657 Derece Kademe Tablosu

657 derece kademe tablosu ve kadrolara göre güncel kademe derece tablosu yazımızın ekinde sizlerle paylaşılacaktır. Bildiğiniz gibi memuriyete atanan kişiler 657 Sayılı Kanun kapsamında öğrenim durumuna göre belirlenen kadro karşılığı kademe ve dereceden göreve başlamaktadırlar. Kademe ve derece memurun maaşı ve alabileceği emekli ikramiyesi üzerinde doğrudan etkilidir. 657 Sayılı Kanuna göre güncel memur derece kademe tablosu aşağıda sizlerle paylaşılacaktır. Ayrıca konu hakkında sık sorulan lise mezunu memur önlisans bitirince kaç derece alır, 2 yıllık üniversite bitiren memur kaç derece alır gibi konu hakkında sık sorulan soruların da cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Memurlar derece kademe ilerlemesi tablosu

657 Sayılı Kanuna göre güncel derece kademe tablosu aşağıdadır. Bu arada memuriyetten yani emekli sandığından ne zaman emekli olacağınızı hesaplamak için memur emeklilik hesaplama tablosu başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

657 Derece Kademe Tablosu 1Pin

Lise mezunu derece kademe tablosu

Lise mezunu memur derece kademe tablosu şu şekildedir;

 • Lise mezunu memurlar 13’üncü derece ve 3’üncü kademeden göreve başlarlar.
 • Eğer mesleki lise ya da dengi okul mezunu iseler 12’inci derecenin 2’inci kademesinden göreve başlarlar.
 • Lise ya da dengi okul mezunu olup fazladan 1 yıllık mesleki lise okuyanlar 11 derece ve 1. kademeden göreve başlarlar.
 • Lise ya da dengi bir okuldan mezun olduktan sonra ekstra 2 yıl mesleki eğitim görenler ya da ortaokuldan sonra 5 yıl mesleki eğitime devam edenler 10. derecenin 2. kademesinden göreve başlarlar.
 • Önlisans ya da lisans mezunu olduktan sonra yükselebileceğiniz kadro derece kademesine yukarıdaki kadro derece tablosundan bakabilirsiniz.

Polis derece kademe tablosu

Polis memurları için de aynen yukarıdaki 657 derece kademe ve derece tablosu geçerlidir.

 • İki yıllık meslek yüksekokulu mezunu polislerin 657 derece ve kademe tablosuna göre göreve başlama kademeleri 10, dereceleri ise 2 olacaktır.
 • Lisans mezunu polis memurunun memur kademe tablosuna göre göreve başlayacağı kademe 9 derece ise 1 olacaktır.

Doktor derece kademe tablosu

Doktorlar 6 yıl yükseköğrenim gördüklerinden göreve 9. derece ve 3. kademeden başlarlar. Doktorların da  görevde ilerlemeleri yukarıdaki kademe ve derece ilerlemesi 657 kademe derece tablosu esas alınarak gerçekleşmektedir. Sağlık Bakanlığı derece kademe hesaplaması diğer kadrolar için de yukarıdaki tablo esas alınarak yapılmaktadır.

Öğretmen derece kademe tablosu

Öğretmenlerin kadro derece kademe tablosu 657 Sayılı Kanun gereği belirlenmekte ve göreve başlamada ve ilerlemede yukarıdaki tablo esas alınmaktadır. Öğretmenler için lisans mezunu derece kademe hesaplamasına göre;

 • Üniversite mezunu öğretmenler 9’uncu derece ve 1. kademeden göreve başlarlar.
 • Yüksek lisans mezunu öğretmenler 9. derece ve 2. kademeden göreve başlarlar.
 • Doktora yapan öğretmenler ise 9. derece ve 3. kademeden göreve başlarlar.

Derece kademe ilerleme tablosuna göre bazı istisnalar hariç her yıla 1 kademe ilerlemesi ve her 3 yıla 1 derece ilerlemesi gerçekleşmektedir. Zorunlu hizmet bölgelerinde çalışan öğretmenlere ise her 2 yıla bir derece ilerlemesi verilmektedir.

Hemşire derece kademe tablosu

657 Sayılı Kanun Sgk derece kademe tablosuna göre;

 • Önlisans mezunu hemşireler 10’uncu derece ve 2. kademeden göreve başlarlar.
 • Lisans mezunu hemşireler ise 9’uncu derece ve 1. kademeden göreve başlarlar.
 • Mezuniyet durumunuza ve ilave öğrenime göre yukarıdaki memur kadro derece tablosuna göre yükselebileceğiniz kadro derece ve kademesine göz atabilirsiniz.

2 yıllık önlisans bitiren memur kaç derece alır ?

Peki lise mezunu önlisans bitirince kaç derece alır ?Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere önlisans derece kademesi 10. derece 2. kademedir. Lise mezunu olarak göreve başlayan ve sonrasında göreve devam ederken önlisans mezunu olan memurlara aradaki fark kadar kademe ve derece uygulaması uygulanır. Yani önlisans mezunu ile lise mezunu arasında 2 derece ve 2 kademe fark vardır. Memuriyete devam ederken lise mezunu memur 2 yıllık üniversite bitirirse hakediş tarihinden itibaren 2 derece ve 2 kademe yükseltilmiş olacaktır.

Önlisans mezunu memur lisans bitirince kaç derece alır ?

Yukarıdaki tablodan da görüldüğü üzere önlisans kademe derecesi göreve başlamada 10. derece ve 2. kademe iken lisans mezununun memuriyette derece kademe tablosuna göre göreve başlayacağı derece 9 ve kademe 1 olacaktır. Görüldüğü üzere arada 1 derece ve 1 kademelik fark vardır. Bu durumda kademe derece ilerleme tablosuna göre önlisans mezunu iken lisans bitiren memurlar ilave 1 derece ve 1 kademe ilerlemesi alacaklardır.

Lise mezunu memur üniversite bitirirse maaşı ne kadar artar ?

lise mezunu memur üniversite bitirirse kaç derece alır konusunda yukarıda ayrıntılı bilgi vermiştik. Peki lise mezunu memur üniversite bitirdiğinde maaşında bir artış olur mu ? Evet kesinlikle maaşa artı olarak yansıyacaktır. Bir tutar belirtmek yanlış olacaktır ama lise mezunu iken lisans bitiren memurun maaşı ortalama %10-15 arasında artmaktadır.

Memur derece Kademe hesaplama robotu

657 sayılı devlet memurları kanunu derece-kademe tablosu hesaplaması yapılmasına imkan sağlayacak uygulama henüz hizmete açılmamıştır. E-devlette devlet memurları derece kademe tablosu hesaplama robotu yayımlandığında sayfamızda duyurusu yapılacaktır.

Kademe ve derece sorgulaması nasıl yapılır ?

Şu anda bulunduğunuz kademe ve derece sorgulamasını e-devlette SGK Tescil ve Hizmet dökümünden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapın ⇒ E-devlet memur kademe derece sorgulama.
 • Sayfaya giriş yaptığınızda BK/B/DK bölümünde bulunduğunuz güncel kademe ve dereceyi görebilirsiniz.
Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın