Bağkur Fazla Ödeme İadesi Nasıl Alınır ?

Bağkur fazla ödeme iadesi hakkında okurlarımız son zamanlarda sık sık soru sormaya başladı. 4b diğer adı ile bağkur kapsamında yapılan fazla ödemelerin iadesini istediğiniz zaman dilekçe ile başvurarak alabilirsiniz. Tabi bağkur fazla prim ödeme iadesi alabilmeniz için 4/b fazla ödeme iadesi dilekçesine ilave olarak birtakım şartları da sağlamanız gerekmektedir. Bu yazımızda bağkura fazla ödeme nasıl geri alınır, bağkur fazla prim ödeme iadesi dilekçesi nasıl doldurulur gibi bağkur fazla ödeme nasıl geri alınır konusunda sık sorulan tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

4b fazla ödeme nedir ?

Öncelikle bağkur fazla ödeme nedir sorusunun cevabı ile konuya başlayalım. Peki  4b fazla ödeme iadesi nedir ?;

  • Bağkurlu olmamanız gerektiği halde prim ödenen ve sonradan iptal edilen bağkur hizmeti için fazla prim oluşabilir. Örneğin SSK kapsamında çalıştığınız dönemde bağkur da ödediyseniz fazla ödeme oluşabilir.
  • Borçtan fazla ödeme yapılması durumunda fazla ödeme oluşabilir.
  • Vergi dairesinden ya da başka bir Kurumdan gelen ödemelerle fazla ödeme oluşabilir.
  • Kısaca borçtan fazla tahsilat olması durumunda bağkurda oluşan fazla ödeme bağkur fazla prim ödemesi olarak tanımlanır.

Bağkura yatırılan para geri alınabilir mi ?

Peki bağkura ödenen para geri alınabilir mi ? Fazla ödenen bağkur priminin iadesi mümkündür. Ancak bunu diğer SGK prim iadesi ile karıştırmayın. Burada bağkur hesabında yer alan fazla ödemenin nasıl iade edileceğinden bahsediyoruz. Bildiğiniz üzere emeklilik için gerekli yaşı sağlamış ancak primi yetmediği için emekli olamayanlar emeklilik priminin iadesini alabiliyor. Bu konuda daha önce Sgk prim geri alma dilekçesi başlıklı yazımızda ayrıntılı bilgi vermiştik. Eğer bağkurda yaş şartını sağlayıp primi sağlayamadığınız için emekli olamıyorsanız bağkurdaki emeklilik primlerinizi ilgili yazıda belirtilen hükümler doğrultusunda iade alabilirsiniz.

Bağkur prim geri alma dilekçesi vermek için şartlar nelerdir ?

Bağkur hesabındaki bağkur fazla ödeme geri alma dilekçesini verebilmeniz için;

  • Fazla ödenen tutarın üzerinden 10 yıllık zaman aşımı süresinin geçmemiş olması,
  • SGK’da işveren, GSS  ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde ödeme vadesi geçen borcunuzun olmaması,
  • Vergi dairesine ödeme vadesi geçen borcunuzun olmaması gerekmektedir.
  • Eğer bu şartları sağlıyorsanız aşağıdaki Bağkur/Sgk prim geri alma dilekçe örneği ile bağkur dosyanızın bağlı olduğu SGK’ya başvurarak fazla ödeme iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Bağkur fazla ödeme geri alma süresi nedir ?

Bir üst başlıkta bağkura yatan para geri alınabilir mi kısmında da belirttiğimiz gibi tahsilat süresi üzerinden 10 yıl geçmeyen prim ödemeleri fazla ödenmiş olması halinde geri alınabilmektedir. Bağkur/sgk para iadesi dilekçe örneği ile başvurduktan sonra ortalama iade süresi ise 1-1,5 ay olmaktadır.

Bağkur fazla ödeme geri almak için nasıl bir yol izlenmeli ?

Peki 4b fazla ödeme nasıl geri alınır ? Bağkura fazla ödenen primin iadesini almak oldukça kolay. Yapmanız gereken aşağıdaki Bağkur/sgk fazla prim ödeme iadesi dilekçe örneğini doldurarak bağlı olduğunuz SGK’ya elden ya da posta yolu ile başvurmak. Bağkur/Sgk fazla prim geri alma dilekçesi ile başvurunuza istinaden 1-1,5 ay içerisinde fazla ödenen primlerin iadesi hesabınıza yapılır.

Bağkur fazla ödeme iadesi dilekçesi örneği

Sgk fazla prim ödeme iadesi dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz ⇒ Bağkur/sgk fazla ödeme iadesi dilekçesi indir. Prim iadesi dilekçe örneğini eksiksiz doldurduktan sonra elden ya da posta yolu ile bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya göndermeniz yeterli olacaktır. Bağkura yatırılan parayı geri almak için dilekçe ekine kimlik fotokopinizi koymanız yeterli olacaktır.

Bağkur fazla ödeme iadesi e devletten başvurulabilir mi ?

4/b fazla ödeme iadesi e-devletten dilekçe verilerek yapılamamaktadır. 4b fazla ödeme iadesi e-devletten yapılamadığından online olarak gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Yukarıda bağkurdan fazla ödeme nasıl alınır başlığında da anlattığımız gibi iade için yukarıdaki bağkur/sgk prim ödemesi geri alma dilekçe örneği ile elden ya da posta yolu ile başvurmanız gerekmektedir.

Bağkur fazla ödeme sorgulaması nasıl yapılır ?

Sgk fazla ödeme iadesi sorgulaması nasıl yapılır ? Bağkur hesabınızda ne kadar fazla ödeme olduğunu E-devletten sorgulayamazsınız. Ancak bağkur fazla ödeme dilekçesi ile başvurduktan sonra fazla ödemenin yapılıp yapılmadığını, ne zaman ve ne kadar ödendiği ile hangi bankaya ödendiği hakkında bilgi alabilirsiniz. Bağkur para iadesi dilekçesi ile başvurduktan sonra;

  • E-devlette SGK şahıs ödemeleri sorgulama menüsünden ödemenin gönderilip gönderilmediğini öğrenebilirsiniz.
  • Fazla ödeme iadesi PTT’ye yapılır. Eğer banka hesabınıza gönderilsin istiyorsanız hesabınızı tanımlamanız gerekmektedir. SGK banka hesabı tanımlama sayfamızdan hesap tanımlamasını nasıl yapabileceğiniz hakkında adım adım bilgi bulabilirsiniz.
Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın