Deneme Süresinde İşten Ayrılma

Deneme süresinde işten ayrılma, ihbar süreleri ve işten çıkarma ya da istifa halinde tazminat ve diğer alacakların durumu hakkında bu yazımızda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.  4857 sayılı Kanuna göre işe hem işçi hem de işveren için deneme süresi belirlenmiştir. Bu sürede işveren işe aldığı kişinin işe uygun olup olmadığını, performansını ve çalışma durumunu izler. Aynı şekilde işçi de bu süre içerisinde işin kendisine uygun olup olmadığına, yapıp yapamayacağına karar verir. Deneme süresi iş kanununa göre en fazla iki ay uygulanmaktadır.

Bu yazımızda deneme süresinde işten çıkarma, istifa, ihbar ve tazminat hakkında tüm detayları ve konu hakkında sık sorulan deneme süresinde ihbar süresi var mı, deneme süresinde işten ayrılmak için ne yapılmalı gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İş kanuna göre deneme süresi kaç aydır ?

4857 Sayılı İş Kanun’una göre deneme süresi 2 aydır. Bu süre toplu sözleşmeye istinaden en fazla 4 aya kadar arttırılabilir.  2 aylık deneme süresinde istifa ya da başka nedenlerle iş sözleşmesinin feshi durumunda uygulanacak hükümler aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

İş kanunu ihbar süresi nedir, nasıl hesaplanır ?

İhbar süresi Kanunen işçinin kıdem süresi esas alınarak iş sözleşmesinin işçi ya da işveren tarafından feshi durumunda bunun karşı tarafa bildirimi için belirlenen süredir. Bu sürelere uymadan sözleşmeyi fesheden işveren ya da işçi karşı tarafa ihbar tazminatı öder. İhbar çalışma süresine göre hesaplanır. Kıdeme göre yasal ihbar süresine ihbar süreleri başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İhbar süresi dolmadan işten ayrılma durumunda tazminat ödenir mi ?

Kanuni ihbar süresine uymadan sözleşmesini fesheden ya da yine ihbar sürelerine uymadan işçinin çıkışını veren işveren karşı tarafa tazminat ödemek zorundadır. Bu durumda uyulmayan gün sayısı kadar ihbar tazminatı hesaplanarak karşı tarafa ödenmelidir.

Deneme süresinde ihbar süresi dikkate alınır mı ?

4857 Sayılı Kanuna göre deneme süresi en fazla 2 ay olarak uygulanabilmektedir. Deneme süresinde işten ayrılma ya da işten çıkarılma ihbar süresi dikkate alınmaz. Yani deneme süresi içerisinde işten çıkartılan işçi işverenden tazminat talep edemeyeceği gibi işçi kendi isteği ile çıksa da ihbar ya da kıdem tazminatı talep edemez.

İşçinin deneme süresinde işten ayrılma hakkı var mı ?

İşçi 2 ay deneme süresi içerisinde istifa etme hakkına sahiptir. Bu süre içerisinde istifa etmesi durumunda ihbar sürelerine de uymadan derhal işten çıkabilir. Bu durumda işverenin işçinin çıkış bildirgesini “2- Deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi” sgk işten çıkış kodu  ile vermesi gerekir. 2 ay deneme süresinde işten ayrılma halinde işveren işçiden ihbar tazminatı ya da başka bir alacak talep edemez.

Deneme süresinde işten çıkarma nasıl yapılır ?

Deneme süresinde işveren de işten çıkarma ihbar süresine uymadan derhal işçinin çıkışını verebilir. İş Kanununa göre deneme süresinde ihbar sürelerine uyma zorunluluğu bulunmadığından işçi işverenden ihbar tazminatı talep edemez. Deneme süresinde işten çıkarılma daha doğrusu işverenin çıkarması durumunda SGK işten çıkış bildirgesinin “1- Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi” çıkış kodu ile verilmesi gerekmektedir. Deneme süresinde işe gelmeyen işçiden ayrıca ihbar tazminatı talep edilemez.

Deneme süresinde maaş verilir mi ?

Peki deneme süresinde işten ayrılma maaş ödenir mi ? Deneme süresi boyunca işverenin anlaşılan maaş üzerinden işçinin maaş ödemelerini yapması gerekmektedir. Deneme süresinde istifa edilmiş olsa bile işveren işçinin çalışmış olduğu gün sayısı kadar maaş hesaplamasını yaparak maaş ödemelerini yapmak zorundadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi deneme süresince ihbar süresi zorunlu olmadığından deneme süresinde ihbar tazminatı ödenmesi gerekmemektedir.

6 ay dolmadan işten çıkarılma durumunda tazminat ödenir mi ?

deneme süresi içinde işten çıkarma konusuna ayrıntılı değindikten sonra gelelim bir diğer konu olan 6 aydan az çalışan işçinin işten çıkarılması durumunda kanuni haklara. Burada en çok sorulan soru 6 ay çalışan tazminat alabilir mi sorusu olmakta. Bildiğiniz üzere kıdem tazminatı alabilmenin temel şartlarından birisi işyerinde en az 1 yıl çalışmış olma şartıdır. Olmazsa olmaz olan 1 yıllık çalışma şartı sağlanmadığında tazminat ödemesi yapılmaz. Tazminat şartları başlıklı yazımızdan kıdem tazminatı almanın püf noktaları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Deneme süresinde işten ayrılma dilekçesi

2 ay deneme süresi istifa ile sona erecekse ihbar sürelerine uyma zorunluluğu olmadan dilekçe ile işverene başvurarak çıkışınızı talep edebilirsiniz. Deneme süresinde işten çıkma durumunda aşağıdaki örnek dilekçe ile işverene başvurabilirsiniz.

 • …………… İnsan kaynakları Müdürlüğüne,
 • İşyerinizde …./……/………. tarihinden beri çalışıyorum. …/…./….. tarihi itibariyle işten çıkışımın yapılması ve kalan maaşlarımın ödenmesi hususunda gereğini arz ederim. 
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Deneme Süresinde İşten Ayrılma” üzerine 2 yorum

 1. Merhabalar;
  Bildiğiniz üzere işten çıkarma yasağı 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek. Sormak istediğim şu; bazı şubelerimizde 01 Temmuz 2021 tarihinde normal çalışma sistemine geri dönülecek ancak İşverenimizin, iş akdini sonlandırmak istediği çalışanlar var. Bu çalışanlar şuanda Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında olup halen faaliyete başlamayanlardan. Kısa Çalışma durumunda olan bu çalışanlara fesih bildirimi başladıkları zaman mı yapılmalı ya da şimdiden yapılması mı gerekir?
  Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla
  • Merhaba Ayşegül HANIM. Biraz istisnai bir durum ve emin değilim. Kanaatimi sorarsanız başladıktan sonra yapılması daha uygun olur diye düşünüyorum.

   Cevapla

Yorum yapın

1