Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Alırım 2022 ?

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım ? Evet bu soru emekliliği yaklaşan ve emekli olmayı düşünen herkes tarafından sorulan başlıca soruların başında gelmekte. Herkes için aynı düzeyde ve eşit bir aylık olamaz. Bizim insanlar genelde ben falanca ile aynı zamanda prim ödemeye başladım aynı ödemeleri yaptık ama benim maaşım ondan düşük gibi şeyler söyleyebiliyor.

Bu yazımızda hem emekli maaşlarının nasıl hesaplandığı konusunda bilgi bulabilir hem de bugün emekli olsam ne kadar maaş alabilirim sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Ayrıca 2022 itibariyle emekli olacaklar için 2022 yılına ilişkin aylık tutarları da yazımızda belirtilecektir.

Emekli maaşı hesaplama formülü 2022

Emekli maaşı hesaplamasında en önemli kriterlerden birisi ortalama prime esas kazançtır. Prime esas kazanç çalışma hayatınız boyunca adınıza ödenen sigorta primlerinin ve ya ödemiş olduğunuz bağkur ya da isteğe bağlı sigorta primlerinin brüt kısmı yani emekliliğe esas olan kısmıdır. Prime esas kazanç ortalamasının yüksek olması doğal olarak alınacak emekli maaşının da yüksek olmasını sağlar.

Emekli maaş hesaplamasında dikkate alınan bir diğer önemli kriter ise prim ödemelerinin, çalışmaların ya da borçlanılacak sürelerin geçtiği dönemler. 2000 öncesi dönem için aylık bağlama oranı yüksek olduğundan 2000 öncesi dönemde prim fazla ise yüksek emekli maaşı alabilirsiniz. 2000’den sonraki hizmet arttıkça kademeli olarak alınacak aylık da düşecektir.

Ek5 tarım ssk, çiftçi bağkur gibi prime esas kazancı düşük kapsamlarda prim ödemesi yapanların da maaşları normal ssklı ya da esnaf bağkurlulara göre düşük olabilecektir. Şimdi gelelim ortalama emekli aylık tutarlarına.

SSK’dan bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım ?

4a eski adı ile ssk kapsamında prim ödemelerinin tamamı asgariden ödenen birisinin emekli olması halinde alabileceği ortalama emekli maaşı;

 • 2022 yılı için en düşük 2500,00 TL olacaktır.
 • Eğer prim ödemesi ya da borçlanılan sürenin tamamı 2000’den önce ise bu durumda 2800-3000 lira arasında olabilecektir.
 • 2022 yılı itibariyle SSK’dan malulen emekli ya da vergi indiriminden emekli olacak birisine ödenecek aylık tutarı en düşük 2500 TL olacaktır.
 • SSK 3600 günden emekli olanların hizmetlerin ya da borçlanılan sürenin tamamı 2000’den önce ise 2800-3000 TL arasında, eğer öyle değilse en düşük 2500 TL olacaktır.  3600 günden emeklilik şartları ve maaşı başlıklı yazımızdan hem emeklilik yaşınıza göz atabilir hem de güncel emekli maaşlarını öğrenebilirsiniz.
 • SSK kapsamında 4500 günden kısmi emeklilik maaşı da 2022  yılında en düşük 2500TL olacaktır. 4500 günden emeklilik şartları ve maaşı başlıklı yazımızdan hem ne zaman emekli olacağınızı hesaplayabilir hem de güncel maaş tutarlarına göz atabilirsiniz.

Sigorta ilk başlangıç tarihinizi, toplam prim gün sayınızı, prim ödemelerinizin geçtiği süreleri yorum kısmından ayrıntılı yazmanız halinde ne kadar maaş alabileceğinizi hesap edebiliriz.

4a emekli maaşı hesaplama robotu 2022

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ssk emekli maaşı hesaplama – ne kadar maaş alırım diyenler için geliştirilen hesaplama uygulaması ile ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Hesaplama şifresizdir.  Bunun için;

 • Öncelikle buradan ssk emekli maaşı hesaplaması sayfasına giriş yapın ⇒ ssk emekli maaşı hesaplama uygulaması girişi.
 • Açılan sayfada T.C. numarası, sigorta sicil numaranızı ve diğer bilgilerinizi girdikten sonra hesaplama gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bu uygulama üzerinden yapılan hesaplama gerçeğe yakın aylık tutarı vermektedir.

Bağkur’dan bugün emekli olsam kaç para maaş alırım ?

4b eski adı ile bağ-kur kapsamında alınacak emekli aylıkları prim ödemesinin yapıldığı bağkur koluna göre farklılık gösterir. Genel olarak esnaf bağkurunda prim ödemesi yapanlar çiftçi bağkuruna göre %10-15 daha fazla aylık alırlar.

 • Buna göre 9000 gün yani 25 yıllık hizmet ile 2022’de esnaf bağkurundan emekli olan birisine bağlanacak en düşük emekli maaşı 2500 TL olacaktır.  birisinin alacağı emekli maaşı en düşük 1500 TL olacaktır.
 • Yine 9000 günden İsteğe bağlı bağkur emekli maaşları da en düşük 2500,00 TL olacaktır.
 • Malumunuz bağkurda bir de yaştan 5400 günle emeklilik düzenlemesi mevcuttur. 5400 günden emekli olan bir esnafa, çiftçiye ya da isteğe bağlı bağkurluya 2022 yılı için ödenecek en düşük emekli maaşı 2500 TL olacaktır. 

