60/f Kapsamında Sigortalı Olanlar Kimlerdir ?

60/f kapsamında sigortalı olanlar ve buna benzer terimler Sosyal Güvenlik ve diğer mevzuatlarda sık sık kullanılmaktadır. Özellikle 2008 yılından itibaren yeni SGK Kanun’u olan 5510 Sayılı Kanun’a geçişle birlikte sigortalılar eskiden ssk, bağkur, emekli sandığı olarak adlandırılırken yeni sistemde 4/a, 4/b, 4c ve 60 f sigortalı olarak isimlendirilmeye başlanmıştır. Tabi Kanun maddelerine hakim olmayınca 60 f sigortalı ne demek bilememek de doğal oluyor. Bu yazımızda 60/f kapsamında sigortalı olanlar ne demek, 60/f12 f13 f14 kapsamında sigortalı olanlar nedir gibi bu konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

60/f kapsamında sigortalılar ne anlama gelir ?

60 f kapsamında sigortalı olanlar 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun’un 60’ıncı maddesinin F bendine tabi olan sigortalılardır. Kanun’un ilgili maddesi şu şekildedir;

“Bu Kanun veya bu Kanundan önce yürürlükte bulunan sosyal güvenlik kanunlarına göre gelir veya aylık alan kişiler”

Kanunun ilgili maddesine göre 60f kapsamında sigortalı olanlar;

  • SSK kapsamında emekli maaşı alanlar ile bunların dul ve yetimleri,
  • Bağkur kapsamında emekliler ile dul ve yetim maaşı alanlar,
  • Emekli sandığı kapsamında emekliler ve dul ve yetimleri,
  • Diğer sigorta kollarında emekli aylığı alanlar,
  • İş kazası geliri alanlar.

Özellikle sağlık provizyon sorgulaması yapıldığında “gss 60/f kapsamında sigortalı olanlar” olarak görülmektedir. Bu emekli maaşı üzerinden sağlıktan yararlandığınız yani provizyon alabildiğiniz anlamına gelmektedir.  E-devlette SGK sağlıktan yararlanma sorgulama sayfasından sorgulama yaparak 5510/60/f kapsamında mısınız sorgulayabilirsiniz.

60/f kapsamında sigortalı olanlar ne kadar maaş alır ?

Yukarıda 60 f kapsamında sigortalı ne demek konuna değindik. Bu alanda 60f kapsamı nedir sorusuna ilave olarak cevabı araştırılan soruların başında 60/f kapsamında emekli maaşının ne kadar olduğu sorusu gelmektedir. Peki 60/f kapsamında sigortalı olanlar ne kadar maaşı alır ?

Emekli maaşınızın ne kadar olduğunu E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu- 4a Aylık Bilgisi/4b Aylık Bilgisi ve 4/c aylık bilgisi menülerinden sorgulayabilirsiniz. Eğer henüz emekli olmadıysanız ve emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız o halde bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret ederek ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapabilirsiniz.

60/a-1 kapsamında sigortalılar kimlerdir ?

60f sigortalılar ne demek sorusunun cevabına değindikten sonra 60/a-1 sigortasının ne olduğuna da kısaca değinelim. 5510 Sayılı Kanun’un 60/a bendi kapsamında sağlıktan yararlanan kişiler yani 60/a-1 kapsamında sigortalılar (4/a, 4/c sigortalı çalışanlar) şunlardır;

  • 4/1-a yani ssk kapsamında çalışan sigortalılar,
  • 4/c yani emekli sandığı kapsamındaki sigortalılar 60/a-1 bendi kapsamında sigortalı sayılırlar.

60/a-2 kapsamında sigortalılar kimlerdir ?

4/b yani eski adı ile bağkur kapsamında zorunlu olarak prim ödeyenler ile isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödeyenler 5510 Sayılı Kanunun 60’ıncı maddesinin A-2 bendi kapsamında sigortadan yararlanırlar. Bunlar 60/a-2 sigortalısı olarak tanımlanırlar.

60/f12 f13 f14 kapsamında sigortalı olanlar ne demek ?

Gelelim 60/f12, f13, f14 kapsamında sigortalı olanların kimler olduğuna. Zira son zamanlarda özellikle Medula kullanıcıları 60f12 f13 f14 nedir sorusunu bize sık iletmeye başladı. Bu nedenle 60 f12 f13 f14 kapsamında sigortalı olanların kimler olduğuna kısaca değinmek istedim.  3292, 2330 ve 2913 sayılı Kanunlar gereği emekli sandığı kapsamında emekli maaşı alanlar Medula sistemine bu kodlarla tanımlanmıştır. İlgili Kanunlar gereği aylık alanlar için Medula üzerinde provizyonun ilgili menülerden alınması gerekmektedir.

60/f12 f13 f14 kapsamında sigortalı olanlar özel hastaneden yararlanabilir mi ?

Bu kişiler emekli sandığı kapsamında sigortalıdır. Özel hastanelerden katılım payını ödemek sureti ile yararlanabilirler. Ancak burada muayene ücretlerine dikkat etmek gerekmektedir. Güncel emekli muayene ücretlerine hastane muayene ücretleri ne kadar sayfamızdan erişebilirsiniz.

60/12 er-erbaş kapsamında olan sigortalılar

Askerliğini er ya da erbaş olarak yapanlar askerlik sevk tarihi ile bitiş tarihi arasında 5510 Sayılı Kanun’un 60’ıncı maddesi kapsamında sigortalı sayılırlar. 60/12 er erbaş kapsamı da bu kapsamda sigortalı olanları ifade eder.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın