Bağkur Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek 2020

28 5.410

Bağkur affı beklentisi iyiden iyiye arttı. En son 2018 yılında çıkarılan yasa ile bağkur prim borçları yeniden yapılandırılmış ve taksitle ödenme imkanı sağlanmıştı. Şimdi ise gözler 2020’de çıkma ihtimali yüksek olan yeni bağkur af yasasına çevrildi.

Bağkur primlerinin yükselmesi ile prim ödemeleri iyiden iyiye zorlaşmakta. Bu durum  da bağkurluların prim ödemelerinde güçlük yaşamalarına neden olmakta. Yeni bir bağkur yapılandırma yasası ile primlerini ödemeyemeyen bağkurlulara büyük kolaylık sağlanmış olacak ve borçların taksitle ödenme imkanı sağlanacaktır.Peki prim borcu affı ne zaman yürürlüğe girecek, yeni bağkur yasası ne zaman yürürlüğe girecek tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bağkur affı nasıl olacak ?

Yeni bir bağkur ihya affı çıkması durumunda özellikle prim borcu dondurulan kişilerin dondurulan bu süreleri ihya etmesi diğer adıyla canlandırması için ödeyeceği primler yarı yarıyadan fazla düşmüş olacak ve en çok bu kişiler faydalanmış olacaklar. Mevcut uygulamada bağkur ihya hesaplaması başvuru tarihindeki bağkur primleri üzerinden yapılmakta. Güncel bağkur primleri için hemen https://www.sskisveren.com/esnaf-bagkur-prim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İhya borçlarına gelecek indirimin dışında sağlanabilecek bir diğer kolaylık ise belli bir döneme kadar olan borçların silinmesi ve tescilin borçsuz olarak yeniden açılması. Önceki yapılandırmalarda da bu yapılmıştı. Tabi borçlar silindiğinde borçlu olunan dönemlere ait hizmetler de dondurulmakta. Bu hizmetler ihtiyaç duyulması durumunda ilerde taleple borçlanılabilmekte.

Yapılandırma ile gelecek bir diğer düzenleme ise borçların faiz ve zamlarının silinerek anapara üzerinden taksitlendirilmesinin sağlanması olacak. Borçlar 18 aya kadar taksite bölünebilecek ve taksitlerin iki ayda bir ödenmesi imkanı sağlanabilecek.Eğer vergi borcunuz varsa yeni vergi affı yasası hakkında tüm gelişmeleri https://www.sskisveren.com/yeni-vergi-affi-cikacak-mi/ sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bağkur yapılandırma başvurusu nereye yapılır ?

Sgk prim borcu affı ile ilgili yasal düzenlemenin resmi gazetede yayımlanması ile birlikte bağkur borç yapılandırma başvuruları yapılabilmekte. Prim borçlarının yeniden yapılandırılması için başvurular Türkiye genelinde herhangi bir SGK’ya yapılabilirken ihya işlemleri ve bağkur borcu dondurma için başvuruların bağkur dosyasının olduğu SGK’ya yapılması gerekmektedir.

Bağkur borcu taksitlendirme 2020

Taksitlendirme ile yeniden yapılandırma kapsamında taksitlendirme birbirinden farklı şeylerdir. Bağkur ödeme vadesi geçmiş prim borçlarınızı her zaman 6183 Sayılı Kanunun 48. maddesi kapsamında 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Ancak bu taksitlendirme işleminde yapılandırma kanunundan farklı olarak faizler silinmez ve silinmediği gibi seçmiş olduğunuz taksit sayısı esas alınarak ilave faiz uygulanmakta. Yıllık faiz oranı yaklaşık %22 civarıdır.

Taksitlendirme için öncelikle bağkur dosyanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ön başvuru yapıyorsunuz. Burada yapmak istediğiniz taksit sayısı esas alınarak sizden peşinat ödemeniz istenir. Peşinatı ödedikten sonra taksitlendirmeniz tamamlanır. Acil durumlarda örneğin sağlıktan yararlanmanız ya da borcu yoktur almanız gereken durumlarda tercih edilebilecek yöntemlerden birisidir. Çünkü sadece peşinatı yatırdığınızda ve taksitlendirme tamamlandığında hem sağlıktan yararlanabilir ya da borcunuz olmadığına dair yazı alabilirsiniz.

