Bakıcı Sigorta Primi Hesaplama, Teşvik Şartları 2021

4

Bakıcı sigorta primi bebek bakıcısı ve ya hasta bakıcısı çalıştıracakların en çok araştırdıkları konuların başında gelmekte. Ev hizmetlerinde çalıştırılan herkesin zorunlu olarak SGK Ek 9 10 günden fazla ya da ek 9 10 günden az sigortalanması zorunludur.

Bakıcılar için ödenecek sigorta prim tutarları işveren ve çalışanın teşvikten yararlanma durumuna göre farklılık gösterir. Bu yazımızda bakıcı sigorta başvurusu nasıl yapılır, bakıcı sigortası ne kadar, hasta ve bebek bakıcı sigortası nasıl yapılır konularında bilgi bulabilirsiniz.

Bakıcılara sigorta zorunluluğu ?

Ev hizmetlerinde çalıştırılan bebek, hasta bakıcılarının sgk ev hizmetleri kapsamında sigortalanması kanunen zorunludur. Bakıcıyı sigortasız çalıştıranlar hakkında tespit edilmesi durumunda ağır idari para cezaları uygulanabilmektedir.

Bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Bakıcıların sigorta girişleri ev hizmetleri kapsamında yapılır. Eğer bakıcınız ay içerisinde 10 günden az yani toplamda 75 saatten az çalışıyorsa ev hizmetleri on günden az kapsamında sadece brüt günlük asgari ücretin %2’si kadar prim ödersiniz. Eğer 75 saatten fazla ise 10 günden fazla kapsamında aylık prim ödemeniz gerekir. On günden az ve on günden fazla prim tutarları aşağıda belirtilmiştir. Bakıcı sigortası başvurusu yapmak ve gerekli evrakları temin etmek için hemen https://www.sskisveren.com/ek-9-10-gunden-fazla-ev-hizmetleri-basvurusu-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakıcı sigorta primi ne kadar 2021

Asgari ücretin belli olması ile birlikte tüm teşvikler esas alınarak bakıcı sgk primi ne kadar sorusunun cevabı aşağıda ayrı ayrı verilmiştir.

 • Ödenecek aylık prim tutarları teşvik durumuna göre farklılık gösterir.Bunlar için bakıcı sigortası hesaplaması brüt asgari ücretin günlük tutarının %2’si oranında yapılır.  10 günden az kapsamında bildirim yapılanlar için günlük ödenecek sigorta prim tutarı 2,38 TL dir.
 • Ek 9 10 günden fazla çalıştırılan bakıcı için geçmiş borcu olan ve herhangi bir teşvikten yararlanmayanlar için aylık prim tutarı 1.341,56 TL’dir.
 • Prim ödemesini düzenli yapan, 5 puanlık indirimden yararlananlar için aylık prim 1.162,69 TL,
 • 6111 teşvikinden yararlananlar için ise asgari ücret desteği ile birlikte aylık prim tutarı 608,18 TL dir.
 • Yukarıda belirtilen tutarlar üzerinden 75 TL asgari ücret desteği de indirilecek.
 • Diğer ev hizmetleri çalışanları için ödenecek aylık teşvikli ve teşviksiz güncel prim tutarlarına ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yabancı bakıcı sigorta primi ne kadar 2021 ?

Yabancı bakıcı sigorta teşviklerinden belirtilen şartları sağlamaları halinde aynen Türk vatandaşları gibi yararlanma hakkına sahiplerdir. Yukarıda belirtilen aylık ve günlük prim tutarları aynen yabancı ev hizmetlisi çalışanları için de geçerlidir.

Yarım gün bakıcı sigorta primi ne kadar ?

Yarım gün çalıştırılan bakıcı için hem net maaşın hem de ödenecek sigorta priminin saat hesabı üzerinden yapılması gerekiyor. Yarım gün çalışan hasta ve bebek bakıcısı sigorta primi hesaplamasını toplam çalışma saatini 7,5’a bölerek kaç gün sigorta bildirimi yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz ve yukarıda belirtilen hasta/çocuk bakıcısı sigortası aylık prim tutarları üzerinden ne kadar prim ödemeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Günlük sigorta ne kadar ?

