Cumartesi İş Günü mü, Yıllık İzinden Sayılır mı ?

Cumartesi iş günü mü çalışanların ve işverenlerin en çok sordukları soruların başında gelmektedir. Bildiğiniz üzere işçilerin yıllık izinleri 4857 Sayılı Kanun gereği hesaplanmaktadır. Deneme süresi de dahil olmak üzere işyerindeki çalışması 1 yıldan 5 yıl kadar olan ( 5 yıl dahil) 14 günden, 5 yıldan çok 15 yıldan az olanlara 21 günden, 15 yıl dahil ve daha fazla olanlara ise 26 günden az olamamaktadır.

Yıllık izin ücreti hesaplama, Yıllık izin başlangıç ve bitiş tarihi hesaplama ve daha fazla detay için Yıllık İzin Ücreti Hesaplama başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu yazımızda sıklıkla sorulan hafta sonları yıllık izinden sayılır mı, yıllık izin süreleri hafta sonu dahil mi gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Cumartesi iş günü olarak sayılır mı ?

4857 Sayılı Kanun’un iş günü hesaplama sistemine göre Cumartesi günü iş günü sayılmaktadır. Pazar günü ise istisnai işyerleri hariç iş günü olarak sayılmamaktadır. İş Kanunu’nda cumartesi yıllık izinden sayılır mı ve Yıllık izinde pazar günleri sayılır mı konularında alt başlıklarda ayrıca ayrıntılı bilgi verilecektir.

Yıllık izin iş günü olarak mı hesaplanır ?

4a eski ismi ile ssk kapsamında çalışanların yıllık izinleri iş günü olarak hesaplanır. Memurlarda bu böyle değildir ancak işçilerde böyledir. İş günü olarak hesaplama yapıldığından çalışma günü sayılmayan günler ile resmi tatil ve bayram tatilleri yıllık izin gün hesaplamasında dikkate alınmaz.

Yıllık izinde hafta sonları sayılır mı ?

Son zamanlarda okurlarımızdan sürekli hafta sonu yıllık izinden sayılır mı sorusu gelmekte. Memurlar için sayılmaz ama 4857 Sayılı İş Kanun’a göre çalışan işçiler için farklı uygulamalar söz konusudur. Bu nedenle yıllık izinde hafta sonu sayılır mı sorusunun cevabı yazımızın devamında cumartesi ve pazar günleri için ayrı ayrı verilecektir.

Yıllık izin hesaplama cumartesi dahil edilir mi ?

Gelelim asıl konularımızdan birisi olan cumartesi günleri yıllık izinden sayılır mı sorusunun cevabına. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 46. ve 63. Maddesine gereği yıllık izinde cumartesi iş günü olarak sayılmaktadır.  Cumartesi günleri hafta tatili olarak yıllık izin gün sayısına ilave edilemez. Cumartesi günleri akdi tatil günü olarak sigortalı çalışmazsa  senelik ücretli izin gün sayısı hesaplanırken hafta tatili olarak kabul edilmez.

Cumartesi çalışılmayan işyerinde yıllık izin uygulaması

Peki cumartesi günleri çalışmanın olmadığı bir işyerinde yıllık izin nasıl hesaplanır ? Her ne kadar Cumartesi günleri çalışma olmayan işyerlerinde haftalık izin farklı günlerde veriliyor olsa da Cumartesi günü İş Kanunu’na göre iş günü olarak kabul edildiğinden çalışana senelik izin verilmesi durumunda cumartesi günü izin süresinde dikkate alınır ve iş günü olarak sayılır.

Pazar günü yıllık izinden sayılır mı ?

Peki yıllık izinde pazar sayılır mı  ? 4857 Sayılı İş Kanununa göre Pazar günü hafta tatili sayılmaktadır. Hafta tatili sayılmasından dolayı da izin süresinin pazar gününe denk gelmesi ya da diğer bir ifade ile içine alması halinde pazar günü yıllık izin hesabında sayılmaz ve dikkate alınmaz.

Resmi tatiller yıllık izinden sayılır mı ?

Ülkemizde 01 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 31 Ağustos tarihleri resmi tatil günleri olarak sayılmaktadır. Yıllık izin alınan sürelerin bu günleri de içine alması durumunda resmi tatil süreleri yıllık izin hesabında dikkate alınmaz ve bu süreler izin sonuna ilave edilir.

Bayram tatili yıllık izinden sayılır mı ?

Ülkemizde Ramazan bayramı ve kurban bayramı arefe günü öğleden sonra, ramazan bayramında 3 gün, kurban bayramında ise 4 gün bayram tatili bulunmaktadır. Yıllık izin alınması ve yıllık izin sürelerinin de bu süreleri kapsaması durumunda bayrama denk gelen günler izin sonrasına ilave edilir. Yani bayram tatilleri yıllık izinden sayılamaz.

Hafta tatilinde çalışma zorunluluğu var mıdır ?

Haftanın 7 günü açık olan işyerleri ile sözleşmesinde aksi belirlenen işyerleri haricindeki işlerde Pazar günü iş kanununa göre hafta tatili sayılmaktadır. Hafta tatilinde normalde Kanunen işçi çalışmama hakkına sahiptir. Eğer işveren zorlar ve işçi kabul etmezse, işveren de bu gerekçe ile işçinin çıkışını verirse bu geçersiz bir fesih nedeni sayılır. İşçi ve işverenin karşılıklı kabulü ile işçinin hafta tatilinde çalışması halinde işçiye ilave olarak 1,5 oranında o gün için ücret ödemesi gerekmektedir.

Yarım gün yıllık izin olur mu Yargıtay ?

Yukarıda hafta sonu tatili yıllık izinden sayılır mı ve senelik izinde cumartesi sayılır mı konularında ayrıntılı bilgi verdik. Bazı okurlarımız işverenden yarım gün yıllık izin talebinde bulunduklarını ve bu taleplerinin karşılanmadığını tarafımıza iletmekteler. Yarım gün yıllık izin olmaz. Kanunda böyle bir düzenleme yoktur. Yarım gün olarak verilebilecek izinler saatlik izin olarak işveren tarafından karşılanabilir.

Memur yıllık izin hafta sonu sayılmayacak resmi gazetede yayımlandı mı ?

Bildiğiniz üzere memurlar yıllık izin aldığında cumartesi ve pazar günleri çalışmıyor olmalarına rağmen bu günler de yıllık izin hesabına dahil edilmekte ve izinli gün sayısından düşülmektedir. Tüm memurların ortak beklentisi ise hafta sonu sürelerinin yıllık izin sürelerinden düşülmemesi. Şu an için bu konuda somut bir çalışma bulunmamakta. Ancak çalışma olduğunda sayfamızda bilgilendirmesi yapılacaktır.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1