Bağkura ilk giriş tarihinizi, prim ödemeye başladığınız tarihi ve toplam hizmet sürenizi yorum kısmından yazmanız halinde ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabiliriz.

Emekli sandığından emekli olursam ne kadar maaş alırım ?

Peki emekli sandığında memur olarak bugün emekli olsam kaç para alırım ? Emekli sandığında da 9000 günden ve 5400 günden olmak üzere iki ayrı emeklilik mevcuttur.

 • 2022’de 9000 günden emekli olacak bir memura ödenecek asgari maaş 3800-4200 lira arasında değişmektedir. Aylık göstergesine ve emekli keseneğine göre alınacak aylık tutarı daha da yükselebilmektedir.
 • 5400 günden emekli olacak birisine ortalama 2000-2300 lira arasında, malulen emekli olan memura da taban 3500-3750 lira arasında malulen emekli maaşı bağlanacaktır.

Memuriyete ilk başlangıç tarihinizi, prim ödemesinin geçtiği süreleri, emekliliğe esas kademe ve derecenizi, mezuniyetinizi ve unvanınızı yorum kısmından yazarsanız ne kadar maaş alabileceğinizi hesap edebiliriz.

Ne kadar emekli maaşı alırım e-devletten hesaplama

Bugün emekli olsam kaç para alırım konusunda maalesef şu anda e-devletten geliştirilen bir uygulama ve hizmet bulunmamaktadır. Ancak ssk için e-devlet şifresi olmadan şifresiz bir şekilde ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Onun  da hesaplama sayfası bağlantısı yukarıda paylaşılmıştır.

Henüz emekli değilseniz ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek ve hesaplama yapmak için emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Alırım 2022 ?” üzerine 122 yorum

 1. Merhaba..Şu an en düşük memur emeklisi maaşı 6.000 tl civarı..Emekli Sandığından kısmi emekli olanların maaşı 6.000 tl’den az olur mu? Memurluktan istifa edip 4a lı da çalışmışsa ikramiye alamazmı?

  Cevapla
  • Merhaba. En düşük emekli sandığı aylığı dediğiniz gibi 6000 TL civarı. SSK’ya geçince emekli ikramiyesi alamazsınız. Alabileceğiniz emekli maaşı da düşebilir.

   Cevapla
 2. Hizmet başlangıcım 1/11/1981 bitiş tarihi 14/7/1994 15?yıl 10 ay hizmetim var askeriye de başçavuşdum istifa ettim /68 manul raporum var kaç TL alırım

  Cevapla
  • Merhaba. Hizmetler 2000 yılında önce olduğu için emekli maaşınız yüksek olur. Ancak şu kadar alırsınız demek zor.

   Cevapla
 3. SSK giriş 04/07/2004
  14/09/2010 tarihine kadar toplam 1707 gün SSK var
  15/10/2010 tarihi itibariyle 5510 memur 3700 gün var. engelli 1. dereceden vergi indirimi var.
  şuan emekli olabilirmiyim. ortalama maaş ne olur

  Cevapla
 4. İyi günler 1980 doğumluyum.2005 ssk başlangıcım var yüzde 90 vergi indirimi aldım.şu an özel sektörde çalışmaktayım primim 3700 tl üzerinden yatıyor.emekli olsam ne kadar maaş alırım teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Ortalama kazanca göre aylık bağlanıyor. Asgariden ödenmediği için hesaplama yapamam maalesef.

   Cevapla
 5. Merhabalar
  Babamın 1994 yılında sigortada aynı gün giriş ve çıkış yapıldığı için ne yazık ki 94 yılındaki sayılmıyormuş. 2004 de giriş gözüküyor. Malulen emekli olacak fakat herkes 1000 TL alabilir diyorlar. Ama sizde en düşük 1500 demişsiniz. Dogrumudur?

  Cevapla
  • Aynı zamanda 5033 günü bulunmaktadır. Ama hesaplamayı bir Türlü yapamadım. Bilgi verebilirseniz çok sevirim. şimdiden teşekkürler

   Cevapla
 6. Memur engelli maaşı esas alınarak derken, farklı bir hesaplamamı söz konusu Mehmet Bey mümkünse biraz açabilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Farklı bir hesaplama söz konusu değil. Yani 657 Sayılı Kanun esas alınarak maaşınız hesaplanacak. Bu durumda memura ödenecek en düşük engelli maaşı tutarı üzerinden aylık bağlanacaktır.

   Cevapla
 7. Merhaba Mehmet Bey, 2003 senesinde 9 ay, 2007 Nisan’dan 2008 Eylül’e kadar 18 ay, 2008 Ekim’den 2013 Ocak ayına kadar da 51 ay prim ödemesi (Hepsi asgari ücret) ve son 66 ay memur olarak emekli olduktan sonra ne kadar maaş alabilirim%53 engelli raporum var. Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Maaşınız memur engelli maaşı esas alınarak hesap edilir. Son zam oranları ile birlikte net ne kadar oldu inanın bilmiyorum. Yanlış bilgi vermek istemem.