Sigorta maliyeti hesaplamasına göre ev hizmetlerinde günlük olarak çalıştırılacak kişiler için sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenmesi yeterli olacaktır. Yukarıda ev hizmetlerinde 10 günden az çalıştırılanlar için evde bakıcı sigorta primi ne kadar kısmında belirtilen tutar kadar ve cüzi miktarda ödeme yapılır. Ancak işveren olarak bildirim yapacaksanız bu durumda sigorta prim tutarı farklılık gösterir. Bunun için güncel tutarlara asgari ücret sigorta primi ne kadar sayfamızdan göz atmanızı öneririm.

Bakıcı sigorta teşvik 2021

Hasta ve çocuk bakıcısı sigorta teşvikleri çalıştıranlar açısından büyük önem arz etmektedir. Bakıcı çalıştıranların birçok sigorta prim teşvikinden yararlanma hakları vardır.

 • 6111/4447-10. madde teşviki olarak adlandırılan teşvikten yararlanabilmek için işe alınan çalışanın bayan olması ya da 18-29 yaş arasında erkek olması, daha önce bu teşvikten yararlanmamış olması, işe alındığı tarihten itibaren son 6 ay öncesinde sigortalı çalışmamış olması halinde en az 24 ay boyunca sigorta priminin yarısından fazlasını devlet öder. İşkur kaydı varsa ilave 6 ay teşvikle toplam teşvik süresi 30 ay olur.
 • 27103 olarak da adlandırılan 4447-19. madde sgk bakıcı parası teşviğinde ise eğer işe alınan işçi son 3 ay öncesinde çalışmadıysa en az 12 ay, işkur kaydı da varsa en az 15 ay teşvikten yararlanır. Bu teşvik kapsamında sigorta priminin tamamını devlet öder.
 • Yukarıdaki teşviklere ilave olarak prim ödemesini düzenli yapan ve geçmiş dönem prim borcu olmayan işverenler 5 puanlık daha prim indiriminden yararlanırlar.
 • Tüm teşvikler hakkında daha fazla ayrıntı ve bilgi için sgk teşvikleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hasta ve bakıcı ücretleri 2021

Hasta ve bebek bakıcısına sigorta nasıl yapılır ile bakıcılar için sigorta primi ne kadar sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim evde bakıcı sigortasına ilave olarak ödenecek en düşük net asgari maaş tutarına.

 • 30 tam gün üzerinden sigortası yapılanlara asgari ücret üzerinden 2021 yılı için ödenmesi gereken net maaş tutarı 3.040,88 TL ‘dir.
 • Yarım gün bebek bakım ücreti hesaplanırken 30 tam gün üzerinden hesaplanan tutarın ikiye bölünmesi gerekmektedir.
 • Üzerinde verilecek olan maaş tamamen çalıştıran ile çalışacak olan arasındaki sözleşmeye bağlıdır. Net maaşın yüksek ödenmesi durumunda sigorta priminin de buna göre hesaplanması gerektiğini unutmayın.

4 Yorum
 1. Selçuk Varol

  Merhaba Mehmet Bey. İşe yeni aldığımız bebek bakıcımız için edevlet üzerinden( kurumdan yapmadılar) önce kolay işveren kaydı sonrasında teşvik başvurusu yaptık. Ancak teşvik olarak sadece 5510 sayılı %5lik seçeneği çıkıyor. Daha yüksek oran sağlayan teşviklerden neden yararlanamadığımızı bir türlü öğrenemiyoruz. Bu konuda tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim. Iyi çalışmalar.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sigortalı ya da işveren olarak şartları sağlamıyor olabilir misiniz acaba?

 2. Oğuz Şenol

  Merhaba,
  İlk defa yabancı hasta ve yaşlı bakıcısı çalıştıracak ve ilk defa çalışacaklar (yabancı uyruklu kadın, iş kur kaydı yeni yapılacak) için, ek 1 bildirgesinde pirim teşvikleri seçiminde;

  5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin (1) bendi ☒
  4447 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi ☒
  4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesi ☐

  şeklinde seçenekler var. Bunların dışında bir teşvikten yararlanmak mümkün müdür?
  Yukarıdaki seçimler doğru mudur?

  Bilgilendirmenizi rica ederim.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Bunların dışında da 4447-19. madde teşviği var. Bunu da kendiniz ilave olarak işaretleyebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.