Akıllı İlaç Sgk Karşılıyor mu 2022

Akıllı ilaç sgk karşılıyor mu  ? Bu sorunun cevabı kanser hastaları ile yakınların en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Kanserde en önemli tedavi yöntemlerinden birisi olan akıllı ilaçların fiyatı da malum çok yüksekti. Sosyal Güvenlik Kurumu bununla alakalı düzenleme yaptı ve bu konuda yaşanan mağduriyeti de gidermiş oldu. Bu yazımızda akıllı kanser ilaçları sgk karşılıyor mu, karşılama şartları neler ve hangi ilaçları karşılıyor konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Akıllı ilaç nedir ?

Kanser tedavisinde ve özellikle kemoterapi gerektiren durumlarda kemoterapiden sonra koruma amaçlı olarak da verilen en önemli ilaçların arasında yer almaktadır. Akıllı ilaçlar;

 • Vücudu kanser hücrelerine karşı korur ve bunu yaparken sağlıklı hücrelere zarar vermez.
 • Doğrudan kanser hücrelerini hedef alır.
 • Genellikle bütün kanser türlerinde en etkili ilaç grubu arasında yer almaktadır.
 • Özellikle birinci, ikinci evre gibi düşük evrelerde daha etkili olmakta.
 • Kanserli kişilerin yaşam kalitesini bağışıklık sistemine de zarar vermeden ve hastayı da yormadan iyileştirmektedir.
 • Yan etkileri geçicidir ve uzun sürmemektedir.

Akıllı ilacı devlet karşılıyor mu 2022

Gelelim asıl sorumuz olan akıllı ilaçları devlet karşılıyor mu sorumuzun cevabına. Kanserde akıllı ilaç fiyatı ve ücretleri yapılan son düzenleme ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Akıllı ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanabilmesi için;

 • Kişinin kendi adına ya da bakmakla yükümlü olarak aktif sosyal güvencesinin olması gerekmektedir.
 • Ayrıca doktor tarafından raporlanmış ve reçetelendirilmiş olması gerekmektedir.
 • Aktif sosyal güvencenizin olup olmadığını SGK sağlıktan yararlanma sorgulama sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Opdivo sgk karşılıyor mu 2022

Opdivo akıllı ilaç gurubunda yer alan ve kanser tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yukarıda akıllı ilaçları Sgk karşılıyor mu aşlığı altında da belirttiğimiz üzere akıllı ilaçlar SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu grupta yer alan Opdivo da SGK tarafından karşılanabilmektedir.

Keytruda sgk karşılıyor mu 2022

Keytruda da akıllı ilaçlar grubunda yer alan bir ilaçtır. Yukarıda akıllı ilaç devlet karşılıyor mu başlığında da belirttiğimiz gibi akıllı ilaç grubunda yer alan Keytruda doktor tarafından reçetelendirilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan ilaçlar arasında yer almaktadır.

Akıllı ilaç fiyatları 2022

kanserde akıllı ilaç fiyatı eğer aktif Sosyal Güvence varsa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Karşılanacak tutar raporlu ilaçlar ve bazı istisnai durumlar haricinde;

 • Emekliler ve ya bakmakla yükümlü kişilerde %90’nı,
 • Çalışanlar ya da bakmakla yükümlülerde ise %80’ni olmaktadır.

Sosyal Güvencesiz olarak alınacak olan bu gruptaki ilaçların kutu başına bedelleri binlerce lirayı bulabilmektedir.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2