6111 Teşvik Hesaplama 2022

6111 teşvik hesaplama kafa karıştırıcı olsa da gayet basittir aslında. 6111 sayılı kanunla ilgili işverenler ile Ek 9 10 günden fazla kapsamında ev hizmetlisi çalıştıracakların en çok tereddüt ettiği hususlardan birisi de teşvik için ortalama işçi hesaplamasının nasıl yapılacağı konusudur.6111 sayılı teşvikte ortalama hesaplaması nasıl yapılır hususunda yazımızda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

6111 teşvik nedir ?

6111 Sayılı Kanun ile 4447 sayılı kanunun geçici 10 uncu maddesi eklenen düzenleme ile işverenlere ilave istihdam ve diğer şartların sağlanması durumunda verilen sigorta prim teşvikidir. Detaylı şartları aşağıda verilmiştir.

6111 teşvik koşulları nelerdir 2022

Dilerseniz ortalama hesaplamasının nasıl yapıldığına geçmeden önce teşvikten yararlanma şartlarına kısaca değinelim.

 • Olmazsa olmaz şart zaten geçmiş ssk borcunuzun olmaması ve prim ödemelerinizi düzenli yapmak.
 • Çalışanın daha önce teşvikten başka bir işveren yanında faydalanmamış olması, 18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması gerekiyor.
 • En önemli şartlardan birisi ise işyerindeki son 6 aylık çalışan sayısı ortalamasına ilave olarak işe alınmış olması ve çalışma süreci boyunca bu şartın çalışan sayısı olarak sağlanması. İşte ilaveden kastın ne olduğu ve ortalama hesabının nasıl yapılacağı konusunda yazımızın devamında bilgi edinebilirsiniz.
 • İşe yeni aldığınız bir çalışan için yararlanabileceğiniz tüm teşviklere potansiyel teşvik sorgulama ekranından sorgulama yaparak ulaşabilirsiniz. Potansiyel teşvik sorgulaması yapmak için sgk potansiyel teşvik sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Teşvik sorgulaması yaptıktan sonra 6111 Teşvikli ya da diğer teşviklerde sigortalının teşvik tanımlamasını nasıl yapabileceğiniz, teşvik tanımlaması yaparken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için ise sgk teşvik tanımlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkurlu 6111 teşvikinden yararlanabilir mi ?

4447 sayılı kanunun geçici 10 uncu maddesi teşviki şartlarından birisi de kişinin son 6 ayda herhangi bir işyerinde 4a yani ssk kapsamında sigortalı olmamasıdır. Ancak işe alınacak kişinin son 6 ayda bağkurlu olması ya da işe alındığı tarihte aktif bağkurlu olması bu teşvikten yararlanmasına engel değildir. Sadece son 6 aylık dönemde bir işyerinde hizmet akdine tabi olarak sigortalı çalışmamış olması gerekmektedir.

6111 ortalama hesaplaması nasıl yapılır ?

6111 teşvik ortalama hesaplamasında işçinin işe alındığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde toplam çalışan sayısı ortalaması alınır.

 • Eğer işyeriniz ya da ek 9 10 günden fazla ev hizmetleri kapsamında açmış olduğunuz dosya ilk tescilse ve yanınızda son 6 aylık dönemde çalışan işçi bildirimi yoksa ortalama “0-Sıfır” olarak alınır. Teşvik şartını taşıyan kaç çalışan varsa bildirim yapabilirsiniz. Ortalama “0-Sıfır” olduğundan teşvik kanunu ile bildirilen çalışan haricinde çalışan şartı aranmaz.
 • İşyeriniz ilk tescil değilse bile teşvikli işe aldığınız çalışanın girdiği tarihten önceki son 6 aylık dönemde çalışan yoksa yine ortalama işçi sayısı “0-Sıfır” olarak kabul edilir.
 • Son 6 aylık dönemde çalışan varsa 6111 teşviki kapsamında işe giren kişi için işe giriş tarihinden önceki son 6 aylık dönemde işyerinde çalışanların ortalamasını almak gerekiyor. Kişinin son 6 aylık ortalama işçi sayısına ilave olması gerekiyor ve teşvikten yararlanma süresi boyunca da bu şartın sağlanması gerekiyor. Peki nedir ilave meselesi. Örneklerle somutlaştıralım dilerseniz.

