Att Maaşları Ne Kadar 2022

Att maaşları meslek grupları arasında maaşları en çok araştırılan unvanların başında gelmektedir. Att ne kadar maaş alır konusunun bu kadar araştırılmasının temel sebeplerinden birisi hem sağlık liseleri hem de önlisans bölümlerinin olması ve dolayısıyla bu bölümlerde okuyanların araştırmalarından kaynaklanmaktadır. Ülkemiz sağlık alanında geliştiğinden bu unvanda birçok kişi istihdam edilmektedir ve dolayısıyla att çalışma saatleri ve maaşı araştırılmaktadır. Bu yazımızda att nedir, ne kadar maaş alır, özel sektör ve devlette acil tıp teknisyeni ne kadar maaş alır gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Att çalışma saatleri nasıldır ?

Öncelikle att kaç saat çalışır ve att mesai saatleri konusunda kısaca bilgi verelim. Bildiğiniz üzere bu hizmet haftanın 7 günü ve 24 saati verilen bir hizmettir ve dolayısıyla vardiya usulü mesai uygulanmaktadır. Aslına bakarsanız çalışma saatleri oldukça zordur.

  • Mesai ve değişken vardiya uygulanır.
  • Hem gece hem de gündüz çalışırlar.
  • Genel olarak kamu ve özelde uygulanan çalışma sistemi 24 saat çalışma ve 48 saat dinlenme şeklindedir
  • Bir hafta içerisinde çalışma süresi genellikle 40 saat olarak belirlenmiştir. Aylık üst sınır ise 160 saattir.

Yukarıda belirtilen usüller kamu için geçerlidir. Özel sektörde daha katı mesai saatleri uygulanabilmektedir. Özelde genellikle 3 vardiya şeklinde uygulanmakta olup sabit bir vardiya sistemi yoktur. Sağlık hizmet sunucusuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Att kaç gün çalışır ?

Çalışma şekli ve saatleri yukarıda da belirtildiği gibi farklılık gösterebilmektedir. Kamuda genellikle 24/48 usulü uygulandığından genellikle haftada 2-3 gün çalışma olmaktadır. Özelde vardiya usülü uygulanabildiğinden çalışılan gün sayısı değişebilmektedir.

Att maaşı ne kadar ?

Gelelim asıl mevzumuz olan acil tıp teknisyeni maaşları konusuna. Att maaşları devlet ve özel sektör arasında farklılık gösterir. Acil tıp teknisyenliği maaşı devlette Kanuna göre belirlenirken aynı kademe ve derecede yer alanlara aynı tutarlar üzerinden maaş ödemesi yapılır. Att özel hastane maaşları ise tecrübeye göre farklılık gösterebilir ancak çok farklılıklar olmaz. Şimdi ayrı başlıklar halinde özelde ve devlette att ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını vermeye çalışalım.

Özelde acil tıp teknisyeni maaşı ne kadar ?

Özel sektörde acil tıp maaşı tecrübeye ve hastane politikasına göre farklılık teşkil eder. 2022 yılı için ortalama net maaşlar 4500-5000 TL civarındadır. Tabi özel sektörde att kaç para maaş alır sorusunun cevabı çalışanın aile yardımı ve çocuk sayısına göre ve yine belirttiğimiz gibi hastaneden hastaneye göre farklılık gösterir.

Paramedik maaşları 2022

Aslında paramedik ile ATT aynı meslektir ancak sadece unvan farklıdır. İki yıllık önlisans mezunu olan ATT Mezunları paramedik unvanı almaktadırlar. Yapılan iş aynıdır. Paramediklerin maaşları ise ATT’ye göre kısmen biraz daha yüksek olmaktadır. Paramedik maaşı 2022 yılı için net olarak 6300 TL civarındadır. Paramedik maaşları döner sermaye ve ek ödemeler ile 2022 yılında Kamuda yaklaşık net 7000 TL civarına çıkmaktadır.

Devlette att maaşları ne kadar ?

Att devlet maaşları kanunla belirlenir. Sözleşmeli ve kadrolu ATT çalışanlarına genelde yaklaşık tutarlar üzerinden maaş ödenmektedir. Att maaş hesaplamasına göre 2022 yılı için devlette net acil tıp teknikeri maaşı 6300 TL civarındadır. Döner sermaye ve diğer ek ödemelerle att aylık maaşı net olarak 7000 TL civarında olmaktadır.

Att çalışanları yorumları

Eğer ATT olarak çalışıyorsanız bu bölümü tercih edecek ya da mevcut durumda okuyanlara yol göstermek adına değerli yorumlarınızı yazının altından yapabilirsiniz. Ayrıca ATT mesleği hakkında soru ve görüşlerinizi de yine bize yorumdan iletebilirsiniz. Ayrıca tüm bölümlerin güncel maaşları için güncel maaşlar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2