Askerlik Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar 2022

Askerlik borçlanması için kredi veren bankalar konusunda bu yazımızda bulabilirsiniz. Askerlik borçlanması için ödenecek en düşük günlük tutarlar her yıl asgari ücrete bağlı olarak artmakta ve bu artış da ödeme güçlüğü olan kişilerin askerlik borcunu ödemesinde zorlanmalarına neden olmaktadır. İşte burada askerlik borçlanmasına kredi veren bankaların hangileri olduğu konusunda araştırma yapılmaktadır. Bu yazımızda askerlik borçlanması banka kredisi veren bankaların hangileri olduğu, güncel askerlik borçlanması kredisi veren bankalar listesi ve konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne kadar tutarda ödeniyor ?

Askerlik borçlanması için ödenecek prim gün sayısı yani borçlanmanız gereken en az gün sayısını hesaplattıktan sonra borçlanma başvurusu yapmanızda yarar vardır. Bu yüzden öncelikle SGK emeklilik tablosu sayfamızdan ilk prim ödeme tarihine göre size gerekeli olan prim gün sayısı ve emeklilik şartlarınıza göz atarak ne kadar borçlanmanız gerektiğini hesaplamanızı öneririm. Dilerseniz bize de yorum bölümünden sorabilir ve ne kadar borçlanmanız gerektiği hakkında net bilgi alabilirsiniz. Zira SGK tam hesap yapmamakta ve çoğu durumda borçlanılacak gün sayısını gereksiz ve fazla olarak belirlemektedir.

Borçlanma için ödenecek en düşük tutar başvuru tarihinde geçerli brüt asgari ücretin günlük kısmının %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 katı olarak belirlenmektedir. 2022 yılı için günlük en düşük ve en yüksek borçlanma tutarlarını öğrenmek ve askerlik borçlanması hesaplaması yapmak için hemen askerlik borçlanması günlük ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması kredisini hangi bankalar veriyor ?

Gelelim asıl konumuz olan askerlik borçlanma kredisi veren bankalara.  Yapılandırma dönemlerinde prim borcunu ödemeleri halinde emekli olabileceklere Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankalar arasında imzalanan kredi protokolü gereği kredi veren bankalar;

 • Halk Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bankası’dır.

Yapılandırma emeklilik kredisi olarak verilen bu krediden yararlanabilmek için;

 • Öncelikle prim borçlarınızı yapılandırmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılandırma son başvuru tarihine kadar başvurmak,
 • Prim borçlarınızı ödemeniz durumunda emekli olabileceğinize dair SGK’dan yazı almak,
 • Bu yazı ile yukarıda belirtilen bankalara başvurarak kredinizi onaylatmanız gerekmektedir.

Yukarıda belirtilenler yapılandırma dönemleri içerisinde sağlanan emeklilik kredisi ile ilgilidir. Yapılandırma harici emekli olacaklara kredi veren tek banka Deniz Bank’tır. Deniz Bank tarafından sağlanan kredi için koşullar ve başvuru hükümlerine yazımızın devamında yer verilecektir.

Ziraat bankası askerlik borçlanması için kredi veriyor mu 2022

Türkiye’nin en büyük bankalarından birisi olması nedeni ile Ziraat Bankası askerlik borçlanması kredisi veriyor mu sorusu sık sorulmakta. Ziraat Bankası sadece yapılandırma dönemlerinde SGK’dan alınacak borcun ödenmesi halinde emekli olabilir yazısına istinaden askerlik borçlanması kredisi vermekte ve bu kredi maaştan kesilmektedir. Bu kapsamda Ziraat Bankası yapılandırma kredisinden yararlanmak için;

 • Askerlik borçlanması başvurusunu SGK’ya yapmanız,
 • Askerlik borcunun ne kadar olduğu, ödenmesi halinde alınacak olan emekli maaşını gösterir Ek-2 Belgesini almanız ve bankaya vermeniz gerekmektedir.

Yapılandırma dönemleri haricinde Ziraat Bankası ile SGK arasında askerlik borçlanmasının kredi ile ödenmesine dair bir anlaşma yoktur. Kendi imkanlarınız ile kredi çekebiliyorsanız kendiniz çekerek ödeyebilirsiniz.

