6486 Bölgesel İndirim Teşviki 2021

6486 bölgesel indirim teşviki sadece kanunla belirlenen il ve ilçelerde uygulanmaktadır. Malumunuz sigorta primlerini düzenli ödeyen ve geçmiş ssk prim borcu olmayan işverenler 5510/5 puanlık indirim hakkından yararlanmakta. Kanunla belirlenen bazı bölgelerde faaliyet gösteren, prim borçlarını düzenli ödeyen ve geçmiş prim borcu olmayan işyerleri ise ilave 6 puanlık indirimden daha yararlanabilmekte.

İlave 6 puanlık sgk indirimi diğer adı ile 6486 sayılı teşvik olarak adlandırılan sigorta prim desteğinden yararlanma süresi 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatıldı. Peki 6486 teşvikten yararlanma şartları neler ve yararlanma süresi hangi tarihe kadar uzatıldı ? İşte 6486 sayılı kanun teşviği konusunda merak edilenler.

6 puanlık sgk indirimi 2021

ilave 6 puanlık teşvik 2021 desteğinden yararlanabilmeniz için işyerinizin kanunla belirlenen il/ilçelerde faaliyette bulunuyor olması ve özel sektör işyeri olmanız gerekiyor. Onun haricinde ise tüm teşviklerde yer alan genel şartlardan olan prim borçlarınızı düzenli ödemeniz ve geçmiş prim borçlarınızın olmaması gerekiyor. Tabi bu teşvikten yararlanak için aranan temel şartlardan birisi de işyerindeki çalışan sayısının en az 10 kişi ya da üzerinde olması. Eğer çalışan sayınız 10 kişiden az ise yararlanamazsınız.

İşe yeni almış olduğunuz sigortalınız için hangi teşviklerden yararlanma hakkınız olduğunu tek tıkla sorgulayabilirsiniz. Hemen  sgk potansiyel teşvik sorgulama sayfamızı ziyaret ederek teşvik sorgulaması yapabilirsiniz.

Sgk ilave 6 puanlık indirim il ve ilçeler hangileri ?

Aşağıda belirtilen il/ilçelerde faaliyette bulunan işyerleri sgk ilave 6 puanlık prim indiriminden yararlanma hakkına sahiptir.

Bu iller Afyon, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Sivas, Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, K.Maraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat, Uşak, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Ş.Urfa, Şırnak, Van, Trabzon, Bozcaada ve Gökçeada ilçeleri. 

6486 sayılı teşvik bitiş süresi 2021

Eğer işveren olarak yukarıda belirtilen il/ilçelerde faaliyette bulunuyorsanız ve teşvikten yararlanma adına gerekli şartları sağlıyorsanız 31 Aralık 2021 tarihine kadar yararlanabilirsiniz. Teşvikten geriye dönük yararlanmak için Muhtasar Beyanname uygulaması üzerinden geriye dönük bildirge verebilirsiniz. İşveren olarak yararlanabileceğiniz tüm sigorta prim teşviklerini tek başlık altında topladık. Hemen sgk teşvikleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlave 6 puanlık teşvik hesaplaması nasıl yapılır ?

Malumunuz işverenler çalışanların brüt ücretleri üzerinden %37,5 oranında prim ödemesi yaparlar. Düzenli ödemede 5 puanlık indirimle işverenler toplam brüt maaş üzerinden %32,5 oranında prim ödemesi yaparlar. İlave 6 puanlık indirim için gerekli şartları sağlayan işverenler ise 6 puanlık ek indirimle %26,5 oranında prim ödemesi yaparlar.

Sgk ödemesi 1 gün gecikirse ne oluyor ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere teşvikten yararlanabilmeniz için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekiyor. Prim ödemenizi 1 gün bile geciktirirseniz o dönemki teşvik haklarınız yanar. Borcu ödeyip sıfırladıktan sonra diğer aylarda gerekli şartları sağladığınızda yeniden indirim hakkından yararlanabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın