Bağkur Borcu Olan Sağlıktan Yararlanabilir mi 2022 ?

Bağkur borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi ? Bu soru bağkurda prim borçlusu olan binlerce kişinin çok sorduğu soruların başında gelmekte. Asgari ücretin artışına bağlı olarak 4B bağ-kur primleri de yükselmekte bu da ödenmesini zor hale getirmekte. Hal böyle olunca kişiler borçlu olmakta ve borçlu iken kendileri ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilerin borçlu iken sağlıktan yararlanıp yararlanamayacaklarını bize sormakta.

Bu yazımızda bagkur borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi, bağkur borcu olan muayene olabilir mi gibi bağkur sağlıktan yararlanma şartları konusunda tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.  Yazımıza geçmeden önce dilerseniz bağkur primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilir ve güncel bağkur primlerine göz atabilirsiniz.

Bağkura borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi ?

Öncelikle bağkur borcu olan sağlıktan yararlanabiliyor mu sorusunun cevabı ile başlayalım. Normal şartlarda bağkurda sağlıktan yararlanabilmek için son ödeme vadesi geçmiş iki aydan fazla prim borcunuzun olmaması gerekiyor. Bildiğiniz üzere bağkur primlerinin son ödeme tarihi her ay için takip eden ayın sonudur. Bu da yaklaşık 4 aylık prim borcuna kadar sağlıktan yararlanmanın aktif olacağı anlamına geliyor. Yani yaklaşık 4 aylık bağkur primi ödenmezse sağlıktan yararlanma kapanır.

İki aydan fazla ödeme vadesi geçmiş prim borçlu olan bağkurlunun kendisi, eşi ile 18 yaşın üzerindeki çocukları sigortadan yararlanamaz. Varsa anne ya da babası da yararlanamaz. Prim borçlusu iken yalnızca 18 yaş altındaki çocuklar sigortadan ücretsiz olarak yararlanabilir. Güncel sigortalı ve sigortasız muayene ücretlerine  hastane muayene ücretleri  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur sağlıktan yararlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

Sağlıktan yararlanma sorgulamasını e-devlet sisteminde kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminde  sgk sağlıktan yararlanma sorgulama menüsünden T.C. numaranız ve  e devlet şifrenizi girerek sağlığınızın açık olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer sorgulama sonucu “Müstehaktır, provizyon alabilir” yazıyorsa sigortanız aktif demektir.

Bağkur kaç ay ödenmezse sağlıktan yararlanamaz ?

Bağ-Kur için her ayın ödemesi takip eden ayın sonuna kadar ödenmeli. Yani diyelim ki Ocak ayı için son ödeme tarihi Şubat sonu, Şubat ayı için de son ödeme tarihi ise Mart sonudur. İkiden fazla prim ödeme vadesinde ödenmediğinde sağlıktan yararlanamazsınız. Bu örnektekinde Ocak ve Şubat primlerini ödemeseniz bile 31 Marta kadar sağlıktan yararlanırsınız. Ancak 01 Nisan itibariyle kapanır. Dolayısıyla iki ay değil yaklaşık 3 aylık prim borcunuzun olması sağlıktan yararlanmanıza engel olmamakta.

Bağkur borcu olan eşinin ssk üzerinden sağlıktan yararlanabilir mi ?

Gelelim bir diğer soru olan bağkur borcu olan esnaf eşinden yararlanabilir mi sorusunun cevabına. Bağkur aktifken eşin ssksı üzerinden yararlanma mümkün olmaz. Eğer tarım bağkuru ise çiftçilik kaydının kapatılması, esnaf ya da şirket ortaklığından dolayı bağkurlu iseniz bu kayıtların kapatılarak bağkurun terk edilmesi halinde eşinizin sigortasından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bağkur prim borcu bu durumda eşin sigortası üzerinden sağlıktan yararlanmanıza engel olmaz .

Bağkur ödenmezse ne olur 2022 ?

Ödeme vadesi geçen prim borcu iki aydan fazla olursa sağlık kapanır. Ayrıca anapara üzerinden faiz işler. Buna ilave olarak da 4b borç ödenmezse icra da yapılabilmektedir.  Sosyal Güvenlik Kurumu artık 4b bağkur prim borçlarını da icra takibine almaya başlamıştır.

Bağkur borcu ödenmezse icra gelir mi ?

4b bağ-kur ödeme vadesi geçen ve biriken prim borçları için bazı istisnalar haricinde şu an Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından icra takibi yapılmamakta ve haciz uygulanmamakta. Ancak ilerleyen zamanlarda bağkurda da icra takibi yapılacağı beklenmekte. Bu yüzden eğer mümkünse prim borçlarınızı düzenli ödemeniz yararınıza olacaktır.