Bağkur dondurma geliyor 2020

İsteğe bağlı bağkurda prim borçları 12 aydan fazla olduğunda dilekçe ile borçlu olunan dönemlere ait borçlar silinebilmekte ve bu dönemlere ait borçlar da dondurulabilmekte. İsteğe bağlı bağkur dışındakilerde dondurma yapılabilmesi için torba yasa çıkarılması gerekiyor. Torba yasa ile belli bir döneme kadar olan borçlar dondurulmakta yani silinmekte ve kişinin borçlu olduğu dönemler ait hizmetler de silinmekte. En son prim borçlarının dondurularak silinmesi 7143 bağkur prim affı ile yapılmış ve 2018/Haziran ayı öncesi tüm prim borçları silinerek hizmetler dondurulmuştu. Şimdi 2020 yılı sonuna kadar çıkacak olan düzenlemede de prim borçlarının silinmesi düzenlemesi yer alacak.

Bağkur dondurma dilekçesi 2020

Bağkur borcu affının çıkması ile birlikte en çok aranan başvuru evraklarından birisi de bağkur borç sildirme dilekçesidir. Önceki bağkur prim borcu affı kanunlarında belli bir süre verilmiş ve bu süre içerisinde başvuru yapmayanların prim borçları otomatik olarak silinerek borçları dondurulmuştu. Hem önceki kanunlar otomatik olarak silinen ve girilen sanal terklerin gerçek terke çevrilmesi hem de yeni torba yasa bağkur affı kapsamında prim borçlarının silinmesi için başvuru yapmak adına aşağıda örneği verilmiş dilekçeyi yazabilirsiniz. Dilekçeyi dilerseniz word ortamında indirebilirsiniz. Bağkur borç affı kapsamında bağkur borcu silinmesi için aşağıdaki bağkur dondurma dilekçesi örneğindeki gibi dilekçe yazabilirsiniz.

 • ……. Sosyal Güvenlik Merkezine,
 • Kurumunuzun ………………. T.C ve …………… Bağ-Kur numaralı sigortalısıyım. Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren …….. sayılı torba kanun gereği 4/b bağkur prim borçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

Bağkur borçları nasıl silinir 2020

Bağkur borcunun silinmesi ile dondurma aslında aynı şeylerdir. Yani belli döneme kadar olan prim borçları torba yasa ile silinmekte ve bu sürelere ait hizmetler dondurulmaktadır. Bu düzenleme de torba yasa ile yapılabilmekte ve her zaman dilekçe ile sildirilebilmesi mümkün olmamaktadır.

Bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek ?

2020 yılı sonlarına doğru yüksek bir ihtimalle yeni bir SGK ve vergi affı düzenlemesi gelmesi beklenmekte. Gelecek yeniden yapılandırma yasasının oldukça kapsamlı olması ve ödeme vadesi geçmiş tüm Sosyal Güvenlik ve vergi borçlarını kapsaması bekleniyor.Yeni bağkur affı yasasının ne zaman çıkacağına ilişkin tam bir tarih belirtmek imkansız ancak kısa süre içerisinde yasanın çıkarılmasını bekliyoruz.

Bağkur affı son dakika 2020

Yeniden yapılandırma yasasının takipçisiyiz şu anda alt komisyonda görüşmeler sürmekte. Yasal düzenlemenin kısa süre içerisinde TBMM plan ve bütçe komisyonuna sunulması ve en geç 2020 yılı sonunda yeniden yapılandırma başvurularının başlaması beklenmekte.

Bağkur affı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

28 Yorum
 1. Gürsel

  Tbmm onaylamış ama ihya varmı? Bilginiz varmı ben 112 bin tl lik borcum var onu yapılandırıp emekli olacağım.. o ihya mi oluyor yoksa toplam borcu faiz ve ceza sildirip yani yapılandırma olarak mi geçiyor ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   İhya borçları da yapılandırma kapsamında. Yani sizin beklediğiniz düzenleme de var içerisinde.

 2. Mustafa

  Merhabalar ihya affı çıktımı acaba

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Yeni yasada var. En geç 1 aya başvurular başlamış olur.

 3. Gürsel

  Merhabalar detaylar az çok belli oldu . Faizin 90 silinecek diyolar böyle olursa 112. Bin tl borçtan kaç para öderim yapılandırma da? Bilgi istiyorum sizden ricam birde yıl sonuna kadar başvuru hakkı . Demekki kısa zaman içinde onaylanacak.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Evet kısa zaman içerisinde onaylanır. Borcun olduğu döneme göre ödenecek tutar değişir. Ama size baya bir avantaj sağlar.

 4. Gürsel

  1962 doğumluyum. 2014 deki yapılandırma da 23 bin tl idi şuan 112 bin tl olmuş faiz ve ceza sinilirse aynı para yi ödemez miyim yani 23 bin tl. Benim gün bitti şuan yatırsam şuan emekliyim ama para fazla olduğu için yatıramadım ücreti.cikacak kanunda var dediler ama net bisey yok mu.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Net birşey yok. İhya yapılandırmasını her kanuna eklemiyorlar. Bekleyelim tasarı gelince tekrar görüşelim.

 5. Gürsel

  2014 yılında çıkan bağkur affından ana para borc 23 bin tl di bu sene içersinde sgk ya gittim 112 bin tl olmuş af geldiği takdirde borcum ne kadar olur tahmininiz varmı acaba. Af geldiği takdirde hemen emekli oluyorum sen giriş 1983 bağkur giriş 1994 2223 gün sgk prim var ve 42 ay sgk li çalıştım en son olarak.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Yeniden yapılandırma düzenlemesi ihya borçlarını kapsayacak mı bilmiyoruz. Bunun için tasarıyı beklememiz gerekiyor. Eğer kapsarsa borç yarı yarıya düşer ortalama. Doğum tarihiniz ne?

 6. Memet

  Merhaban. 2018 çıkan yasada 50 yaşındaydım 24.000 tl borcum çıktı ama 52 yaşını doldurmam gerek olduğu için malesef yatıramadım. Çıkan affta yaşım kurtarıyor. Çılan affta yine para 24.000 mi düşer veya yapılandırma olsa bile taksit olursa yine indirim felan olur mu? Bide ek olarak çıkan affta devlet bankalarıyla anlaşma yapıp o tamamını ödeyip emekliden kesilse olur mu?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. İhya borçlarını kapsarsa aşağı yukarı aynı borç çıkar. Kredi ise devletle banka arasında anlaşma olursa verilir.

 7. aytekintaskiran

  Slm 2017 yılında ticari taxi aldım otomatik olarak bağkur kaydım yapılmış 27000 TL bağkur boru birikmiş hiç ödemedim şimdi taxi yi sattım bağkur a terk dilekçesi verdim ve onaylandı bu borcu en az kayıpla nasıl ödememi tavsiye edersiniz teşekkürler

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Yapılandırma beklemenizi öneririm. Bunun dışında zaten indirimli ödeme şansınız yok maalesef.

 8. Hasan koc

  Mrb babam 65 yasinda 2013 yilinda bagkurlu oldu ve hic para odemedi ödemdi
  Bu cikacak afdan faydalana biliyor

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merbaba. Yeni yasal düzenleme ihya borçlarını da kapsarsa evet yararlanabilir.

 9. recep

  İYİ GÜNLER MEHMET BEY İHYA YAPMIŞ OLANLARA GERİ İŞLER Mİ BU YASA .BEN 8. AYDA 50.000 TL KADAR BAĞKUR İHYASI YAPTIM ERKEN Mİ DAVRANMIŞIM

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Geri işlemez Recep BEY. Başvuru yaptığınız tarihteki hükümler geçerli.

 10. Bedri

  Merhabalar af sizce ne zaman cıkar cok beklermıyız

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 2020 sonu ya da 2021 başında 2021 yeni torba yasalarda bağkur affının çıkmasını bekliyoruz.

