4/a İsteğe Bağlı Sigorta Nedir, Nasıl Yapılır ?

 4/a isteğe bağlı sigorta hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Eğer 4/a eski ismi ile söylersek ssk kapsamında dışarıdan sigorta ödemesi yapmak isterseniz bunun için iki seçeneğiniz bulunmakta. Birincisi Ek/5 tarım sigortası diğeri ise kısmi isteğe bağlı ssk. Şimdi her iki sigorta kolunda nasıl prim ödemesi yapabileceğiniz hakkında bilgi verilecektir.

1-Ek 5 tarım sigortası nedir, nasıl yapılır ?

SSK kapsamında dışarıdan sigorta primi ödeme yollarından birisi Ek 5 tarım sigortasıdır. İşin aslı bu sigorta tarım ve ya orman işlerinde gündelik yani geçici işlerde çalışanlar için geçerlidir. Ama nedense ülkemizde bunlar harici ssk kapsamında prim ödemek isteyen herkes bu sigorta kapsamında. Eğer;
  • Ziraat Odası ya da İl/İlçe tarım kaydınız yoksa,
  • Esnaflık ya da şirket ortaklığı kaydınız yoksa,
  • Türk vatandaşı iseniz ve Türkiye’de ikamet ediyorsanız,
  • Ek 5 tarım sigortası başvuru formu ile ikamet olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak ek 5 tarım sigortanızı başlatabilirsiniz.
  • Asgari ücret üzerinden güncel ek 5 tarım ssk primlerine ek 5 tarım sigortası ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2-İsteğe bağlı kısmi ssk nasıl yapılır ?

Ay içerisinde kısmi süreli olarak çalışan sigortalıların çalıştıkları ayın sonuna kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak primlerini 30 güne tamamlama imkanları bulunmakta.
  • Eğer “06-Kısmi İstihdam” kodu ya da ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar kapsamında sigortanız 30 günden az ödeniyorsa,
  • Vergi kaydı, ziraat odası kaydı ya da şirket ortaklığı kaydınız yoksa,
  • Çalışmanın olduğu ayı takip eden ay sonuna kadar bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak isteğe bağlı ssk başlatabilirsiniz.
  • Bu kapsamda ödenecek tamamlama sigorta primi günlük tutarı asgari ücret üzerinden indirimsiz ssk primi esas alınarak hesaplanacaktır.
  • Örneğin 2021/Ocak ayında 12 gün adınıza “06-Kısmi İstihdam” kodu ile bildirim yapıldı diyelim. Bu durumda 28 Şubat 2021 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak isteğe bağlı sigorta tamamlama yapabilirsiniz.

4/a isteğe bağlı sigorta ne zaman emekli olur ?

Eğer ilk olarak 01 Mayıs 2008 tarihi ve ya sonrasında başladıysanız gerekli gün sayısı emeklilik için 7200 gündür. Erkek sigortalılar için yaş şartı 60 iken, kadın sigortalılar için ise bu şart 58 olacaktır. Bu tarihten önce başlayanlar için ise şartlar daha farklı olacaktır. İlk prim ödeme tarihine göre emeklilik şartları ve aranacak yaş şartı farklı olacaktır.
Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1