2021 Askerlik Borçlanması Ne Kadar Oldu ?

0

Askerlik borçlanması başvurusu yapmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre ve tam bir rehber niteliğinde. Borçlanma başvurusu yaparak erken emekli olabilir ve daha az prim ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması için ödenecek en düşük borçlanma tutarı başvuru yaptığınız tarihteki tutarlar esas alınarak yapılır. Asgari ücrete bağlı olarak tutarlar her yıl başında değişir. Bu yazımızda askerlik borçlanması kaç taksitte ödenir, sgk askerlik borçlanması ne kadar,  2021 en düşük askerlik borçlanması tutarları ve borçlanma hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanması nedir ?

Erkek sigortalılara er ve ya erbaş olarak geçen süreler ile yedek subaylık hazırlık okulunda geçen sürelerin borçlanılarak hizmetten saydırılmasına ilişkin haktır.

2021 askerlik borçlanması şartları nelerdir ?

Borçlanma başvurusu yapabilmek için aranan tek şart askerlik dönemi ile aynı dönemde sigorta primi ya da bağkur ödenmemiş olması. Eğer askerlik süresi ile çakışan gün yoksa borçlanma başvurusu yapabilirsiniz. Bunun haricinde bir şart aranmıyor.

2021 yılı askerlik borçlanması başvurusu nasıl yapılır ?

Borçlanma için başvurularınızı size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz. Formla yapabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden online olarak da başvuru yapabilirsiniz.  Başvuru formu ile yapacaksanız formu aşağıdan indirebilirsiniz. E-devletten başvuruyu nasıl yapacağınız da aşağıda anlatılmıştır.

Askerlik borçlanması formu 2021

Askerlik ödemesi yapmak için borçlanma başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ askerlik borçlanması başvuru formu indir. Sgk askerlik borçlanma formunu eksiksiz olarak doldurup imzaladıktan sonra son prim ödeme kapsamının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz. Ekine kimlik fotokopisinden başka belge eklemeniz gerekmemektedir.

E-devletten askerlik borçlanması başvurusu nasıl yapılır ?

E-devletten askerlik borçlanması nasıl yapılır ? Başvuruyu e-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek 2021

Zaman zaman askerlik süreleri için borçlanmaya gerek kalmayacağı, sürelerin affa uğrayarak SGK hizmetinden otomatik sayılacağı gibi söylentiler çıkmakta ve okuyucularımız da bize sıklıkla konu hakkında bilgi talep edilmekte. Şu an için bu yönde bir çalışma yok ancak ilerleyen zamanlarda çalışma olursa gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi 2021

Başvurunuzu yaptıktan sonra SGK tarafından size bir tebligat gönderilir. Dilerseniz elden de alabilirsiniz. Ödeme tutarını gösteren bu yazıyı elden ya da posta yolu ile tebliğ aldıktan sonra en geç 1 ay içerisinde peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Taksitlendirme yok ancak şunu yapabilirsiniz.

Diyelim ki 540 gün için talepte bulundunuz ama ödeyecek durumunuz yok. Yarısını ya da bir kısmını belirtilen süre içerisinde ödediğinizde ödediğiniz tutar kadar gün satın almış olursunuz. Geri kalan günler için ise daha sonra yeniden borçlanma talebinde bulunarak ödeme yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması hesaplama 2021

Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz üzere ödenecek en düşük borçlanma tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si en yüksek ise bunun 7,5 katı üzerinden ödenir. Peki bu hesaplama yapılarak askerlik borçlanması günlük ne kadar oldu ?

Askerlik borçlanması ne kadar 2021

01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında ödenecek en düşük borçlanma tutarı 38,16 lira iken en yüksek ise 286,20 lira olacaktır. Borçlanma tutarını ne kadar yüksek öderseniz alabileceğiniz emekli maaşı o kadar yüksek olacaktır. Hemen bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret ederek emekli olmanız halinde alabileceğiniz güncel emekli maaşı tutarını öğrenebilirsiniz.

18 ay askerlik borçlanması ne kadar 2021

18 ay yani 540 gün askerlik yapanların en çok sordukları soru tamamını borçlanırsam  askerlik borçlanması kaç para tutar sorusu olmaktadır. 540 gün yani 18 aylık askerlik süresini borçlanmak için 31 Aralık 2021 tarihine kadar başvuru yapacakların ödeyeceği en düşük askerlik borçlanması 2021 fiyatı 20.606,40 lira olacaktır.

550 gün askerlik borçlanması ne kadar 2021

Askerliğini 18 ay+10 gün yani toplamda 550 gün yapanın 31 Aralık 2021 tarihine kadar borçlanma başvurusu yapması durumunda ödeyeceği en düşük borçlanma tutarı 20.988,00 lira olacaktır.

Askerlik borçlanması sorgulaması nasıl yapılır ?

Borçlanma başvurusu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu size ödeme tutarı ve son ödeme tarihi ile ödemeyi nasıl yapacağınıza dair tebligat gönderir. Tebliğ aldıktan sonra ödemeyi 30 gün içerisinde ödemeniz gerekir. Ödeme yapmadan önce askerlik borç sorgulamasını bankalardan ya da online bankacılık kanallarından SGK Ödeme-SGK Borçlanma kısmından sorgulayabilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonra ise e-devlet şifreniz ile SGK Hizmet Dökümü aracılığı ile borçlanma yaptığınız sürelere ilişkin askerlik borçlanmasi görüntülemesi yapabilir  ve hizmetleri görebilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne kadar geriye çeker ?

Eğer askerliği ilk defa sigorta başlangıç tarihinden önce yaptıysanız borçlandığınız gün kadar ilk sigorta başlangıcından itibaren geriye çekilir. Örneğin ilk ssk girişiniz 01.01.2000 tarihi olsun ve 6 ay askerlik borçlandınız diyelim. Bu durumda ilk başlangıç tarihi 01.07.1999 tarihi olacaktır. Burada yanlış bilinen bir şey vardır. Sigorta girişi askerlik başlangıç tarihi değildir. Bu örnekte askerlik yapılma tarihleri örneğin 01.01.1990-31.12.1990 tarihleri arasında olsa da giriş 01.01.1990 tarihine çekilmez. İlk girişten borçlanılan süre kadar geri çekilir. Askerlik ilk sigorta, bağkur başlangıç tarihinden sonra ise zaten işe giriş tarihini değiştirmez.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.