Babanın Sigortasından Yararlanma Yaşı 2022

Babanın sigortasından yararlanma yaşı özellikle 18 yaşını tamamlayanların araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Babanın sağlık sigortasından yararlanma hakkı belirli bir süreliğine ve belirli şartlara bağlı olarak verilmektedir. Bu yazımızda babamın sigortasından kaç yaşına kadar yararlanabilirim, erkekler çocuğu kaç yaşına kadar babasının sigortasından yararlanabilir gibi 18 yaş üstü sigorta yararlanma konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi 2022

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre 18 yaşın altındaki çocuklar varsa anne ya da babasının sağlık sigortasından koşulsuz olarak yararlanabilmekte. 18 yaşından sonra sigortadan yararlanma ise belirli şartlara bağlanmıştır. Aşağıda tüm durumlarda kaç yaşına kadar babamın sigortasından yararlanabilirim sorusunun cevabı verilmiştir.

 • Lisede okuyanlar  18 yaşından sonra babanın sigortasından yararlanma hakkına 20 yaşın tamamlandığı tarihe kadar sahip olmaktadırlar. Üniversitede öğrenim görülmesi durumunda ise yararlanma süresi 25 yaşın tamamlandığı tarih olmaktadır. Bu durumda 18 yaşına girince sigortanız kapandı ise ancak lisede öğrenim görmeye devam ediyorsanız vakit kaybetmeden öğrenci belgeniz ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak sigortanızı aktifleştirebilirsiniz.
 • Üniversitede okuyanlar için anne baba sigortasından yararlanma yaşı 25 yaşın tamamlandığı tarihtir.
 • 18 yaşına gelince sigortası kapanan kız çocuklarından okumayanlar anne ya da babasının 2008/10 döneminde önce ssk kapsamında en az 120 gün, bağkur kapsamında ise en az 180 gün sigorta başlangıcı olması ya da devlet memuru olması durumunda kız çocuğu evlenene kadar sağlıktan yararlanabilir. Aksi durumda 18 yaş sigortadan yararlanma hakkı sona ereceğinden kız çocuğunun genel sağlık sigortası sistemine geçmesi gerekir.
 • Erkek çocuklarından anne ya da babası 2008/Ekim ayından önce emekli sandığı kapsamında memur olarak atananların 18 yaşını geçince sağlık sigortası evlenene kadar devam eder. erkek çocuğu kaç yaşına kadar sgk babadan yararlanır konusunda aşağıda alt başlıkta ayrıntılı bilgi verilecektir.
 • Liseden mezun olan çocuklar lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ve 20 yaşını geçmemek kaydı ile anne ya da babasının güvencesi olmasa bile sağlıktan yararlanma hakkına sahiptirler. Aynı durum üniversitede okuyanlar için de geçerlidir. Üniversite mezuniyet tarihinden sonra 2 yıl sağlıktan 25 yaşın tamamlandığı tarihe kadar anne ya da babanın güvencesi olmasa bile yararlanabilirler. Anne ya da baba güvencesi olmasa bile çocuk yeşil kart kapsamında sigorta primi ödememek suretiyle sağlıktan yararlanır. Bunun için bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne mezuniyet belgesi ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Erkek çocuğu babasının sigortasından yararlanabilir mi ?

Erkek çocukları belli şartlar ve aşağıda belirtilen hükümler doğrultusunda anne ya da babasının sağlık güvencesinden yararlanma hakkına sahiptirler. Aşağıda 18 yaşını doldurmuş erkek çocuğu babasının sigortasından yararlanabilir mi konusunda tüm durumlar için ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Erkek çocuğu kaç yaşına kadar sağlıktan yararlanır 2022

Gelelim sık sorulan sorulardan birisi olan erkekler kaç yaşına kadar babasının sigortasından yararlanabilir sorusunun cevabına. Erkekler çocuk kaç yaşına kadar babasının sigortasından yararlanabilir konusu duruma göre aşağıdaki gibi olacaktır.

 • 18 yaşına kadar baba ya da annenin güvencesinden güvence yoksa 18 yaş altı sigortadan yararlanırlar.
 • 18 yaş tamamlanınca erkek çocuğun babanın sigortasından yararlanması da mümkün. Lisede okuyorsaaile sigortasından yararlanma yaşı  20 yaşın bittiği tarih, üniversitede okuması durumunda ise 25 yaşına kadar yararlanabilir.
 • 18 yaşını tamamlamış liseden mezun çocuklar lise mezuniyetinden sonra 2 yıl süre ve 20 yaşını geçmemek kaydı ile, üniversiteden mezun olanlar da 2 yıl süre ile ve 25 yaşı geçmemek şartı ile anne ya da baba üzerinden sağlıktan yararlanabilirler. Anne ya da babalarının güvencesi olmasa bile bu kişiler iki yıl süre ile yeşil kart kapsamında ve prim ödemeden sağlıktan yararlanırlar. Tescil için SGK’ya başvuru şarttır.

18 yaşına girdim sigortam bitti ne yapmalıyım ?

18 yaş sona erdi ve yukarıdaki herhangi bir şartı sağlayamadığınız için anne ya da babanız üzerinden 18 yaş üstü sgk dan yararlanma hakkınız yok. Bu durumda yapmanız gereken zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına geçmektir. Bu kapsamda;

 • Gelir testi yaptırmanız ve gelir testi sonucu kişi başı gelirin net asgari ücretin 1/3’ü çıkması durumunda prim ödemeden yeşil kart kapsamında yararlanırsınız.
 • Gelir testine başvuru yapmamanız ya da gelir testi başvurusu sonucu kişi başı net asgari ücretin 1/3’ü üzerinde çıkması  ya da gelir testi istememeniz durumunda tescil 60g kapsamında yapılır ve güncel olarak brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödersiniz.
 • GSS başvurusunu nasıl yapacağınız, güncel prim tutarları ve tüm detaylara Gss g1 Primi Ne Kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart kaç yaşına kadar geçerli ?

SGK yeşil kart sigortası 18 yaşın tamamlanması ile kapanmaz. Gelir testine bağlı bir durumdur ve gelir testinin iki yılda bir güncellenmesi gerekir. Özetle yaş sınırı yoktur. Yeşil kart sigortası sorgulamak, nasıl alınır öğrenmek için Yeşil Kart sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri sgk’dan nasıl yararlanır ?

25 yaşını tamamlayanlar hiç bir şekilde anne ya da babalarının güvencelerinden yararlanamazlar. Eğer herhangi bir işte çalışmayacaklarsa, bağkur ödenmeyecekse ya da isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde prim ödemesi yapılmayacaksa genel sağlık sigortası kapsamına geçilmesi gerekmektedir.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1