Bebek Bakıcı Fiyatları 2021 ( Güncel )

0

Bebek bakıcı fiyatları 2021 yılında ne kadar ? Ülkemizde çalışan kadın istihdam oranı her geçen yıl artış göstermektedir. Çalışan kadınların en büyük sorularından birisi de tabi ki çocuklarına bakacak olan bakıcılar ve maliyetleri. Evde çocuk bakmak fiyatları büyükşehirlerde bir hayli yüksek rakamlara ulaştı. Bebek bakıcı maaşı küçük yerlerde büyükşehirlere nazaran biraz daha düşük olsa da yine de aileler için büyük maliyetler oluşturabilmekte.  Bu yazımızda 2021 yılı için bebek bakıcıları ne kadar maaş alıyor, yarım gün çocuk bakımı ne kadar gibi çocuk bakıcısı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Bakıcı sigortasının ev hizmetleri kapsamında yapılması gerekmektedir. Eğer bakıcının toplam çalışma süresi ay içerisinde 10 günden fazla ise ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar, az ise ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar kapsamında bildirilmesi gerekiyor. Eğer bakıcı 10 günden fazla çalışacaksa başvuru ve bildirim işlemlerini nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi için ek 9 10 günden fazla ev hizmetleri başvuru sayfamızı ziyaret ederek adım adım nasıl başvuracağınız hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bakıcıya sigorta primi ne kadar ödeniyor ?

Bakıcı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek sigorta primi brüt kazanç ile işveren ve bakıcının teşvikten yararlanma durumuna göre farklılık gösterir. Hatta 7103 gibi bazı teşviklerde şartlar sağlanıyorsa en az 12 ay boyunca sigorta primi devlet tarafından da ödenebilmekte. Brüt kazanca göre 2021 yılı için güncel teşvikli ve teşviksiz bakıcı sigorta maliyeti hesaplamak için bakıcı sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 bebek bakıcı ücretleri ne kadar ?

Gelelim asıl konumuz olan çocuk bakıcısı maaşları ne kadar sorusunun cevabına. Evde çocuk bakımı fiyatları bakıcı ile ailenin anlaştığı fiyata göre farklılık gösterir. Kanunen haftada en az 45 saat çalışan bakıcıya en az asgari ücret seviyesinde evde çocuk bakım parası ödenmesi ve sigortalılığın sağlanması zorunludur. Haftalık çalışma süresi 30 saatin altında çalışanlar kısmi süreli çalışan kapsamında değerlendirilebilir ve yarım gün bebek bakım ücreti kapsamında maaşları hesaplanarak ödenebilir.

2021 yılı için bebek bakıcılığı maaşı şu kadardır demek zordur. Zira 1000 TL çocuk bakıcısı maaşları ödeyen de var 7-8 bin TL ödeyen de var. 30 tam gün çalışan ve asgari ücrete göre bildirim yapanlar için 2021 yılında ödenmesi gereken net ve en düşük bebek bakıcılığı fiyatları 3801,09 TL olacaktır. Yani asgari ücret üzerinden sigorta bildirimi yapılıyorsa en düşük bebek bakıcısı maaşları 2021 yılı için bu tutardan az olamaz.

Yarım gün bakıcı fiyatları 2021

Gelelim yarım gün çalışan çocuk bakım ücretine. Yarım gün olsa bile haftalık toplam çalışma saati 45 saatten az olmayanlara tam ve en az asgari ücret seviyesinde maaş ödenmesi gerekmektedir. Tabi bunu yapan çok azdır. Yarım gün çalışan için çocuk bakma ücreti ne kadar sorusunda tek bir cevap vermek zordur. Zira 500 TL’den başlayan yarım gün evde bebek bakım ücretleri 3000-4000 TL seviyelerine kadar çıkabilmektedir. Eğer yarım gün çalışan çocuk bakım ücretleri asgari ücrete göre hesaplanacaksa 2021 yılı için en düşük 1900 TL maaş ödenmelidir.

Saatlik bakıcı fiyatları ne kadar ?

Yukarıda tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanlar için evde çocuk bakmak ne kadar konusunda güncel ücretleri belirttik. bakıcı ücreti hesaplaması saat esasında yapılacaksa ve 2021 yılı için asgari ücrete göre hesaplanacaksa saat ücretinin 17,00 TL’den az olmaması gerekmektedir. Asgari ücret esas alınmayacaksa saatlik ya da günlük bebek bakıcı fiyatları aile ve bakıcı arasındaki anlaşılan tutar esas alınarak hesaplanabilecektir. 2021 yılı için saatlik çocuk bakıcı maaşı ortalama 15-40 TL arasında değişebilmektedir.

İkiz bebek bakıcısı fiyatları ne kadar ?

İkiz bebeklere bakmak tek bebeğe bakmaya göre çok daha zahmetli olacağından bakıcılar daha fazla çocuk bakma fiyatları talep etmektedir. İkiz bebek tam gün bakıcı fiyatları genellikle tek bebek aylık bakıcı fiyatlarına göre %20-25 oranında daha fazla olmakta. Eğer ikiz bebek tam gün bebek bakım ücretleri asgari ücrete göre hesaplanacaksa 2021 yılı için ödenmesi gereken en düşük maaş 3800 TL altında olamaz. Onun dışında ikiz bebeklere ödenecek maaşlar aile ile bakıcı arasındaki anlaşmaya göre belirlenmekte. Ortalama 2021 yılı için 1500 TL’den başlayan ikiz çocuk bakım fiyatları 4000-5000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yatılı bakıcı fiyatları 2021

Yatılı bebek bakıcıları kaç para alıyor sorusu da bize sık soruluyor. Peki yatılı bebek bakım ücretleri ne kadar ? Yatılı çocuk bakım maaşı ne kadar sorusu için tek ve net bir maaş belirtmek maalesef zor. Aile ve bakıcı arasındaki anlaşmaya göre bebek bakma fiyatları farklılık gösteriyor. Yatılı çocuk bakıcı maaşları 2021 yılında ortalama 2500 TL’den başlıyor ve 7000-8000 TL tutarlarına kadar yükselebiliyor. Yatılı bakıcı asgari ücret üzerinden maaş ödenecekse 2021 yılı için en düşük bebek bakıcı maaşlarının 3801,00 TL olması gerekmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.