Arabulucuya Nasıl Başvurulur, Arabuluculuk Başvuru Formu Örneği

Arabulucuya nasıl başvurulur ? 02 Haziran 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren HUKUK UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK KANUNU YÖNETMELİĞİ ile ülkemizde arabuluculuk uygulaması resmen başlamıştır. İlgili yönetmeliğin yayımlanması ile birlikte özellikle işe iade davalarında, işten ayrılma durumunda gerçekleşen alacaklarda mahkemeye gitmeden önce arabulucuya gitme zorunluluğu getirilmiştir. Bu yazımızda zorunlu arabulucu başvurusu nasıl, nereye yapılır ? Başvuruda gerekenler ve izlemeniz gereken yol hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir.

Arabuluculuk nedir ?

Sistemsel tekniklerin uygulanması şartıyla, görüşme sağlamak ve müzakereler yapmak maksadıyla tarafları birleştiren, tarafların birbirlerini anlamaları ve bu sayede çözüm üretmelerinin sağlanması için aralarında iletişim kurulmasına vesile olan, çözüm üretilemeyen durumlarda çözüm öneren, bu konuda eğitim almış uzman olan tarafsız ve bağımsız üçüncü bir kişinin katılım sağlamasıyla ve kamu hizmeti şeklinde sürdürülen çözüm yöntemidir.

Arabuluculuk başvurusu nasıl, nereye yapılır ?

Başvurular;

 • Arabulucuya başvuru dilekçesi ile yapılır.
 • Başvurular Adliyelerdeki arabulucuk bürolarına yapılır. Eğer adliyede arabulucu bürosu yoksa başvuru Sulh Hukuk Mahkemesi yazı işleri aracılığı ile gerçekleştirilir.
 • Karşı taraf işverense işe iade ya da alacak davası açılacaksa işyerinin olduğu yerdeki Adliye arabulucu bürolarına başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Başvuru nedenine göre başvuru süreleri farklılık gösterir ve aşağıda belirtilmiştir.

Arabulucuya başvuru zorunluluğu olan durumlar nelerdir ?

Bazı davalarda mahkemeye gitmeden önce arabulucuya başvuru yapılması zorunlu kılınmıştır. Arabulucuya başvurulmadan direk mahkemeye başvuru yapılması durumunda Mahkeme 1 haftalık süre vererek arabulucuda davanın çözümlenmediğine dair tutanak ister. Eğer 7 gün içerisinde bu getirilmezse dava usülen reddedilir. Dava açmadan önce arabulucu başvurusu yapılması gereken zorunlu haller şunlardır;

 • Ödenmeyen maaşlar ve ücretleri, fazla mesai ücretleri, yıllık izin alacakları,
 • Kıdem ve ihbar tazminatı ile diğer tüm tazminat türleri,
 • İşe iade talepleri.

Arabuluculuk başvuru dilekçesi ne zaman verilmelidir ?

Talebe göre başvuru süresi de farklılık gösterecektir. Buna göre;

 • İşe iade davalarında işçiye işten çıkışın yani iş sözleşmesinin feshedildiğinin bildirim tarihinden itibaren 1 ay içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Alacaklarda ve tazminatlarda ise süre farklılık göstermektedir.
 • İş sözleşmeleri 25 Ekim 2017 tarihinden önce feshedilenler için ücret alacakları için 5 yıl içerisinde, kıdem ve ihbar tazminatı ile diğer tazminatlar için ise 10 yıl içerisinde,
 • Eğer iş sözleşmesi 25 Ekim 2017 tarihi sonrasında feshedildiyse tüm ücret, maaş, fazla mesai, yıllık izin alacağı, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer tazminat alacaklarında 5 yıllık süre içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir.

Arabulucu başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

İlk başvuruda arabuluculuk formu yeterli olmaktadır. Arabulucu başvuru dilekçesini yukarıda belirtilen sürelerde ve ilgili arabulucu bürosuna vermeniz gerekmektedir. Bu yazımızda zorunlu tutulan durumlarda zorunlu arabuluculuk başvuru formu verilecektir. Ticari davalarda arabuluculuk başvuru formu farklıdır. İşe iade, ücret ve tazminat talepleri için verilen arabuluculuk başvuru dilekçe örneği ile başvuru yapabilirsiniz. Arabuluculuk dilekçe örneğini aşağıdan indirebilirsiniz. 

Arabulucu başvuru formu örneği

Ticari ve iş davası arabuluculuk başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ dava şartı arabuluculuk ön başvuru formu. Örnek olarak doldurulmuş olan arabuluculuk başvuru dilekçesi örneği aşağıda paylaşılmıştır.

 • Eğer kıdem tazminatı için başvuru yapıyorsanız ne kadar tazminat alacağınızı hesaplamak için kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı,
 • Eğer ihbar tazminatı için başvuru yapıyorsanız ne kadar ihbar tazminatı alacağınız konusunda hesaplama yapmak için ihbar tazminatı hesaplama sayfamızı,
 • Eğer yıllık izin alacakları için başvuru yapıyorsanız ne kadar yıllık izin ücreti alacağınız konusunda hesaplama için yıllık izin ücreti hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Arabulucuya Nasıl Başvurulur, Arabuluculuk Başvuru Formu Örneği 1Pin
Arabuluculuk Formu Doldurulmuş Örnği

İşe iade arabuluculuk başvurusu ne zaman yapılmalı ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer işe iade davası açacaksanız arabulucuya başvuru zorunluluğu vardır. İş sözleşmesi feshinden sonra en geç 30 gün içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir. 30 günlük süre geçirildikten sonra başvuru yapma hakkınız sona ermektedir.

Güncel yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz ⇒ Arabulucu yönetmeliği.

Arabulucu başvurusu hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1