Akademisyen Maaşları Ne Kadar 2022

Akademisyen maaşları 2022 yılı için netleşti. Ülkemizde hem Kamu hem de Özel olmak üzere birçok üniversite bulunmaktadır. Özellikle üniversitelerde akademisyen kadrosunda kariyerine devam etmek isteyenlerin araştırdıkları konuların başında öğretim üyesi maaşları, üniversitede araştırma görevlisi maaşı ve diğer akademik kadroların maaşları araştırılmaktadır. Biz de bu yazımızda son güncel zamlarla birlikte akademisyenlerin maaşının ne kadar olduğu ve tüm kadrolar nazarında güncel üniversite hoca maaşları konusunda bilgi vereceğiz.

Akademisyen maaşı ne kadar ?

Üniversitede istihdam şekline göre birçok kadro bulunmaktadır. Ayrıca unvana göre de maaşlar farklılık göstermektedir. Bu yüzden üniversite akademisyen maaşlarını ayrı başlıklar halinde açıklamak daha doğru olacaktır. Devlet ve özel üniversitelerde akademisyenlik maaşları aşağıda ayrı başlıklar halinde verilmiştir.

Üniversite öğretim görevlisi maaşları ne kadar ?

Hem özel hem de devlet/vakıf üniversitelerinde en çok istihdam sağlanan pozisyon öğretim görevlisi kadrosudur. Bu yüzden de en çok üniversite öğretim üyesi maaşı araştırılır. 2022 yılında verilen güncel zamların ardından net öğretim görevlisi maaşı bekar ve çocuksuz birisi için 9000,00 TL olmuştur. Eğer kişi evli ve çocuklu ise ve eşi de çalışmıyorsa bu durumda net ve en düşük üniversite öğretmeni maaşı 9500 TL’den az olamayacaktır. Tabi belirtilen bu maaş net maaştır. İlave ödemelerle üniversitede öğretim görevlisi maaşı bunun üzerine çıkabilmektedir.

Araştırma görevlisi maaşları 2022

2022  yılında üniversite araştırma görevlisi maaşı zamlarla birlikte bekar ve çocuksuz birisi için net 8750 TL olmuştur. Eğer evli ise ve çocuk da varsa bu durumda ortalama net üniversitede öğretim görevlisi maaşları 9250 TL civarında olmaktadır. Ek ödemeler ve ek dersler ile birlikte bu tutarın artabileceğini de belirtmek isteriz.

Doçent maaşı ne kadar 2022

Gelelim dr öğretim üyesi maaşı güncel tutarlarına. 2022 yılında son güncel zamlarla birlikte doktor öğretim üyesi maaşı ortalama 10000 TL’den başlamakta ve 12.000 TL üzerine çıkabilmektedir. Ek ödemeler ve ek dersler ile birlikte doçent üniversite maaşları farklılık gösterebildiğinden net olarak bir tutar belirtmek zordur. Ancak en düşük 12000,00 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Üniversite profesör maaşları ne kadar 2022

Üniversite profesör maaşı bu görevde çalışma süresi 3 yıldan az olanlara farklı, yüksek olanlara farklı ödenmektedir. 3 yıldan fazla çalışması olanlara daha yüksek maaş ödenebilmektedir. Üniversitelere göre farklılık gösterdiğinden net olarak üniversitede profesör maaşı şu kadardır demek zordur.  2022 yılında güncel zamlarla birlikte en düşük net profesör maaşının 15.000-16.000 TL’den başlayarak 25.000 TL’ye kadar ödeme yapılabildiğini, bazı özel üniversitelerde daha da fazla ödeme yapıldığını söyleyebiliriz.

Rektör maaşı ne kadar 2022

Unvan olarak en üst kadroda yer alan Rektörler doğal olarak en yüksek maaşı almaktalar. Rektör maaşları 2022 yılında 18.000-20.000 TL arasında değişmektedir.

Okutman maaşı ne kadar ?

Üniversitelerin öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi unvanlarından farklı olarak bazı zorunlu dersleri veren kişilere Okutman denmektedir. Bu kadroda görevli olanlara 2022 yılı için ödenen en düşük net okutman maaşları 6500-7000 TL aralığındadır.

Üniversite asistan maaşları ne kadar ?

Asistan maaşları 2022 yılında son güncel zamlarla birlikte net olarak 6500-7000 TL aralığında değişmektedir. Devlet üniversiteleri ile özel üniversiteler arasında maaş farklılıkları olabilmektedir.

Öğretim görevlilerinin emeklilik şartları nelerdir ?

Özel üniversitelerde görevli olanlar çoğunlukla ssk kapsamında iken devlette kadrolu çalışanların emeklilik primleri emekli sandığı kapsamında ödenmektedir. İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihi ve sonrasında emekli sandığında ve devlette kadrolu olarak göreve başlayanların emekli olabilmeleri için 9000 günü tamamlamaları gerekmekte. Erkek ise aranan yaş şartı 60, kadın ise 58 olmaktadır. SSK kapsamında çalışanlar için ise yine aynı tarih sonrasında başlangıç varsa 7200 günün tamamlanması gerekir. Kadın ise 58, erkek ise 60 yaş şartı ile emekli olunur. SGK emeklilik tablosu sayfamızdan emeklilik tarihi ve emeklilik yaşı hesaplamasını yapabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1