   Cevapla
 8. Merhabalar;

  İsmim Cem 1978 doğumluyum iş hayatına 1996 mart ayında ilk sigorta girişim oldu. 2021 yılında mart ayında 25 yıllık sigaortalılık sürem ve şuan 7900 prim gün sayım mevcuttur. 2012 yılında bir sağlık sorunu yaşadım ve konulan teşhis( pulmoner arteriyer hiper tansiyon ) ve hastalık ilerledikçe yürüme ve hareket kabilyetim azalmakta doktorumun yönledirmesi ile malülen emeklilik durumunu düşünmekteyim. Çalıştığım sektör perakende sektörü ve saha operasyon yöneticisiyim.Emeklilik durumunda alacağım maaş ne kadar olur nasıl hesaplama yapılır bilemiyorum doktorum sağlık kurulunda hastalığım sebebiyle en az %40-%50 arasında malüllük raporu çıkabileceğini ifade etti . Rapordaki yüzdelere göre ortalama ne kadar maaş bağlanır? Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Kolay gelsin saygılar

  Cevapla
  • Merhaba. Emekli maaşları ortalama brüt kazanç üzerinden hesaplanmakta. Şu anda en düşük emekli maaşı 1500 TL. Tabi bu maaş primleri asgari ücret ya da buna yakın ödenenler için geçerli. Eğer sizin prim ödemeleri yüksekten ise daha yüksek aylık bağlanır. Bir hesaplama yapmak zor olacaktır.

   Cevapla
 9. İyi geceler
  1992 yılı mayıs ayında işe başladım 9.800 prim günüm var şeker hastasiyim kalp ve astım rahatsızlığım var malüken emekli olmak istiyorum olabilirmiyim ve ne kadar maaş bağlanır

  Cevapla
  • Merhaba. Başvuru hakkınız var. Olup olamayacağınıza iş gücü kayıp oranınız esas alınarak SGK karar verir. Eğer primler asgari üzerinden ödendiyse ortalama 1500 TL alırsınız.

   Cevapla
 10. Merhabalar.
  Ben ortalama 2 senedir çalışamıyorum.
  Bu sene bu tammuz aynı da da hastahanede yattım ve diyalize bağlanma durumum var. Ben diyalizden dolayı emekli olabiliyormuyum olabiliyor isem nekadar maaş bağlanır ve oran ne verilir. Normalde benim hali hazırda %40 raporum var. İşe başlama tarihim sistemde 2006 olarak gözüküyor. Tam anlamı ile işe başlamam benim 2009 da oldu şuan da da toplamda 2590 gün primim var. Son çalıştığım ve 2018 de ayrıldığım yerden son 5 senede tüm primlerim asgariden değilde btütten yattı. Yani maaşım 2500 brütü 3250 gibi. Bunlara göre ben malulen emekli olursam ne kadar maaş bağlanır.

  Cevapla
  • Merhaba. Malulen emekli olup olamayacağınıza SGK sağlık kurulu karar verir. Birşey demek yanlış olacaktır. Maaş en düşük 1500 TL olur. Eğer ortalama kazancınız yüksek ise daha da yüksek olabilir tabi ki.

   Cevapla
 11. Merhabalar 1 yıl önce akciger kanser teşhisi kondu tedavi görüyorum ancak daha engelli raporu almadım. Doktorlar 1. Derece olarak engelli raporu alabilecegimi soyledi. Rapor alınca engelli indiriminden nasıl faydalanabiliyorum. 1992 yilindan 4b sigorta girişim var 240 gün. Daha sonra 1996 yilindan bu yana 4a 5572 günüm var. Malülen emeklilikte maaşım ne kadar olur. Iyi günler kolay gelsin.

  Cevapla
  • Merhaba. Rapor almanıza gerek yok. Direk Sgkya başvurun emeklilik için. Kanser teşhisi olduğu için malulen emeklilik maaşı bağlanır. Ortalama 1500 TL maaş alırsınız.

   Cevapla
 12. Selamünaleykum 20.01.1965 doğumluyum.01.01.1997 girişim ve 2000 yılına kadar 182 günüm var.406 gün askerlik ödedim. 01.10.2003 yılından 2007.ye kadar.tarım bağkur u (1200)gün ödedim.2007 .yılından bu güne kadarda devlet hastanesinde teknik serviste çalışıyorum. Kadro hikayesine geçtik toplam 6503 günüm var.emekli olsam kaç lira alırım. ((Not》engelli vergi indirim im var.%56 vergi indiriminden emekli olsam kaç lira alırım hangisi daha avantajlı vereceğiniz bilgi için çok teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar. Birden fazla sigorta kolunda hizmetiniz var ve ortalama kazanç hepsi için farklı farklıdır. Sizin için maalesef aylık hesaplaması yapamam.

   Cevapla
 13. Hocam 2003 te özel sektör de çalışmaya başladım kanserhastasiyim yüde 90 raporum var vergi indiriminden emekli olmak istiyorum maaşım ne kadar olur

  Cevapla
  • Merhaba. Primlerin ortalaması önemli. Eğer asgari üzerinden ödendiyse 1500 lira gibi bir rakam alırsınız.