 11. Hüseyin Bozdoğan

  Ortaklarımla mahkemelik olduğum 10 yıllık pasif bir şirketim var. Uzun süredir özelde ssk lı çalışıyorum. İşsizlik maaşınıda hakkettim. İşsiz kaldığım birkaç boşluğumda işsizlik maaşını aldım. 13 Nisan 2020 de işten çıkarıldım. İşsizlik maaşına başvurdum, Reddedildi. Sebebini sorduğumda şirketim olduğunu ve bağkurum olduğunu söylediler. 13 Nisanda bağkur borcum yoktu. Mayıs ayında geçmişte boş kaldığım işsizlik maaşı aldığım 2-3 aylık boşlukları toplayıp 10.000 TL borç çıkarmışlar.İşsizlik maaşı almadığım gibi her ay 750 TL bağkur borcu hesabıma ekleniyor.Ayrıca EYT yim. Emeklilik için 5 yılım var ve 6500 gün ile prime ihtiyacım yok. Ayrıca vergi dairesi pasif şirketi ocak 2020 de re’sen kapattı. Bu bağkur borcunu nasıl sildirebilirim. Bu dertten nasıl kurtulabilirim. yıllarca maaşımdan kesilerek hak ettiğim işsizlik maaşımı nasıl alabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar Hüseyin BEY. Eğer vergi dairesi 2020 Ocak ayında resen kapattıysa bu tarihten sonraki bağkur tescili ve prim borcunun sonlandırılması gerekir. Sonlandırmaya dair evrakla bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya uğrayın. Gerekli düzeltmeyi yapsınlar sonra da borç olarak çıkartılan işsizlik ödeneği için İşkur’a başvurun.

   1. Hüseyin

    Merhaba Mehmet BEY. Cevabınız için teşekkür ederim. SGK, vergi dairesinin resen terkini kabul etmedi, ticaret sicilin teki gerekir dedi. Eğer vergi dairesinin terkinin prim borcunu sonlandırılması gerekliliği ile ilgili bir kanun maddesi, veya örnek dilekçe varsa yazabilirmisiniz.
    Borç olarak çıkartılan işsizlik ödeneği değil. Geçmiş tarihli SGK lı işlerden çıkıp 2-3 ay boş gezdiğim ayların bağkur prim borçları ve faizleridir. Yani önceki hatalarını bana ödetiyorlar. Bu borçtan nasıl kurtulabilirim. Yeni çıkacak af yardımcı olur mu. Mahkemeye mi gitmeliyim. Boş kaldığıım yani çalışmadığım aylar için benim bağkur primini ödemeyi reddetme ve sadece GSS ödeme hakkım varmı.

    1. Mehmet BAŞARAN

     Pardon ticaret sicil kaydı da kapandı sandım. Ondan öyle dedim. Yani ticaret sicil kaydı devam ediyorsa geriye dönük bağkur borcu için yapacak birşey yok. Yapmanız gereken ticaret sicil kaydını bir an önce sildirmeye çalışmak.

 12. Fuat

  2000 yılı öncesi vergi ve oda kaydı olupta bağkur tescili olmayan esnaf ve şirket ortağı büyük bir umut ile geriye dönük bağkur yapılandırması bekliyor sonuçta çıkacak olan pirim borçları ödenecek devlete ciddi bir gelir olacak

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Yeni yasa çıkabilir ancak bu düzenleme yer almayabilir. Bu yüzden gündem oluşturmak önemli. Bu yazıyı daha çok kişiye ulaştırabilirseniz yorum ve görüşler sayesinde bir gündem oluşturabiliriz.

 13. Erhan

  2018 tarihinde çıkan yasadan faydalandım bağkur hizmetlerimi sildirdim.emekli olurken bu bağkur sildirme işlemi karşıma çıkarmı son 3.5 yılım ssk sildirdiğim günler son 3.5 yılımı etkilermi tşk

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Yok çıkmaz karşınıza. Siz talepte bulunup ödemediğiniz sürece canlandırma yapılmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.