Beyan ile Trafik Cezası Ödemesi Nasıl Yapılır ?

0 14

Beyan ile trafik cezası ödemesi işlemi ceza uygulanan kişilerin en çok araştırdıkları konuların başında gelir. Emniyet ya da Jandarma tarafından uygulanmış olan trafik cezaları hemen sistemde görünmez. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödendiğinde de %25 oranında indirim sağlandığından sistemde görünmeyen borçları beyan usulü ödemek gerekir.

Trafik cezası tahakkuk etmeden beyan usülü ödemesi online olarak interaktif vergi dairesi üzerinden kolayca yapılabilmekte. Yazımızda ödemeyi nasıl yapabileceğiniz ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

İnteraktif vergi dairesinden beyanla trafik cezası ödeme

Ödeme işlemi için kredi kartı ya da banka kartı gerekmektedir. Ödemeler havale ile yapılamamaktadır. Ödeme işlemini yapmak için;

  • Öncelikle buradan E-devlet ile giriş seçeneğini kullanarak uygulamaya giriş yapın ⇒ internet vergi dairesi girişi.
  • Sisteme giriş sağladıktan sonra sırasıyla ÖDEME VE BORÇ İŞLEMLERİ-Beyanlı Trafik Para Cezası Ödeme menüsüne geliniz.
  • Açılan sayfada ceza uygulanan aracın plaka numarası, Seri ve Sıra Numarası ( ceza tebligatında yazar ), uygulanan ceza tutarı ( anaparasını yazın),  Cezanın düzenlenme tarihine cezanın düzenlendiği tarih, tebliğ tarihine ise tebliğ aldığınız tarihi yazın. Aynı gün yazılıp elden tebliğ edildiyse ikisine de aynı tarihi yazın. Eğer henüz tebliğ almadıysanız giriş yaptığınız tarihi yazın.
  • Bunları yazdıktan sonra sistem size şu şekilde uyarı verecektir ” Girilen seri sıra numarasıyla adınıza kayıtlı bir ceza bulunmamaktadır. Lütfen seri sıra numarasını kontrol ediniz. Beyanen ödemeye, ceza bilgilerini kendiniz girerek de devam edebilirsiniz.” Tamam diyerek devam edin. Zaten henüz sistemde olmadığı için beyanen ödeme yapacağız. Eğer borç sistemde varsa zaten tahakkuk ve ceza tutarları otomatik olarak dökülecektir.
  • Tüm bilgileri girdikten sonra HESAPLA yapın. Sonrasında ÖDE diyerek devam edin. Son aşamada kredi kartı bilgilerinizi girerek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Trafik cezası taksitle ödenir mi ?

Dilerseniz trafik cezası borçlarınızı taksitle ödeyebilirsiniz. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde vergi dairesine başvuru yapmanız halinde az bir faiz farkı ile borçlarınız 4 eşit taksite bölünür. Tabi ilk taksidi ödemeniz istenir ve bundan sonra kalan kısım 3 takside bölünür.

Ayrıca tebliğ tarihinden itibaren 15 günlük sürenin dolduğu cezaları ise 36 aya kadar taksitle ödeyebilirsiniz. 6183 Sayılı Kanunun 48. maddesine istinaden yapılacak taksitlendirmede borca senelik yaklaşık %15 oranında tecil faizi uygulanır. Borç ödemek istediğiniz taksit sayısına bölünür. İlk taksidi ödedikten sonra taksitlendirme gerçekleştirilir.

Trafik cezası taksitlendirme başvurusu nasıl yapılır ?

Taksitlendirme başvuru işlemini yine interaktif vergi dairesinde yer alan ÖDEME VE BORÇ İŞLEMLERİ-Taksitlendirme/Tecil Talep işlemleri (6183 S. Kanunun 48. Maddesi Kapsamında) menüsünden yapabilirsiniz. Başvurunuza istinaden vergi dairesi işlemleri başlattıktan sonra sizi arayarak ödemeniz gereken peşinatı iletir. Bu peşinatı ödedikten sonra taksitlendirme yapılır. Bu süreçten sonra artık aylık olarak taksit ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Trafik cezalarına yeniden af ve yapılandırma gündemde. Yeni vergi affı düzenlemesi ve tüm ayrıntıları, güncel gelişmeleri Vergi affı sayfamızda bulabilirsiniz.

Trafik cezası hakkındaki sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.