Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Birikmiş emekli maaşı sorgulama işlemleri ve konu hakkında sık sorulan soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Emeklilik için gerekli olan yaş, sigorta süresi ve prim günü gibi şartları sağladıktan sonra emeklilik dilekçesi ile talepte bulunursunuz ve maaşınız takip eden ay başından bağlanır. Bu süreçte kişiler e-devletten sorgulama yaptıklarında net aylık, birikmiş aylık ve günlük ödemeler adı altında tutarlar görürler. Tabi bilmeyince hangi tutarın ne anlama geldiğini anlayabilmek zorlaşmakta.

Bu yazımızda 4c, 4b ve 4a emekli ödeme bilgileri net aylık tutarı nedir, birikmiş ödeme ne anlama gelir, nasıl nereden ve ne zaman alınır gibi konu hakkında sık sorulan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Emekli maaşı e-devlette ne zaman görülür ?

Emekli maaşı talebinde bulunduktan sonra aylık takip eden ayın başından bağlanır.  Bu süreçte sorgulama yaptığınızda sadece tahsis numarası ve ek günlük ödeme tutarları görünür. E-devletten emekli aylık tutarını ve birikmiş tutarları görüntüleyebilmeniz için emekli maaşı ile birikmiş aylıkların bankaya gönderilmesi gerekiyor. Biriken maaş ve net aylık tutarları bankaya gönderildikten sonra siz e-devlette görüntüleme yapabilir ve hem birikeni hem de ek ödeme ile birlikte net emekli maaşınızı görebilirsiniz.

Birikmiş aylık tutarı nedir ?

Öncelikle e-devlet birikmiş aylık tutarı nedir sorusunun cevabını verelim. Emekli maaşı emekli tahsis talep dilekçesini verdiğiniz tarihi takip eden ayın başından bağlanır. Yani 15 Ocak’ta emekli dilekçesi verdiniz ve tüm şartları sağlıyorsanız maaşınız 01 Şubat tarihinden itibaren bağlanır.

  • Bu durumda ilk maaş peşin ödenir ve Şubat ayı için bir maaş peşin alırsınız.
  • Ayrıca emekli maaşınızın ödeneceği tarihe kadar geçen süre için de biriken tutar ödenir. Örneğin 20 Şubat’ta maaş alacaksanız bu durumda 20 günlük de biriken tutar ödenir. İşte bu tutara birikmiş aylık tutarı denilir.
  • Yani size 3000 TL aylık bağlanacaksa bunun 20 günlük tutarı 2000 TL olur ve bu tutara da birikmiş aylık denir.
  • Eğer 2-3 ay sonra alacaksanız birikmiş tutar ödenmeyen tüm ayların maaşlarını kapsar.

Ayrıntılı bilgi için emeklilik dilekçesi verdikten sonra maaş ne zaman bağlanır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk birikmiş ödeme tutarı nasıl sorgulanır ?

İlk emekli maaşı birikmiş ödeme tutarı nedir konusunda yukarıda ayrıntılı olarak bilgi verdik. İlk emekli maaşında birikmiş ödeme tutarı nedir konusunu anladığımıza göre gelelim emekli sandığı, bağkur ve ssk emekli net aylık tutarı ile birikmiş tutarları nasıl sorgulayabileceğimize. E devlette birikmiş para sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz.

  • 4/a SSK net aylık tutarı ve aylık tutarı ile birikmiş tutar sorgulamasını 4A Aylık Bilgisi,
  • 4b yani bağkur Sgk birikmiş maaş sorgulamasını 4b Aylık Bilgisi,
  • 4c emekli günlük ödeme bilgileri, birikmiş ve net tutarlarını ise 4C Aylık Bilgisi menülerinden T.C. numaranız ve E-devlet şifrenizle sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

4a emekli net aylık tutarı ne demek ?

Birikmiş ödemenin ne olduğunuz yukarıda Sgk birikmiş ödeme tutarı ne demek alt başlığında açıkladık. Peki 4a net aylık tutarı nedir ? Bu tutar size ek ödeme dahil her ay ödenecek net emekli maaşı tutarıdır. Bu tutar her yıl Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemin TÜFE verileri esas alınarak zamlanacaktır.

Sgk birikmiş ödeme tutarı nasıl alınır ?

Peki birikmiş aylık tutarı nasıl çekilir ? Tamam net aylık tutarı birikmiş ödeme tutarı nedir anladım ama bu tutarları nereden çekebilirim ? Bu konuda birçok okurumuz zorluk yaşıyor. Bankalar biriken aylıkların gelmediğini söylüyor. Aslında SGK ilk aylığı bankaya gönderdiğinde biriken tutarları da gönderiyor. Emekli biriken aylık ve net tutarlar eğer emeklilik dilekçesinde banka belirttiyseniz talepte bulunduğunuz bankaya gönderilir. Eğer banka belirtmediyseniz hem biriken tutarlar hem de net aylık tutarları Ziraat Bankası’na gönderilir.

İlk bağlanan emekli maaşı ile biriken tutarlar banka hesabınız olsa bile bu hesaplarınıza geçmez. Havale olarak gelir. Dolayısıyla emekli birikmiş ödeme tutarı yatmadı sorunu doğmaktadır. Yapılması gereken;

  • Kişinin T.C. numarası ile SGK’ dan gelen havalelere bakılmasıdır. Eğer aylık ödeme tarihi ve ya sonrasında ise zaten gelen havalelerde hem ilk aylık hem de birikmiş aylık tutarları görüntülenebilecektir.
  • Burada yanlış yapılan bir diğer husus ise aylık ödenme tarihinden önce kişiler bankaya gitmektedir. Örneğin sizin emekli maaşınızın ödeneceği tarih size gelen yazıda ayın 20’si görünüyorsa hem net maaşınızı hem de biriken tutarları aylık ödeme tarihi ve ya sonrasında alabilirsiniz. Bu tarihten önce bankaya giderseniz aylıklar ve biriken tutarlar görüntülenemeyecektir.

Birikmiş emekli maaşı ne zaman yatar ?

Sgk birikmiş aylık tutarı ne demek ve nasıl, nereden alınır hakkında yukarıda bilgi verdik.  Ödeme tutarı emekli maaşınızın ödeneceği tarih ve sonrasında ödenir. Emekli maaşlarının ödeneceği tarih emekli tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir. Birikmiş ödeme tutarını da aylık ödeme tarihi ve sonrasında bankadan alabilirsiniz.

T.C. ile emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemleri T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. T.C. numarası ile şifresiz sorgulama mümkün bulunmamaktadır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa T.C. numaranızla en yakın SGK’ya giderek ya da Alo-170 hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın