7256 Bağkur Yapılandırma Ödemesi Nereye, Nasıl Yapılır ?

7256 bağkur yapılandırma ödemesi ile diğer SGK 7256 yapılandırma ödemelerinin nereye ve nasıl yapılacağı hakkında bu yazımızda bilgi verilecektir. 7256 sayılı yasa ile 2020/08 dönemi ve öncesi prim borçları yeniden yapılandırılmış ve taksitlendirilmişti. Bu kapsamda yapılandırılan borçların düzenli ödenmesi gerekmektedir. Yapılandırma taksitlerinin vadesinde ödenmemesi durumunda ihlalden dolayı yapılandırma bozulmuş olacaktır. Bu yazımızda 7256 sgk yapılandırma ödemesi nereye yapılır, ihya ödemesi nereye yapılıyor, bağkur 7256 yapılandırma ödemesi nasıl yapılır gibi konu hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Sgk 7256 yapılandırma ödemesi nereye yapılır ?

Öncelikle sık sorulan 7256 sgk ödemesi nereden yapılır sorusunun cevabı ile başlayalım. Sgk 7256 ödemeleri;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm bankalardan ve PTT şubelerinden,
 • Banka ATM’lerinden,
 • Online bankacılık kanallarından,
 • Kredi kartı ile SGK ödeme sisteminden yapılabilmektedir. (SGK online tahsilat başlıklı sayfamızdan kredi kartı ile nasıl ödeyebileceğiniz hakkında adım adım bilgi bulabilirsiniz. )

7256 sgk yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

Ödemeler her bir borç türü için farklı şekilde yapılır. Aşağıda  7256 bağkur ödemesi nasıl yapılır alt başlığında bağkur 7256 ödemesinin nasıl yapılacağı adım adım anlatılacaktır. Bağkur haricinde;

 • İşveren prim borçları 26 haneli SGK işyeri sicil no üzerinden anlaşmalı bankalar ve ya kredi kartı ile prim ödeme sisteminde İşveren Yapılandırma Ödemeleri-7256 İşveren Yapılandırma menüsünden ödenebilmekte.
 • Ek 5 tarım sigortası T.C. numarası ile 7256 SGK yapılandırma ödemeleri SGK Ödeme-7256 Yapılandırma Ödeme menüsünden,
 • GSS 7256 yapılandırma ödemesi yine T.C. numarası ile SGK Ödeme-GSS Prim-GSS 7256 Yapılandırma menüsünden,
 • Diğer tüm isteğe bağlı sigorta yapılandırma ödemeleri yine SGK Ödeme-7256 Yapılandırma ödeme menüsünden T.C. numarası ile yapılabilmektedir.

7256 bağkur yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

7256 bağkur yapılandırma ödemesi T.C. numarası ile yapılmakta. 7256 bağkur taksit ödeme için ayrı bir ekran yoktur. Yine bağkur prim borcu sorgulama ekranından 4b bağkur 7256 yapılandırma ödemesi yapabilirsiniz. Buna göre anlaşmalı bankalar, PTT ya da kredi kartı ile ödeme sisteminden 4b 7256 yapılandırma ödemesi yapmak için;

 • Öncelikle SGK Ödeme/4B ( Bağkur Prim) menüsüne giriş yapın.Bazı bankalarda kendi adına ve hesabına çalışanlar olarak da yer almakta bağkur ödeme menüsü.
 • Buradan T.C. numarası ile sorgulama yapın. 7256 Bağkur Yapılandırma kısmını göreceksiniz.
 • Bu kısımda yapılandırma kapsamındaki toplam borç görünür.
 • Toplam borcu seçin ve ödemek istediğiniz taksit tutarını yazın. Ekran talimatlarını izleyerek ödeme işlemini tamamlayın.

Kredi kartı ile 7256 bağkur yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

Dilerseniz kredi kartınızla SGK prim ödeme sisteminden 7256 bağkur yapılandırma ödemenizi kolayca yapabilirsiniz. Bunun için borç kime ait ise o kişiye ait e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Farklı kişiye ait e-devlet şifresi ile 7256 yapılandırma ödemesi kart ile yapılamaz. Kredi kartı ile 7256 bağkur ödemesi için;

 • Öncelikle SGK kart ile prim ödeme sistemine buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapın ⇒ SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemi giriş.
 • Sorgu Türü kısmında
 • Sorgu Tipi: Bağkur Geçmiş dönem kısmına giriş yapın.
 • Ardından sorgulama yapın. Burada toplam geçmiş dönem borcunuz ile 7256 sayılı yasa kapsamındaki toplam borcunuz çıkacak. Toplam borcu seçin. Taksit ödeme tutarını yazın. Ekran talimatlarını takip ederek kart ile yapılandırma ödeme işlemini tamamlayın.

Bağkur ihya ödemesi nereye yapılır ?

Bağkur ihya ödemesi de yine bağkur prim menüsünden yapılmaktadır.

 • Banka, PTT ya da online bankacılık ve ya SGK kredi kartı ile ödeme sisteminde;
 • Burada Bağkur ihya borcunu göreceksiniz. Seçin ve ekran talimatlarını izleyerek ödemeyi tamamlayın.

7256 yapılandırma peşin ödemede indirim yapılır mı ?

Yapılandırma ödeme seçeneğinde taksitli ödemeyi seçmiş olsanız bile borcun kalanını peşin ödemeniz durumunda indirim uygulanır. Ödeme yapmadan önce bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak peşin ödemeyi nasıl yapacağınız , ne kadar ödeyeceğiniz ve indirilecek tutarı öğrenmenizde yarar olacaktır.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1