Çiftçi Bağkuru Nasıl Yapılır, Gerekenler Nelerdir ?

0

Çiftçi bağkuru ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemine tabi olanların zorunlu olarak yer aldıkları bağkur koludur.  Bu yazımızda tarım bağkuru hakkında sık sorulan çiftçi bağkuru nasıl olur, tarım bağkuru ne kadar ödeniyor, çiftçi bağkur başvurusu nasıl yapılır gibi çiftçi bağkuru başvuru şartları konusu hakkında sık sorulan sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Çiftçi bağkuru nedir ?

Ziraat Odası ya da Ziraat Odasının olmadığı yerlerde İl/İlçe tarım Müdürlüklerinde ÇKS yani çiftçilik kaydı açtıranlardan;

 • Herhangi bir kapsamda sigortalı çalışmayan,
 • SGK’dan kendi adına aylık almayan kişilerin zorunlu olarak dahil edildiği bağkur sigorta koludur.

Çiftçi bağkuru şartları nelerdir ?

Çiftçi bağkurlu olmak için gereken şartlar şunlardır;

 • Ziraat Odası ya da İl/İlçe Müdürlüklerinde ÇKS kaydı açtırmak,
 • Herhangi bir kapsamda sigortalı çalışmıyor olmak,
 • Esnaf ya da şirket ortaklığı kaydı olmamak ve bu kapsamda bağkur ödemiyor olmak,
 • Kendi adına SGK’dan aylık almıyor olmak gerekiyor. ( Ölüm aylığı alanlar kapsama alınır).

Çiftçi bağkurlu nasıl olunur ?

Peki nasıl bağkurlu olunur ? Eğer tarım bağkurlu olmak istiyorsanız;

 • Öncelikle Ziraat Odası’na ya da İl/İlçe tarım müdürlüğüne kaydolmanız gerekiyor.
 • Buraya kayıt için tarlanızın olması, tarlanız yoksa birisi ile kiralama sözleşmesi imzalamanız gerekiyor. Eğer hayvancılık ile yapacaksanız bu da mümkün. Üzerinize hayvan kaydetmeniz ve buna istinaden ÇKS kaydı açtırmanız gerekiyor.
 • Zaten ÇKS sistemine kayıt olduğunuz anda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 4/b tarım bağkuru tesciliniz otomatik olarak açılmış olacaktır.

Böylece tarım bağkuru nasıl yapılır sorusunun cevabını vermiş olduk.

Tarım bağkur geriye dönük kayıt kayıt için belge nasıl, nereden alınır ?

Yukarıda çiftçi bağkuruna nasıl kayıt olunur başlığı altında da anlattığımız üzere kayıt için ÇKS kaydı gerekiyor. Geriye dönük tescil açtırmak da tarım bağkurunda mümkün olabilmekte. Geriye dönük bağkur tescili için;

 • 01.10.2008 tarihi öncesinde adınıza satılan tarımsal ürünler, süt gibi ürünlerden bağkur kesintisi olması gerekiyor. Tütün koçanı ile de mümkün.
 • 01.10.2008 tarihi öncesinde ÇKS kaydınız olsa bile bu tek başına geriye dönük bağkur tescili için yeterli olmamakta.
 • 01.10.2008 tarihi öncesi tarımsal kesinti belgesi, ÇKS kaydınızı gösterir belge, varsa destekleyici tarla tapu kayıtları ve bir dilekçe ile başvurarak geriye dönük tescil başvurusu açtırabilirsiniz.
 • Geriye çekilme yapıldıktan sonra borçlanma başvurusunu yapılandırma kapsamında yapın. Aktif yapılandırma yasası olmayan dönemde başvuru yaptığınızda güncel bağkur primleri üzerinden hesaplama yapılır ve yüksek çıkar borç

4b tarım bağkur primi ne kadar ?

