7326 Bağkur Borç Sildirme, Dondurma Nasıl Yapılır ?

7326 Bağkur borç sildirme  işlemleri başladı. 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7326 sayılı Torba yasa ile bağkur borçları siliniyor. Bu yasa kapsamında 2021/Nisan ayı ve öncesi ödeme vadesi geçmiş olanların borçları silinecek ve prim borçlusu olunan dönemlere ait hizmetler de dondurulacak. 7326 Bağkur dondurma ve silme işlemleri hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz.

7326 Bağkur borç silme nasıl yapılır ?

7326 Sayılı yasa ile;

  • 2021/Nisan ayı ve öncesi ödeme vadesi geçmiş borcu olanların borçları silinecek ve borçlu sürelere ait hizmetler dondurulacak.
  • Prim borçlarını yapılandırmayan ya da ödemeyenlerin borçları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak silinecek ve hizmetler dondurulacak.
  • 7326 bağkur borç sildirme dilekçesi ile başvuru yapanların ise dilekçeye göre borçları silinecek ve hizmetleri dondurulacak.
  • Prim borçları silindikten sonra ÇKS kaydı, esnaflık kaydı ya da şirket ortaklığı kaydı devam edenlerin bağkuru 01 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yeniden başlatılacak. Kaydı devam etmeyenlerin terki girilecek ve o şekilde bırakılacak.
  • Eğer borçlarınızı sildirmek yerine yapılandırma ya da ihya başvurusu yapmak isterseniz hemen  bağkur yapılandırma başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7326 bağkur borç sildirme dilekçesi

Eğer borçlarınızı ödemek ya da yapılandırmak istemiyorsanız son tarihi beklemeden aşağıda örneği verilen dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile başvuru yaparak borçlarınızı hemen sildirebilirsiniz.

  • ……. Sosyal Güvenlik Merkezine
  • Kurumunuzun …….. T.C. numaralı bağkurlusuyum. 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı yasa gereği 2020/Ekim ayı ve öncesi prim borçlarımın silinmesi ve gereğinin yapılmasını arz ederim. 

7326 bağkur dondurma nasıl olacak ?

Dondurma ve silme aslında aynı şeylerdir. Prim borçları silindiğinde hizmet de dondurulur. Silinme tarihinden önce eğer prim ödemeniz varsa ödemenizin yettiği tarihe kadar olan kısım için hizmet kalır ve sonrası dondurulur. Dondurulan bu hizmet sürelerini daha sonra ihya borçlanması yolu ile borçlanabilmektesiniz.

Bağkur sorgulama t.c. no ile nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden online olarak ve şifreli yapılmakta. T.C. numaranız ile şifresiz olarak sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamakta. Sorgulamayı e-devlette aşağıda belirtilen menülerden yapabilirsiniz;

Ne zaman emekli olurum bağkur ?

Bağkurda ilk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında başlayan kadınlar 58, erkekler de 60 yaş 9000 günü tamamladıklarında normal emeklilik hakkı elde ederler. Yine bu tarih ve ya sonrasında başlayan kadınlar 61, erkekler ise 63 yaşı tamamladıklarında yaştan emekli olurlar. Bu tarihten önce başlangıç varsa hesaplama biraz karmaşık olabilmekte.

Yazı altındaki yorum kısmından bize yazarsanız ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz. Bağkurdan bugün emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesaplamak ve öğrenmek için hemen ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur prim hesaplaması nasıl yapılır ?

Bağkur prim ödemeleri brüt asgari ücrete göre hesap edilir. Ödenecek en yüksek aylık prim tutarı en düşük aylık primin 7,5 katıdır. Asgari ücret üzerinden güncel en düşük ve en yüksek aylık bağkur prim tutarlarına  bağkur primleri ne kadar oldu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

3