Asker Harçlığı Ne Kadar 2022

Asker harçlığı ne kadar oldu ? Bildiğiniz üzere askere gidenlere bulunduğu yer ve rütbesi esas alınarak belli oranda er asker maaşları yapılmaktadır. Ödenen bu askerlik harçlığı tutarları memur aylık katsayısı esas alınarak hesaplanmakta ve ödenmektedir. Bu yazımızda er maaşı ne kadar oldu, 6 ay askerlik maaşı ne kadar ödeniyor, askerde ne kadar para veriliyor gibi konu hakkında sık sorulan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Askerde para veriliyor mu ?

Askerde ne kadar harçlık veriliyor sorusu ile birlikte çok sorulan bir diğer soru askerde maaş ödeniyor mu sorusu olmakta. Evet askerde asker er maaşları adı altında askeriye maaşları ödemesi yapılıyor. Askere verilen paralar bazı kriterlere göre farklılık göstermekte. Örneğin komando er maaşı ile piyade er maaşı bu kapsamda aynı tutarlar üzerinden ödenmemekte. Ayrıca doğuda er maaşı ile diğer bölgelerde askerlik yapanlara ödenen maaşlar da aynı olmamakta. Asker maaşı ne kadar olduğu konusunda yazımızın devamında bilgi verilmiştir.

Er maaşı 2022 nasıl hesaplanıyor ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere askerde harçlık ödemeleri ve hesaplaması 3619 Sayılı Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu esas alınarak memur maaş aylık katsayısına göre ödenmektedir. Buna göre;

 • Çavuşlara aylık katsayısının 1.172 gösterge ile çarpılması,
 • Onbaşı rütbesinde olanlara aylık katsayısının 1.040 ile çarpılması,
 • Er olarak yapanlara ise 910 ile çarpılması sonucu bulunan net tutar üzerinden ödeme yapılır.
 • Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Van, Ağrı ve Iğdır illerinde hudut karakollarında görevli askerlere aylık katsayısının 7600 gösterge rakamı ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden maaş ödemesi yapılır.

Er asker maaşı 2022 ne kadar oldu ?

Yukarıdaki hesaplamaya göre 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında rütbelere göre ödenecek net askerlik er maaşı tutarları aylık olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Er olarak yapanlara askerde verilen para aylık olarak 190,00 TL’dir.
 • Askerliğini onbaşı rütbesinde yapanlara ödenen maaş tutarı aylık olarak 216,75 TL’dir.
 • Askerliğini çavuş rütbesinde yapanlara ödenen aylık maaş tutarı 244,71 TL ‘dir.

Yukarıda belirtilen maaş tutarları doğu olarak kabul edilmeyen bölgelerde ödenen maaşlardır. Doğuda asker harçlığı diğer bölgelere göre farklı ödenmekte olup güncel olarak ayrı başlıkta aşağıda verilmiştir.

Doğuda er asker maaşı 2022

doğuda asker maaşı güncel tutarları şu şekildedir;

 • Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Van, Ağrı ve Iğdır illerinde hudut karakollarında askerliğini yapanlara ödenen aylık maaş tutarı 1.516,88 TL,
 • Doğu olarak kabul edilen diğer bölgelerde askerliğini yapanlara ise 3445,00 TL maaş ödenmektedir.

İkinci 6 ay askerlik maaşı 2022 ne kadar ?

Kendi isteği ile askerliği sona ermeden sonraki 6 ay da askerliğine devam edenlere ilave maaş ödenmektedir. Bu kapsamda ödenen maaşlar da memur aylık katsayısı esas alınarak hesaplanmaktadır. Buna göre 2022 yılı için 2. 6 ay askerlik maaşı  yaklaşık olarak 5000  TL civarında ödenmektedir.

Asker harçlığı nereye yatar ?

Asker harçlıkları acemi birliklerinde verilen verilen PTT kart ile PTT şubelerinden ya da anlaşmalı diğer banka ATM’lerinden çekilebilmekte. Usta birliklerinde ise maaşlar Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmekte.

5/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Asker Harçlığı Ne Kadar 2022” üzerine 7 yorum

 1. Ben ikinci altı aya başlayacağım, güncel maaş katsayıları geldi,katsayıyı uyguladığımızda maaş 3600 TL görünüyor,tekrar bir katsayı gelir mi yoksa nasıl olacak asgari ücretin altında oluyor

  Cevapla
  • Merhaba. Yeni bir güncelleme ya da tutarlarda değişiklik yapılması şu an için öngörülmüyor.

   Cevapla
   • Yukarıda 5000 TL yazmışsınız neye dayanarak böyle yazdınız kaynağınız nedir? Harçlık yönetmeliğinde asgari ücretin altında olması durumunda tamamlanması gerekmektedir yazıyor bu konuda bilginiz var mı?

    Cevapla
    • Merhaba. Yazarlarımız tarafından paylaşılmakta. Açıkçası net bilgi sahibi değilim.

     Cevapla

Yorum yapın

1