Beyan ile Trafik Cezası Ödemesi Nasıl Yapılır ?

Beyan ile trafik cezası ödemesi işlemi ceza uygulanan kişilerin en çok araştırdıkları konuların başında gelir. Emniyet ya da Jandarma tarafından uygulanmış olan trafik cezaları hemen sistemde görünmez. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödendiğinde de %25 oranında indirim sağlandığından sistemde görünmeyen borçları beyan usulü ödemek gerekir. Trafik cezası tahakkuk etmeden beyan usulü ödemesi online olarak interaktif vergi dairesi üzerinden kolayca yapılabilmekte. Yazımızda ödemeyi nasıl yapabileceğiniz ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Beyanlı trafik cezası ödeme nedir ?

Öncelikle beyan ile trafik cezası ödeme nedir konusuna kısaca değinelim. Beyanla trafik para cezası ödeme henüz trafik cezasının sistemde görünmeden erkenden ödenmesi durumudur. Çoğu durumda trafik cezaları yolda kişilere elden tebliğ edilir. Bu cezaların sisteme yüklenmesi ve dolayısıyla bu borcun tahakkuk etmesi biraz zaman almakta. Bu durumda kişiler indirim süresinde ödeyemeyeceği için %25 tutarındaki indirimden yararlanamamaktadır. İşte beyanla ceza ödeme henüz ceza tahakkuk etmeden erkenden ödeme işlemidir. Yazımızın devamında online olarak beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılır konusunda bilgi verilecektir.

İnteraktif vergi dairesinden beyanla trafik cezası ödeme

Beyanlı trafik cezası ödeme işlemi için kredi kartı ya da banka kartı gerekmektedir. Beyan usulü trafik cezası ödeme havale ile yapılamamaktadır. Beyanlı ceza ödeme işlemini yapmak için;

  • Trafik cezası beyanlı ödemesi için öncelikle buradan E-devlet ile giriş seçeneğini kullanarak uygulamaya giriş yapın ⇒ internet vergi dairesi girişi.
  • Sisteme giriş sağladıktan sonra sırasıyla ÖDEME VE BORÇ İŞLEMLERİ-Beyanlı Trafik Para Cezası Ödeme menüsüne geliniz.
  • Açılan sayfada ceza uygulanan aracın plaka numarası, Seri ve Sıra Numarası ( ceza tebligatında yazar ), uygulanan ceza tutarı ( anaparasını yazın),  Cezanın düzenlenme tarihine cezanın düzenlendiği tarih, tebliğ tarihine ise tebliğ aldığınız tarihi yazın. Aynı gün yazılıp elden tebliğ edildiyse ikisine de aynı tarihi yazın. Eğer henüz tebliğ almadıysanız giriş yaptığınız tarihi yazın.
  • Bunları yazdıktan sonra sistem size şu şekilde uyarı verecektir ” Girilen seri sıra numarasıyla adınıza kayıtlı bir ceza bulunmamaktadır. Lütfen seri sıra numarasını kontrol ediniz. Beyanen ödemeye, ceza bilgilerini kendiniz girerek de devam edebilirsiniz.” Tamam diyerek devam edin. Zaten henüz sistemde olmadığı için beyanen ödeme yapacağız. Eğer borç sistemde varsa zaten tahakkuk ve ceza tutarları otomatik olarak dökülecektir.
  • Tüm bilgileri girdikten sonra HESAPLA yapın. Sonrasında ÖDE diyerek devam edin. Son aşamada kredi kartı bilgilerinizi girerek online trafik cezası ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kredi kartı ile trafik cezası ödemesi nasıl yapılır ?

Trafik cezası ödeme beyanlı olarak yukarıda anlatıldığı gibi yapılabilmektedir. İnteraktif vergi dairesine yüklenen diğer adı ile tahakkuku yapılan trafik cezalarını kredi kart ile interaktif vergi dairesi üzerinden kolayca ödeyebilirsiniz. Yapmanız gereken Trafik cezası Ödeme e-Devlet menüsüne T.C. numaranız ve E-devlet şifrenizle giriş yapmak. Sonrasında ekran talimatlarını izleyerek kolayca ödeme yapabilirsiniz.

Trafik cezası sorgulaması nasıl yapılır ?

Bazı durumlarda bizden habersiz trafik cezaları kesilebilmekte. Özellikle EDS cezaları en sık rastlanan cezalar olmakta. Bu nedenle dönem dönem adınıza tahakkuk eden ceza olup olmadığını sorgulamakta yarar bulunmaktadır. Trafik cezası borç sorgulama işlemleri de e-devletten yapılabilmektedir. Bir üst başlıkta verilen ödeme linki aynı zamanda cezaların sorgulanabileceği menü olarak da kullanılabilmektedir. İlgili menüyü ziyaret ederek adınıza tahakkuk eden trafik cezası borcu olup olmadığı hakkında sorgulama yapabilirsiniz.

T.c. ile trafik cezası sorgulaması nasıl yapılır ?

Trafik cezası online sorgulama ve ödeme işlemleri yalnızca şifre ile ve e-devlet ya da interaktif vergi dairesi üzerinden yapılabilmektedir. Sorgulama için bağlantı üst tarafta paylaşılmıştır. Bunun dışında T.C. ile şifresiz sorgulama internetten yapılamamaktadır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa en yakın Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne giderek sorgulama yaptırabilirsiniz.

Trafik cezası taksitle ödenir mi ?

Dilerseniz trafik cezası borçlarınızı taksitle ödeyebilirsiniz. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde vergi dairesine başvuru yapmanız halinde az bir faiz farkı ile borçlarınız 4 eşit taksite bölünür. Tabi ilk taksidi ödemeniz istenir ve bundan sonra kalan kısım 3 takside bölünür.

Ayrıca tebliğ tarihinden itibaren 15 günlük sürenin dolduğu cezaları ise 36 aya kadar taksitle ödeyebilirsiniz. 6183 Sayılı Kanunun 48. maddesine istinaden yapılacak taksitlendirmede borca senelik yaklaşık %15 oranında tecil faizi uygulanır. Borç ödemek istediğiniz taksit sayısına bölünür. İlk taksidi ödedikten sonra taksitlendirme gerçekleştirilir.

Trafik cezası taksitlendirme başvurusu nasıl yapılır ?

Taksitlendirme başvuru işlemini yine interaktif vergi dairesinde yer alan ÖDEME VE BORÇ İŞLEMLERİ-Taksitlendirme/Tecil Talep işlemleri (6183 S. Kanunun 48. Maddesi Kapsamında) menüsünden yapabilirsiniz. Başvurunuza istinaden vergi dairesi işlemleri başlattıktan sonra sizi arayarak ödemeniz gereken peşinatı iletir. Bu peşinatı ödedikten sonra taksitlendirme yapılır. Bu süreçten sonra artık aylık olarak taksit ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Trafik cezalarına yeniden af ve yapılandırma gündemde. Yeni vergi affı düzenlemesi ve tüm ayrıntıları, güncel gelişmeleri Vergi affı sayfamızda bulabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1