06111 Teşvik hesaplama formülü

6111 sayılı kanun ortalama işçi hesaplama formülü oldukça basittir. 6111 ortalama işçi hesaplama formülü şu şekildedir;

 • ” Sigortalının işe girdiği tarihten önceki sonra altı aylık dönemdeki toplam çalışan sayısı ÷ 6 ( 6 dönem yoksa toplam dönem sayısı ) = ortalama çalışan sayısı “ .
 • Bulunan ortalama 0,01-0,49 arasında ise aza, 0,50-0,99 arasında ise tama ibla edilecektir. Yani 3,49 ise ortalamayı 3 olarak almanız, 3,50 ise 4 olarak almanız gerekecektir. Diğer Sgk teşvik ortalama hesaplamalarında da tamamlama aynı şekilde olmaktadır.

6111 sayılı kanun teşvik hesaplama örnek 1

A işyeri 16 Şubat 2019 tarihinde teşvik şartlarını sağlayan çalışanın işe girişini yapmıştır. İşyerinde şubat ayından önceki çalışan bilgisi aşağıdaki gibidir;

 • 2019/Ocak: 9,
 • 2018 Aralık: 8,
 • Kasım:3,
 • Ekim:7,
 • Eylül:6,
 • Ağustos:5,
 • Toplam çalışan sayısı: 38. Ortalama çalışan sayısı 38/6= 6,33 yani 6.
 • ****6111 hesaplaması yaparken 0,01 ile 0,49 arasındakileri sıfıra, 0,50, ile 0,99 arasında çıkanları ise tama iblağ etmeniz gerekiyor.

Yukarıdaki örnek 6111 teşvik ortalama sigortalı sayısı hesaplamasına göre A işyerinde 16 Şubat 2019 tarihinde işe giren çalışanın teşvikten yararlanabilmesi için işyerinde kendisi haricinde en az 6 çalışanın olması ve teşvikten yararlanacağı süre boyunca da en az 6 çalışan şartının sağlanması gerekiyor. Örneğin 2019/Mayıs ayında kendi harici çalışan sayısı 4’e düşerse mayısta yararlandıramazsınız ancak örnek veriyorum Temmuz’da yine kendi harici çalışan sayısı en az 6 oldu bu durumda temmuz ayı için yararlanabilir.

6111 sayılı teşvik hesaplama örnek 2

B işyerinde 19 Ocak 2019 tarihinde işe alınan ve 6111 sgk teşvik şartlarını sağlayan çalışanın işe girişi yapılmıştır. İşyerinde son 6 aylık dönemde çalışan sayısı sayısı aşağıdaki gibidir;

 • 2018/ Aralık:9,
 • Kasım:7,
 • Ekim:6,
 • Eylül:3,
 • Ağustos: Yok.
 • Temmuz: Yok.
 • Toplam çalışan sayısı: 25. Ortalama çalışan sayısı: 25/6=4,16 yani 4.
 • Yukarıdaki 6111 sayılı teşvik ortalama işçi sayısı hesaplamasına göre bu çalışanın teşvikten yararlanabilmesi için teşvikli bildirildiği süre boyunca kendi haricinde en az 4 çalışanın olması gerekiyor.

6111 Teşvik tutarı hesaplama

6111 teşvikinden yararlanan sigortalı için işverenler brüt ücret üzerinden %17 oranında sigorta primi öderler. Asgari ücret üzerinden 6111 Sgk teşvikinden yararlanan sigortalı için ödenecek aylık güncel prim tutarlarına ssk primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

6111 sayılı teşvik hesaplama excel

Daha önce oluşturmuş olduğumuz excel dosyasında işverenlerimiz sağlıklı Sgk teşvik ortalama işçi sayısı hesaplaması yapamadığından kaldırma gereği duyduk. Bunun yerine 6111 teşvik şartları ortalama hesaplamasını biz sizin için yapıyoruz. İşyerinizin son 6 aylık dönemdeki çalışan sayısı ve dönem sayısını bize aşağıdaki yorum kısmından yazın. Ortalama çalışan sayısını hesap edelim.

6111 teşvik sorgulaması nasıl yapılır ?

