Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Çocuk parası sorgula işlemleri hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Çocuk parası, doğum yardımı ya da süt parası/emzirme yardımı adı altında doğum yapan anneye ve çocuğun babasına çeşitli ödemeler yapılmakta. Ödemelerin yapıldığı Kurumlar farklı olduğundan sorgulama işlemleri de farklı menüler üzerinden yapılmakta.

Bu yazımızda tek başlık altında tüm bu yardımları nereden ve nasıl sorgulayabileceğinizi, ödemenizi nasıl ve ne şekilde alabileceğiniz hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Çocuk parası başvurusu nasıl yapılır ?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere çeşitli adlar altında ve çeşitli Kurumlar tarafından ödemeler yapılmakta. Kısaca yapılan bu yardımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kaymakamlık tarafından muhtaç ailelere ödenen çocuk parası,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı anne ya da babaya ödenen emzirme yardımı ile SGK doğum rapor parası ödemesi,
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı.
  • Tüm bu yardımların güncel tutarları, başvuruda izlenmesi gereken yol ve gerekli evraklar ile tüm detayları öğrenmek için hemen  doğum parası ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum yardımı sorgulaması nasıl yapılır ?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Türk vatandaşı olan tüm annelere başka da herhangi bir şart aranmadan ödenen doğum yardımı sorgulamasının ödenip ödenmediğini e devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

  • Sorgulama işlemini e devlet sisteminde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama menüsünden ya da ,
  • Direkt doğum parası sorgulama bağlantısını kullanarak yapabilirsiniz.

Ptt doğum parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Doğum parası sorgulamasını yukarıda belirtilen menü üzerinden e devlet şifresi ile yapabilirsiniz. Ödeme anne adına yapıldığından sorgulamanın da anne e devlet şifresi ve T.C. numarası ile yapılması gerekiyor. Dilerseniz sorgulama işlemini 444 1 788 numaralı telefonu arayarak da yapabilirsiniz.

Ptt çocuk parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Tüm Kurumlar tarafından ödemesi sağlanan çocuk ya da doğum parası ödemeleri PTT aracılığı ile ödenmekte. Sorgulama işlemini yukarıda belirtilen menüler üzerinden yapabileceğiniz gibi dilerseniz herhangi bir PTT şubesine uğrayarak da yapabilirsiniz.

Doğum parası sorgulama telefon numarası kaç ?

Doğum yardımı ödemeleri, çocuk parası ve SGK emzirme parası ödemesinin PTT’ye gönderilip gönderilmediğini öğrenmek için 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezini arayabilirsiniz. Ayrıca SGK emzirme parası ile SGK doğum rapor paranız ödenmedi ise nedenini öğrenmek için Alo 170 hattını aramanızı öneririz.

Tc ile çoçuk parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sadece T.C. numarası ile çocuk parası sorgulaması yapamazsınız. E devlet üzerinden şifre ile ya da ilgili Kuruma birebir başvuru sağlayarak sorgulama işlemini şifreye gerek olmadan yapabilirsiniz.

Sosyal yardım sorgulaması nasıl yapılır ?

Kaymakamlık tarafından muhtaç ailelerin çocuklarına ödenen çocuk parası sosyal yardım kategorisine girmekte. Dolayısıyla sorgulama işlemini Sosyal Yardım sorgulama menüsünden yani e devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Tabi çocuk 15 yaşından küçükse bu durumda e devlet şifresi alınamayacaktır. Sorgulamayı Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yapmanız gerekecektir. Çocuk parası ve diğer tüm sosyal yardımlar için sorgulama işlemini  sosyal yardım parası sorgulama bağlantısı aracılığı ile yapabilirsiniz.

Çocuk parası ne zaman yatar ?

Kaymakamlık tarafından muhtaç ailelere ödenen yardımlar her ay belirlenen tarihte ödenmekte. Herkes için aynı tarih yok. Yardımı ne zaman alabileceğiniz hakkında bilgiyi Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfından öğrenebilirsiniz.

Diğer doğum yardımı tutarı genelde başvurudan sonra 1,5-2 ay içerisinde anne adına PTT şubesine gönderilmekte. SGK tarafından bir defaya mahsus olarak ödenen emzirme parası ise eğer doğum tarihinden sonra çocuğun nüfus kaydı yapıldıysa ve emzirme raporu da hastane tarafından sisteme eksiksiz olarak girildi ise ortalama 15-20 gün içerisinde yatmakta.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1