Bağkur’dan Ssk’ya Geçiş 2022

Bağkur’dan Ssk’ya geçiş ile erken emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Tabi Bağkurdan Ssk’ya geçiş durumunda erken emekli olup olamayacağınız ve bu durumun size avantajlı olup olmayacağı ilk sigorta giriş tarihi ve toplam hizmet süresine göre değişebilir. Eğer bağkurdan sigortaya geçiş emeklilik düşünüyorsanız durumunuzu iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Bu nedenle bağkur’dan ssk’ya geçiş emekli olma şartları hakkında bir uzmandan destek almanızda yarar olacaktır. Yazımızın devamında bağkurdan ssk’ya nasıl geçilir, bağkur’dan Sgk’ya geçişte emeklilik şartları nelerdir konusunda bilgi verilecektir. Bağkurlu ssk’dan nasıl emekli olur konusu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden SGK uzmanımıza sorabilirsiniz.

Bağkurdan sigortaya geçmek mantıklı mı ?

bağkurdan sigortaya nasıl geçilir konusuna geçmeden önce sizin için bağkurdan sigortaya geçmek doğru olur mu olmaz mı konusunda iyi araştırma yapmanız gerekiyor. Biz bu konuda size ücretsiz olarak destek sağlıyoruz. Yapmanız gereken sadece ilk prim ödeme tarihlerinizi yorum bölümünden yazmak. Yorum bölümünden ilk prim ödeme tarihlerinizi yazın. Sizin için SSK’ya geçiş durumunun mantıklı olup olmayacağını değerlendirelim.

Bağkurdan sigortaya geçiş nasıl yapılır ?

Bağkurdan ssk’ya geçmek için sigortalı işe girişin yapılması yeterlidir. Sigorta girişiniz yapıldığında bağkur otomatik olarak durdurulur. Bağkurdan sskya geçiş ya da bağkuru durdurmak için ayrıca dilekçe vermenize gerek yok.

Bağkurdan Ssk’ya geçiş emekli olma şartları

Bağkurdan sigortaya geçiş yapanların SSK’dan emekli olabilmeleri için;

 • Eğer ilk defa 01.05.2008 tarihi ve öncesinde prim ödemesi varsa bağkurdan SSK’ya geçişte son 7 yıl içerisindeki 3,5 yıl şartının sağlanması gerekmektedir. Herhangi bir kapsamda 01.05.2008 tarihi ve öncesinde başlangıç varsa bu durumda SSK’ya geçişte sskdan emekli olabilmeniz için öncelikle son 7 yıl içerisindeki 3,5 yıl yani 1260 gün şartını sağlamalısınız. Herhangi bir kapsamda ilk prim ödeme tarihi 01.05.2008 tarihi ve sonrasında olanlar için 3,5 yıl şartı yoktur. Bunlar için toplam hizmet içerisinde hangi sigorta kolunda hizmet fazla ise o kapsamda aylık bağlanma şartları hesaplanır.

Ssk’dan bağkur’a geçiş emeklilik hesaplama

Yukarıdaki şartların dışında ilk prim ödenen tarihe göre bir de emeklilik için gerekli olan prim günü, sigortalılık süresi ve yaş şartını sağlamanız gerekmektedir. Emeklilik tablosu başlıklı sayfamızdan emeklilik şartlarınıza bakabilirsiniz.

1260 gün şartı kalktı mı ?

Eğer ilk prim ödeme tarihi herhangi bir kapsamda 01.05.2008 tarihi ve öncesinde ise bağkur’dan ssk’ya geçişte 3.5 yıl şartı aranır.

 • SSK’ya geçtiyseniz SSK’dan emeklilik hakkı elde edebilmek için bu durumda son 7 yıllık hizmetin en az 3,5 yılının yani 1260 gününün ssk olması gerekir.
 • Eğer ilk prim ödeme tarihi 01.05.2008 ve ya sonrasında ise bu sigortalılar için bağkurdan ssk geçiş emeklilik şartları arasında 3,5 yıl şartı yoktur. Bunlarda ise 01.05.2008 tarihi ve sonrasında en fazla hizmet hangi sigorta kolunda bildirildi ise o kapsamda emeklilik şartları değerlendirilmektedir.
 • Eğer bağkurdan ssk’ya geçiş kaç gün çalışmam gerekiyor diye bir uzmandan yardım almak isterseniz yorum kısmından uzmanımıza sorabilirsiniz.

Ssk’dan bağkura geçiş dilekçesi örneği

Yukarıda da belirttiğimiz bağkur’dan ssk’ya geçiş dilekçesi örneği ile başvuru yapılması gerekmiyor. Yanı şekilde SSK’dan bağkura geçerken de dilekçe vermenize gerek yok. SGK sistemi otomatik olarak bağkuru devreye alıyor. Ancak yine de e-devlette 4/b hizmet bilgisi kısmını bir kontrol edin. Eğer SSK’dan çıktıktan sonra bağkur devreye girmediyse bağlı olduğunuz SGK’ya kimliğiniz ile giderek başlatın. Dilekçe istemezler.

Bağkuru ssk aktarmak için dilekçe vermek gerekir mi ?

Bağkuru ssk’ya aktarmak emeklilikte daha erken emekli aylığı bağlanmasını sağlar. Hizmet birleştirme olarak tanımlanan bu işlem için önceden dilekçe vermenizde yarar olacaktır. Bu şekilde dosyanız emekli maaşı bağlanması için hazır olur ve dilekçe verdiğinizde sadece aylık bağlama sürecine geçilir, bağkuru sigortaya aktarma işlemini önceden gerçekleştirmiş olursunuz, ayrıca hizmet birleştirme süreci için beklemek zorunda kalmazsınız. SGK hizmet birleştirme başlıklı sayfamızı ziyaret ederek bağkur’dan ssk’ya prim aktarmak için hizmet birleştirme dilekçesini nasıl verebileceğiniz ve örnek dilekçelere göz atabilirsiniz.

SGK Bağkur birleştirme e-devletten yapılabilir mi ?

Şu anda 4a yani SSK ile 4/b yani bağkurun birleştirme işlemleri e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. Hizmet birleştirmesi için dilekçe ile SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. Dilekçe örnekleri yukarıda bağlantısı verilen SGK hizmet birleştirme başlıklı yazımızda sizinle paylaşılmıştır.

Bağkurdan isteğe bağlı sigortaya geçiş nasıl yapılır ?

Zorunlu bağkur kapsamında ÇKS kaydı, şirket ortağı, esnaflık gibi kapsamlarda prim öderken isteğe bağlı sigortaya geçiş yapamazsınız. Eğer belirtilen tüm bu faaliyetlerinizi sonlandırdıysanız, Türkiye’de ikamet ediyorsanız ve herhangi bir kapsamda zorunlu sigortalılığa tabi değilseniz isteğe bağlı sigortaya geçiş yapabilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan nasıl geçiş yapabileceğinize dair bilgi bulabilir, ayrıca gerekli belgeleri de indirebilirsiniz.

4B’den 4A’ya geçiş emeklilik şartları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarım bağkurdan ssk’ya prim aktarma konulu bu yazımız sizin için yararlı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Bağkur’dan Ssk’ya Geçiş 2022” üzerine 2 yorum

 1. iyi günler sgk girişim 1994 sgktoplam gün sayım 261 günüm var
  bağkur girişim 2008 5510 günüm var eyet de nasl faydalanırım teşekürler

  Cevapla
 2. 23 07 1997 sigorta girisim 1994 askerliğimi var
  SSK günün 3500
  Başkur günüm 1338
  Doldurulan Başkurt 1800
  Son girisim bağ kur eyt 5000 veya üzeri bazalinir ise ssk dan emekli oturmuyum bağ gunlerimi yarır isem SSK danmi emekli olurummuyum yoksa 9000 bin Başkur istenecek

  Cevapla

Yorum yapın