   Cevapla
 14. Merhaba,

  Öncelikle sorulara cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  1999 Kasımında yurtdışına öğrenci olarak çıkış yaptım ve 2002 de ingilterede çalışma izni aldım, 2007 de ülkeme döndüm ve 13 yıldır tavandan sigortam ödeniyor ssk lı olarak, engel raporu almaya başvurursam %50 gibi bir rakamla 20 yılda emekli olabiliyorum.
  Sorularım şöyle; ilk ssk başlangıcımı yurtdışı nedeniyle geriye alabilir miyim alabilirsem hangi tarihe?
  İki; geçmişe alabilirsem eğer ne kadar süreli yurtdışı borçlanma yapmam mantıklı ve tavan mı yapmalıyım yüksek emekli aylığı için
  Üç; engel sebebiyle 20 yılı tamamladığımda erken emekli olursam diyelim bir 5 yıl daha fazla çalışıp emekli olmaktan daha mı az mı emekli maaşı alırım (primlerin tavandan ödendiği durumda)
  Son sorum ;Engelli raporu alır ve erken emeki olursam 5 bin gün tavandan ödemeyle ne kadar emekli maaşı alırım yaklaşık

  Cevapla
  • Hayır ilk ssk başlangıcını belirttiğiniz gibi geri alamazsınız. Engelli emekli maaşınız normal emekli olmanız durumunda alacağınız emekli maaşına yakın olacaktır. Bu yüzden normal emeklilik için beklemenize gerek yok. Alabileceğiniz emekli maaşı konusunda maalesef bir hesap yapamam..

   Cevapla
 15. Öncelikle bu hizmeti bizlerle buluşturugunuz için sizlere teşekkür ederim.

  Yaklaşık 2003 yılı itibaren (KBY) kronik böbrek yetmizliği tanısı konuldu 2004 yılında %90 rapor alındı. 24.12.2008 yılın da ilk sigorta başlangıcı 4a olarak girişi yapılıp 28 gün daha sonrasında 10.12.2014 yılından 28.06.2020 yılına kadar 1820 günlük sigortam bulunmakta ve engelli vergi indiriminden 10.01.2015 yılında 1. Derece yararlanmaktayımn. benim rahatsızlığım işe başlama tarihinden önce başladı yaşımda 30 şu anda 1800 günden malülen emekli olabilirmiyim? Sigorta primleri asgeri ücret oranında yatmıştır. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer ilk işe giriş tarihinden önce ise malulen emeklilik hakkından yararlanamazsınız. Toplamda 3960 gün ve 15 yıllık sigorta süresini tamamlarsanız yüzde 90 rapor ile emeklilik Hakkınız olur. Malulen emeklilik için de başvuru yapma hakkınız var. Şansınızı deneyin derim.

   Cevapla
 16. SSK başlama tarihim 01.12.1987 2005 yılından sonra önce bağ-kur 1063 sonra ssk 2540 gün toplam 3603 günüm var .doğum tarihim 15.06.2020 acaba aylık olarak ne kadar bağlanır.2 yıldır yaşıma beklemekteyim.teşekkür ederim.e-posta adresim eşimindir.

  Cevapla
  • Merhaba. Prim ödemelerini asgari ücret üzerinden yapıldıysa en düşük 1500 TL aylık bağlanır.

   Cevapla
 17. Merabalar hocam 2014 Ekim ayında sigortam basladi hiç eksik günüm yok şimdiye kadar 2000 günlük sigortaliyim yüzde 64 oranında raporum var akciğer rahatsızlığı kasabim sigortam hep yüksek yattı hiç asgariden yatırılması 2015 7. Ayda engelli raporu aldım eğer emekli olursam ne kadar aylık alırım… İyi aksamlar…

  Cevapla
 18. merhabalar %60 engelim ve vergi indirim var 10/11/1994ssg girişliyim toplamda 5800 günüm var 4 D OLARAK HASTANEDE ÇALIŞMAKTAYIM VERGİ İNDİRİM,NDEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM OLURSAM MAAŞIM NE KADAR OLUR

  Cevapla
 19. 2000 Öncesi 1282
  2000-2008/10 Arası 195
  2008/10 Sonrası 2145
  Toplam 3622 emekliye ayrilirsam nekadar maaş alırım %49 engelliyim vergi indirim var

  Cevapla
 20. Merhaba 1995yilinda sigorta girisim var toplamda 4200 gun sigorta gunum mevcut yaklasik 10 yildir diyalize girmekteyim va hala calisiyorum vergi indiriminden hic faydalanmadim sizce hangi emeklilge basvurmaliyim ilk sigorta baslangicimda bir rahatsizligim yokdu sonradan gelisti yaklasik 8 yildirda sigorta primlerim asgariden daha yuksekde yatmakta malulen emekli olur isem ne kadar maas alirim tesekkurler iyi calismalar..

  Cevapla
   • Merhaba. Aktif olarak sigortalı çalışmaya devam ediyorsanız Vergi Dairesine başvurun. Vergi indirimi %40 ya da üzeri gelirse direk emekli olursunuz. Maaş konusunda bir yorum yapamam maalesef.