Halk bankası askerlik borçlanması kredisi veriyor mu ?

Halk Bankası da aynen Ziraat Bankası’nda olduğu gibi sadece yapılandırma dönemlerinde askerlik borçlanması kredisi vermekte. Halk Bankası’ndan askerlik borçlanması için kredi alabilmek için;

 • Yapılandırma son başvuru tarihine kadar askerlik borçlanması başvurusu yapmanız,
 • SGK’dan askerlik borcu tutarı ve ödenmesi durumunda alınabilecek olan ortalama maaşı gösterir Ek 2 belgesi almanız ve bankaya ibraz etmeniz gerekir.

Denizbank emeklilik ve askerlik borçlanması kredisi nasıl alınır?

Deniz Bank hem emeklilik için hem de askerlik borçlanması ve diğer borçlanmalar için kredi veren tek banka diyebiliriz. Bu kapsamda Deniz Bank;

 • 36 aya kadar vadeli,
 • Kefilsiz,
 • Düşük faiz oranlı ve ilk 3 ay ödemesiz olacak şekilde kredi imkanı sağlamaktadır.

Deniz Bank tarafından sağlanan bu krediden yararlanabilmek için gerekenler ve ihtiyaç duyulan evraklar şunlardır;

 • SGK’dan alınacak borç yazısı,
 • Bireysel Kredi Başvuru Formu ( banka tarafından verilecek),
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Gelir belgesi,
 • Yerleşim yeri belgesi.

Askerlik borçlanması nasıl ödenir ?

Askerlik borçlanmasını ödemek için;

 • SGK’ya askerlik borçlanma başvuru formu ile ya da E-devlet üzerinden başvurmanız,
 • SGK tarafından borçlanma işleminin tamamlanması ve borçlanma yazısının size tebliğ ederek sisteme tebliğ tarihinin girilmesi gerekmektedir.
 • Tebliğ tarihinden itibaren ödemeyi en geç 1 ay içerisinde yapmanız gerekiyor. Aksi halde borçlanma işlemi iptal edilmekte.

Ödemeler T.C. numarası ile yapılmaktadır.

 • Eğer bağkurdan borçlanma yapıldıysa SGK Ödemeleri-4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları-Askerlik Borçlanması Tahsilatı seçeneklerini takip ederek ödeme yapabilirsiniz.
 • SSK ya da emekli sandığı kapsamında borçlanma yaptıysanız SGK Ödemeleri-Borçlanma menüsünden T.C. numaranız ile ödeyebilirsiniz.
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Askerlik Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar 2022” üzerine 2 yorum

 1. merhaba Mehmet bey öncelikle saygılar benim işe giriş tarihim 1972 sonra 1975 tarihinde askere gittim terhisten sonra tekrar iş başı yaptım 2778 prim günüm var askerlik borçlanması yaptım ancak günüm yetmiyor ayrıca şuan bağkurluyum ve 20 ay borcum var borcumu azalmak için torbayasayı mı beklemem gerekiyor ssk dan emekli olmam için 222 güne daha ihtiyacım buna bağkur borcumu ödesem ssk primim fazla olduğu için ssk danmı bağ-kur’dan mı emekli olurum vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden teşekkür ederim vereceğiz bilgilerinizi nerden hangi kanallardan görebilirim saygılar

  Cevapla
 2. Selamunaleykum değerli kardeşim benim sorum 1997 işe giriş tarihim ama 1994 tarihinde askerlik görevimi 18 ay olarak tamamladım şuan kamuda çalışıyorum askerlik borçlanması yaparak emekli olayı düşünüyorum emekli olurken SGK nın maaş bağlama oranı şuan yüzde 39 la 4200 tl maaş bağlanıyor borçlanma taban alt limiti 37.000 değil de 60.000 tl yatırsam maaş bağlanma oranı yüzde 39 dan kaça çıkar kaç tl maaş bağlanır bilgi verirseniz sevinirim. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür eder Sayğılarımı sunarım

  Cevapla

Yorum yapın

3