Bağkur Borç Sildirme ve Dondurma Geliyor 2020

0 363

Bağkur borç sildirme  işlemi nasıl yapılır ? Bağ-Kur primlerinin yükselmesi ve ekonomik şartlar bağkur primi ödemekle mükellef kişiler adına da prim ödemelerini odlukça zorlaştırmakta. Hal böyle olunca primler ödenememekte ve borç da birikmekte. Burada da tam olarak borçların silinmesi akla gelmekte.

Bağkur prim borçlarınızı sildirebilirsiniz ancak bunun için yasal bazı şartların sağlanması gerekir. Nasıl sildirebileceğinizi ve hizmet dondurmanın nasıl olacağı konusunda ayrıntılı bilgiler yazımızın devamında verilecektir.

Bağkur borç silme nasıl yapılır ?

Sildirme torba yasa ile ve kanunen tanınan bir hak. İsteğe bağlı bağkurlular haricindeki bağkurlular torba yasa düzenlemesi olmadan borçlarını sildirerek hizmetlerini donduramazlar. Örneğin 2018’de Haziran ayı öncesi prim borcu olanların, 2015’te 2015/04 ve öncesinde 12 aydan fazla borcu olanların,  2008’de ise 2008/04 döneminden önce borcu olanların borçları silinerek hizmetleri de dondurulmuştu.

Ancak borçların tamamen silinebilmesi ve hizmetlerin dondurulabilmesi için de torba yasa düzenlemesi gerekmekte. TBMM’de görüşülen ve kısa süre içerisinde çıkması beklenen torba yasada borç silme ve dondurma düzenlemesinin de yer alması bekleniyor.  Bağkurda güncel af ve torba yasa gelişmelerini https://www.sskisveren.com/bagkur-affi/ sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bağkur dondurma müjdesi

Dondurma ve silme aslında aynı şeylerdir. Prim borçları silindiğinde hizmet de dondurulur. Silinme tarihinden önce eğer prim ödemeniz varsa ödemenizin yettiği tarihe kadar olan kısım için hizmet kalır ve sonrası dondurulur. Dondurulan bu hizmet sürelerini daha sonra ihya borçlanması yolu ile borçlanabilmektesiniz. Yeni çıkacak torba kanunda dondurma hakkının da tanınması, belli döneme kadar olan borçların silinmesi ve borçlu olunan sürelere ait hizmetlerin de silinmesi de yer alacak.

Bağkur sorgulama t.c. no ile

Sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden online olarak ve şifreli yapılmakta. T.C. numaranız ile şifresiz olarak sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamakta. Sorgulamayı e-devlette aşağıda belirtilen menülerden yapabilirsiniz;

Ne zaman emekli olurum bağkur ?

Bağkurda ilk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında başlayan kadınlar 58, erkekler de 60 yaş 9000 günü tamamladıklarında normal emeklilik hakkı elde ederler. Yine bu tarih ve ya sonrasında başlayan kadınlar 61, erkekler ise 63 yaşı tamamladıklarında yaştan emekli olurlar. Bu tarihten önce başlangıç varsa hesaplama biraz karmaşık olabilmekte. Yazı altındaki yorum kısmından bize yazarsanız ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz. Bağkurdan bugün emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesaplamak ve öğrenmek için hemen https://www.sskisveren.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur prim hesaplama

Bağkur prim ödemeleri brüt asgari ücrete göre hesap edilir. Ödenecek en yüksek aylık prim tutarı en düşük aylık primin 7,5 katıdır. Asgari ücret üzerinden güncel en düşük ve en yüksek aylık bağkur prim tutarlarına https://www.sskisveren.com/esnaf-bagkur-prim/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bağkur borç sildirme ve dondurma hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.