    Cevapla
 21. Merhaba ,
  01.02.2017 tarihinden itibaren yüzde 44 engelli raporum var.
  ilk işe giriş tarihim 07.06.2009
  ilk sözleşmeli memur olma tarihim 18.06.2018
  toplamda 2234 günüm var ve hesaplarıma göre inşallah 7 yıl ve 4200 eksi 2234 yani 1966 primim var engelli emekliliğe hak kazanmaya.
  inşallah halen sözleşmeli mübaşir olarak çalışmaktayım ve net brüt maaşım 3200tl civarı. bu hesapla 2027 yılına kadar çalışmaya devam edersem engelli emekli maaşım ortalama kaç olur acaba ?
  Teşekkürler

  Cevapla
   • anladım , o zaman şöyle sorayım;
    ilk işe girişim yine haziran 2009’a göre 18 yıl 4200.e göre emekli olabileceğim ve 4200 gün bugün doluyor saysam bugünkü brüt maaşım 3200.e göre engelli emekli maaşım ne olur bugün?
    aslında sormaya çalıştığım ben sözleşmeli mübaşir olarak çalışıyorum ve bugün net 3554tl maaş aldığım halde sözleşmemdeki brüt maaşım 3200tl bu şartlarla ortalama engelli emekli maaşını öğrenmeye çalışıyorum.
    yani engelli memur emekli maaşı ortalama olarak şu an en düşük memur maaşının kaçta kaçına gelir ortalama olarak 🙂 ?

    Cevapla
 22. Slmlar 01.07.1999.ssk girişim var
  2017 de engeli raporu aldım vergi indiriminden yararlanıyorum primlerim yarısı aşağıdan yarısıda tavandan yattı su an 5480 günüm var nezaman emekli olurum olursaxmda nekadar maas alırım saygilar

  Cevapla
 23. Merhaba malulen emekli olursam ne kadar maaş alırım 3111 gün 164 bintl kazanç sol göz görme kaybı yuzde 32 bipolar yuzde 70 oran

  Cevapla
 24. hocam bu 1300 veya 1600 lira maaşı nereden çıkarıyorlar. Birçok engelli arkadaş sırf bu yüzden emekli olmuyor. bizde sgk da süprizle karşılaşmayalım.

  Cevapla
  • Eğer emekli sandığı ise 1300-1600 gibi rakamlar olmaz. Ama ssk kapsamında çalışıyorsanız evet belirttiğiniz maaşlar olasıdır.

   Cevapla
 25. merhabalar engelli raporum 2003 yılında yüzde 90. vergi indirimim 2010 yılında yüzde 50 ilk sigortalı oluşum 14,06,2004. 4a lı olarak 3650 gün primim var memuriyete giriş tarihim 2015 nezaman emekli olabilirim ve nekadar maaş alabilirim

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer vergi indirim oranı yüzde 50 ise 4320 günü tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz. Maaş sanırım 2500 civarı ama emin değilim.

   Cevapla
 26. 2004 sskliyim.pirime esas kazanç.3.71 ek gösterge 2.60.toplam pirim 3799.şuan emekli olsam ne kadar maas alırim

  Cevapla
  • Merhaba. Sgk emeklilik hesaplama uygulaması üzerinden yapmanızı öneririm. Bu bilgiler ile hesaplama yapamam maalesef.

   Cevapla
  • Çok fazla etkilemiyor ama evet kısmen de olsa etkiliyor maaşı. Şunu söyleyebilirim ortalama emekli maaşı 1500-1800 TL arasında olacaktır.

   Cevapla
 27. Merhabalar, öncelikle bu güzel hizmet için teşekkür ederim. 13.01.1979 doğumluyum.. 11.11.1997 4a girişliyim.
  2000 öncesi 131 gün.
  2000-2018 arası 1945 gün
  2018 sonrası 2330 gün
  Toplam 4406 iş günüm var.
  Gösterge 9475
  Ortalama Yıllık Kazanç: 17,409.60
  Ortalama Aylık Kazanç: 5,674.80
  Aylık Bağlama Oranı: 58.00
  Aylık Bağlama Oranı 2 :39.00
  Aylık Bağlama Oranı 3 :28.43
  28.05.2020 tarh tbaryle hesaplanan Aylık :  1892.7
  Ek Ödeme :   75.71

  Bu bilgilere göre %40 engelli raporum ile malülen emekli olursam kaç lira aylık alırım? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar..

  Cevapla
 28. Hayırlı günler 2003 yılının 5 ay çiftçi bağkulu oldum öncesindeyse yaklaşık 450 gün ssk pirim günüm var fakat %50 engelim oluştu maaş durumum ne kadar olur acaba teşekkür ederim

  Cevapla
 29. merhaba;
  Eylül 1998 sigorta başlangıcım 600 gün primim var arada boşluk oldu.Eylül 2006 da tekrar işe başladım ve 3. derece engelim var.Emekli maaşım ne kadar olur?

  Cevapla
 30. merhaba,
  01.06.2020 sigorta girişliyim. 2500 günüm var böbrek nakilliyim. 6 ay askerlik borçlanması yaparak bu yıl 1.12.2020 tarihinde 10. yılı tamamlayacağım. ve malülen emekli olmayı düşünüyorum. primlerim yüksek tutardan yatırılmış. ancak ilk giriş tarihinde 13 gün sonra diyalize girdim ve 2011 ekim ayında nakil oldum. iki sorum olacak

  1. giriş tarihi ile hastalığın başladığı tarih arasında yakın olduğu için maluliyet ilk defa çalışmaya başlamadan önce hastalık başlamıştı diye reddedilir mi
  ortalama ne kadar maaş alırım.

  Cevapla
  • Merhaba. Malulen emekli olup olamayacağınıza Sgk karar verir. Primler yüksekten yattı ise emekli maaşı hesabı yapamayız maalesef.

   Cevapla
   • böbrek nakli olup şartları taşıyan malülen emekli ediliyor mu raporun dışında herhangi bir sorun çıkarıyor mu sgk güncel olarak olan var mıdır.

    Cevapla
    • Ercan BEY malulluk durumunun yeterli olup olmadığına Kurul karar verecektir. Bu benim ya da bir başkasının bilebileceği bir durum değil maalesef.

     Cevapla
 31. Merhaba, 2005 Sigorta başlangıç tarihim. 2014 uzun dönem işe başlama yılım. Yüzde 64 raporum var. 2250 gün tavandan yatmış prim mevcut. Ne zaman ve ortalama ne kadar maaşla emekli olabilirim? 8 yaşında bir oğlum 5 aylık bir kızım var, doğum borçlanması hakkım var mı? Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. Tavandan yatan primler varsa hesaplama yapamam maalesef. 4000 günü tamamlarsanız 2023 yılından itibaren emekli olursunuz. Eğer çocuklar sigorta başlangıç tarihinden sonra doğduysa bu durumda iki çocuk için 1440 güne kadar borçlanma hakkınız var. Doğum sonrasındaki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmemiş olması gerekiyor ama.

   Cevapla
 32. 2009 da girişim 01.10.2009 işe giriş tarihim 2018 de kalp krizi geçirdikten sonra diger kronik hastaliklarla %64engelli raporum var 2 yıl süreli engelli indirimi alıyorum taserondan kadroya geçtim 4A liyim buna göre ne zaman emekli olurum malulen ne zaman emekli olabilirim maaşım ne olur

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer 1800 gün varsa malulen emeklilik için başvuru yapabilirsiniz. Emekli olup olamayacağınıza sgk kurulu karar verir. Eğer Red gelirse vergi indiriminden 16 yıllık sigorta süresi ve 4320 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz.

   Cevapla
 33. merhabalar sgk girişim 01.11.1991, suann7229 sigorta günüm var kronik karaciğer hastalığına yakalandım 1 sene önce, malulen emekli olabilirmiyim ve ne kadar maaş alabilirim emekli olursam teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. Malulen emekli olup olamayacağınıza sgk sağlık kurulu karar verir. Eğer primler asgariden ödendi ise 1500 lira maaş alırsınız.

   Cevapla
 34. Merhaba.
  Siteniz harika.
  Ben 99 Ocak emekli sandığı memuru olarak sağlık teknikeri olarak göreve başladım.
  İşe başladıktan kısa süre sonra devlet hastanesinden Hepatit B bulaştı.
  1 yıl boyunca çok ağır yan etkileri olan iğneler vuruldum.(o zaman SSK hastanesi personeliydik)

  Bu ilaç sinir sistemime iyileşmesi mümkün olmayan zarar verdi.
  SÜREKLİ HASTA
  SÜREKLİ AĞRI
  SUREKLİ YORGUN VE BİTKİN
  SÜREKLİ AMNEZİ (UNUTKANLIK)
  SÜREKLİ TERLEME ve enfeksiyon kapma
  SÜREKLİ TİTREME ve saymakla bitmeyen rahatsızlıklar.

  Şu an gördüğünüz üzere 22.yılın içindeyim.
  Rahatsızlıklar yaş ilerledikçe iyice ilerledi.
  Bu ağrılar yüzünden bırakın verimli çalışmayı evden kalkıp iş yerine varmak ve çalışmak cehennem azabı gibi desem anlayın.2000 yılından başlayarak bugüne kadar antidepresan ilaçlar kullanıyorum.ve daha 100 lerce ilaç.
  Konulan Teşhisler şunlar.
  -KRONİK HEPATİT B
  -FİBROMİYALJİ
  -DRPRESYON+ANKSİYETE
  -PSİKOSOMATİK BOZUKLUK
  -BEL FITIĞI
  -BOYUN FITIĞI
  -BOYUN DÜZLEŞMESİ
  -ASTIM
  -GASTRİT
  -MİDE FITIĞI

  Oysa bu hepatit bulaşana kadar ve o hepatit iğneler başlamadan önce HAYAT DOLU hareketli bir adamdım.

  YANİ VATANIMA MİLLETİME HİZMET EDERKEN AMELİYATHANE DE BİR HASTADAN BU HEPATİT B yi KAPTIM.ÖLMEDİM AMA ÖLMEKTEN BETER OLDUM.İNŞAALLAH GÜNAHLARIMIZI YOK EDER.

  Şu anda geçen yıl tarihli normal sağlık kurulu raporu var.engelli yüzdesi yok yazmıyor bu raporlarda.