Bağkur primleri asgari brüt ücrete göre hesap edilir ve en düşük ücret bu tutara göre hesaplanır. En yüksek ise taban tutarın 7,5 katına kadar ödenebilir. Prim ödemelerini düzenli yapan tarım bağkurlusu 5 puanlık ek indirim alır. Güncel asgari ücret üzerinden güncel bağkur prim tutarlarına çiftçi bağkur primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ziraat odası çiftçi bağkuru iptali nasıl yapılır ?

Eğer bağkuru ödeme durumunuz yoksa ya da hizmeti tamamladınız kapatmak isterseniz ve ya başka bir sebep varsa;

 • Tarım bağkurunun iptali için öncelikle ÇKS kaydını kapatmanız gerekiyor.
 • Bunun için Ziraat Odası’na başvurun. Size burada bir form verilecek ve doldurup imzaladıktan sonra muhtara da imzalatarak tekrar Ziraat Odası’na vermeniz gerekiyor.
 • Buna istinaden ÇKS kaydı silinir ve silinir silinmez otomatik olarak bağkur da kapatılır.
 • Siz yine de kaydın kapatıldığına dair sigortalılık belgesini Ziraat Odası’ndan alarak bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya verin ve burada teyidini yapın.

Tarım bağkuru emeklilik şartları nelerdir ?

Bu kapsamda prim ödemesi yapanların;

 • Normal emeklilik hakkı elde edebilmeleri için 9000 gün,
 • Yaştan emeklilik için ise 5400 günü tamamlamaları gerekiyor.
 • İlk defa 08.09.1999 tarihinden sonra bağkurlu olan kadın 9000 gün 58 yaşı tamamladığında, erkekler ise 9000 gün 60 yaşı tamamladığında tarım bağkurundan emekli olabilmekte. 08.09.1999 tarihinden önce prim ödemesi olanlar için yaş şartı prim ödeme süresine göre farklılık gösterir. Bunu tablodan hesaplamak için hemen SGK emeklilik hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • İlk defa 08.09.1999 tarihi ve öncesinde prim ödemesi olan kadınlar 5400 gün 56 yaş, erkekler ise 5400 gün 58 yaşla yaştan emeklilik hakkı elde eder. 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında prim ödemesi olanlardan kadınlar 5400 günle 60, erkekler ise 62 yaşında emekli olurlar. 01.05.2008 tarihi ve sonrasında başlangıcı olanlardan kadınlar 5400 gün 61 , erkekler ise 63 yaşında emekli olur.

Çiftçi emeklisi nasıl olunur ?

01.10.2008 tarihi öncesinde ilk defa prim ödemesi olanlar son 7 yıllık hizmetinin en az 3,5 yılı yani 1260 gününün tarım bağkuru kapsamında olması halinde bu kapsamda emekli olurlar. İlk olarak herhangi bir sigorta kolunda 01.05.2008 tarihi ve ya sonrasında başlangıcı olanlar ise bu tarih sonrasında en fazla hizmet geçen sigorta kolu tarım bağkuru ise bu kapsamda emekli olurlar.

4b tarım bağkuru emekli maaşı ne kadar ?

Emekli maaşlarında ortalama kazanç esas alınır. Herkes için aynı emekli maaşı yoktur. Prim ödeme tarihleri, prim ödeme dönemleri ve birçok faktöre bağlı olarak emekli maaşı değişir. Güncel en düşük maaşlar için çiftçi bağkuru emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4b tarım bağkuru emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğer bu kapsamda emeklilik başvurunuzu yeni yaptıysanız ya da zaten emekliyseniz maaşınızın ne kadar olduğu ve maaşınızdaki kesintileri;

4b tarım bağkuru hizmet sorgulaması nasıl yapılır ?

4b tarım bağkuru kapsamında toplam hizmetinizin  ne kadar olduğunuz e-devlet sisteminde tarım bağkuru hizmet bilgisi menüsünden sorgulayabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.