Bağkur Ödenmezse Ne Olur 2022

Bağkur ödenmezse ne olur ? Kendi adına prim ödeyen eski adı ile Bağ-Kur, yeni adı ile 4b sigortalılarının bize en çok sordukları soruların başında bağkur borcu ödenmezse ne olur, bagkura hiç ödeme yapmayanların hakları neler gibi sorular iletmekte. Güncel 5510 Sayılı SGK Mevzuatı’na göre bağkur primlerinin kanunen belirlenen süreler içerisinde ödenmesi durumunda hem 5 puanlık indirim imkanı sağlanmakta hem de sağlıktan yararlanılmaktadır. Ödenmediğinde ise farklı durumlar söz konusu olmaktadır.

Bu yazımızda prim ödemelerini düzenli ödemeyenlerin en çok sordukları bağkur yatırmazsam ne olur, bağ-kur hiç ödenmezse ne olur , bağkur borcu sildirme işlemi nasıl yapılır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

4b borç ödenmezse ne olur ?

Öncelikle bağkuru ödemezsem ne olur sorusunun cevabı ile başlayalım. 4b bağkur prim borçları süresinde ödenmezse ( İsteğe bağlı sigorta hariç) ;

 • Son ödeme tarihi geçen kısım 2 aydan fazla olursa sağlıktan yararlanamazsınız.
 • Yine son ödeme tarihi geçen aylık prim 2 aydan fazla olursa 5 puanlık indirimden yararlanamazsınız.
 • Son ödeme vadesi geçen her bir aylık prim borçları için sabit %2 oranında gecikme zammı uygulanır. Ayrıca her ay gerçekleşen enflasyon oranında gecikme faizi de uygulanır.
 • Son ödeme vadesi geçen ya da cari dönem prim borcunuz varsa bağkurda hizmet görünmez. Eğer SGK Bağkur hizmet dökümü alacaksanız borçlu iken alamazsınız. Tüm borçlarınızı sıfırladıktan sonra almanız gerekir. E-devlette 4b hizmet bilgisi kısmında güncel hizmetlerinizi sorgulayabilirsiniz.

Bağkur borcu ödenmezse icra gelir mi ?

Bağkur prim borcu ödenmezse ne olur konusu hakkında sık sorulan bir diğer soru da prim borçları ödenmediğinde icra gelir mi sorusu olmaktadır. Şu anda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmeyen bağkur borçları için icra takibi yapılmamakta. Ancak ilerleyen süreçte bağkur için de işverende olduğu gibi icra takibi yapılması beklenen düzenlemeler arasında.

Hiç ödenmeyen bağkur borcu silinir mi ?

Bağkur primi ödenmezse ne olur konusunda sık sorulan bir diğer soru da hiç bağkur primi ödemedim borçlarım silinir mi sorusu olmakta. İsteğe bağlı bağkur haricindeki bağkur borçlarının silinebilmesi torba yasa ile mümkün olabilmekte. Örneğin en son 2020/10. ay ve öncesi prim borçları 7256 sayılı kanunla silinmiş ve hizmetler dondurulmuştu. Daha sonra 7326 sayılı yasa ile 2021/04 dönemi ve öncesi borçlar silindi. Bağkur borç sildirme başlıklı yazımızdan güncel silme yasası, bağkur prim affı ve gerekli evraklar ve tüm detayları bulabilirsiniz.

Bağkur prim ödemesi gecikirse ne olur ?

Peki bağkur primi yatırılmazsa ne olur, gecikmeye girerse ne yapmam gerekiyor. Aslında yukarıda bağkur primini ödemezsem ne olur alt başlığında olabilecek tüm durumlardan bahsettik. Tekrar özetlemek gerekirse;

 • Son ödeme tarihi geçen borç 2 ayı geçerse hem bağkurlunun kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık güvencesi kapanır.
 • 5 puanlık indirim hakkı verilmez. Ayrıca gecikme zammı ve faizi uygulanır.

4b sicil numarası için borcu var hizmet bilgileri verilemez ne demek ?

Hem cari hem de geçmiş dönem prim borcu varsa hizmet bilgisi “0-Sıfır” olarak görünür. Eğer böyle bir uyarı ile karşılaşılıyorsa prim borçlarının tamamının ( cari+geçmiş dönem) ödenmesi gerekmektedir. Borçlar ödendikten 2-3 sonra hesaba geçer ve hizmet alınabilir.

İsteğe bağlı sigorta kaç ay ödenmezse iptal olur ?

İsteğe bağlı sigortada durum ve uygulama farklıdır. İsteğe bağlı sigorta;

 • 12 aydan fazla ödenmediğinde ödenmeyen kısma ait 12 aylık hizmet iptal edilir.
 • 12 aydan fazla ödenmediğinde iptal edilen bu hizmet süreleri ihya edilemez, borçlanılamaz.
 • Ayrıca kişi dilediği zaman son prim ödeme tarihi itibariyle ya da hiç ödeme yapmadıysa tescil tarihi itibariyle isteğe bağlı sigortalılığını her zaman iptal ettirebilir.

Bağkura hiç ödeme yapmayanlar emeklilik hakkından yararlanır mı ?

4b borcu ödenmezse ne olur konusunda bir diğer sık sorulan soru ise prim borçlarını hiç ödemeyenlerin emeklilik hakkından yararlanıp yararlanamayacakları. Eğer isteğe bağlı tesciliniz varsa ve hiç ödeme yapmadıysanız bunları daha sonra ödeme hakkınız olmayacağı için emeklilik hakkınız da olmayacaktır. İsteğe bağlı sigorta haricinde;

 • Prim borçlarınızı hiç ödemezseniz zaten dönem dönem çıkan yasalar ile borçlar siliniyor ve donduruluyor.
 • Dondurulan hizmet süreleri ise bağkurlunun kendisi ya da vefatı durumunda hak sahipleri tarafından ihya edilebiliyor yani canlandırılabiliyor.
 • Özetle isteğe bağlı bağkurlu değilseniz, diğer kapsamlarda bağkurlu iseniz tescil tarihinden itibaren hiç ödeme yapmasanız bile borçlarınızı ödediğinizde her zaman için emeklilik hakkınız saklı kalacaktır.

Bağkur yapılandırma ödenmezse ne olur ?

Peki yapılandırılan bağkur borcu ödenmezse ne olur ? Bu da bağkur ödemesi gecikirse ne olur konusunda en çok sorulan sorular arasında yer almakta.

 • Yapılandırılan 4b prim borçlarının düzenli ödenmesi gerekmektedir.
 • İlk iki taksidin vadesinde ve son ödeme tarihinde ödenmesi ve sonraki taksitlerden ise bir takvim yılında ikiden fazlasının geç ödenmemesi gerekmektedir.
 • Yapılandırma taksitleri vadesinde ödenmediğinde yapılandırma bozulur. Ödenen taksit varsa ödenen kısım kadar yapılandırmadan yararlandırılır.
 • Kalan borçlar ise silinme düzenlemesi de olduğundan belli dönem öncesi borçlar silinerek hizmet dondurulur. Dondurulan bu hizmet süreleri ise ihya edilebilir.
 • Güncel yapılandırma yasası kapsamında yeniden yapılandırma ya da ihya başvurusu yapmak için hemen bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
5/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1