  Hepatit hastası olduğumu karaciğer hasarı olduğunu ve ameliyathane lerde çalışamaz ibaresi yazıyor

  Cildiye:hastada latex testi negatif olmasına rağmen FİİLEN olarak pudra ve tıbbi eldiven vs hepsine alerjileri olduğu belirtildi.

  Ortopedi:her iki diz ve her iki omuzda yırtık vardır.

  Beyin Cerrahi:bel fıtığı (3.derece)+boyun fıtığı+boyun düzleşmesi vardır.

  Bunların dışında o heyete girerken aklıma gelmedi ve göğüs branşa girmedim.oysa göğüs Dr defalarca bana ASTIM olduğunu söylemişti.

  Şimdi benim birbirinden ayrı birkaç sıkıntım var.

  1-99 Ocak da SSK hastanesinde sağlıklı işe başladığım halde hepatit hastalığına orada yakalandım ve tüm hayatımı kararttı.Bu konuda bir maddi manevi tazminat için nasıl hareket etmem lazım.ve erken emeklilik istemekle bu durumun bir ilişkisi olacak mı.

  2-Vergi indirimi nasıl alabilirim.vergi indirimi sonrasında malulen emeklilik nasıl olacak.

  3-Şu an engelli RAPORU na müracaat etmedim.
  Ancak işe yarayacak bir yüzde çıkarmı emin değilim.ama FİİLİ olarak ben sürekli hasta bitkin ve yorgun olmam nedeniyle nasıl hareket etmeliyim.bu hafta hafif hizmet raporu verilecek bana.psikiatri ve birkaç branştan.
  Ama içinde hangi ifadeler olacağı belli değil.
  Stresten uzak yerlerde veya yorucu olmayan işlerde çalışması şeklinde olabilir.bilmiyorum.

  İş yerinde kimse beni anlamıyor.
  Dışardan bakıp aslan gibisin deniliyor ama
  İş sırasında uyuklama bitkinlik ve UNUTKANLIK görünce toplu halde bana kafayı takıyorlar ve mobing mi dersiniz herturlu kötülük yapmaktan geri durmuyorlar.Allh’a imanım olmasa ölüm arzu ediyorum.
  Bana neler tavsiye edersiniz.

  BAŞARILAR DİLİYORUM
  ALLAH’A EMANET OLUN

  Cevapla
  • Merhaba. Öncelikle övgü dolu sözleriniz için teşekkür ederiz. Sizlere yardımcı olmak adına bu siteyi oluşturduk. Sorularınızın cevabına gelince;
   1-21 yıl geçmiş. 21 yıl öncesi için maddi manevi tazminat davası maalesef açamazsınız.
   2-Vergi indirimi için Kurumunuzda çalıştığınıza dair bir yazı alarak vergi dairesine başvuracaksınız. Vergi dairesi sizi hastaneye sevk eder. Oradan gelecek rapor üzerine engel durumunuz belirlenir. En az yüzde 40 ya da üzeri gelirse emekli olursunuz diye düşünüyorum.
   3-Vergi indirimi almanz yeterli. Bence ayrıca engelli raporu almanıza gerek yok. Ama yine de siz bilirsiniz tabi.

   Allah yardımcınız olsun.

   Cevapla
 35. İyi günler babam bypass oldu ve şu an kalp yetmezliğinden çalışamıyor malulen emekli olursa ne kadar maaş alır öğrenmek istiyoruz.(4a sigorta) Taksici araç üzerinden sigortasını kendi ödüyor. 10.04. 1966 doğumlu 01.08.1985 sigorta başlangıcı 4570 gün prim gün sayısı askerlik hariç tahmini bir rakam verirseniz sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba. Şu anda en düşük emekli maaşı 1500 lira oldu. Yani alabileceği emekli maaşı 1500 lira olacaktır.

   Cevapla
 36. İyi günler 200
  3 yılında engeli kadrosundan memur olarak 1.5 sene çalıştım daha sonra istifa etim. 2010 yılında öğretmen olarak atandım. Halen çalışıyorum. Raporum yüzde 90 ne zaman emekli olabilirim ne kadar ikramiye ve maaş alabirim heaaplarsanız çok sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba. Sanırım 3960 günü tamamlamanız halinde emeklilik Hakkınız doğmakta. Ancak öğretmenlikten önce memuriyet girişi istisnai bir durum oluşturur mu bunu bilmiyorum maalesef.

   Cevapla
 37. Merhaba.1997 SSK girişim var toplamda 480 gün sigorta primim mevcut.2005/9. aydan beri memurum. şu anda 2.derece 2. kademedeyim. Malulen emeklilik halinde alabileceğim maaş ne kadar olur? İlginize teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Ortalama 2200-2400 TL civarında olur. Dilerseniz SGK’nın maaş hesaplama uygulaması üzerinden hesaplama yapın.

   Cevapla
 38. 1993 yılından sgk girişim var 2400 gün sgk lı pirim günüm var 2013 yılı mayıs ayından itibaren 657 ye tabi memurum %42 engelliyim ne zaman emekli olurum ve ne kadar maaş alırım teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Toplamda 4680 günü tamamladığınızda emekli olursunuz. Emekli maaşı emekli olacağınız tarihe göre farklılık gösterebilir.