Ortalama çalışan sayısı nasıl hesaplanır konusunda ayrıntılı olarak hesaplama yaptıktan sonra gelelim teşvik sorgulamasının nasıl yapıldığına. Sorgulama işlemini SGK işveren sisteminden yapabilirsiniz. Bunun için;

 • Öncelikle buradan işveren sistemine giriş yapın ⇒ SGK işveren sistemi girişi.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sırasıyla İŞVEREN-TEŞVİKLER VE TANIMLAR-4447/10. MADDE LİSTELEME VE SİLME menüsüne giriş yapın.
 • Burada hangi sigortalı için hangi dönem aralıklarında teşvikten yararlanma hakkınız olduğu, ortalama çalışan sayısı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

6111 teşvik süresi uzatılacak mı ?

6111 yani 4447/10. madde teşvikinden yararlanma süresi normalde 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermekte. Ancak torba yasa ile yapılacak düzenleme ile işverenler 31 Aralık 2023 tarihine kadar işe alacakları çalışanları için bu teşvikten yararlanabilecekler.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“6111 Teşvik Hesaplama 2022” üzerine 25 yorum

 1. İŞYERİNDE 2 İŞÇİ VAR 6111 VERİYOR İKİSİNEDE (ORTALAMA İKSİNDE DE 1) GİRİŞ TARİHLERİ FARKLI OLURSA FAYDALANIRMI GİRİŞ TARİHLERİ AYNI OLURSA FAYDALANIR MI

  • Merhaba. Ortalama 1 ise ilk önce giren yararlanır teşvikten. Her ikisi de yararlanamaz. Ben öyle biliyorum. Emin olmak adına SGK’ya da danışabilirsiniz.

 2. merhaba yeni açılan işyeri için 6111 teşvik tanımlaması yaptım. işçi lise mezunu olduğu için ortaöğretim olan kısmı seçtim 42 ay teşvik tanımlandı ancak ONAYSIZ olarak görünüyor. sormak istediğim lise mezunu olan işçi işyerinde büro elemanı olarak işe başladı almış olduğu eğitimle alakalı bir meslek değil diploması sgk ya verilse onaylanır mı? 2. si şayet onaylanmaz ise aynı yerden ssk lı sil deyip tekrar “eğitim belgesiyle yaptığı iş uyusmamaktadır” kısmı seçip kaydetme şansımız var mı? kolay gelsin

  • Merhaba. İstihdamın mesleki yeterlilik belgesi ya da diploma ile aynı olması gerek. Yoksa SGK onaylamaz. Eğitim belgesiz onaylayacaksınız. Yani işkur kaydı da varsa totalde 30 ay teşvik alırsınız.

   • Teşvik listesinden sigortalı sil deyip eğitim belgesi yok olarak işaretleyip onaylamak istedim ancak bekleyen işlem olduğundan silemezsiniz diyor ne yapmam gerekiyor

    • Ret işleminin bağlı olduğu SGK tarafından yapılması lazım. SGK işlemi yaptıktan sonra siz teşvikli bildirge verebilirsiniz.

 3. İYİ GÜNLER 6111 SAYILI TEŞVİKTE AY OLARAKMI HESAPLANIR GİRİŞ TARİHİNDEN ÖNCEKİ 6 AYMI ÖRNEK: 18,07,2020 TARİHİNDE GİREN İŞÇİ AY DEĞİL BU GÜNDEN İTİBAREN 6 AY HESAPLANACAKMIŞ DENİLDİ SSK TARAFINDAN DOĞRUMU ACABA DÜZELTME İÇİN YAZI GELDİ AY HESABI TUTUYOR DEDİM YOK GÜN İLE BERABER 6 AY DEDİ NASOL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ TEŞEKKÜR EDERİM

  • Merhaba. İşe başlama tarihinden önceki son 6 ay içerisindeki sigortalı çalışmaya bakılır. Yani işçi açısından 18.07.2020 tarihinden 6 ay geriye giderek bunu hesaplamanız gerekiyor. İşveren açısından ortalama hesabında sizin dediğiniz gibi bir önceki aydan baz alınarak hesaplama yapılır.

 4. Merhaba, yeni bir işyeri sgk dosyası açtım. İşçi 6111 teşviğine uygun ve işveren sisteminden kaydını yaptım. Yeni dosya olduğu için 6111 teşviğinden işveren faydalanabilirmi, Faydalanırsa ilk aydan itibaren mümkünmü, yoksa 3 ay sonra faydalanmaya başlar diyede bir iki kişi söyledi kaynak sunamadan. Tereddütte kaldım. Sizce ?

