Aile Hekimi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

0 29

Aile hekimi sorgulama işlemi aşağıdaki yollardan biriyle yapılabilir:

 • e-Devlet’ten yürütülen sorgulama sistemi,
 • 184 randevu hattı,
 • Cep telefonu mesajı,
 • İlçe Sağlık Müdürlükleri.

Herhangi bir yöntem tercih edilerek aile hekimi öğrenme işlemi gerçekleştirilebilir. Son on yıldır uygulanmakta olan aile hekimliği kişilere en yakın sağlık birimlerinde yer alan hekimlerdir. Başlı başına uzmanlık gerektirmeyen bazı hastalıklar için aile hekimlerine başvurulması hastanelerde oluşan yoğunluğu önemli ölçüde azaltır. Bu nedenden ötürü pek çok kişi yaşadığı ufak çaplı sağlık sorunlarında aile hekimine danışır. Ehliyet alma ve askerlik için dosya güncelleme işlemleri adına sağlık raporu alma işi de aile hekimleri sayesinde halledilebilir. Her mahallede bir kaç tane aile sağlık merkezi bulunur. Aile hekimleri bu merkezlerde görev alan hekimlerdir.

E-Devlet’ten Aile Hekimi Nasıl Öğrenilir ?

e devletten aile hekimi öğrenme

e-Devlet üzerinden aile hekimi sorgulama işlemi için aşağıdaki adımlar takip edilir:

 • PTT’den 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi alınır (Daha evvel e-Devlet’i kullanmış kişiler kendi şifrelerini kullanabilir.)
 • Şifre ve kimlik numarası ile sisteme girilir.
 • Arama kutusuna “aile hekim bilgisi sorgulama” yazılır.
 • Çıkan seçeneğe tıklanır ve ilgili sayfaya gidilir. Sorgulamayı buradan e-devlet şifresi ile yapabilirsiniz ⇒ aile hekimi sorgulama.

Halk arasında en yaygın sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yürütülendir. İnternete bağlı bir bilgisayar yada telefonla sorgulama yapmak oldukça pratiktir. Herhangi bir internet tarayıcısı sayesinde ücretsiz bir biçimde aile hekim bilgisi sorgulanabilir. Hekim ataması otomatik olarak yapılır. Aile hekimi değiştirmek için yeni aile hekimi olması istenen kişinin çalıştığı aile sağlık merkezine gidip oradaki yetkiliye bu talebi bildirme gerekir.

Peki aile hekimine olunan muayenelerden ve yazılan reçetelerden muayene ücreti alınır mı ? Sigortanız yoksa aile hekimine muayene olabilir misiniz ? Hem bunu öğrenmek hem de güncel muayene ücretlerine göz atmak için hemen https://www.sskisveren.com/hastane-muayene-ucreti/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aile Hekimi Telefonla Nasıl Öğrenilir ?

Telefonla aile hekimi öğrenmek için ALO 184 randevu hattı kullanılabilir. ALO 184 hattı vatandaşların kamu hastanesi yada aile sağlık merkezlerine dair çeşitli konuların danışıldığı bir hattır. Bu hattı arandığı vakit ilk önce kimlik doğrulama işlemi yapılır. Ardından aile hekimi ve hekimin nerede görev yaptığı öğrenilir. İhtiyaç duyulan cevabı bu hat üzerinden kısa sürede öğrenmek ve aile hekimi sorgulama işlemini sonlandırmak mümkündür. ALO 184 hattı aynı zamanda hastane randevusu almak için de hizmet vermektedir.

Telefon Mesajıyla Aile Hekimi Nasıl Sorgulanır ?

Telefon mesajıyla aile hekimi sorgulama işlemi farklı GSM operatörlerine göre şekillenir ve aşağıdaki gibidir:

 • Avea (Türk Telekom) hatlarda AH KİMLİK NUMARASI yazarak 5151 veya 6998’e,
 • Turkcell hatlarda AH KİMLİK NUMARASI yazarak 7777 veya 6998’e,
 • Vodafone hatlarda AH KİMLİK NUMARASI yazarak 5115 veya 6998’e mesaj atılır.

Tüm bu sorgu işlemlerinde 1 TL’lik hizmet bedeli vardır. Bu değer ya bakiyenizden düşer yada faturanıza yansıtılır. Vodafone abonesi bir kişi AH 10101010101 yazıp bu sayı yerine kendi kimlik numarasını kullanarak kolay bir şekilde aile hekimini öğrenebilir. Bu sistem de en az ALO 184 hattı kadar yaygın kullanılan bir sistem olmasıyla bilinir.

E-Nabız Üzerinden Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir ?

e nabız aile hekimi sorgulama

e-Nabız ile aile hekimi değişimi internete bağlı bir bilgisayar aracılığıyla birkaç saniye içerisinde gerçekleştirilebilir. Sağlık Bakanlığı’nın bir hizmeti olan e-Nabız’ın sunduğu hizmetler arasında aile hekimi sorgulama ve değiştirme işlemleri de yer alır. Aile hekimi değişimi hem e-Nabız hem de e-Devlet üzerinden yürütülebilir. Her ikisinde de sistem şöyle işler:

 • Değiştirme nedeni ikametgah değişikliği ise bu seçenek kullanılır. Diğer hekimden memnun olunmadığı yada daha uygun bir hekim tercih edildiği zaman “kendi isteği” seçeneğine tıklanır.
 • Değişiklik talebi on beş gün içerisinde sonuçlanır.
 • Üzerinde dört binden fazla hasta bulunan hekimlere geçiş yapılamaz.
 • Üç aylık süre içerisinde bir kez hekim değişikliği yapılabilir.

Aile hekimi öğrenme işlemleri hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.