Çağrı Merkezi Maaşları Ne Kadar 2022

Çağrı merkezi maaşları ülkemizde maaşı en çok araştırılan iş kollarından birisi arasında yer almaktadır. Özellikle pandemi ile birlikte home office çalışma şeklinin de artığı çağrı merkezlerinde binlerce kişi istihdam edilmekte. Bu kapsamda çalışmak isteyen ve iş başvurusu yapacak olanlar için güncel çağrı merkezi hizmetleri maaşlarını aşağıda ayrı başlıklar halinde verdik. Yazımızın devamında çağrı merkezi müşteri temsilcisi maaşlarının ne kadar olduğu, çağrı karşılama personeli çalışma saatleri ve call center maaşları konusu hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Çağrı merkezinde çalışmak için aranan şartlar nelerdir ?

Çağrı merkezi müşteri hizmetleri maaş bilgisine geçmeden önce kısaca çağrı merkezi görevlisi olarak çalışacaklarda aranacak şartlara değinelim. Genel olarak aranan çağrı merkezinde çalışma şartları şu şekildedir;

  • Tercihen en az lise mezunu olmak,
  • İletişim becerisinin yüksek olması, diksiyonun düzgün olması ve sorun çözme kabiliyetine sahip olmak.
  • Tercihen daha önce bu alanda çalışmış olmak,
  • Erkekler için askerlik ile ilişiği olmamak.
  • Bilgisayara hakim ve iyi derecede kullanmak,

Çağrı karşılama personeli maaşı ne kadar ?

Çağrı karşılama personeli maaşları işletmeden işletmeye farklılık göstermektedir. En düşük çağrı merkezi operatörü maaşı 2022 yılı için net asgari ücretten az olamayacaktır. Dolayısıyla en düşük çağrı merkezi elemanı maaşı 2022 yılı için net 4253,00 TL olacaktır. Genellikle 300 TL civarı da yemek yardımı ödendiğinden ortalama olarak net call center maaşları 4253-5000 TL aralığındadır. Şimdi ayrı başlıklar halinde çağrı merkezinde çalışanlar ne kadar maaş alıyor işletme bazında ayrı ayrı verelim.

112 çağrı merkezinde çalışanların maaşları ne kadar ?

Ülkemizde en çok çağrı merkezi görevlisi istihdamı sağlanan yerlerden birisi de 112 çağrı merkezleridir. 112 çağrı merkezi maaşları özel sektöre göre bir nebze daha yüksektir. 112 çağrı merkezi personel maaşları evli ve bekarlık durumu ile çocuk sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. 2022 yılı için 112 çağrı karşılama personeli maaşı ortalama olarak 4253-5000 TL arasında değişebilmektedir. Hizmet olarak alındığından 112 acil çağrı merkezi maaşları bölgeden bölgeye ufak farklılıklar gösterebilmektedir. Memur kadrosunda görevli olanlar için ise net 112 çağrı merkezi memur maaşları farklılık gösterebilmektedir. 112 açm maaşları memur olanlar için 6300,00 TL net civarındadır.

112 çağrı merkezi çalışma saatleri

112 açm çalışma saatleri 7/24 vardiya usulüne göre belirlenmektedir. Genellikle 3 vardiya olarak belirlenen 112 çağrı merkezi personel çalışma saatleri şu şekilde olmaktadır;

  • 08.00-16.00,
  • 16.00-24.00
  • 24.00-08.00.

112 acilde çalışma şartları yukarıda belirlenen genel şartlar gibidir. Bazı kadrolar için özel nitelikler de istenebilir. Ancak genel olarak yukarıdaki gibi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Turkcell çağrı merkezi maaşları 2022

112 çağrı merkezlerinden sonra en çok müşteri hizmetleri görevlisi çalıştıran işyerlerinden bir tanesi de Turkcell’dir. Son dönemlerde Turkcell evden çalışma usulüne de geçtiğinden turkcell evden çalışma maaşları da sık olarak araştırılmaktadır. 2022 yılı için Turkcell çağrı merkezi ve turkcell home agent maaşları net olarak 4253,00 TL’den az olamayacaktır. Net ve ortalama olarak 2022 yılında Turkcell home ofis çalışma maaşları ortalama 4500-5000 TL aralığındadır.

