2021 Bes Kesintisi Ne Kadar Oldu ?

0

Bes kesintisi ne kadar 2021 hesaplama işlemi zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile kendi isteğine bağlı olarak sisteme dahil olarak tarafından merak edilmektedir. Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil edilenlerin brüt maaşları üzerinden bireysel emeklilik kesintileri hesaplanmaktadır.

Bu yazımızda 2021 asgari ücret bes kesintisi ne kadar, bes kesintisi hesaplaması nasıl yapılır gibi bireysel emeklilik kesintisi 20210 konusunda sıkça sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

2021’de BES zorunlu mu ?

Özel sektörde 4a yani ssk kapsamında çalışanlar ile devlet dairesinde işçi ve ya memur kadrosunda çalışanlar ile diğer tüm sözleşmeli memurlardan 45 yaşın altında olanlar için otomatik katılımlı BES zorunludur. Bes kesintisi zorunluluğu sistemden çıkamayacağınız anlamına gelmiyor. Aşağıda belirtilen hükümler ve süre şartları çerçevesinde sistemden istediğiniz zaman çıkma hakkına sahipsiniz.

Bes nedir ?

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi kişilerin katkı payı ödemek suretiyle en az 10 yıl katkı payı ödemeleri ve 56 yaşını tamamlamaları halinde ikinci emeklilik hakkı kazandıkları sistemdir. Sistemde zorunlu ve isteğe bağlı olmak üzere iki çeşit uygulama vardır. Bu yazımızda çalışanlar ve devlet memurları için zorunlu olan BES sistemi üzerinde durulacak ayrıca asgari ücret bireysel emeklilik kesintisi konusunda bilgi verilecektir.

Zorunlu bes sistemi nedir ?

Zorunlu BES diğer adı ile otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi 45 yaş altı sigortalı çalışanlar ile devlet memurlarının sisteme otomatik olarak dahil edildiği bir bireysel emeklilik türüdür. Bu sistemde emekli olabilmek için en az 10 yıl süre ile katkı payı ödemeniz ve 56 yaşı bitirmeniz gerekiyor.

Sistemde brüt maaş ve ya taban aylık üzerinden her ay %3 oranında katkı payı işveren tarafından maaştan kesilerek çalışan adına açılan BES hesabına aktarılır. Kişiye katkı payına ilave olarak %25 oranında devlet katkısı ödenir. Sistemde kalmak zorunlu değildir. Açılış tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde ayrılmanız durumunda ödenen katkı payları herhangi bir kesinti yapılmadan iade edilir. 6 ay geçtikten sonra da çıkış için başvuru yapabilirsiniz ancak bu durumda katkı payı üzerinden kesinti yapılabilir.

Zorunlu bireysel emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine katılış tarihinizi, toplam ödenen katkı payı tutarı, devlet katkısı, sistemde biriken toplam ödeme tutarı ve emeklilik durumunuz gibi tüm bilgilerinizi bireysel emeklilik şirketinizin çağrı merkezinden ve ya online sistemlerinden öğrenebilirsiniz. Bireysel emeklilik şirketinizin internet sayfasına girerek üyelik kaydı oluşturabilir ve giriş sağladıktan sonra bes sorgulaması yaparak tüm bilgilerinize erişim sağlayabilirsiniz.

E-devlette otomatik ya da isteğe bağlı olarak katılım sağlamış olduğunuz tüm BES hesaplarınızı sorgulayabilirsiniz. İsteğe bağlı ya da zorunlu bes sorgulaması için aşağıda verilen bağlantılardan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

T.c. kimlik no ile bireysel emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Bireysel emeklilikte sorgulama işlemleri Bireysel emeklilik şirketinin sayfasından ya da yukarıda verilen e-devlet sayfalarından yapılabilmektedir. Bunlara ilave olarak T.C. numarası ile sorgulama yapılabilen başka bir uygulama bulunmamaktadır.

Zorunlu bes çalışan sayısı 2021

01 Ocak 2020 tarihinden itibaren en az 5 ya da üzeri çalışanı olan işyerlerinde çalışan personel için otomatik katılımlı bireysel emeklilik zorunludur. Ayrıca Kamu kurumlarında çalışan şartı aranmadan tüm Kurum ve Kuruluşlarda katılım zorunludur.

Bireysel emeklilik dezavantajları nelerdir ?

Bireysel emeklilik sistemi aslında emeklilik olarak adlandırılsa da bir çeşit bireysel birikim sistemidir. Yani siz belirlenen süre boyunca ve belirlenen katkı payı ile ödeme yapıyorsunuz ve ödediğiniz bu paralar bankalar tarafından kullanılmakta ve fonlarda değerlendirilmekte. Tabi fonlardan kazanılan tutarlar size de yansıtılmakta.

