Çalışma Belgesi Örneği – Word, PDF, ve Excel 2022

Çalışma belgesi örneği indirme işlemini yazımızın devamında gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca son işyerinden çalışma belgesi nereden alınır, çalışma belgesi nedir nereden alınır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Çalışma belgesi nedir ?

Personel çalışma belgesi 4857 Sayılı İş Kanunu gereği işten çıkanın talebi halinde işveren tarafından düzenlenmesi gereken belgedir. İşyeri çalışma belgesinde yer alması gereken zorunlu bilgiler şu şekildedir;

  • Personelin 11 haneli T.C. kimlik numarası,
  • Ad ve soyadı bilgileri,
  • İşyerinde yürüttüğü iş,
  • İşe girdiği tarih,
  • İşten çıkmış olduğu tarih,
  • İşyerinde çalışmış olduğu kısım gibi bilgiler yer alır.

Çalışma belgesi nasıl alınır ?

Esasen belge çıkılan işyerinden alınır. Eski işyerinden çalışma belgesi talebini işçi işverene iletir ve işveren de talep üzerine bu belgeyi düzenler. Aslında e-devletten de iş yeri çalışma belgesine benzer barkodlu Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi alabilirsiniz. Bunun nasıl alabileceğiniz yazımızın devamında ayrıntılı anlatılacaktır.

İşyerinde çalıştığına dair belgeyi işverenden sözlü olarak ya da dilekçe ile talep edebilirsiniz. Çoğu durumda çalışma süresini gösteren hizmet belgesi dilekçesiz verilmekte ama yine de işvereniniz sizden çalışma belgesi dilekçesi isterse aşağıda örneği paylaşılan dilekçeyi verebilirsiniz.

Çalışma belgesi isteme dilekçesi

İş yerinde çalıştığına dair belge için örnek dilekçeniz şu şekilde olabilir;

  • İşyerinizde …./…./….-…../…./…. tarihleri arasında çalıştım. 4857 Sayılı Kanunun 28’inci maddesi gereği tarafıma çalışma belgesi düzenlenerek verilmesi hususunda gereğini arz ederim. 

Çalışma belgesi nereden alınır ?

Yukarıda çalışabilir belgesi nasıl alınır kısmında da belirttiğimiz gibi bu belge işverenden alınır. Devlet memurlarından kurumda çalıştığına dair belge ya da hali hazırda çalışan ve işyerinde çalışanlara düzenlenen yazılar ile bu belge karıştırılmamalıdır. 4857 Sayılı Kanun’un 28. maddesi gereği düzenlenen eski iş yeri çalışma belgesi işten ayrılan çalışanlar için çalışılan işyeri tarafından verilir.

Çalışma belgesi word olarak indir

Çalışma belgesi örneği word olarak buradan indirebilirsiniz ⇒ çalışma belgesi indir. İşyerinde çalıştığına dair belge word olarak indirim bilgisayar ortamında doldurabilirsiniz. Çalışma belgesi örnek olarak aşağıda paylaşılmıştır. Belgedeki bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Çalışma yazısı örneği

İşyerinde çalıştığına dair belge örneği aşağıda paylaşılmıştır. Örnek çalışma belgesindeki tüm alanları eksiksiz doldurmanız gerekiyor. Belgede yer alan işyeri SGK sicil numarası kısmına 26 haneli işveren sicil numarası yazılması gerekmektedir. Eğer bilmiyorsanız SGK işyeri sicil no sorgulama sayfasından işyeri sicil numaranızı nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Çalışma Belgesi Örneği - Word, Pdf, Ve Excel 2022 1Pin
işyeri çalışma belgesi örneği

Sgk’dan çalışma belgesi almak mümkün müdür ?

Çalışan belgesi olarak değil de Sosyal Güvenlik Kayıt belgesi olarak e-devletten belge alınabilir. Tabi 4857 Sayılı Kanun gereği düzenlenmesi gereken çalışma belgesi niteliğinde olmayacaktır bu belge. Hali hazırda çalıştığınız ya da çıktığınız tüm işyerlerini gösterir SGK tescil ve hizmet dökümü ile unvan listesini aşağıda anlatıldığı gibi e-devletten alabilirsiniz.

E devletten çalışma belgesi nasıl alınır ?

E-devletten SGK işyeri hizmet belgesini barkodlu olarak alabilirsiniz. Alınacak olan bu belgede çalışılan işyerleri, unvanları, işyeri unvan listesi dökümü, işe giriş ve işten çıkış tarihleri, meslek kodları gibi birçok bölüm yer alır. Belgeyi almak için öncelikle;

  • T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile e-devlete giriş sağlayın.
  • Sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmına gelin. Buradan da giriş yapabilirsiniz. ⇒ SGK tescil ve hizmet dökümü.
  • Barkodlu belge oluştur diyerek döküm ve işyeri unvan listesi dökümü alabilirsiniz.

Çalışma belgesi her türlü resim ve harçtan muaf mıdır ?

İşveren tarafından düzenlenecek olan belge her türlü damga vergisi ve harçtan muaftır. İşveren düzenlediği bu belgeyi işçi özlük dosyasında saklamakla yükümlüdür. Ayrıca bir bildirim yapması gerekmemektedir.

Çalışma belgesi örneği adlı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Tüm merak ettiklerinizi bize yorum atarak sorabilirsiniz. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapılacaktır.

Ayrıca şu başlıklara da göz gezdirmenizi öneririz;

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

20