Çölyak Hastalarına Devlet Yardımı 2021

0

Çölyak hastalarına devlet yardımı hem SGK hem de diğer Kurumlar ya da Belediyeler tarafından çölyak hastalarına ödenen yardımlar arasında yer almaktadır. Yardım hakkından yararlanabilmek için  yazımızın devamında belirtilen Sgk çölyak başvurusu şartları ile diğer belediyelerin çölyak maaşı konusunda belirttiği şartları sağlamanız gerekiyor. Bu yazımızda çölyak hastalığında nasıl maaş alınır, şartları nelerdir, 2021 çölyak ödemesi ne kadar gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

SGK çölyak yardımından yararlanma şartları nelerdir ?

SGK çölyak metabolizma ödemesinden yararlanabilmek için aranan tek şart çölyak hastası olduğunuza dair raporunuzun olmasıdır. Gastroenteroloji uzmanından ya da bu uzmanın olmadığı hastanelerde çocuk doktoru ya da iç hastalıkları uzmanından alınacak rapor çölyak ödemesi almak için aranan tek şarttır.

Çölyak raporu nasıl alınır ?

Hem SGK tarafından ödenen çölyak hastalığı devlet yardımı hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi çölyak ödemesinden yararlanabilmek için aranan olmazsa olmaz koşul çölyak raporu almaktır. Rapor almak için öncelikle;

 • Varsa Gastroenteroloji uzmanından,
 • Eğer yoksa çocuk doktoru ya da dahiliye uzmanından randevu alın.
 • Doktor çölyak hastası olup olmadığınızın tespiti için kan ve gaita örneklerini alarak teste gönderir.
 • Test sonucu ortalama 7-10 gün arasında belli olur.
 • Test sonucu eğer Gluten hassasiyeti yani çölyak hastalığı tanısı konulursa rapor düzenlenir ve verilir.
 • Raporlar 3 yıl süre ile düzenlenir ve 3 yıl boyunca geçerlidir.

Çölyak raporu yenilemesi nasıl yapılır ?

Çölyak raporu Sgk geçerlilik süresi 3 yıldır ve 3 yıllık süre dolduğunda yenilenmesi gerekir. Çölyak devlet desteği raporu yenilemek için;

 • Gastroenteroloji ya da hasta çocuk ise çocuk doktoru, değilse dahiliye uzmanından randevu alın.
 • Çölyak sgk yardımı rapor yenilemesi için doktor yeniden gerekli olan tahlilleri ister.
 • Tahlil sonuçları çıktıktan sonra eğer gluten hassasiyetinin devam ettiği teşhisi konulursa rapor yeniden 3 yıllık süre için düzenlenir.

Çölyak raporu e-devletten alınabilir mi ?

Çölyak raporuna e-devletten ulaşamaz ya da e-devlet üzerinden rapor başvurusu yapamazsınız. Ayrıca çölyak raporu sorgulamasını da yine e-devletten yapamazsınız.  Raporu kaybettiyseniz ya da aslı lazımsa doktorunuza başvurarak yenisini çıkarabilirsiniz.

Çölyak engelli raporu ne işe yarar ?

Çölyak raporu olan kişiler;

 • SGK tarafından ödenen çölyak yardım başvurusu hakkına sahiptirler. Raporu olan kişiler aşağıda belirtilen tutarlarda ve  ayda bir çölyak hastalığı devlet desteği ödemesi alırlar.
 • Çölyak hastalığı raporu olan kişilere diğer Kurumlar tarafından da gıda yardımı ve maddi yardım yapılır. Bu kurumlardan en önemlisi de İBB’dir.
 • Çölyak hastalığı engel oranı sayesinde eğer başka da hastalık varsa yaş beklemeden erken emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

SGK çölyak maaşı başvurusu nasıl yapılır ?