Süre sonunda yani sistemde 10 yıl kalıp 56 yaşı tamamladığınızda sistemde biriken paranızı toplu olarak alabiliyor ya da kendi belirlediğiniz miktarda eşit taksitlerle alabiliyorsunuz. Sistem aslında birikim açısından avantajlı ancak emeklilik süresini beklemeden ayrıldığınızda ödediğiniz tutarlar kesinti yapılarak iade edilmekte. Bu en büyük dezavantajı. Bunun yanında doğru fonlama yapmadığınızda getirisi o kadar da yüksek olmamakta. Evet %25’lik devlet katkısı var ama uzun vadede düşünüldüğünde de çok da getiri sağlayan bir sistem olduğunu söyleyemeyiz.

Bizzat test eden birisi olarak şunu söyleyebilirim. 2011 yılında BES hesabı açtım ve getirisi yüksek fonlara dağıttım katkı paylarını. BES’e ödediğim para kadar da her ay gram altın aldım. Süre sonunda altın neredeyse 5’e katlanırken BES’e ödediğim paranın sadece 2 katı kadar değerlendiğini gördüm. Yani yapabiliyorsanız döviz ya da altına yatırım yapın bence daha avantajlı tabi takdir yine sizin.

İlla ki ileride bir güvencem olsun diyorsanız isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde prim ödeyin. Hem devlet güvenceli aylık alırsınız hem de avantajları daha fazladır. İsteğe bağlı sigorta ödemek için gerekli şartlar ve güncel prim tutarları için  isteğe bağlı sigorta primi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bes kesintisi hesaplama 2021

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil edilen sigortalı çalışanlar ve memurlardan aylık olarak bireysel emeklilik katkı payı kesintisi yapılmakta ve bu kesintiler kişi adına açılan bireysel emeklilik hesabına aktarılmakta. Zorunlu bes oranı esas alınarak iİşverenler ve Kamu Kurumları tarafından aktarılan bu katkı payları fonlarda değerlenmekte ve sistemde belli süre kalan ve şartları sağlayanlara emekli maaşı bağlanmakta. Bes kesintisi hesaplama asgari ücretli ve devlet memurları için aşağıdaki gibi olacaktır.

Zorunlu bes hesaplama tablosu

Hem 4a ssk kapsamında çalışan sigortalıların hem de devlet memurlarının maaşlarından yapılan aylık zorunlu bes kesinti oranı brüt maaş üzerinden %3’tür. Sigorta bildirimleri asgari ücret üzerinden yapılanlar için 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılan kesinti tutarı 107,33 TL dir. Devlet memurları için ise aylık kesinti tutarı 120-150 TL arasında değişmektedir.

Bes kesintisi oranı 2021

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde kesinti oranı çalışanın brüt maaşı üzerinden %3 olarak yapılmaktadır. Bu oran sigortalı yani 4a ssk kapsamında özel sektörde çalışanlar için geçerlidir. Devlet memurlarının da taban brüt aylıkları üzerinden %3 oranında kesinti yapılmaktadır. Bu oranlar esas alınarak sigortalılardan ve devlet memurlarından kesilecek ortalama zorunlu bes kesintisi tutarları aşağıdaki gibi olacaktır.

Asgari ücret bes kesintisi 2021

Peki asgari ücretten bes ne kadar kesilecek ? Yukarıda da belirttiğimiz gibi asgari ücretli olarak ssk kapsamında çalışanların brüt maaşları üzerinden %3 oranında zorunlu bireysel emeklilik katkı payı kesintisi yapılmakta. 2021’de brüt asgari ücret 3.577,50 TL.  Bes kesinti hesaplama formülüne göre aylık olarak asgari ücretliden yapılan kesinti de bu durumda 107,33 TL olmakta.

Kamuda çalışanlar ve devlet memurları için ortalama aylık kesinti ise taban aylığa göre farklılık göstermekte olup 2021 yılı için bes asgari katkı payı 120-150  lira aralığında olacaktır.

Bes öğretmen kesintisi ne kadar 2021

Yukarıda bireysel emeklilik kesintisi hesaplaması kısmında da belirttiğimiz gibi devlet memurlarının maaşından kesilecek olan bes kesintisi taban aylık üzerinden %3 olarak hesaplanmaktadır. Dolayısıyla Zorunlu BES’te öğretmen için katkı payı 2021’de 120-150 TL arasında olacaktır.

Bireysel emeklilik ayrılma hesaplama

Peki ayrılma durumunda bes ne kadar kesiliyor ? Hem sisteme otomatik olarak dahil edilenler hem de sisteme kendi isteği ile katılanlar  ödeme zorluğu yaşamaktan, sistemin mantıksız gelmesinden ya da başka sebeplerden sistemden ayrılmak istemekte.

Sistemden ayrılış talebini iletmeden önce bireysel emeklilik şirketinizi arayarak toplam katkı payı tutarı, devlet desteği tutarı ve sistemden çıkış yapmanız durumunda isteğe bağlı ya da zorunlu bes kesintisi hesaplaması yaptırarak ne kadar kesinti yapılacağı ve elinize ne kadar net ödeme geçeceği konusunda bilgi almanızı öneririz. Sistemden çıkış durumunda kesintiler çıkıldıktan sonra elinizde net kalacak ücreti öğrenmeden çıkış talebinizi iletmemenizi öneririz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.