aşağıdaki çözüm yollarından birisini deneyin;

  • 32. haftada eğer doktora muayene girişiniz varsa doktor bu girişi esas alarak geriye dönük rapor düzenleyebilir.
  • Eğer 32. haftada yoksa bu haftadan sonraki en yakın muayene girişi esas alınarak rapor düzenlenebilir. Bu durumda geçen süre dikkate alınmaz ve doğum sonrası rapora da eklenmez. Diyelim ki 34. haftada aldınız doğum öncesi çalışamaz raporunu. Bu durumda geçen 2 haftalık süre izne dahil edilmez ve 2 haftalık izin ve ödeme kaybınız olur.

32. hafta çalışabilir raporu aldıktan sonra yıllık izin kullanılabilir mi ?

32. hafta raporunu aldıktan sonra işyerinde fiili olarak çalışmaya devam ediyorsunuz. Bu süre içerisinde yıllık izin hakkınızı kullanmanızda kanunen bir sakınca yoktur. Ancak kullanılan bu izinlerin ilave olarak doğum sonrası iznine eklenmesi söz konusu olmayacaktır.

32. hafta çalışabilir raporu aldıktan sonra idari izin alınabilir mi ?

32. haftada çalışabilir raporu alan bir kadın işyerinin idari izin vermesi durumunda idari izin hakkından yararlanabilir. Verilecek olan idari izinler hiç bir şekilde doğum sonrası izin hakkına eklenmez.

32. hafta çalışabilir raporu aldıktan sonra rapor alınır mı ?

Doğum öncesi çalışabilir raporu alan kadın sigortalı çalışma süresi boyunca hamilelik ya da başka bir hastalık kaynaklı geçici iş göremezlik raporu alabilir.   Kişiye hastalık kapsamında tabi ssklı çalışıyorsa iş göremezlik alınan bu süre boyunca geçici iş göremezlik ödemesi yapılır. İstirahatli olunan bu süreler doğum sonrasına eklenmez. Ne kadar iş göremezlik yani rapor parası alabileceğinizi rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret ederek hesaplayabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.