Türk telekom çağrı merkezi maaşları ne kadar ?

Türk telekom müşteri temsilcisi maaşları 2022 yılı için en düşük 4253-4500 TL aralığında değişmektedir. Ancak bazı kadrolarda istihdam edilenler (örneğin teknik kadro) için çağrı merkezi maaşı farklılık gösterebilmektedir. Ortalama olarak 2022 yılı için Türk Telekom çağrı merkezi ve türk telekom assistt maaşları 5000 TL net civarında belirlenmiştir.

Türk telekom çağrı merkezi çalışma saatleri

Türk Telekom çağrı merkezi çalışma şartları ve işe alımda istenen nitelikler genel olarak yazımızın girişinde belirtilen nitelikler olmaktadır. Çağrı merkezi için çalışma saatleri ise farklılık gösterebilmektedir. Bazı pozisyonlar için 7/24 vardiya sistemi uygulanırken bazıları için ise hafta için mesai saatleri içerisinde vardiya ayarlanabilmektedir. Ancak genellikle Türk Telekom çağrı merkezi görevlileri çalışma vardiyaları 3 şekilde olmaktadır. 08.00-16.00, 16.00-24.00 ve 24.00-08.00 olarak belirlenmektedir.

Tempo çağrı merkezi maaşları 2022

Tempo çağrı merkezi de ülkemizde çağrı merkezi istihdam eden önemli firmaların başında gelmektedir. Ancak ödenen maaşlar ne yazık ki o kadar da yüksek değildir. Genellikle net asgari ücret seviyesinde maaş ödenmektedir. 2022 yılı için ödenen net maaş tutarı en düşük 4253,00 TL, ortalama olarak ise 4253-4500 TL aralığında değişmektedir.

Banka çağrı merkezi maaşları ne kadar ?

Bankalar diğer işletmelere nazaran bir nebze daha yüksek maaş ödemesi yapmaktadır. Banka çağrı merkezi çalışma saatleri de genellikle haftanın 7 günü ve 24 saat vardiya olacak şekilde ayarlanmaktadır. Bankaların çağrı merkezi memur maaşları 2022 yılı için ortalama olarak 4253-4500 TL arasında değişmektedir.

Thy çağrı merkezi maaşları ne kadar ?

Türk Hava Yolları da çağrı merkezinde birçok kişiye iş imkanı sağlamaktadır. Diğer Kurumlara göre daha yüksek maaş ödemesi yapmaktadır. Ayrıca yol ve yemek ödemesi gibi ilave ödemeler de sağlanmaktadır. Türk Hava yolları çağrı merkezinde görevli bir çalışana ödenen net maaş tutarı 2022 yılı için ortalama 5000-5500 TL aralığında değişmektedir.

Home office çağrı merkezi maaşları ne kadar ?

Freelance, evde çalışma ya da diğer adı ile home office çalışma pandemi ile birlikte neredeyse tüm çalışanların hayatına girdi. İşletmeler de daha düşük maliyet olması nedeni ile çoğu çalışanını artık evden çalıştırıyor. Evde çalışan çağrı merkezi görevlisine ödenen net maaş 2022 yılı için net asgari ücret seviyesindedir. Yani 2022 yılında homeoffice çalışan maaşları 4500 TL net civarında olmaktadır.

Assist çağrı merkezi maaşları 2022

Assist çağrı merkezi görevlisi olarak görev alanlara ödenen net maaş tutarı 2022 yılı için 4253-4500 TL civarındadır. Yazımızda tekrar tekrar belirttiğimiz üzere assist müşteri temsilcisi maaşları da kişinin medeni durumu ve çocuk sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

İçişleri bakanlığı çağrı merkezi maaşları ne kadar ?

İşçişleri Bakanlığı Kamu’da çağrı merkezi görevlisi istihdam eden önemli Kurumlar arasında yer almaktadır. Genellikle sürekli işçi kadrosu ya da dışarıdan hizmet alım yolu ile istihdam edilen çalışanlara 2022 yılı için ödenen net maaşlar ise 6200-6500 TL aralığındadır.

Not: Yukarıda verilen maaşlar net maaşlar olmamakla birlikte yaklaşık ve ortalama maaş tutarlarıdır. İşletmelerin ödeyeceği maaşlar değişkenlik gösterebilir.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2