Bağkur Terk Edilmiş Sigortalı Ne Demek ?

Bağkur terk edilmiş sigortalı ne demek ? E-devletten bağkur hizmet bilgisi sorgulaması yapanların tereddüt yaşadıkları konuların başında terk kodları gelmektedir. Bağkurda her bir başlangıç ya da bağkurun kapatılması terk kodu denilen kodlarla gerçekleştirilir. Yani isminin terk olması kafanızı karıştırmasın.

Bağkur başlangıcı da terk kodları ile görülür. Bu yazımızda sıklıkla sorulan bazı sorulardan olan 13 ek 63 terk ne demek, terk açıklama#06-yeniden sigortalı ne demek, ek 17 19 borçlanması ne demek gibi bağkur terk kodları listesinde yer alan kodlar ve açıklamaları hakkında detayları bulabilirsiniz.

Terk Edilmiş SigortalıPin
terk edilmiş sigortalı

Bağkur terk etmiş sigortalı ne demek ?

Öncelikle 4b terk etmiş sigortalı ne demek sorusunun cevabı ile başlayalım. Daha sonra sık karşılaştığımız kodların açıklamalarını yapalım. Eğer E-devletten sorgulama yaptığınızda sizin de durum tescil durumu terk etmiş sigortalı görünüyorsa görünen terk tarihi itibariyle;

 • Ticari ya da zirai faaliyetinizi sonlandırdığınız,
 • İsteğe bağlı bağkurlu iseniz bağkuru sonlandırdığınız,
 • Sigortalı çalışmaya başladığınız için otomatik terk girildiği anlaşılmalıdır.

Eğer ticari ya da zirai kaydınız devam ediyor olmasına rağmen bağkurunuz yine de terkli görünüyorsa bu durumda bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi ile irtibata geçmelisiniz. Aynı şekilde sigortalı çalışmıyor olmanıza ya da işten çıkmanıza rağmen faaliyetiniz devam ettiği halde bağkur hala devreye alınmadıysa ve terkli olarak görünüyorsa bu durumda da bunu düzelttirmek için SGK ile görüşmeniz gerekmektedir.

Siz de e-devlette 4b hizmet bilgisi menüsünden sorgulama yaparak bağkurda giriş ve çıkışa ilişkin terk kodlarınıza göz atabilirsiniz. Şimdi terk kodlarından sık sorulanlardan bazılarını aşağıda açıklamaları ile birlikte vermeye çalışacağım.

#01-işi bırakma ne demek ?

Terk-01 kodu;

 • Bağkura ilişkin faaliyetin durdurulması halinde bu kodla terk girilir. Faaliyetin kapatılması halinde yalnızca “01-Terk” olarak görünür.
 • Eğer ssk ya da emekli sandığı girişi varsa bu girişine istinaden sigorta girişinden bir gün önce durduğu için “01-Terk ( 53. madde)” olarak görünür.

06 yeniden sigortalı ne demek ?

Peki #06 yeniden sigortalı ne demek ? 06 yeniden sigortalı olarak terk kodu görülüyorsa;

 • 01-Terk kodu ile durdurulmadan sonra yeniden başladığı tarih bu kodla girilir.
 • Örneğin bağkurunuz devam ederken 01 Temmuz tarihinde ssk girişiniz yapılmış olsun. Bu durumda 30.06 tarihi itibariyle 01-Terk ( 53. madde) kodu ile bağkura terk girilir. İşten 15 Ağustosta çıktığınızı varsayalım. Böylece 16.08 tarihi itibariyle bağkur 06-Yeniden sigortalı kodu ile başlatılacaktır.

19 ek 19 terki nedir ?

