Aphb Nedir, Aphb Sigorta Türü Nedir ?

Aphb nedir ? Hem işverenler özellikle de sigortalılar aphb sigorta nedir, sgk sigorta türü aphb ne demek gibi SGK tescil ve hizmet dökümünde yer alan bu bölümlerin anlamlarını araştırmakta ve bizlere sıklıkla konu hakkında soru sormakta. Biz de bu yazımızda sigorta türü aphb nedir, aphb sigorta statüsü nedir, aphb sgk ne demek gibi konu hakkında sıklıkla sorulan bu terimlerin tanımlamalarını yapmak istedik.

Aphb ne demek ?

Öncelikle aphb sgk nedir sorusunun cevabı ile başlayalım. Aphb açılımı Aylık Prim Hizmet Bildirgesi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Aylık prim ve hizmet belgesi sigortalıların prime esas kazanç, gün, işe giriş ve işten çıkış bilgilerinin yer aldığı ve işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirime imkan sağlayan bildirge türüdür.

Sigorta türü aphb ne demek ?

Gelelim bir diğer terim olan aphb sigorta türü ne demek sorusunun cevabına. E-devlette SGK Hizmet dökümünde yer alan Sigorta Statüsü kısmı sigortalının hangi kapsamda prim ödemelerinin yapıldığını gösterir bölümdür. Yani kısaca sigorta statü aphb prim ödemesi yapılan sigorta kolunu gösterir. Aphp sigorta kısmında yer alan bazı kısımlar ve açıklamaları şu şekildedir;

  • 4b–1479 Sk Zorunlu Faaliyet– Esnaf ve şirket bağkuru kapsamında prim ödeyenler,
  • 4a-APHB bölümünde yer alan hizmetler bir işyerinde ve işverene bağlı olarak ssk kapsamında geçen hizmetleri,
  • 4a- 506/ aphb kısmı 2008/10 dönemi öncesi ssk kapsamındaki çalışmaları,
  • 4b – 2926 Zorunlu Faaliyet tarım çiftçi bağkuru kapsamında ödenen primleri,
  • 4c-5510 SK kısmı emekli sandığı kapsamında 2008/10 dönemi sonrası hizmetleri,
  • 4c-5434 SK kısmı ise 2008/10 dönemi öncesi emekli sandığı kapsamındaki çalışmaları gösterir.

Sosyal Güvenlik Hizmet dökümünde yer alan tüm kısımlar ve açıklamalarına SGK Hizmet dökümü kodları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

506/aphb sigorta türü nedir ?

Peki 506/aphb ne demek ? 4a aphb kısmında 506 olarak görünen hizmetler 2008/10. aydan önceki ssk kapsamındaki çalışmaları gösterir. 01 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı çalışanlar 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na tabi idi. 2008/10 dönemi sonrasında ise aphp sigorta türü 5510 SK. 4a olarak hizmetler sistemde görünür.

Sigorta statü 5510 s.k nedir ?

Bildiğiniz üzere bağkur, emekli sandığı, ssk ve diğer tüm uzun vade ve kısa vade sigorta işlemleri 2008 yılı itibariyle birleştirilmiş ve tek bir kanun kapsamına alınmıştır. Bu kanun 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunudur. 01.10.2008 tarihinden sonra herhangi bir sigorta kolundaki bildirimler sigorta statü 5510 s.k. olarak hizmet dökümünde görüntülenecektir.

Aphb sigorta emeklilik şartları nelerdir ?

Sigortalıların emeklilik şartları ilk defa prim ödenen sigorta koluna ve mevcut sigorta kapsamına göre farklılık göstermektedir. İlk sigorta primi ödemesi yapılan tarihe göre emekli olacağınız tarihi hesaplamak için emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4A APHB emekli maaşı

Aphb sigorta statü ne demek ve 506 aphb nedir konusunda yukarıda ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalıştık. Peki aylık prim ve hizmet belgesinde 4a kapsamında sigortalı bildirilenler ne kadar emekli maaşı alırlar ? Okurlarımızın birçoğu emekli olduğunda ne kadar emekli maaşı alabileceklerini merak etmekte. Tabi emekli maaşı ortalama kazanca göre farklılık göstermekte ve herkes için aynı olmamakta. Dilerseniz 4/a emekli maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek emekli olduğunuzda ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz hakkında hesaplama yapabilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1