6764 Sayılı Kanun ile Stajyer Öğrencileri Çalıştıran İşletmelere Devlet Desteği

6764 sayılı kanun ile stajyer öğrencileri çalıştıran işletmelere devlet desteği uygulaması ilk defa 2016/2017 eğitim öğretim döneminde uygulanmaya başlamıştır. Aktif olarak devam eden stajyer öğrenci devlet desteği uygulaması ile stajyer öğrenci istihdam eden özel sektör işverenlerine çalışan sayısı esas alınarak ödedikleri maaşın bir kısmı devlet tarafından geri ödenmektedir.

6764 sayılı kanun stajyer desteğinden sadece şartları sağlayan özel sektör işverenleri yararlanabilmektedir. Kamu Kurumları bu teşvikten yararlanma hakkına sahip değildir. Bu yazımızda stajyer devlet katkısı nasıl alınır hakkında stajyerlere devlet desteğinden kimlerin yararlanabileceği ile tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Stajyer öğrenci devlet desteği nedir, kimler yararlanmaktadır ?

Stajyer öğrenci çalıştırmanın teşvik edilmesi için getirilen devlet desteği uygulaması kapsamında özel sektör işverenlerine çalıştırdıkları stajyerlere ödedikleri maaşın bir kısmı destek olarak iade edilmekte. Destek tutarı çalışan sayısına göre hesaplanmakta.

 • 20’den az çalışanı olan işyerlerinde ödenen toplam net maaşın 2/3’ü,
 • 20’den fazla çalışanı olan işletmelerde ise stajyere ödenecek net maaşın 1/3’ü destek olarak iade edilmekte.

Stajyer devlet desteği nasıl alınır ?

Peki stajyer maaşı devlet desteği nasıl alınır? Stajyer devlet desteğinden yararlanabilmek için;

 • Stajyer öğrenci çalıştıran işletmenin her ayın maaşını en geç ayın 10’na kadar banka kanalı ile ödemesi ve ödeme dekontu ile birlikte stajyerin öğrenim gördüğü okula başvuru yapması gerekmektedir.
 • Süresi içerisinde maaş ödenmesi ve dekontla okula başvuru yapılması durumunda işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere yapılacak devlet katkısı tutarı işveren hesabına aktarılacaktır.
 • Asgari ücret üzerinden stajyer teşvikli güncel stajyer ve çırak öğrenci maaşlarına stajyer maaşı ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Stajyerlere devlet desteği kalktı mı ?

Yukarıda stajyer öğrenci devlet desteği nasıl alınır konusunda ayrıntıları verdik. Bazı okurlarımız lise stajyer devlet teşviğinin okullar tarafından ödenmediği konusunda şikayetlerini ilettiler. Ancak Lise stajyer devlet desteği aktif olarak devam ediyor. Tabi bu süreçte Stajyer maaşı devlet desteği ne zaman ödenecek sorusu da bize soruluyor. Bunu biz bilemeyiz. Eğer stajyer çalıştıran işyerlerine devlet desteği başvurusu için okula dekontla başvurunuzu yaptıysanız en geç ayın 20’sine kadar destek tutarlarının ödenmesi gerekir. Ödenmediyse bu durumda okulun bağlı olduğu Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe vermeniz gerekecektir.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“6764 Sayılı Kanun ile Stajyer Öğrencileri Çalıştıran İşletmelere Devlet Desteği” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba, firma bünyemizde sgk girişi üniversitesi tarafından yapılmış. Zorunlu stajını yapan bir stajyerimiz bulunmakta. Lisans eğitimi gören zorunlu staj yapan stajyere ücret ödemek zorunlu mu? Zorunlu ise damga vergisi gibi kesintilere tabi mi? Son olarak ücret ödemesi yaptığımızda bunun 3/2 sini devlet katkısı olarak geri alabilir miyiz?

  Cevapla
  • Merhaba Ayberk BEY. Bazı bölümlerde staj görenlere ödenmesi gerekirken bazıları için zorunlu değil. Bunu öğrencinin koordinatör öğretmenine sorarak netleştirebilirsiniz. Stajyer devlet desteği meslek lisesi öğrencileri için. Siz yararlanamazsınız.

   Cevapla
 2. bir inşaat firması şantiyesinde mimarlık stajı yapmaktayım . sigortam okul tarafında yapıldı ve 26 temmuzda staja başladım. okulum kıbrısta bulunmaktadır. Devletten staj desteğini nasıl alaiblirim.

  Cevapla
  • Merhaba. Staj desteği stajyere değil işletmeye ödenir. Kıbrıstaki işyeri de devletten herhangi bir destek alamaz. Maaş ödenip ödenmeyeceği de oradaki şirket ile alakalı bir durum.

   Cevapla

Yorum yapın

1