6764 Sayılı Kanun ile Stajyer Öğrencileri Çalıştıran İşletmelere Devlet Desteği

0

6764 sayılı kanun ile stajyer öğrencileri çalıştıran işletmelere devlet desteği uygulaması ilk defa 2016/2017 eğitim öğretim döneminde uygulanmaya başlamıştır. Aktif olarak devam eden stajyer öğrenci devlet desteği uygulaması ile stajyer öğrenci istihdam eden özel sektör işverenlerine çalışan sayısı esas alınarak ödedikleri maaşın bir kısmı devlet tarafından geri ödenmektedir.

6764 sayılı kanun stajyer desteğinden sadece şartları sağlayan özel sektör işverenleri yararlanabilmektedir. Kamu Kurumları bu teşvikten yararlanma hakkına sahip değildir. Stajyerlere devlet desteğinden kimlerin yararlanabileceği ile tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Stajyer öğrenci devlet desteği nedir, kimler yararlanmaktadır ?

Stajyer öğrenci çalıştırmanın teşvik edilmesi için getirilen devlet desteği uygulaması kapsamında özel sektör işverenlerine çalıştırdıkları stajyerlere ödedikleri maaşın bir kısmı destek olarak iade edilmekte. Destek tutarı çalışan sayısına göre hesaplanmakta.

  • 20’den az çalışanı olan işyerlerinde ödenen toplam net maaşın 2/3’ü,
  • 20’den fazla çalışanı olan işletmelerde ise stajyere ödenecek net maaşın 1/3’ü destek olarak iade edilmekte.

Stajyer devlet desteği nasıl alınır ?

Stajyer devlet desteğinden yararlanabilmek için stajyer öğrenci çalıştıran işletmenin her ayın maaşını en geç ayın 10’na kadar banka kanalı ile ödemesi ve ödeme dekontu ile birlikte stajyerin öğrenim gördüğü okula başvuru yapması gerekmektedir. Süresi içerisinde maaş ödenmesi ve dekontla okula başvuru yapılması durumunda işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere yapılacak devlet katkısı tutarı işveren hesabına aktarılacaktır. Asgari ücret üzerinden güncel stajyer ve çırak öğrenci maaşlarına stajyer maaşı ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Stajyer öğrenci devlet desteği hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.