Bağkur borcu olan ameliyat olabilir mi ?

Son ödeme vadesi geçmiş iki aydan fazla prim borcunuzun olması durumunda ne devlette ne de özelde ücretsiz olarak ameliyat olamazsınız. Ancak bunun için bir yol var. Eğer prim borcunuzun tamamını ödeyemiyorsanız taksitlendirme yaparak ilk taksidi ödedikten sonra sağlıktan taksidi ödediğiniz diğer ayın sonuna kadar yararlanırsınız. Taksitlendirme için bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurun. Burada toplam prim borcunuz hesaplanır ve ödemeniz gereken peşinat tarafınıza iletilir. Peşinat aynı zamanda ilk taksittir. Bunu ödedikten sonra hem sizin hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sağlığı açılır.

Bağkur borcu olanlar ilaç alabilir mi 2022 ?

Yukarıda bağkur borçluları sağlıktan yararlanabilir mi alt başlığında da belirttiğimiz üzere Devletimiz dönem dönem prim borçlusu olunsa bile devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde ücretsiz muayene imkanı sağlayabilmekte. Ancak bu sadece hastanede yapılan işlemler için geçerli olmakta. Bağkura ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz varsa ilaçları sigorta üzerine alamazsınız. İlaç bedelinin tamamını cebinizden ödeyerek almanız gerekir.

Bağkur borcu sildirmek mümkün mü ?

Dönem dönem torba yasa ile yapılan düzenlemeler sonucunda bağkurda prim borcu birikenlerin bu borçları silinmekte ve hizmetleri dondurulabilmektedir. Normal yasal düzenlemede prim borcunu sildirmek mümkün değildir. Bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek sayfamızda güncel bağkur borcu yapılandırma haberlerini takip edebilir ve prim borçlarınızı nasıl sildirebileceğiniz hakkında detayları bulabilirsiniz.

Bağkur borcu olanlar özel hastaneden yararlanabilir mi ?

Bağkura prim borcu olanlar ve bu yüzden sağlık güvencesi aktif olmayan kişiler ile bunlardan yararlanan kişiler özel hastane bağkur borcundan dolayı sağlık hizmeti hiç bir şekilde sigorta kapsamında yararlanamaz. Muaneye ve sonrasında yapılacak tüm işlem bedellerinin cepten ödenmesi sureti ile sigortasız olarak muayene olabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta ödenmezse ne olur ?

İsteğe bağlı bağkurda durum normal bağkura göre farklıdır. Burada da iki aydan fazla borç biriktiğinde sağlık kapanır ve borçlara faiz ile zam işler. Buna ilave olarak isteğe bağlı sigortada prim borçları 12 aydan fazla ödenmezse ödenmeyen kısımlara ait borçlar SGK tarafından silinir ve bu sürelere ait hizmetler iptal edilir. Borçtan dolayı silinen isteğe bağlı sigortalılık süresi daha sonra ihya edilemez, emeklilikten saydırılamaz.

Bağkur borcu varken işyeri kapatmak mümkün mü ?

4b bağkur prim borcu varken bağkur prim ödemeden ticari ya da zirai faaliyeti durdurmakta sıkıntı yoktur. Vergi kaydı, şirket ortaklığı ya da çiftçilik kaydınızı prim borcu varken de sonlandırabilirsiniz. Bu durumda sonlanma tarihinden sonra aktif prim işlemez ancak varsa kalan borca faiz ve zam işlemeye devam eder.

Bağkur borcu olan GSS yaptırabilir mi ?

Burada birkaç farklı uygulama söz konusudur. Buna göre;

  • Kişinin kendisi bağkur aktifken Genel sağlık sigortası açtıramaz. Bağkuru terk ettikten sonra genel sağlık sigortası açtırabilir ancak bağkur prim borcu varken GSS prim borcunu düzenli ödese bile sağlıktan yararlanamaz. Bağkur borcunu kapattıktan sonra gss kapsamında sağlıktan yararlanmaya başlar.
  • Kişi aktif bağkurlu ve prim borcu varsa bu durumda eşi ya da çocukları kendi adına gss  açtırabilir. Prim borçlusu olan bağkurlunun eşi ya da çocukları GSS açtırır açtırmaz sağlıktan yararlanabilir. Ancak prim borçlusu olan eşin bağkur güvencesi aktif olmadan GSS açtıran eş yeniden eşinin bağkuru üzerinden yararlanamaz.
  • Bağkur prim borcu varken bağkuru terk eden kişi eşinden ya da çocukları üzerinden herhangi bir kapsamda sigortadan ya da genel sağlık sigortasından yararlanma hakkına sahiptir.
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

3