Asker Ailesine Maaş Ne Kadar, Ne Zaman Yatar 2022

Asker ailesine maaş ne kadar ? Ülkemiz Sosyal yardımlarda örnek olmaya devam etmekte. Askere gidenlerin geride kalanlarının zorda kalmaması için muhtaç asker ailesine maaş ödemesi sağlanmakta.  Bu yazımızda ödenen asker annesi ve eşine maaşı almak için nereye başvurulur, asker annesine maaş ödeniyor mu, asker eşi maaşı ne kadar gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Muhtaç asker ailesi yardımından kimler yararlanabilir ?

Bu destekten;

  • Askere giden kişi resmi nikahlı evli ise eşi yararlanabilir.
  • Eğer evli değilse öncelik askerin annesindedir. Anne sağ değilse babaya ödenir.
  • Eğer asker resmi nikahlı evli ise hem eşine hem de annesine ödenmesi söz konusu değildir.
  • Sadece eşe ödenir.
  • Çocuklara ödenmez.

Şartlı eğitim ve sağlık yardımı alanlar asker ailesi maaşından yararlanabilir mi ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen şartlı eğitim ve sağlık yardımı alan kişiler de asker ailesine yardımdan yararlanma hakkına sahiptirler.

Asker ailesi maaşı almak için nereye başvurulur ?

Başvurular tüm il ve ilçelerde Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılabilmekte. Başvuruda izlemeniz gereken yol ve gerekli belgeler aşağıda belirtilmiştir.

Muhtaç asker ailesi yardımı başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvuru için herhangi bir evrak talep edilmemektedir. Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da kimlik yerine geçebilecek bir belge yeterlidir. Başvuruların bizzat eş tarafından eş yoksa askerin annesi tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Asker ailelerine maaş başvuru formu

Yukarıda da belirttiğimiz üzere başvuru için form v.s. istenmemekte. Başvuruyu kimliğiniz ile bizzat giderek gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik haricinde bir evrak ya da form istenmemekte.

Muhtaç asker ailesi yardımı kaç ay ödenir ?

Ödeme askerlik süresi boyunca yapılır. Yapılacak ödemenin azami süresi 12 aydır. Askerlik süresi 6 ay ise örneğin 6 ay süre ile 3 ay ise 3 ay süre ile ödeme gerçekleştirilir. Askerlik sona erince maaş da kesilir.

Asker ailesi yardımı geriye dönük ödenir mi ?

Programdan yararlanma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru tarihi itibariyle başlar. Başvuru tarihinden ödeme tarihine geçen süre için ödeme gerçekleştirilir. Başvuru yapılmayan ve geçen süreler için geriye dönük ödeme yapılmaz.

Asker ailesi maaşı ne zaman yatar 2022

Peki Asker ailesi maaşı ne zaman yatar ? Ödeme tarihleri herkes için aynı değildir. Başvurudan sonra ortalama 1 ay içerisinde ödeme yapılabilmekte. Ne zaman ve ne kadar ödeme alabileceğinizi öğrenmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından bilgi alabilirsiniz. Ayrıca asker ailesi maaşı sorgulama sayfasından T.C. numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.

Asker ailesi maaşı ne kadar 2022

Bu kapsamda aylıklar iki ayda bir ödenmektedir. Aylık tutarı 400 TL’dir. Toplamda iki ayda bir ödenen yardım tutarı 800 TL olmaktadır.  Alabileceğiniz diğer tüm yardımlara sosyal yardımlaşma para yardımı başlıklı yazımızdan erişebilirsiniz.

Belediyelerin asker ailelerine yardım 2022

Bazı belediyeler de Sosyal yardım kapsamında askere gidenlerin ailelerine gıda yardımı, kömür yardımı, eğitim yardımı gibi çeşitli adlar altında yardım sağlayabilmekte. Yararlanabileceğiniz tüm yardımlar konusunda bilgi ve başvuru işlemleri için Belediyenizin Sosyal Hizmet birimine başvuru yapabilirsiniz.

Asker anneleri maaş alıyor mu 2022

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer resmi nikah varsa askere gidenin ailesine maaşta öncelik resmi nikahlı eştedir. Resmi nikahlı eşi yoksa askere giden çocuk bekarsa bu durumda ödeme anneye yapılır.

Fakir askerin ailesine asgari ücret maaş veriliyor mu ?

Bir ara basın yayın organlarında askerin ailesine en az asgari ücret kadar ödeme yapılacağına dair haberler çıkmıştı. Ancak bu doğruyu yansıtmamakta. Tutarlar yukarıda belirtilmiştir ve ne yazık ki asgari ücretin yarısının altında kalmaktadır.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1