   Cevapla
   • cevabınız için teşekkür ederim 1300 tl emekli maaşı söylentisi var forumlarda bu gerçekte böylemi , bugün 4680 gün tamam olsa yaklaşık ne olur maaş tekrar emeğinize sağlık. kolay gelsin

    Cevapla
 39. Merhaba
  Benim sigorta giriş yılım 2006 yılı 1733 gün pirim ödendi. 2012 yılında % 70 engelli raporu aldım. 20/10/2012 yılında da memurluğa başladım. 2021 yılında emekli olma hakkım var. Ortalama emekli maaşım ne olur? Teşekkür ederim.
  Saygılar.

  Cevapla
 40. merhaba iyi günler benim sigorta giriş tarihim 09.30.2009 1,5 yıl sigorta girişim mevcut 13.05.2013 de vhki olarak memurluğa başladım raporum %86 emekli maaşım ne kadar olur ortalama . birde 2008 sonrası işe başlayanlarda emekli maaşı en fazla 1400 tl olur deniyor bu ne kadar doğrudur

  Cevapla
  • Merhaba. 1400 lira olması mümkün değil. Şehir efsanesi. Ortalama 1800-2000 lira arası aylık alırsınız.

   Cevapla
 41. 13/02/2001 tarihinde hizmetli memur olarak göreve başladım. 2011 tarihinden bu tarafa vergi indirimi almaktayım. Raporum %67, askerlik borçlanması ile birlikte 20 yıl memuriyet yılı ve 1231 gün 4a sigortalık günüm vardır. (1992 başlangıç) malulen emekli olursam emekli maaşım ne kadar olur.En düşük emekli maaşı 2500 tl den az olurmu? Bilgilendirirseniz sevinirim .Teşekkürler…

  Cevapla
  • Merhaba. Ortalama 2200 lira civarı olur maaşınız. En düşük emekli maaşı var mı bilmiyorum ama hesaplamalarımıza göre bu civarda.

   Cevapla
 42. iyi günler sigorta başlangıç tarihim 1.5.1996 2002 yılına kadar 127 gün ssk primim 2002-2008 arası kamuda işçilik(engelli) 1300 gün 2008 den 2011e kamuda işçilik 1200 gün ssk prim(engelli)2011 yılında 657ye tabi engelli memuriyet başlangıcı halen devam. toplamda 5400günüm var emeklilik tarihim emekli ikramiyem ve emekli maaşım hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Merhaba Mert BEY. Öncesi sigorta hizmetleriniz olduğundan aylık hesabı için sigorta prime esas ortalama kazancınızı bilmemiz gerekiyor. Tabi belirttiğiniz durumda emekli sandığı engelli maaşınız ortalama 2000 civarı olur ancak ssk primleri yüksekten ödendiyse prime esas kazanca etkisi olacağından maaşınız daha da yüksek olabilir. Sonuç olarak net bir emekli maaşı belirtmemiz zor sizin için.

   Cevapla
   • 2005ten 2011 yılına kadar tavandan ödendi 2011 memuriyete geçince aylık yatan prim ortalama 2500-2800tl civarı emekliliği haketme tarihim ve ikramiyem konusunda da cevaplarınızı bekliyorum. çok teşekkürler.

    Cevapla
    • Net bir maaş hesabı yapmak gerçekten zor. Sizi yanıltmak da istemem. Ama ne zaman emekli olurum diyorsanız onu hesaplarız o kolay. Engel oranınız yüzde kaç ?

     Cevapla
     • net bir rakam parametreler tam olmadan zor zaten yaklaşık bir rakam verebilirseniz sevinirim engel oranım %46 muhtemelen emekli durumundayım ama siz yine de bir bakın isterseniz. iyi günler.

     • Yok tutar belirtemem maalesef. Siz SGK’nın aylık hesaplama sisteminden hesaplayabilirsiniz. Yaklaşık değer verir.

 43. Anladım hocam çok teşekkür ederim emeğinize sağlık saolun iyi çalışmalar tüm arkadaşlarıma sitenizi önerecem

  Cevapla
  • Merhaba Serkan Bey. Sanırım malulen emekli maaşını soruyorsunuz. Çünkü belirttiğiniz hizmet bilgilerine göre normal emeklilik Hakkınız yok. Doğru mudur?

   Cevapla
    • 2000 lira civarında emekli aylığı alırsınız Serkan BEY. Ortalama emeklilik ikramiyeniz de 7 yıl üzerinden 21 bin lira civarı olur.

     Cevapla
   • Merhaba hocam engelli emekliliği 3.derece engelliyim vergi indirimim var yukarda zaten bilgilerim mevcut acaba ne kadar maaş bağlanır engelli emekli maaşı

    Cevapla
    • Cevap yazmıştım ama sanırım ulaşmadı size. Ortalama 2000 lira emekli maaşı ve 21 bin civarı ikramiye alırsınız.

     Cevapla
 44. Memuriyete ilk başlangıç tarihim 05.09.2012 lakin 2010 dan 1 yıllik sigortam var 2008 Ağustos dan itubaren 15 ay süren askerliğim var fakat daha borçlanmasını yapmadım, prim ödesinin geçtiği süreler 2400 gün civarı , emekliliğe esas kademe ve derece 6 /1, mezuniyet Önlisans ve unvan Memur

  Cevapla

Yorum yapın

1