SGK çölyak hastalarına yardım başvurusunu yapabilmeniz için öncelikle rapor almış olmanız gerekmektedir. SGK çölyak hastalığı para yardımı için;

 • Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elinizdeki raporla birlikte gidin.
 • Raporun aslı ya da aslı gibidir yapılmış sureti istenir.
 • Burada size bir form verirler. Matbu formu doldurup raporu ekledikten sonra bir defaya mahsus SGK’ya başvuru yeterli olmaktadır.
 • Bir defaya mahsus yapılacak bu başvurudan sonra artık rapor süresi sona erinceye kadar ödeme bankaya otomatik olarak gönderilir ve yeniden başvuru şartı aranmaz.

SGK çölyak hastalığı rapor parası sigortalı ya da emekli kişi adına ödenir. Örneğin kişi 18 yaşından küçükse ve babasının sağlık güvencesinden yararlanıyorsa ödeme baba adına bankaya aktarılır.

Çölyak hastalarına gıda yardımı başvurusu nereye yapılır ?

SGK tarafından ödenen çölyak ücretlerine ilave olarak bazı belediyeler tarafından gıda yardımı da ödenmektedir. Özellikle İBB bu konuda örnek teşkil etmektedir. İstanbul’da ikamet ediyor olsun ya da olmasın çölyak hastası olan ve raporunu göndererek başvurusunu yapan herkese İBB çölyaklılara devlet yardımı ödemesi yapmaktadır.

İbb çölyak yardımı başvuru formu

İBB tarafından ödenen çölyak hastaları devlet yardımı ödemesinden yararlanabilmek için başvuru formunu doldurmanız ve raporu da Belediye Sosyal Yardım birimlerine ulaştırmanız gerekmektedir. Konu hakkında gerekli bilgiyi İBB resmi web sayfasından alabilirsiniz.

Çölyak hastaları yüzde kaç rapor alır ?

Peki çölyak hastaları engelli sayılır mı ? Bir kişinin Kanunen engelli sayılabilmesi için en az %40 oranında engel raporunun olması gerekmektedir. Eğer tek rahatsızlık çölyak ise bu durumda çölyak hastalığı engelli oranı %25 verilmektedir ve kişiler bu engel oranı ile bir hak elde edememektedir. Eğer başka bir hastalık da varsa buna istinaden çölyak hastalığı rapor oranı ve diğer hastalık oranı ile birlikte %40’ın üzerinde olması halinde engel raporu alabilir ve engelli haklarından yararlanabilirsiniz. Hangi hastalıklara yüzde kaç oranında engel oranı verildiği konusunda ve çölyak engel oranı konusunda hesaplama için hangi hastalıklara engelli raporu verilir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk çölyak ödemeleri 2021

Peki 2021’de çölyak parası ne kadar oldu ? 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında ödenecek çölyak hastalarına para yardımı tutarları aylık olarak şu şekildedir;

 • 0-5 yaş aralığında olanlar için 98 TL,
 • 5-15 yaş aralığında olanlar için 150 TL,
 • 15 yaş üstü olanlar için ise 135,93 TL olarak ödenmektedir.

SGK Çölyak parası Ne zaman yatıyor ?

SGK çölyak rapor parası diğer adı ile çölyak yardımı ödemeleri için belirlenmiş belli bir gün yoktur. Her ayın belli günü ödemeler bankaya gönderilir. Ödemenizin yapılıp yapılmadığını aşağıdaki e devlet çölyak parası sorgulama ekranından yapabilirsiniz.

Çölyak yardım parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Çölyak hastalığı sgk ödemesi sorgulamasını E-devlette yapabilirsiniz. Ödemeler eğer tanımlı banka hesabınız yoksa PTT aracılığı ile yapılmaktadır.

Çölyak hastalarına müjde var mı ?

Çölyak hastalarına verilen haklar şu an için maaş ödemesi ve gıda yardımı. Bunların da şartları ve detaylar hakkında yazımızda ayrıntılı bilgi verilmiştir. Eğer yeni bir düzenleme olursa sayfamızdan duyurusu yapılacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.