Baba Maaşı Almak İçin Boşananlar 2022

Baba maaşı almak için boşananlar son zamanlarda bir hayli arttı. Eşinden boşanıp baba maaşı alanlar eğer eşi ile gerçekten boşandıysa ve aynı evde yaşamıyorsa bu bir suç değildir ve tehlike arz etmiyor. Ancak boşanıp babasının maaşını alanlar eşi ile anlaşmalı boşandıysa, resmiyette bir ayrılık olmasına rağmen fiiliyatta birlikte yaşamaya devam ediyorlarsa işte bu tehlike arz ediyor.

Bu yazımızda anlaşmalı boşanıp babasından maaş alanlar hakkında bilgi verilecektir. Yazımızın devamında babasının maaşını almak için boşananlar şikayet etmek için nereye ve nasıl başvurulur, boşanıp maaş alanlara tespiti halinde uygulanacak cezalar ve eşinden ayrılıp maaş alanlar hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Nikahsız yaşayıp maaş alanlar şikayeti nereye yapılır ?

Peki baba maaşı almak için boşananlar nereye şikayet edilir ? Boşanıp aynı evde yaşamak şikayeti için iki yöntem var.

 1. Anlaşmalı boşanıp maaş alanları Alo-170 hattını arayarak şikayet edebilirsiniz. Alo-170 hattından devletten haksız maaş alanları şikayet edebilmeniz için kişilerin adreslerini ve gerekli diğer bilgileri bilmeniz gerekir. Alo 170 hattından Sgk haksız maaş alanları bildirirken kendi kişisel bilgileri vermeden de haksız emekli maaşı alanları şikayet etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Babasının emekli maaşını almak için boşananları şikayet için bir diğer yöntem ise boşanıp baba maaşı alanlar şikayet dilekçesi ile başvurmaktır. Eşinden boşanıp baba maaşı alanlar şikayet dilekçesini size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek doldurabilir ve şikayetinizi oluşturabilirsiniz.

Haksız yere engelli maaş alanları nereye şikayet edebilirim ?

Devletten haksız yere maaş alanları nereye şikayet edebilirim diye soran birçok okurumuz da var. Gerçekte engeli olmadığı halde engelli raporu alarak emekli olan birçok kişi var. Bunların çoğu tespit edildi ve maaşları SGK tarafından kesildi. Ancak tespit edilemeyen de birçok kişi var. Eğer engel oranı yüksek olmamasına rağmen SGK’dan maaş alan birileri varsa Alo-170 hattını arayarak ya da dilekçe ile SGK’ya başvurarak şikayet oluşturabilirsiniz.

Maaş almak için anlaşmalı boşanma cezası 2022

Boşandıktan sonra babadan maaş alma ve bunun tespiti durumunda;

 • Kişiye ödenen emekli maaşı durdurulur.
 • Geçmişte ödenen tüm emekli maaşları borç oluşturulur ve  gecikme zammı ve cezası ile birlikte borç oluşturulur.
 • Ayrıca bu kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulur.

Boşanıp aynı evde yaşamak suç mu ?

Peki boşanan eşler aynı evde kalabilir mi? Sosyal Güvenlik Mevzuatı açısından maaş için boşanma suçtur ve tespiti durumunda yukarıda belirtildiği şekilde cezalar uygulanır. SGK mevzuatı dışında eğer uzaklaştırma kararı varsa ve diğer eş zoraki olarak aynı evde yaşayama devam ediyorsa bu suçtur. Ancak eşler boşandıysa ve kendi istekleri ile aynı evde kalmaya devam ediyorlarsa bu suç değildir.

Muvazaalı boşanma Sgk itirazı nasıl yapılır ?

Eğer muvazaalı boşanma tespiti yapıldıysa ve bu kapsamda size borç oluşturularak maaşınız kesildiyse borcun size tebliğinden itibaren belirtilen sürede Sosyal Güvenlik Kurumu’na ayrıntılı bir itiraz dilekçesi ile itiraz edebilirsiniz. İtirazınız üzerine;

 • SGK çok büyük bir ihtimalle itirazınızı reddedecektir.
 • İtirazın reddi yazısının size tebliği ile birlikte mahkemeye vermeniz gerekecek. Eğer bir iddianız varsa yani eşinizden boşandığınıza ve birlikte yaşamadığınıza dair bir kanıt varsa bunu mahkemeye sunmalısınız.
 • Mahkeme sizi haklı görürse yapılan işlemi iptal edebilir.

