7256 Bağkur Yapılandırma Son Başvuru Tarihi Ne Zaman, Uzatılacak mı ?

7256 Sayılı yasa kapsamında bağkur yapılandırma son başvuru tarihinin uzatılıp uzatılmayacağı merak konusu. Zira başvurular 17 Kasım 2020 tarihinden itibaren başlamış olmasına rağmen bağkur ihya ve yapılandırma işlemleri ekranların geç açılmasından dolayı 10 Aralık 2020 tarihinden itibaren yapılmaya başlanmıştı. Şimdi ise gözler yapılandırma için son başvuru tarihinin uzatılıp uzatılmayacağına çevrildi.

7256 SGK yapılandırma son başvuru tarihi uzatıldı mı ?

7256 Sayılı yasa kapsamında hem bağkur hem de diğer Sosyal Güvenlik prim borçları için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020. Ancak yasada Cumhurbaşkan’ına yapılandırma son başvuru tarihini uzatma yetkisi verilmiş durumda. Ayrıca işlemlerin geç açılmış olması ve henüz çoğu kişinin yapılandırma başvurusunu bile yapamamış olması da göz önünde bulundurulursa, tabi bir de Covid-19 nedeni ile yaşanan aksaklıklar nedeni ile yapılandırma son başvuru tarihinin 31 Ocak 2021 tarihine uzatılmasına kesin gözüyle bakılmakta. Yapılandırma hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için 7256 bağkur affı başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

7256 Bağkur yapılandırma ilk taksit ve  ihya son ödeme tarihi ne zaman ?

Yeniden yapılandırılan 2020/08 dönemi ve öncesi borçlar ile ihya edilen yani canlandırılan borçlar için peşin ya da ilk taksit son ödeme tarihi 01 Mart 2021. Ancak sürelerin 1 ay uzatılması beklendiğinden yapılandırma ile ihya son ödeme tarihinin 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatılması beklenmekte. Yine de siz ödeme planından takip edin ve süre uzatımı olmadığı sürece 01 Mart 2021 tarihine kadar ödemeye çalışın.

7256 sgk yapılandırması hangi hallerde bozulur ?

Bu yapılandırmada diğer yapılandırmadan farklı olarak sadece yapılandırılmış borçlara ait taksitlerin süresi içerisinde ödenmemesi halinde yapılandırma ihlali olmakta ve yapılandırma bozulmakta. Yani önceki yapılandırmalarda yapılandırma taksitleri harici cari primler de süresinde ödenmediğinde yapılandırma ihlal olmakta ve bozulmaktaydı. Ancak bu yapılandırmada yalnızca yapılandırılan borçların düzenli ödenmesi şartı aranmakta. Bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla yapılandırma taksidini geç öder ya da eksik öderseniz yapılandırma ihlal olacak ve bozulacaktır.

7256 bağkur yapılandırma ödemesi nasıl,nereye yapılır ?

Yapılandırma ödemeleri tüm bankalardan, PTT şubelerinden ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminden ödenebilmekte. Ödemeler T.C. numarası ile Bağkur Prim-7256 Bağkur Yapılandırma ya da 7256 Bağkur İhya yapılandırma menülerinden ödenebilir.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1