Kapıcı/Apartman Görevlisi Tazminat Hesaplama 2022

Apartman görevlisi tazminat hesaplama diğer bir ifade ile 2022 kapıcı kıdem tazminatı hesaplaması hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Apartmanda çalışan görevliler ile kapıcıların da diğer tüm çalışanlarda olduğu gibi tazminat şartlarını sağladıklarında tazminat alma hakları bulunmaktadır. Tazminat şartlarını sağlayanlar için ödenecek olan bina görevlisi tazminat hesaplamasının nasıl yapılacağı konusunda hem apartman yönetimi hem de çalışan sorun yaşayabilmekte. Biz de bu yazımızda kapıcıların kıdem tazminatı nasıl hesaplanır konusuna değinmek istedik. Yazımızın devamında kapıcıların tazminatı nasıl hesaplanır, kapıcı emekli tazminatı nasıl hesaplanır gibi soruların cevabı hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Kapıcı tazminat alma şartları nelerdir ?

Konut kapıcılarına kıdem tazminatı ödenebilmesi için tazminat için gereken genel şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartlar;

  • En az bir yıldır çalışıyor olmak,
  • Kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalmak.

Yukarıda tazminat almak için gerekli iki temel şart belirtilmiştir. Apartman görevlisi/kapıcı kendi isteği ile ayrıldığı durumlarda da tazminat hakkına sahip olmaktadır. Kendi isteği ile ayrılan kapıcılar için tazminat alma durumları aşağıda ayrı başlıklar halinde verilecektir.

Kendi isteği ile işten ayrılan kapıcı tazminat alabilir mi ?

Kendi isteği ile işi bırakan kapıcı/apartman görevlilerine de tazminat bazı durumlarda ödenebilir. Buna göre;

  • Emeklilik için gerekli prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını sağlayan, SGK’dan emeklilik yazısı alarak işten çıkma talebini verenlere,
  • Askerlik nedeni ile işten ayrılanlara,
  • Hastalık nedeni ile bunu raporlayarak işten ayrılanlara,
  • Evlenip bir sene içerisinde işten çıkan kadın çalışanlara,

Kıdem tazminatlarının ödenmesi zorunludur.

Emekli kapıcı kıdem tazminatı alabilir mi ?

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden emekliler de  normal çalışan gibi tazminat hakkına sahiptir. İşyerinde en az 1 yıldır çalışan ve kendi isteği ile kusuru dışında işsiz kalan emekli kapıcıya da aşağıda kapıcı tazminatı nasıl hesaplanır alt başlığında belirtilen formül doğrultusunda tazminatının hesaplanarak ödenmesi gerekir.

Kapıcı tazminat hesaplaması nasıl yapılır ?

Gelelim asıl konumuz olan kapıcı kıdem tazminatı nasıl hesaplanır sorusunun cevabına. Kapıcı kıdem tazminatı hesaplama tablosuna göre kapıcının alacağı tazminat tutarını hesaplamak oldukça kolaydır. Kapıcı/apartman görevlisi kıdem tazminatı hesaplaması;

  • İşten çıkış tarihindeki son brüt kazanca göre yapılır.
  • Kapıcı tazminatı hesaplaması yapılırken toplam çalıştığı yıl son brüt kazanç ile çarpılır.
  • Kapıcı tazminat hesaplama programına göre bulunan tutar üzerinden varsa faturalandırılmış kira ve diğer ödemeler toplam tazminat tutarından düşülebilir.
  • Aşağıda brütü asgari ücretle bildirilenler için 2022 kapıcı kıdem tazminatı ne kadar hakkında bilgi verilmiştir.

Normal çalışan için 2022 yılı tazminat alma şartları, hesaplama işlemleri ve tüm detaylara kıdem tazminatı hesaplama 2022 sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2022 Kapıcı tazminatı ne kadar ?

2022 yılında brüt asgari ücrete göre işten çıkarma tazminat hesaplamasında esas alınacak brüt kazanç yani yıllık tazminat tutarı 5004,00 TL’dir. Asgari ücretle bildirimi yapılan için kapıcılarda kıdem tazminatı hesaplamasına göre bir tam yıllık çalışma için ödenecek net tazminat tutarı yaklaşık 5000  TL, aylık ise 416,66 TL olacaktır. Eğer brüt kazancınız asgari ücretten yüksekse işten çıkış tazminat hesaplaması için bize brüt kazancınızı ve toplam çalışma sürenizi yorum bölümünden yazın  kapıcı emeklilik tazminatı hesaplamasını sizin için biz yapalım. 2022 yılı için asgari ücrete göre net ve brüt kapıcı maaşı tutarları, kapıcı maaş bordrosu örneği ve tüm detaylara kapıcı maaşı hesaplama 2022 sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kapıcı tazminatı nasıl ödenir ?

Kapıcı tazminatı elden ya da banka kanalı ile ödenebilir. Bu apartman yönetimi kararına bağlıdır. Eğer elden ödeme yapılacaksa ödeme yapıldığına dair belge alınmasında yarar vardır.

Kapıcı tazminatını kim öder ?

Peki kapıcı kıdem tazminatını kim öder ? Bu soru da çok sorulmakta. Apartman yönetmeliğine göre kapıcının tazminatından kat malikleri sorumludur. Yani apartman yönetimi kapıcının tazminatını kat maliklerinden/ortaklarından alacakları aidatlardan ya da buna özel alınacak tutarlardan karşılamakla yükümlüdür.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2