Anne Babanın Çocuğunun Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları 2022

Anne babanın çocuğunun sağlık sigortasından yararlanma şartları konusunda bu yazımızda ayrıntılı olarak bilgi vereceğiz. Güncel SGK Kanunu’nda kimlerin sigortalı/emekli kişinin bakmakla yükümlüsü olabileceği yani halk tabiri ile kimlerin sigortadan yararlanabileceği açıkça belirtilmiştir. Özellikle anne ve babanın çocukların sigortasından yararlanması ile ilgili babam ve annem sigortamdan nasıl yararlanır, baba ve anne çocuğunun sigortasından yararlanabilir mi gibi sorular sık olarak sorulmakta. Bu yazımızda Sgk anne baba üzerine alma konusunda merak edilen tüm soruların cevabını bulabilir, ayrıca bunu yapacaksanız izlemeniz gereken yol hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir.

Anne baba çocuğun sigortasından yararlanabilir mi 2022

Anne ve baba kanunen bakmakla yükümlük kişiler sayılmaktadırlar. Dolayısıyla baba ve annenin çocuğun sigortasından yararlanması kanunen mümkündür. Ancak babamı ve ya annemi sigortama almak istiyorum diyorsanız bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu yüzden aşağıdaki sigortadan anne babanın yararlanması şartlarını dikkatlice okumanızda yarar vardır. Zira anne babayı sgk üstüne alma konusunda aşağıda belirtilen şartları sağlayamadığınızda bu mümkün olmayabilmektedir.

Anne babayı sigortada üzerine alma şartları nelerdir ?

Anne ve ya babanın çocuğunun sigortasından yararlanması için aranan şartlar şunlardır;

 • Anne ya da babanın herhangi bir kapsamda aktif sigortalılığının olmaması,
 • Anne ve ya babanın Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aktif emekli maaşı ya da gelir almıyor olması,
 • Anne ve ya babanın engelli maaşı, 65 yaş gibi sosyal yardımlardan yararlanmıyor olması gerekmektedir.
 • Yukarıdaki şartlara ilave olarak anne/babanın gelir testi başvurusu yapması ve gelir testi sonucunda kişi başı gelirin brüt asgari ücretin altında olması gerekmektedir. Eğer gelir testi başvurusu sonucunda kişi başı gelir bu tutarın üzerinde çıkarsa anne ya da baba çocuğun sigortasından yararlanamaz.

***Önemli: Şunu özellikle belirtmek gerekiyor. Sadece anne ya da sadece babanızı üzerinize almak istiyorsanız bu durumda diğerinin aktif sigortası ya da emekli maaşı olmaması gerekiyor. Örneğin babanız bağkurlu ama borcu olduğu için sadece sgk annemi üstüme almak istiyorum diyebilirsiniz. Ancak babanız aktif bağkurlu olduğu için borçlu olsa bile annenizi üzerinize alamazsınız. Böyle bir durumda anneniz adına genel sağlık sigortası açtırarak sağlıktan yararlanmasını sağlayabilirsiniz. GSS primi, başvuruda izlenecek yol ve detaylara gss primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Babamı ve annemi kendi sigortama nasıl alırım ?

Sigorta anne baba üstüne alma işlemi iki şekilde olmaktadır. Eğer gelir testi başvurusu varsa, gelir sonucu uygunsa ve yukarıda belirtilen diğer şartlar da sağlanıyorsa bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ya da e-devletten Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi doldurmanız gerekiyor. E-devletten bu işlemi aşağıda anlatılan yolu izleyerek SGK’ya gitmeden kolayca yapabilirsiniz.

Anne babanın çocuğun sigortasından yararlanması e-devletten başvuru

Anne babayı sigortada üzerine alma e-devlet başvurusu için çocuğun e-devlet şifresi ile başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru için;

 • Öncelikle buradan başvuru ekranına giriş yapın ⇒ E-devlet Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi Girişi.
 • Ardından “Bakmakla yükümlü olunan (anne, baba, çocuklar)-Bir yakınımın sağlık sigortasından yararlanmak istiyorum.” kısmını seçerek devam edin.
 • Eğer anne ya da babanızın güvencesi varsa karşınıza “Başvuruda bulunan kişinin müsatahak olmaması gerekmektedir!” ekranı çıkacaktır. Bu durumda zaten başvuru yapamazsınız.
 • Yoksa ekran talimatlarını izleyerek anneniz ve babanız üzerinden E-devletten başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sağlık yardımı talep ve taahhüt ne zaman sonuçlanır ?

Elden verilen başvurular daha hızlı sonuçlanmakta ve genelde aynı gün işlem yapılmaktadır. Ancak E-devlet başvuruları için aynı şeyi söylemek zor. E-devletten başvuruların sonuçlanması genelde değişkenlik gösterse de ortalama 3-5 gün sürebilmektedir. Bu yüzden imkan varsa elden başvuru yapmanızı önermekteyim.

Benim sigortamdan kimler yararlanabilir ?

Kanunen bakmakla yükümlü olunabilecek yani sağlık güvencenizden yararlanabilecek olan kişiler şunlardır;

 • Resmi nikahlı eş,
 • Çocuklar ( 18 yaş üzeri çocukların sağlıktan yararlanabilmesi için aranan özel şartlara çocuğun sigortadan yararlanması başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz. )
 • Anne,
 • Baba.

Sigortamdan kimler yararlandığını nasıl öğrenebilirim ?

Sigortamdan kimler yararlanıyor sorusu da bu konuda sık sorulan soruların arasında yer alıyor. E-devletten ya da online olarak bunu öğrenebilmek mümkün bulunmamakta. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak ya da Alo-170 hattını arayarak kimlerin sigortanızdan aktif olarak yararlandığını öğrenebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2