Çeyiz Parası Ne Kadar Sürede Ödenir ?

Çeyiz parası ne kadar sürede ödenir ? Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından evlenen kız çocuklarına ödenen önemli yardımlar arasında çeyiz parası diğer adı ile evlenme ödeneği gelmektedir. Tabi bu yardım herkese ödenmemektedir ve belli şartların sağlanması gerekmektedir. Şartları sağlayıp Sgk çeyiz parası başvurusu yapanların ise en çok sordukları soruların başında çeyiz parası ne kadar sürede yatar sorusu gelmektedir. Biz de bu yazımızda çeyiz parası kaç günde yatar sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Ayrıca çeyiz parası kaç ayda yatar sorusunun cevabı ile birlikte konu hakkında sık sorulan diğer soruların da cevabı yazımızın devamında verilecektir.

SGK çeyiz parasını kimler alabilir ?

5510 sayılı çeyiz parası Kanunu’na göre çeyiz yardımı alabilecek olanlar şunlardır;

  • Resmi nikah tarihinde anne ya da babasından yetim aylığı alan kişilere ödenmektedir.
  • Çeyiz parasının ödenmesi için evlenen kız çocuğunun Sosyal Güvenlik Kurumuna çeyiz parası ile ilgili talebini iletmesi gerekmektedir.
  • Talep olmadığında çeyiz parası ödenmeyecektir.
  • Yetim aylığı alan erkek çocuklarına SGK tarafından çeyiz yardımı ödenmemektedir.

Eğer SGK tarafından ödenen Sgk evlilik yardımını alma hakkınız yoksa devletin ödediği diğer evlenme yardımlarına göz atabilirsiniz. Yeni evlenenlere yardım başlıklı yazımızdan devlet tarafından yeni evlenen çiftlere ödenen güncel tüm yardımlar, tutarları ve şartlarına göz atabilirsiniz.

Sigortalı çalışan çeyiz parası alır mı ?

çeyiz parası kaç günde hesaba yatar sorusunun cevabına geçmeden önce konu hakkında sık sorulan bir diğer sorunun cevabına geçelim. Sigortalı çalışanlara çeyiz yardımı SGK tarafından ödenmemektedir. Ancak muhtaçlık varsa çeşitli kurumlar evlenme yardımı ödeyebilmektedir. Yukarıda bağlantısı verilen sayfamızda tüm yardımlara göz atabilirsiniz.  SGK yetim aylığı kesilmeksizin sigortalı çalışanlar istisna kapsamındadır. Sigortalı çalışsa bile SGK yetim maaşı kesilmeyen kız çocukları resmi nikah tarihinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak çeyiz yardım parası alabilirler.

Çeyiz parasına ne zaman başvurulur ?

Peki çeyiz parası başvurusu ne zaman yapılır ? Yetim çeyiz parası başvurusunun resmi nikah çıkartıldıktan sonra yapılması gerekmektedir. Resmi nikahtan önce başvuru yapılamamaktadır. Resmi nikahı çıkardıktan sonra zaten SGK yetim maaşı otomatik olarak kesilecektir. Resmi nikah tarihinden sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne evlenme ödeneği Talep Dilekçesi ile başvurabilirsiniz.

Çeyiz parası ne zaman yatar ?

Gelelim evlenme ödeneği ne zaman yatar sorusunun cevabına. Tabi çeyiz parası nikahtan kaç gün sonra alınır sorusunun cevabı başvurulan Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Ortalama bir tarih belirtmek gerekirse ortalama olarak 1,5-2 ay içerisinde en geç ödemelerin yapıldığını söyleyebiliriz.

Emekli sandığı çeyiz parası ne kadar sürede ödenir ?

Peki emekli sandığı çeyiz parası ne zaman alınır ? 4c emekli sandığı yetim aylıkları SSK ve Bağ-Kur’a göre biraz daha geç olabilmektedir. Tüm Türkiye’deki işlemler Ankara’dan tek müdürlükten yapıldığından 2-3 ayı bulabilmektedir.

SGK çeyiz parası nereye yatar ?

Peki çeyiz parası hangi bankaya yatar ? Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme gönderildikten sonra zaten size de yazılı olarak bilgi verilir. Yazıyı aldıktan sonra size en yakın Ziraat Bankası şubesine kimliğiniz ile giderek ödemenizi alabilirsiniz. Eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde banka hesabınızı tanımlarsanız bu durumda ödemeniz banka hesabınıza da aktarılabilir.  SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfamızdan hesabınızın tanımlamasını yapabilirsiniz.

Sgk çeyiz parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Yukarıda çeyiz parası ne kadar sürede alınır konusunda ayrıntıları verdik. Bu süreçte E-devletten ya da başka sorgulama kanallarından sorgulama yaparak ödemenizin yapılıp yapılmadığı ve ne kadar olacağı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sorgulama işlemini e-devlette;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs Ödemeleri Sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.
  • Buradan sorgulama sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet SGK çeyiz parası sorgulama.
  • Emekli sandığı çeyiz parası sorgulamasını da aynı menüden yapabilirsiniz.

T.c kimlik no ile çeyiz parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Online sorgulama işlemi E-devletten şifreli olarak yapılabilmektedir. Şifresiz sorgulamayı;

  • Alo 170 çeyiz parası sorgulama hattını arayarak yapabilirsiniz.
  • Ayrıca size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak da yapabilirsiniz.

Kız çocukları ikinci evlilikte çeyiz parası alır mı ?

Çeyiz yardımı bir defaya mahsus olarak ödenmektedir. İlk evlilikte çeyiz yardımı alan kız çocuğu ikinci ve sonrası evlilikler için yardımı alamaz. Ancak ilk evliliğinde çeyiz yardımı talebi olmayan kız çocuğu ikinci evlilikte yardımdan yararlanabilir.

Çeyiz parası ne kadar ödeniyor ?

Ödenecek yardım tutarı resmi nikah tarihinde ödenen son yetim maaşının 24 katı olmaktadır. Örneğin resmi nikah tarihi itibariyle 1000 TL yetim maaşı alan kız çocuğu toplamda 24.000,00 TL alabilecektir.

5/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın