Cenaze Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

0

Cenaze ödeneği sorgulama ve SGK ölüm yardımı hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Cenaze ödeneği diğer adı ile ölüm parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerekli şartları sağlayanlara bir defaya mahsus olmak üzere ödenen yardımdır. Yardımı alabilmek için ölüm parası başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu yazımızda SGK ölüm parası nasıl alınır, şartları nelerdir, emekli sandığı, ssk ve bağkur ölüm parası nereden alınır ve Sgk ölüm parası sorgulaması nasıl yapılır hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

SGK ölüm parasını kimler alabilir ?

SGK cenaze ödeneği ödenebilmesi için;

  • Vefat eden kişinin kendi adına SGK’dan emekli maaşı ya da gelir alıyor olması gerekir. ( Ölüm ya da yetim maaşı alanların vefatı durumunda cenaze yardımı ödenmez. )
  • Vefat eden kişi emekli olmasa bile kendi adına yatan en az 360 gün sigorta, bağkur, emekli sandığı primi varsa yine ödenir.

Yukarıdaki şartlar sağlanıyorsa yardım;

  • Vefat eden kişinin eşine,
  • Eş yoksa çocuklarına ( çocuklara pay edilir ),
  • Eş ya da çocuklar yoksa kardeşlere,
  • Yukarıdakilerden hiç birisi yoksa masraflarını karşıladığını belgeleyen üçüncü kişilere ödeme yapılır.

Şartları sağlıyorsanız başvuru yapmak ve başvuruda izlenecek yol hakkında bilgi edinmek, başvuru formunu indirmek için SGK cenaze ödeneği formu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli ölüm parası ne kadar ödeniyor ?

SGK cenaze yardımı ödemeleri her yıl TÜFE artış oranları esas alınarak Bakanlık tarafından belirlenir. SSK ve Bağkur kapsamında olanlar için tutarlar aynı iken emekli sandığı kapsamında olanlar için farklıdır ve daha yüksek tutarlarda ödenmektedir. Güncel tutarlara ölüm parası ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ölüm parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Ölüm yardımı sorgulaması E-devletten T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile yapılabilmektedir. SGK cenaze yardım parası sorgulaması yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

  • E-devletten SGK cenaze yardımı sorgulamasını E-devlette yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu- Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.
  • E-devlette T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile sgk cenaze ödeneği sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒ e devlet ölüm parası sorgulama.

TC no ile cenaze yardımı sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK ölüm ödeneği sorgulaması online olarak E-devlette yukarıda belirtildiği gibi e-devlet şifresi ile yapılabilmekte. SGK cenaze masrafları sorgulaması şifresiz ve T.C. ile yapılamaz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa SGK cenaze masrafı sorgulamasını Alo-170 hattını arayarak ya da size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak ya da telefonla arayarak yapabilirsiniz.

Ziraat bankası cenaze parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Ölüm parası sorgulama ziraat bankası cenaze yardımı sorgulamasını herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden de yapabilirsiniz. SGK ölüm parası Ziraat Bankası’na yatar. Ancak havale olarak gönderildiği için hesaba geçmez. Bu nedenle mobil ya da internet bankacılığında ziraat bankası ölüm parası sorgulaması yapamazsınız. Ziraat bankası cenaze ödeneği sorgulamasını Ziraat Bankası gişelerinden yapabilirsiniz.

SGK ölüm parası nereye yatar ?

Peki ölüm parası nereye yatıyor ? SGK ölüm yardımı nereye yatar sorusu da bu konu hakkında sık sorulan soruların başında gelmektedir. Bazı sigortalılarımız ölüm parası hangi bankadan alınır, PTT’ye mi yatıyor diye bize sorular soruyor. SGK ölüm masraf parası eğer talep formunda banka belirtildiyse belirtilen bankaya belirtilmediyse Ziraat Bankası’na yatmakta. Ziraat Bankası’na gönderilen ödeme Ziraat Bankası’na havale olarak gider ve merkezi ödemeler sistemine yatar.

SGK ölüm parası ne zaman yatar ?

Talep formu ile başvuru yapıldıktan sonra ödeme ortalama 1-1,5 ay içerisinde talep formunda belirtilen bankaya gönderilir. Eğer talep formunda banka belirtilmediyse cenaze yardımı ödeneği Ziraat Bankası’na gönderilir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.