Anlaşmalı boşananlara müjde 2022

Sgk haksız maaş ihbarı üzerine haklarında araştırma yapılan ve maaşları kesilenler yukarıdaki hükümler doğrultusunda kendilerine çıkartılan borçları ödemek için borçların silinmesi ya da yeniden yapılandırılması düzenlemesini bekliyor. Evliyken babasının maaşını almak sonucunda kendisine borç oluşturulan kişiler SGK affından yararlanarak borçların sadece ana parasını ödeyebilir ve bu da borçta büyük oranda indirim sağlayabilir. Anlaşmalı boşanıp aynı evde yaşamak nedeni ile oluşturulan bu borçlar bazı yapılandırma yasalarında yer alırken bazılarında ise yer almamıştır. Bu yönde bir yapılandırma çıkması ve bu borçları da kapsaması halinde sayfamızda duyurusu yapılacaktır.

Boşanmadan baba maaşı alınır mı ?

Anne ya da babadan yetim aylığı alabilmek için aranan temel şartlardan birisi evli olmamaktır. Resmi nikahla evlilik bağı olanlar anne ya da babasından maaş alamazlar.

Boşandıktan sonra baba maaşı nasıl alınır ?

Eğer eşinizle gerçekten boşandıysanız ve fiiliyatta bir birliktelik yoksa boşandıktan sonra SGK emeklilik dilekçesi ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekiyor. Ölüm aylığı talep formu nasıl doldurulur başlıklı yazımızda babadan dolayı aylık almak isteyenler için SGK Gelir, aylık ve ödenek talep belgesinin nasıl doldurulacağını adım adım anlattık. İlgili sayfayı ziyaret ederek hem formun nasıl doldurulduğunu öğrenebilir hem de örnek formları PDF olarak indirebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Baba Maaşı Almak İçin Boşananlar 2022” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba iyi günler eşimle sorunlarimiz vardı kanser hastası babami.istemdigi için boşandık ve babam ve ccklarimla yaşamaya başladık ayrı ev tuttum 3 ay sonra babam mefat etti 2 yıldır babamın maaşıni almaktayım e devlet üzerinden ablamın soy adının değiştiğini gördüm ve bunun üzerine aradım eniştemle konustum hayr biz boşanmadik dedi ben inanmadım eğer para için yaptıysanız sizi şikayet edicem dememe rağmen yetim aylığı için başvuru yapip yarısını alıyor şuan benden babamin ölüm belgesini istediler icra için kullanacaklarını söylediler daha sonrasının sana % 25 yeter biz yarısınla borç ödeyeceğiz diyip yetim aylgimi yarıya düşürduler elimdeki delillerle le birlik sikayet ye bulundum beyan ettikleri adreste yasamiyor 2012 yılında dolandiricik yaptığı için ceza evine girdi yıllardır görüşmüyoruz rahmetli babama bile bakmadı hatta babam rahmetli olmadan bana babam nasılsa ölucek boş kağıta imza atirayim bütün borcu kabul etsin hasta zaten ceza almaz ceza evinde yatmaz dediler eniştem ve. Ablam bende asla öyle bişey izin vermeyeceğimi
  soyledim babam rahmetli olmadan babamda duymuştu öyle dedikleriklerini adreslerinde bulunmazsa 170 aradığım da dosya kapanır demişlerdi bana nereye başvuru yapmam lazım delillerim de var muafazali boşandinlarina dair

  Cevapla
  • Merhaba Sibel Hanım, ilk olarak yaşadığınız durumdan dolayı üzgün olduğumu belirtmek isterim. İlk olarak eğer bu konudaki ( tıklayın ) işlemleri yapmadıysanız yapmanızı öneririm. Haricinde ise bir avukat ile görüşmenizi durumu anlatmanızı ve dava açmanızı öneriyorum. İnşallah kısa süre içerisinde istediğiniz sonuca ulaşırsınız.

   Cevapla

Yorum yapın