Devlet Hastanesinde Diş Teli Fiyatları 2022

Devlet hastanesinde diş teli fiyatları diş tedavisi için en çok araştırılan konuların arasında yer almakta. Ülkemiz sağlık alanında oldukça gelişim kaydetmiş olmasına rağmen diş tedavisi için aynı şeyi söylemek zor. Özellikle devlet hastanesinde diş teli diğer adı ile ortodonti tedavisi için aylarca sıra beklemeniz gerekebilmekte. Özel poliklinik, özel hastaneler ya da diğer özel tedavi merkezlerinde sıra beklemeden işlem yapılabilmekte ancak buralarda da işlem maliyetleri çok yüksek.

Bu yazımızda devlette ve özelde diş teli tedavisi yaptırmak isteyenler için devlette diş teli fiyatları , özelde sigortalı diş teli fiyatları konularında bilgi verilecektir. Ayrıca konu hakkında sık sorulan devlet hastanesinde diş teli sırası ne zaman gelir, devlet hastanelerinde diş teli takılıyor mu ve devletten diş teli randevusu nasıl alınır gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Diş teli devlet karşılıyor mu 2022 ?

Öncelikle diş teli maliyetini devlet karşılıyor mu sorusunun cevabı ile başlayalım. Evet karşılıyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve diş hastanelerinde diş teli tedavinizi sigorta kapsamında yapabilirsiniz. Ancak şunu söylemekte yarar var. Tamamını karşılamıyor. Eğer sigortanız varsa büyük bir kısmı sigortadan ödeniyor. Size düşen payı ise ayrıca ödemeniz gerekiyor.

Devlet hastanesi diş teli fiyatları ne kadar ?

Şimdi gelelim asıl konumuz olan devlet diş teli fiyatlarına. Diş teli fiyatları devlet hastanesinde yapılacak işleme göre farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden sadece alt dişler ya da sadece üst dişler için devlet hastanelerinde diş teli fiyatları şu kadardır demek zordur. Hem alt hem de üst yapılacaksa ortalama olarak devlette diş teli fiyatı 2022 yılında 1500-2000 TL aralığında olmaktadır. Ancak size uygulanacak tedavi için çıkacak olan devlet diş teli fiyatını net olarak belirlemek için öncelikle yaptırmak istediğiniz yerden bir diş teli devlet hastanesi randevusu alın. Doktor muayenesinden sonra yapılacak işlemler ve ortalama diş teli devlet hastanesi fiyatları hakkında size bilgi verilecektir. Size verilen devlet hastanesi diş teli fiyatı eğer size uygun olursa randevu tarihi belirlenir ve tedavi süreci başlatılır.

Üniversite hastanelerinde diş teli fiyatları ne kadar ?

Üniversite hastanelerinde de diş teli devlet fiyatları ile aynıdır. Ancak üniversite  devlet hastanesi diş teli başvurusu yapın yani bir randevu alın. Doktor ön muayene ardından durumunuza göre ortalama olarak üniversite hastanesi diş teli fiyatlarını size bildirir. Üniversite hastanelerinde sgk diş teli ücretleri devlete göre bir tık daha yüksektir. Üniversite devlet hastanesi ortodonti fiyatları 2022 yılı için alt ve üst olmak üzere ortalama 2000-2500 TL gibi rakamlara gerçekleştirilmektedir. Siz yine de bir randevu alarak ön muayene sonucu üniversite devlet hastanesi diş teli ücretleri konusunda bilgi alın.

Şeffaf diş teli fiyatları ne kadar ?

Devlette şeffaf diş teli takılmamaktadır. Eğer şeffaf tel istiyorsanız özel hastane ya da diğer özel polikliniklerde yaptırmanız gerekebilir. Şeffaf diş teli fiyatı özelde kalitesine göre değişebilmektedir. 2022 yılı için tek takım yani sadece alt ya da sadece üst diş teli fiyatı ortalama en düşük 3000-3500 TL civarındadır.

Özel hastanede diş teli fiyatları ne kadar ?

Pandemi süreci ile beraber devlette ve üniversite hastanelerinde diş poliklinikleri kapatıldığından özele olan talep bir hayli artmıştır. Talep olunca doğal olarak fiyatlar da yükselmiştir. Ne yazık ki oldukça maliyetlidir ve özelde fiyatlar devlet hastaneleri diş teli fiyatlarına göre oldukça yüksektir. Alt ve üst takım komple olacaksa özelde 2022 yılı için ortalama fiyatlar en düşük 5-6 bin TL civarında olmaktadır.

Sgk diş tedavi ücretleri 2022

Devlet hastanesinde yapılacak muayene ve küçük operasyonlar sigortalı olanlar için ücretsizdir. Ancak örneğin diş teli takılması ve buna benzer operasyonlar için ilave ücret talep edilir. Sigortasız iseniz zaten yapılan ücretin tamamını cebinizden ödersiniz. Sigortalı ve sigortasız olarak güncel muayene ücreti tutarlarına hastane muayene ücreti ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Devlet hastanesi diş teli randevusu nasıl alınır ?

Hastanelerden randevu almak için iki yöntem vardır.

  • Birinci yöntem MHRS hastane web sitesinden online olarak randevu alabilirsiniz. Buradan sayfaya gidebilirsiniz ⇒ MHRS hastane randavusu.
  • Adım adım randevu nasıl alınır bilgi için mhrs hastane randevusu nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Bir diğer yöntem ise Alo 182 hattından randevu almak. 182 numaralı telefonu haftanın 7 günü ve 24 saat arayarak randevu oluşturabilirsiniz.
  • Üniversite hastaneleri genellikle MHRS ya da 182 üzerinden randevu vermemekte. Buralardan randevu için hastane sekreterliklerini aramanız gerekmekte.

Ücretsiz diş teli takan hastaneler hangileri ?

Okurlarımız zaman zaman diş teli ücretsiz yapılıyor mu ya da bu işi ücretsiz yapan bir hastane var mı şeklinde sorular yönelmekte. Ne yazık ki ne devlette ne de özelde diş teli tedavisini ücretsiz olarak gerçekleştiren bir sağlık hizmet sunucusu bulunmamakta.

Diş teli kaç yaşında takılır ?

Bunun için belirlenmiş bir yaş şartı yoktur. Diş ya da çene yapısında bozukluk olan çocuklar için gelişim sürecinde iken erken yaşta önerilmekte. Zira yaş ilerledikçe dişin ve çenenin yapısının düzeltilebilmesi zor olmakta. Doktora danışarak sizin ya da çocuğunuz için en uygun yaşın ne olacağı hakkında net bilgi alabilirsiniz.

Diş teli sırası ne zaman gelir 2022

En can alıcı soru bu:). Ne yazık ki devlette aylarca beklemeniz gerekebilir. Büyükşehirlerde ve yoğun yerlerde neredeyse 2-3 yıl sonrasında randevular verilmekte. Yani devlette bu tedaviyi olmak istiyorsanız uzun bir zaman beklemeniz gerekebilir. Yine de ön muayene sonrasında randevunuzu oluşturabilir ve tahmini olarak size ne zaman sıra gelebileceğini hastaneden öğrenebilirsiniz.

Diş teli takan üniversite hastaneleri hangileri ?

Aşağı yukarı tüm üniversite hastanelerinde diş polikliniği bulunmaktadır. Buralarda da genellikle diş teli tedavisi uygulanmaktadır. Diş teli tedavisi yapılan hastane listesi Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanmamıştır. Dolayısıyla bizim de hangisinde yapıldığını bilebilmemiz zordur. Tedavi olmayı düşündüğünüz hastaneyi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1