  • Merhaba. 6111 sayılı teşvikte ilk 3 ay olayı yok. Şartlar sağlanıyorsa işveren giriş tarihinden itibaren yararlanır. İlk 3 ay olayı 27103 teşvikinde var.

 5. Cevaplarınız için teşekkür ederim.
  2020 yılı ocak ayında 1 çalışan ile sgk dosyası açıldı
  3 ay 6111 sayılı kanunla bildirim yapıldıktan sonra 4.ayda 27103 sayılı kanundan yararlanıldı.
  8.ayda 27103 sayılı kanun şartlarını taşıyan yeni işçi aldık ama
  8.ay bildirgesinde 6111 sayılı kanundan yararlandırmışız.
  9.ayda 27103 sayılı kanunla bildirim yapsak sıkıntı olur mu?

  • Rica ederim ne demek. Şartları sağlıyorsa sıkıntı olmaz. 27103 ile bildirebilirsiniz.

 6. Kolay Gelsin .
  Mart:1
  Nisan:1
  Mayıs:2
  Haziran:3
  Temmuz:3
  Ağustos:2
  Toplam:12
  Eylül ayında 1 kişi çalışan kaldı
  Eylül ayında 1 işçi girişi yaptık toplam 2 çalışan oldu 6111 teşvikten yararlanabilir mi?

  • Merhaba. Ağustos ayında almış olduğunuz işçi için ortalama sayısı 2. Bu işçinin 6111’den yararlanabilmesi için aynı dönem verilen bildirgelerde kendisi harici en az 2 kişi olmalı. Sizin dediğiniz durumda yararlanamıyor maalesef.

 7. işyerinde 13 kişi var 1 kişi 6111 den ortalama 10 kişi olarak faydalandı 3 kişi 27103 ten ortlama 9 kişi olarak faydalandı.31,08 de bir kişi çıktı
  ortalamayı etkilermi

  • Merhaba. İşten ayrılan çalışana rağmen 6111 ya da 27103 haricindeki kişiler ortalama çalışan sayısını sağlıyorsa etkilemez. Aksi durumda evet etkiler tabi.

 8. Merhaba
  İlave personel sayısı hesaplanırken ay içerisinde işten çıkan personel toplam çalışan sayısına dahil ediliyor mu?
  Örneğin Ağustos ayı çalışan sayısı 10 fakat çalışanlardan 1 kişi ay içerisinde (20 Ağustos) işten ayrılıyor,bu durumda teşvikten yararlanmak için kendisi dışında 9 kişinin çalışması gereken personel o ay teşvikten faydalanabiliyor mu ?
  Yoksa toplam çalışan sayısı 9 olarak hesaplandığı ve bu durumda ilave olmadığı için teşvikten faydalanamıyor mu?
  Yine aynı firmada personel ayın son günü (31 Ağustos) çıkış yapar ise toplam sayı 9 mu 10 mu olarak hesaplamaya katılıyor ?
  Teşekkürler

  • Merhaba. Ay içerisinde işe giren ya da işten çıkan daha doğru bir ifade ile bildirgede yer alan işçiler ortalama hesabına dahil edilir.

 9. Ocak 2020 döneminde, 6111 kapsamında, bu şartları taşıyan eleman alındı.
  İşyerinde daha önce 05.06.07.08.09.10 2019 dönemlerinde 1 kişi çalıştı.
  Yeni personel, daha önceki ortalama (4/6=0,67 yani 1) olduğu için, yeni bir eleman girişi olmadan bu teşvikten hiç mi faydalanamaz?

  • Merhabalar. Evet kendi haricinde en az 1 kişi olması gerekiyor. Yoksa yararlanamaz.

 10. Merhaba üstad bir işçimiz var vergi mükellefi şuan bağkur’lu bunuda sigortalı yapıp 6111 kanundan yararlanabilirmi

  • Merhaba. Evet eğer son 6 aylık dönemde ssk yoksa ve diğer şartlar da sağlanıyorsa yararlanabilir.

 11. merhaba benim işyerim 2018 yılı ortalaması 139, 2019 yılı ortalaması 172 ve şuan çalışan sayım 215 kaç kişiyi 17103 ten faydalandırabilirim bilgi verirseniz sevinirim.

  • Merhaba. 2019 ortalaması önemli 17103 te. 7103 sayılı yasa harici çalışanların sayısı 172 ya da üzerinde olursa şartları sağlayan tüm çalışanlar yararlanabilir.

Yorumlar kapalı.

1