Deneme Süresinde Fesih, İşten Ayrılma, İhbar Süresi

0

Deneme süresinde fesih, ihbar süreleri ve işten çıkarma ya da istifa halinde tazminat ve diğer alacakların durumu hakkında bu yazımızda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.  4857 sayılı Kanuna göre işe hem işçi hem de işveren için deneme süresi belirlenmiştir. Bu sürede işveren işe aldığı kişinin işe uygun olup olmadığını, performansını ve çalışma durumunu izler. Aynı şekilde işçi de bu süre içerisinde işin kendisine uygun olup olmadığına, yapıp yapamayacağına karar verir. Deneme süresi iş kanununa göre en fazla iki ay uygulanmaktadır. Bu yazımızda deneme süresinde işten çıkarma, istifa, ihbar ve tazminat hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

İş kanunu ihbar süresi nedir, nasıl hesaplanır ?

İhbar süresi Kanunen işçinin kıdem süresi esas alınarak iş sözleşmesinin işçi ya da işveren tarafından feshi durumunda bunun karşı tarafa bildirimi için belirlenen süredir. Bu sürelere uymadan sözleşmeyi fesheden işveren ya da işçi karşı tarafa ihbar tazminatı öder. İhbar çalışma süresine göre hesaplanır. Kıdeme göre yasal ihbar süresine ihbar süreleri başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Deneme süresinde ihbar süresi dikkate alınır mı ?

4857 Sayılı Kanuna göre deneme süresi en fazla 2 ay olarak uygulanabilmektedir. Deneme süresinde işten ayrılma ya da işten çıkarılma ihbar süresi dikkate alınmaz. Yani deneme süresi içerisinde işten çıkartılan işçi işverenden tazminat talep edemeyeceği gibi işçi kendi isteği ile çıksa da ihbar ya da kıdem tazminatı talep edemez.

Deneme süresinde işten ayrılma

İşçi 2 ay deneme süresi içerisinde istifa etme hakkına sahiptir. Bu süre içerisinde istifa etmesi durumunda ihbar sürelerine de uymadan derhal işten çıkabilir. Bu durumda işverenin işçinin çıkış bildirgesini “2- Deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi” sgk işten çıkış kodu ile vermesi gerekir. 2 ay deneme süresinde işten ayrılma halinde işveren işçiden ihbar tazminatı ya da başka bir alacak talep edemez.

Deneme süresinde işten çıkarma

Deneme süresinde işveren de işten çıkarma ihbar süresine uymadan derhal işçinin çıkışını verebilir. İş Kanununa göre deneme süresinde ihbar sürelerine uyma zorunluluğu bulunmadığından işçi işverenden ihbar tazminatı talep edemez. deneme süresinde işten çıkarılma daha doğrusu işverenin çıkarması durumunda SGK işten çıkış bildirgesinin “1- Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi” çıkış kodu ile verilmesi gerekmektedir.

Deneme süresinde maaş verilir mi ?

Deneme süresi boyunca işverenin anlaşılan maaş üzerinden işçinin maaş ödemelerini yapması gerekmektedir. Deneme süresinde istifa edilmiş olsa bile işveren işçinin çalışmış olduğu gün sayısı kadar maaş hesaplamasını yaparak maaş ödemelerini yapmak zorundadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi deneme süresince ihbar süresi zorunlu olmadığından deneme süresinde ihbar tazminatı ödenmesi gerekmemektedir.

6 ay dolmadan işten çıkarılma

deneme süresi içinde işten çıkarma konusuna ayrıntılı değindikten sonra gelelim bir diğer konu olan 6 aydan az çalışan işçinin işten çıkarılması durumunda kanuni haklara. Burada en çok sorulan soru 6 ay çalışan tazminat alabilir mi sorusu olmakta. Bildiğiniz üzere kıdem tazminatı alabilmenin temel şartlarından birisi işyerinde en az 1 yıl çalışmış olma şartıdır. Olmazsa olmaz olan 1 yıllık çalışma şartı sağlanmadığında tazminat ödemesi yapılmaz. Tazminat şartları başlıklı yazımızdan kıdem tazminatı almanın püf noktaları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Konu hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.