Peki ek 19 nedir ? Eğer bağkur tescilinizde Ek-19 terki ile durdurulan süre varsa;

 • 2008/04 döneminden önce 60 aydan fazla prim borcunuz olduğundan bu sürelerin bu terk kodu ile dondurulduğu ve silindiği anlamına gelir. Bir örnekle somutlaştıralım. 01.01.2000 tarihinde bağkura başlayan ve devam eden birisi olsun. 2008/04 döneminden önce 60 aydan fazla borcu olsun ve son prim ödeme tarihi de 31.12.2002 olsun. Bu durumda bu kişinin sigortalılığı Terk-19 kodu ile 31.12.2002 tarihinde durdurulur ve 01.05.2008 tarihinde de 06-Yeniden sigortalı kodu ile tekrar başlatılır.

1479-63 terk koduyla durdurulan süre ne demek ?

2015 yılında 2015/04 dönemi ve öncesi borcu olanların borçları silinmiş ve 4b bağkur hizmetleri de dondurulmuştu. Bu kapsamda prim ödenen son tarih itibariyle Ek-63 terki girildi ve faaliyeti devam edenler için ise 06-Yeniden Sigortalı kodu ile tescil kaydı 01.05.2015 tarihi itibariyle başlatıldı.

1479-76 terk koduyla durdurulan süre demek ?

2018 yılında çıkan torba kanun ile 2018/Haziran ayı ve öncesinde prim borcu olanların prim borçları silinmiş ve hizmet dondurulmuştu. Prim ödenen son tarih itibariyle terk girildi ve terk kodu da Terk-76 olarak girildi. Bu kapsamda silinen ve dondurulan borç ile yeniden başlatılan hizmet varsa Ek-76 kodu ile sistemde görünür.

18 ek 83 terki ne demek ?

2020/Kasım ayı ve öncesi prim borçları 7256 Sayılı yasa ile silinmiş ve hizmetler dondurulmuştu. Prim ödenen son tarih itibariyle de Terk-83 kodu ile terk girildi ve bu kapsamda silinen borçlar bu terk kodu ile görülmekte.

Sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir ne anlama geliyor ?

Torba kanun ile silinen borç dönemleri için silme başvurusu yapmadığınızda silme işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak yapılır ve sistemden yani e-devlet üzerinden sorgulama yaptığınızda “4b sicil numarası için : sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir!.” uyarısı çıkar. Bu silme işleminin otomatik yapıldığı anlamına gelir. Gerçek terke çevrilmesi için bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya başvurmanız gerekir.

Bağkur ihya ne demek ?

Bağkur`da çeşitli kanunla gereği dondurulan hizmet sürelerinin canlandırılması ve hizmetten saydırılması işlemine ihya denilmektedir. Prim borcundan dolayı kanunla silinen bu sürelerin ihyası her zaman mümkündür. Ama yapılandırma zamanı ödemek borç olarak çok büyük avantaj sağlamaktadır. Silinen bağkur günlerini geri alma başlıklı yazımızdan başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz, hesaplama şekli ve tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Terk etmiş sigortalı emekli olabilir mi ?

Emeklilik için gerekli olan yaş şartı, sigortalılık süresi ve prim gün sayısını sağlıyorsanız ( Bkz. emeklilik tablosu) terk etmiş olmanız emekli olmanıza engel teşkil etmeyecektir.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Bağkur Terk Edilmiş Sigortalı Ne Demek ?” üzerine 2 yorum

 1. İyi günler
  1998 sigorta girişim var. 5300 gün primim var.

  1997-2000 arası, anlaşmalı bir ülke ile yurt dışı borçlanma yaptım. Henüz ödeme planım belli olmadı.
  03.09.1997 tarihine ait 1 gün prim ödeyip girişi geri çekerek olası EYT den emekli olabilir miyim?

  Cevapla
 2. Merhaba Mehmet bey ben Arife üreten. 17.03.1961 doğumluyum. İki çocuğum var. 31.01.1990
  16.10.1995 doğumlular.
  Bağkura giriş tarihim 04.01.1989 Bağkurdan 5.basamak çıkış tarihi 01.02.1993. Şuanda terk görünüyorum.Emekli olabilmem için ne yapmam gerekiyor beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın

1